Czym jest tymczasowy dowód rejestracyjny i kiedy należy go wyrobić?

Tymczasowy dowód rejestracyjny to dokument, który ma duże znaczenie dla posiadaczy nowego samochodu. Sprawdź, jaką dokładnie funkcję pełni, a także kiedy i na jak długo jest wydawany.

Spis treści:
1. Czym jest tymczasowy dowód rejestracyjny?
2. Tymczasowy dowód rejestracyjny – oznaczenia. Jak je czytać?
3. Ważność tymczasowego dowodu rejestracyjnego. Ile wynosi?
4. Tymczasowy dowód rejestracyjny – podsumowanie

Dowód rejestracyjny tymczasowy wydawany jest tylko w określonych okolicznościach. Choć wyglądem przypomina jego „twardą” wersję, spełnia on swoją funkcję jedynie przez określony czas. Później jako jego posiadacz musisz zgłosić się po właściwy dowód rejestracyjny i masz na to określony prawnie czas. Po co zatem całe to zamieszanie, skoro dowód tymczasowy samochodu szybko przestaje pełnić jakąkolwiek funkcję praktyczną? Sprawdź!

Czym jest tymczasowy dowód rejestracyjny?

Tymczasowy dowód rejestracyjny to dokument, który otrzymasz w stosownym dla swojego zamieszkania wydziale komunikacji. Trafia on w ręce osób, które chcą zarejestrować nowy samochód. Używanie tak zwanego „miękkiego” dowodu rejestracyjnego jest niezbędne w czasie oczekiwania na wyrobienie właściwego dokumentu. Znajdują się w nim wszystkie najważniejsze informacje dotyczące pojazdu, ale ma on określoną ważność, której nie można przekroczyć pod groźbą mandatu. Dowód tymczasowy pojazdu wyrabiany jest „od ręki” podczas składania dokumentów dotyczących rejestracji samochodu.

Aby w ogóle otrzymać tymczasowy dowód rejestracyjny, musisz wypełnić odpowiednie dokumenty, a także dysponować wszystkimi informacjami na temat nowo pozyskanego pojazdu. Dotyczy to zarówno samochodów z salonu, jak i z drugiej ręki. Jednocześnie musisz pamiętać, że składając wspomniane dokumenty w wydziale komunikacji, musisz liczyć się z dodatkowymi kosztami. Dowód tymczasowy rejestracyjny, który jest niezbędny w czasie oczekiwania na właściwy dokument, to wydatek 13,501 (jedna z kilku naliczanych wówczas opłat). To kwota ustawowa, która nie ulega zmianie i jest jednakowa we wszystkich urzędach zajmujących się rejestrowaniem pojazdów mechanicznych.

tymczasowy-dowod-rejestracyjny

Sprawdź także: Czy trzeba mieć dowód rejestracyjny przy sobie? Rozwiewamy wątpliwości

Tymczasowy dowód rejestracyjny – oznaczenia. Jak je czytać?

Jeśli chodzi o dowód rejestracyjny tymczasowy, oznaczenia na nim znajdujące się są kluczowe do prawidłowego odczytania niezbędnych informacji. Warto na wstępie wspomnieć, że ich układ, a także symbole są dokładnie takie same, jak w przypadku właściwych dokumentów. Jedyną różnicą jest ta, że w przypadku tematu opisywanego przez nas zagadnienia pojawia się dopisek, iż jest to „pozwolenie czasowe”. Znajduje się na nim również data, która wyznacza granicę jego ważności.

Tymczasowy dowód rejestracyjny – oznaczenia i ich rozwinięcie2:

A

numer rejestracyjny pojazdu

B

data pierwszej rejestracji pojazdu

C

C.1.1 - nazwisko właściciela dowodu rejestracyjnego 

C.1.2 - numer PESEL lub REGON właściciela 

C.1.3 - adres zameldowania właściciela dowodu 

C.2.1 - nazwisko właściciela pojazdu 

C.2.2 - numer PESEL lub REGON właściciela 

C.2.3 - adres zameldowania właściciela pojazdu

D

D.1 - marka pojazdu 

D.2 - typ pojazdu 

D.3 - model pojazdu

E

numer VIN (bądź numer nadwozia, podwozia lub ramy pojazdu)

F

F.1 - maksymalna masa całkowita pojazdu 

F.2 - dopuszczalna masa całkowita pojazdu 

F.3 - dopuszczalna masa całkowita zespołu pojazdów

G

masa własna pojazdu; w przypadku pojazdu ciągnącego innego niż M1 masa własna pojazdu obejmuje urządzenie sprzęgające

H

okres ważności dowodu rejestracyjnego

I

data wydania dowodu rejestracyjnego

J

kategoria pojazdu

K

numer świadectwa homologacji typu pojazdu

L

liczba osi

O

O.1 - maksymalna masa całkowita przyczepy z hamulcem 

O.2 - maksymalna masa całkowita przyczepy bez hamulca

P

P.1 - pojemność silnika 

P.2 - maksymalna moc netto silnika 

P.3 - rodzaj paliwa

Q

stosunek mocy do masy własnej; dotyczy motocykli i motorowerów

S

S.1 - liczba miejsc siedzących, łącznie z siedzeniem kierowcy 

S.2 - liczba miejsc stojących

Aby prawidłowo zrozumieć i odczytać znajdujące się na dowodzie rejestracyjnym oznaczenia niezbędna jest powyższa ściąga. Taki zapis wynika przede wszystkim z faktu, że na niewielkich rozmiarów dokumencie musiano zawrzeć naprawdę dużo konkretnych i ważnych informacji. Uproszczenie zapisu wydaje się zatem niezbędne i jest w pełni zrozumiałe. 

tymczasowy-dowod-rejestracyjny

Ważność tymczasowego dowodu rejestracyjnego. Ile wynosi? 

