Kup online
polisę OC/AC
Image
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Likwidacja szkody z OC sprawcy. O czym musisz pamiętać?

Czas czytania: 4 min. 51 sek.

Na czym polega likwidacja z OC sprawcy? Dowiedz się, jakie kroki musisz podjąć, aby móc liczyć na wypłatę odszkodowania po kolizji drogowej. Przekonaj się, że to wcale nie jest takie skomplikowane!

Spis treści:
1. Likwidacja szkody z OC sprawcy – co musisz wiedzieć?
2. Likwidacja szkody z OC sprawcy krok po kroku
3. Zgłoszenie szkody z OC sprawcy – na to uważaj
4. Naprawa szkody z OC sprawcy – podsumowanie 

Po każdej stłuczce należy przygotować oświadczenie sprawcy kolizji. Jako poszkodowany masz prawo ubiegać się o odszkodowanie z ubezpieczenia OC sprawcy. Dzięki temu będziesz w stanie przywrócić swój samochód do stanu sprzed kolizji. Jednak jak się za to zabrać? Zobacz, jak przebiega likwidacja szkody z OC sprawcy krok po kroku.

banner-link4-kalkulator

Likwidacja szkody z OC sprawcy – co musisz wiedzieć?

Polisa OC jest obowiązkowa dla każdego właściciela pojazdu. Takie ubezpieczenie ma na celu zabezpieczenie przed skutkami rozmaitych zdarzeń drogowych. To właśnie z OC jest wypłacane odszkodowanie ofierze wypadku. Zatem taka polisa chroni przede wszystkim poszkodowanych – nie zaś sprawcę.

Żeby było możliwe uzyskanie odszkodowania, konieczne jest zgłoszenie szkody z OC sprawcy. W tym celu należy skontaktować się z ubezpieczycielem i podać numer polisy sprawcy kolizji. 

Na pewno interesuje Cię, w jaki sposób ustalana jest wysokość odszkodowania? Najczęściej naprawa szkody z OC sprawcy odbywa się po wizycie rzeczoznawcy, który określa, ile może kosztować doprowadzenie pojazdu do stanu sprzed kolizji.

Jako poszkodowany masz zawsze możliwość wyboru jednego w dwóch rozwiązań. Likwidacja szkody z OC sprawcy może odbywać się w wariancie kosztorysowym lub bezgotówkowym (co oznacza naprawę w serwisie). W przypadku tego pierwszego rozwiązania zostanie wypłacone Ci odszkodowanie, które samodzielnie przeznaczysz na naprawę szkody. W związku z tym to właśnie Ty zdecydujesz, w jaki sposób zostanie wykonana naprawa szkody z OC sprawcy.

Natomiast gdy zdecydujesz się na naprawę w warsztacie, po prostu dostarczasz samochód do serwisu – po czym w umówionym terminie odbierasz naprawione auto. Kwestia rozliczeń regulowana jest bezpośrednio między warsztatem a ubezpieczycielem. 

Pozostaje jeszcze jedna kwestia, o której warto pamiętać. Otóż – jeżeli stłuczka nie była poważna – tzn. nikt nie został ranny, a uszkodzenia samochodów nie są wyjątkowo duże – nie trzeba na miejsce zdarzenia wzywać policji. Likwidacja szkody komunikacyjnej z OC sprawcy odbywa się na podstawie spisanego na miejscu zdarzenia oświadczenia, które nie wymaga kontaktu z policją. Jak ma wyglądać takie oświadczenie, dowiesz się z dalszej części tekstu.

Oczywiście – jeżeli w zdarzeniu drogowym doszło do poważnych uszkodzeń lub jeżeli są ranni – należy zadzwonić pod numer alarmowy, informując policję oraz pogotowie ratunkowe. Policję na miejsce zdarzenia warto wezwać także wtedy, gdy pojawiają się wątpliwości co do przebiegu i winy na miejscu zdarzenia, albo gdy sprawca nie ma wykupionego ubezpieczenia OC.

Przeczytaj również: Co można naprawić z AC? Sprawdź, jak wygląda likwidacja szkody z AC

likwidacja-szkody-z-oc-sprawcy

Likwidacja szkody z OC sprawcy krok po kroku

Jak zgłosić szkodę z OC sprawcy? W zdecydowanej większości przypadków wystarczy do tego spisane oświadczenie uczestników wypadku. W takim piśmie sprawca wypadku bierze na siebie odpowiedzialność za spowodowanie kolizji, spisuje swoje dane oraz numer polisy ubezpieczeniowej. Dzięki temu poszkodowany, mając takie oświadczenie, może ubiegać się o wypłatę odszkodowania.

Czy istnieje wzór takiego dokumentu? Ubezpieczyciele często dostarczają swoim klientom specjalne formatki, które ułatwiają sporządzenie oświadczenia na miejscu wypadku. Często są one wyposażone w kalki, aby dało się szybko wypełnić oświadczenie od razu w dwóch egzemplarzach. W takim oświadczeniu powinny znaleźć się dane uczestników kolizji spisane z prawa jazdy uczestników zdarzenia, informacja o przebiegu zdarzenia (łącznie z godziną i datą) oraz podpisy uczestników. Takie oświadczenie powinno być podpisane przez obu uczestników zdarzenia. 

Likwidacja szkody z OC sprawcy krok po kroku wygląda następująco. Cały proces nie jest szczególnie trudny, jednak musisz pamiętać, żeby uzbroić się w cierpliwość – nie dostaniesz pieniędzy od razu. Pierwszym krokiem jest zgłoszenie szkody z OC sprawcy. Jak to zrobić?

