Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Czyszczenie skóry samochodowej. Jak wyczyścić tapicerkę w samochodzie domowym sposobem?

Czas czytania: 4 min. 5 sek.

Skórzana tapicerka w samochodzie to marzenie wielu fanów motoryzacji. Jednak plama, która na niej się pojawi, zdecydowanie psuje efekt wizualny. Co szkodzi tapicerce ze skóry? Jak wygląda czyszczenie skóry samochodowej? Czy można zrobić to domowym sposobem? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule!

Spis treści

1. Tapicerka ze skóry. Co jej szkodzi?
2. Czyszczenie skóry samochodowej. Domowe sposoby
3. Czyszczenie skóry samochodowej – o czym jeszcze warto pamiętać?
4. Czyszczenie skórzanej tapicerki. Podsumowanie

Skórzana tapicerka uważana jest za synonim luksusu i wygody. Aby mogła służyć jak najdłużej i nawet po latach prezentować się tak samo efektownie – warto zadbać o jej regularne odkurzenie i odświeżenie. Jak wyczyścić tapicerkę w samochodzie domowym sposobem? I jak chronić obicie foteli Twojego pojazdu? Koniecznie poznaj te podpowiedzi!

Tapicerka ze skóry. Co jej szkodzi? 

Uważa się, że skórzana tapicerka jest znacznie bardziej odporna na zanieczyszczenia niż welurowa oraz łatwiej usunąć z niej plamy oraz zwierzęcą sierść. Aby tak się stało, nie można doprowadzić jednak do uszkodzenia warstwy ochronnej, która znajduje się na powierzchni materiału. Jej zadaniem jest zabezpieczenie tapicerki przed wilgocią, promieniowaniem słonecznym, a także zmianami temperatury. W efekcie degradacji powierzchni chroniącej, skóra traci kolor, plamy pojawiają się coraz częściej, a z czasem dochodzi do przecierania się i pękania materiału. 

Naturalna skórzana tapicerka to najdroższy rodzaj materiału, który znajduje się na siedzeniach samochodowych. Jej naturalne cechy sprawiają, że dobrze wchłania pot i jest materiałem oddychającym. Natomiast często zamiast niej wykorzystuje się ekoskórę, która – jeśli będzie wykonana z niskiej jakości tworzywa – szybko będzie się przecierać i pękać, a pod wpływem różnych płynów (w tym i potu) błyskawicznie plamić i zanieczyszczać.

Pokryciu siedzeń w Twoim samochodzie szkodzić może wiele czynników. Począwszy od tych całkowicie niezależnych od Ciebie, jak wilgoć, temperatura i ekspozycja na światło słoneczne, poprzez te, na które pośrednio masz wpływ Ty i Twoi pasażerowie (przecieranie ubraniami, pocenie się), a skończywszy na czynnikach całkiem od Was zależnych. Wśród nich wymienimy spożywanie posiłków w trakcie jazdy czy palenie papierosów wewnątrz pojazdu. To właśnie dlatego skuteczne czyszczenie skórzanej tapicerki samochodowej zależy w dużej mierze od materiału, z jakiego została wykonana, oraz tego, jak jest użytkowana.

Przeczytaj też: Pranie wnętrza samochodu. Instrukcja krok po kroku

czyszczenie skóry samochodowej

Czyszczenie skóry samochodowej. Domowe sposoby 

Musisz mieć na uwadze, jak długim procesem jest czyszczenie skóry w samochodzie. Domowe sposoby cechują się również tym, że może się zdarzyć sytuacja, w której przez pewien czas czyszczony fragment będzie nieznacznie odróżniać się kolorem od pozostałej części obicia siedzeń. Jeśli nie chcesz robić tego na własną rękę, nie musisz się obawiać – bez żadnych problemów znajdziesz w swojej okolicy odpowiednie serwisy. I choć zostawisz w nich auto na kilka dni, otrzymasz je z tapicerką perfekcyjnie wyczyszczoną oraz suchym wnętrzem.

Jeśli jednak zamierzasz sam zadbać o swoją tapicerkę, przeczytaj nasze porady. Czyszczenie skórzanej tapicerki rozpocznij od dokładnego odkurzenia pojazdu i siedzeń. Użyj silnego domowego odkurzacza, który wciągnie wszystkie śmieci, brud i kurz. Pamiętaj, by zacząć od podłogi, a skończyć na miejscach siedzących, aby nie przenosić nieczystości. 