Ważnym zagadnieniem jest ważność dowodu rejestracyjnego tymczasowego, czyli po prostu – ile czasu zgodnie z prawem możemy poruszać się pojazdem, posiadając jedynie taki dokument? Odpowiedź jest prosta i wyraźnie zaznaczona w przepisach – 30 dni od momentu jego wydania przez wydział komunikacji. Właściwe dokumenty, te przyznawane na stałe, przygotowuje Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych. Zwykle trwa to do dwóch tygodni, dlatego okres przydatności dokumentów tymczasowych jest określony ze sporym zapasem, żeby każdy posiadacz nowego pojazdu miał odpowiednio dużo czasu na odebranie właściwego dokumentu. W momencie odbioru tymczasowy automatycznie traci ważność.

Warto jednak wiedzieć, że możliwe jest jednorazowe przedłużenie ważności tymczasowego dowodu rejestracyjnego. Wówczas jego przydatność jest dłuższa o 14 dni. Możliwe jest to jedynie w wypadku, gdy nie jesteś z jakiegoś powodu w stanie odebrać dokumentu wydawanego na stałe. Po przekroczeniu tego dodatkowego okresu ważność tymczasowego dowodu rejestracyjnego kończy się i nie ma formalnej możliwości na jego przedłużenie. Dokument przestaje mieć jakiekolwiek znaczenie dla urzędu czy policji.

Przegląd na dowodzie tymczasowym? Wiele osób zastanawia się, czy ta data wbijana jest na dokumencie wydawanym na czas określony. Okazuje się, że nie widnieje ona na tymczasowym dowodzie, dlatego przeprowadzenie badania sprawności pojazdu powinno być przedstawione w momencie zgłaszania się do wydziału komunikacji. Urzędnik musi mieć potwierdzenie, że takie badanie zostało przeprowadzone, a także w jakim terminie. Informacje te zostaną naniesione na właściwy dowód rejestracyjny. Posiadając tymczasowy dowód, masz zatem potwierdzenie, że przegląd się odbył – w innym wypadku dokument w ogóle nie zostałby wydany. 

tymczasowy-dowod-rejestracyjny

Przeczytaj również: Zgubiony dowód rejestracyjny. Co zrobić? 

Tymczasowy dowód rejestracyjny – podsumowanie

Wiesz już, ile jest ważny dowód rejestracyjny tymczasowy, a także, jaką pełni on funkcję. To podstawowa wiedza, którą dysponować powinien każdy właściciel nowego pojazdu. Obecnie znaczenie tymczasowych dokumentów jest kluczowe w procesie rejestrowania samochodu – zarówno nowego, jak i używanego. Nie posiadanie odpowiednich dokumentów to ryzyko otrzymania wysokiego mandatu, dlatego nie należy o tym zagadnieniu zapominać. Właściciel pojazdu poruszającego się po polskich drogach musi mieć najpierw tymczasowy, a później właściwy dowód rejestracyjny. Dokument jest niezbędny podczas kontroli drogowej, ale również podczas wykonywania przeglądu technicznego pojazdu.

Zobacz także: rejestracja samochodu Szczecinrejestracja samochodu Łódź

Kupiłeś nowy samochód? Załatwienie formalności, w tym tymczasowego dowodu rejestracyjnego, to podstawa. Podobnie jak ubezpieczenie pojazdu. Jeśli interesuje Cię tanie OC, kalkulator ułatwi Ci znalezienie oferty dostosowanej do potrzeb i możliwości. Warto też porozmawiać bezpośrednio z konsultantami pod numerem 22 4444444 lub osobiście spotkać się i pomówić z jednym z agentów współpracujących z LINK4.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne na stronie www.link4.pl.

https://samorzad.gov.pl/web/powiat-jasielski/czasowa-rejestracja-pojazdu-na-wniosek-wlasciciela--w-celu-umozliwienia-1-wywozu-pojazdu-za-granice-2-przejazdu-pojazdu-z-miejsca-zakupu-lub-odbioru-na-terytorium-rp-3-przejazdu-pojazdu-zwiazanego-z-koniecznoscia-dokonania-badania-technicznego-lub-naprawy

https://eurzad.szczecin.pl/files/CAC3421A325B424FA6F57319B7FFD9EF/oznaczenia_kodow.pdf

Redakcja

Komentarze

Powiązane wpisy