Na pewno interesuje Cię, gdzie zgłosić szkodę z OC sprawcy. Intuicja podpowiada, że należy to zgłosić bezpośrednio do ubezpieczyciela sprawcy, jednak w Polsce funkcjonuje system BLS (czyli Bezpośrednia Likwidacja Szkody). Dzięki niemu możesz zgłosić szkodę także do swojego ubezpieczyciela, a koszty i tak zostaną potrącone bezpośrednio z polisy sprawcy

banner-link4-skladka

Do zgłoszenia szkody oprócz samego oświadczenia należy dołączyć najczęściej swoje dane umożliwiające wypłacenie odszkodowania. W przypadku niektórych towarzystw ubezpieczeniowych do zgłoszenia załącza się od razu dokumentację fotograficzną szkody – w przypadku innych ubezpieczycieli może pojawić się taka konieczność dopiero na późniejszych etapach. Ubezpieczyciel ma 7 dni na potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia oraz wskazanie dalszych kroków.

Po otrzymaniu zgłoszenia skontaktuje się z Tobą rzeczoznawca (likwidator). Może to być rozmowa wyłącznie telefoniczna lub wizyta osobista w celu obejrzenia uszkodzonego auta. Jest to związane z faktem, że szkody niebudzące wątpliwości  można wycenić na podstawie zdjęć. W przypadku większych, poważniejszych uszkodzeń może być konieczne ich osobiste obejrzenie przez rzeczoznawcę. 

O ile nie nastąpią okoliczności, które mogłyby wydłużyć termin wypłaty odszkodowania, towarzystwo ubezpieczeniowe ma 30 dni na wypłatę pieniędzy na wskazany przez Ciebie rachunek bankowy. 

likwidacja-szkody-z-oc-sprawcy

Zgłoszenie szkody z OC sprawcy – na to uważaj

Wiesz już wszystko na temat tego, jak zgłosić szkodę z OC sprawcy. Musisz pamiętać jeszcze o kilku kwestiach. Warto wiedzieć, że zgłoszenie szkody nie jest możliwe bezterminowo. Jeżeli samochód nie nadaje się do jazdy – dobrze jest skonsultować się z infolinią już z miejsca kolizji, wówczas możesz liczyć na pomoc drogową, która zapewni odholowanie pojazdu.

Jeżeli jednak uszkodzenia nie są na tyle duże i nie uniemożliwiają poruszania się samochodem, możesz skontaktować się z ubezpieczycielem w późniejszym terminie. W przypadku szkód komunikacyjnych można to zrobić w terminie 3 lat, choć oczywiście najlepiej jest to zrobić w ciągu kilku dni od pojawienia się szkody. Jeżeli w wypadku był ktoś ranny i odszkodowanie ma pokryć szkody na osobie, termin zgłoszenia jest wydłużony do 20 lat. 

Nie zgadzasz się z wysokością ubezpieczenia? Pamiętaj, że masz możliwość złożenia odwołania od decyzji. A gdy to nie pomoże – możesz skierować sprawę na drogę sądową. 

Likwidacja szkody komunikacyjnej z OC sprawcy jest możliwa wyłącznie wtedy, gdy masz dane sprawcy. W końcu, żeby można było wypłacić pieniądze, potrzebny jest numer ubezpieczenia, z którego wypłacane będzie odszkodowanie. Gdzie zgłosić szkodę z OC sprawcy, gdy jest on nieznany?

Na szczęście istnieje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, dzięki któremu możesz ubiegać się o odszkodowanie, nawet jeżeli nie znasz danych sprawcy. Fundusz odpowiada za wypłatę odszkodowania także wtedy, gdy sprawca nie miał ważnego ubezpieczenia w momencie kolizji. O roszczenia z UFG możesz ubiegać się w dowolnym zakładzie ubezpieczeń, również u swojego ubezpieczyciela

Uwaga! Jeżeli po kolizji drogowej okaże się, że sprawca nie ma własnego ubezpieczenia, na miejsce zdarzenia należy bezwzględnie wezwać policję, która sporządzi odpowiednią notatkę.

Zobacz także: Ubezpieczenie NNW – co to jest? Czy warto je kupować?

likwidacja-szkody-z-oc-sprawcy

Naprawa szkody z OC sprawcy – podsumowanie

Likwidacja szkody z OC sprawcy to ochrona dla osoby poszkodowanej w kolizji drogowej. Wymóg ważnej polisy odpowiedzialności cywilnej dla każdego właściciela pojazdu ma na celu umożliwienie szybkiej wypłaty odszkodowania dla uczestnika wypadku.

Pamiętaj jednak, że OC to absolutna podstawa, jeżeli chodzi o ubezpieczenia komunikacyjne. Jak widzisz, chroni ono przede wszystkim poszkodowanego w wypadku. Gdy to Ty spowodujesz kolizję drogową, żadne odszkodowanie nie będzie Ci przysługiwać.

Żeby ochronić się przed tego typu sytuacjami, warto wykupić ubezpieczenie Autocasco. To właśnie ono chroni właściciela pojazdu przed skutkami rozmaitych wydarzeń losowych – od uszkodzenia auta po jego kradzież.

W ofercie LINK4 zwróć uwagę na pakiet Assistance. Dzięki niemu możesz liczyć na pomoc w przypadku wielu awaryjnych sytuacji na drodze – gdy zabraknie Ci paliwa, będziesz potrzebować holowania czy będzie trzeba zorganizować auto zastępcze. Poznaj pełną ofertę ubezpieczeń LINK4 i zapewnij sobie spokój i bezpieczeństwo podczas podróży. Odwiedź również kalkulator OC dostępny na naszej stronie, aby wyliczyć wysokość składki.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

 

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz OC i AC

w 20 sekund!

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon.-pt.: 8-21