Gdy samochód jest już odkurzony, wówczas można przejść do głównego elementu procesu – czyszczenia skóry. Oto kilka sposobów, które pozwolą Ci wykorzystać do tego produkty, które z łatwością powinieneś znaleźć w swoim mieszkaniu.

czyszczenie skóry samochodowej

Ocet z wodą w proporcji jednej łyżeczki na litr wody pomoże Ci pozbyć się uporczywych plam, które są efektem rozlania się na siedzeniu kawy i herbaty. Podobne właściwości będzie miał świeżo wyciśnięty sok z cytryny. Z kolei płyn do naczyń będzie pomocny w walce z tłustymi zanieczyszczeniami, powstałymi w wyniku dotknięcia siedzenia ręką ze smarem samochodowym albo tłuszczem spożywczym. Natomiast zabrudzenia masłem i margaryną najłatwiej usunąć wtedy, gdy zasypie się je talkiem, a po mniej więcej kwadransie odkurzy. Przebarwienia, zarówno na jasnej, jak i ciemnej skórze, a także te, które powstały w wyniku przetarcia dżinsami, wyczyści woda z mydłem glicerynowym.

Możesz także udać się na najbliższą stację benzynową lub do większego supermarketu w Twojej okolicy. Tam z pewnością znajdziesz różnego rodzaju kosmetyki do pielęgnacji samochodu, w tym środki, których zadaniem jest czyszczenie tapicerek.

Wśród nich możemy wyróżnić odplamiacze, które nanosi się na zabrudzone miejsca, pociera (co sprawia, że zaczynają działać substancje aktywne), a następnie wyciera delikatnie zmoczoną szmatką. Pianki nanosi się na zanieczyszczone punkty, a po odczekaniu odpowiedniego czasu i wyschnięcia jej – odkurza. Na koniec należy także wyróżnić spraye, którymi pryska się brud, wyciera szczotką, a na wszelki wypadek powtarza zabieg.

Pamiętaj, że nie masz pewności, jak na te bardzo popularne sposoby czyszczenia tapicerki zareaguje ta, która znajduje się w Twoim aucie. Warto przed użyciem w głównym miejscu zabrudzenia sprawdzić to w miejscu stosunkowo niewidocznym.

Zobacz także: Jazda na oponach zimowych latem. Czy jest bezpieczna?

Czyszczenie skóry samochodowej – o czym jeszcze warto pamiętać?

Czyszcząc tapicerkę samemu, musisz być bardzo precyzyjny i dokładny. Jeśli użyjesz zbyt dużo siły, najprawdopodobniej wetrzesz zabrudzenie jeszcze bardziej, a w związku z tym jego usunięcie stanie się znacznie trudniejsze. Podczas czyszczenia wykonuj ruchy od zewnątrz do wewnątrz plamy, dzięki czemu zmniejszysz prawdopodobieństwo jej roztarcia na większej przestrzeni. Rób to również tylko w obrębie plamy. Staraj się także używać możliwie jak najmniej wody, aby tapicerka Twojego auta nie przemokła. Jeśli tak się stanie, możesz zobaczyć na niej jeszcze większą plamę niż tę, z którą aktualnie będziesz się zmagać. 

czyszczenie skóry samochodowej

Na zakończenie czyszczenia warto pokryć świeżo wyczyszczoną tapicerkę specjalnymi preparatami pielęgnacyjnymi. Wystarczy, że zaopatrzysz się w nie wcześniej, niezależnie czy stawiasz na domowe czyszczenie, czy używasz pianek, odplamiaczy lub chemicznych sprayów. Nałóż skromną ilość preparatu na delikatną szmatkę i na niewielkich fragmentach, punkt po punkcie, wcieraj go w obicie siedzenia, tak, aby nie ominąć żadnego miejsca.

Czyszczenie skórzanej tapicerki. Podsumowanie

Zabrudzona tapicerka ze skóry to zmora każdego fana motoryzacji. Jej zanieczyszczenie nie powinno być jednak dla Ciebie końcem świata! Jak zapewne widzisz po lekturze tego tekstu, masz wiele możliwości, aby sprawnie wyczyścić zabrudzoną tapicerkę. Możesz skorzystać z usług profesjonalnych firm, użyć produktów, które znajdziesz w swoim mieszkaniu, a także postawić na kosmetyki samochodowe, jakie bez problemu kupisz np. na najbliższej stacji benzynowej. Pamiętaj, by stosować się do naszych rad i instrukcji zawartych na opakowaniach poszczególnych produktów.

A jeśli chcesz, żeby Twoja podróż była nie tylko przyjemna, ze względu na piękną i czystą tapicerkę, ale także bezpieczna i komfortowa, zapoznaj się z ofertą ubezpieczeń w LINK4. Przygotowaliśmy dla Ciebie aż kilka pakietów polis, które zapewnią Ci wsparcie na czas awarii, kolizji czy zadbają o Twoje zdrowie.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz OC i AC

w 20 sekund!

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon.-pt.: 8-21