Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Czyszczenie podsufitki domowym sposobem. Poradnik krok po kroku

Czas czytania: 3 min. 51 sek.

Dla sporej grupy kierowców czystość wnętrza samochodu jest ważnym wyznacznikiem komfortu ich podróży. Częste wizyty na myjni oraz dbanie o porządek we wnętrzu auta mogą okazać się niewystarczające. W skład wyposażenia wchodzi bowiem podsufitka, której czyszczenie może okazać się trudniejsze. Jak pozbawić ją powstałych plam? W jaki sposób dochodzi do pojawienia się zabrudzeń na podsufitce? Wszystkie informacje znajdziesz poniżej.

Spis treści:
1. Czyszczenie podsufitki – czy jest to takie straszne?
2. Czym wyczyścić podsufitkę? Instrukcja krok po kroku
3. Pranie podsufitki samochodowej domowym sposobem – na to musisz uważać
4. Czyszczenie podsufitki – podsumowanie

Wyczyszczenie trudno dostępnych miejsc w samochodzie może być niełatwe dla kierowców. Podsufitka, mimo łatwego do niej dostępu, sprawia na pierwszy rzut oka trudną do wyczyszczenia. Zawarte poniżej informacje obalają ten mit. Dzięki naszym poradom również wnętrze Twojego samochodu zalśni czystością. 

Czyszczenie podsufitki – czy jest to takie straszne?

Podczas sprzątania wnętrza samochodu wielu właścicieli nie zwraca uwagi na ważny element wyposażenia ich pojazdów, jakim jest podsufitka. To właśnie stan jej czystości oraz liczba ewentualnych plam wpływają na opinię użytkownika odnośnie do kondycji całego auta. Jest to aspekt szczególnie ważny w przypadku chęci wystawienia samochodu na sprzedaż. Wówczas potencjalni kupcy z reguły przyglądają się wszystkim elementom wyposażenia. Zalegający kurz i brud na podsufitce mogą ich niewątpliwie zniechęcić przed dokonaniem transakcji.

W jaki jednak sposób dochodzi do powstawania zanieczyszczeń na powierzchni podsufitki? Materiał zamontowany na wewnętrznej stronie dachu naszego samochodu pełni rolę filtra. Wszystkie zanieczyszczenia znajdujące się w środku zgodnie z prawami fizyki uchodzą w górę i osiadają na podsufitce. Najczęściej za sprawą ciepła na materiale osiadają opary gorących napojów, dym papierosowy, gaz z napojów, a także wszelkie zanieczyszczenia dostające się przez wentylację. 

Ostatnio ze względu na dużą ilość smogu w polskich miastach powstawanie plam i osiadanie brudu na podsufitce może postępować o wiele szybciej. Z tego też powodu istotne jest regularne czyszczenie podsufitki. Jakimi sposobami to zrobić? Sprawdź poniżej. 

Przeczytaj także: Ozonowanie i odgrzybianie klimatyzacji. Poradnik krok po kroku

czyszczenie-podsufitki

Czym wyczyścić podsufitkę? Instrukcja krok po kroku

Czyszczenie materiału wewnątrz naszego samochodu należy zacząć od odkurzania. W ten sposób z łatwością można pozbyć się większości zabrudzeń takich jak np. kurz. Stosując ten zabieg regularnie, będziesz mógł uniknąć tworzenia się plam, do których pozbycia niezbędne jest pranie podsufitki. Do odkurzania najlepiej używać standardowego urządzenia znajdującego się w domu lub będącego wyposażeniem myjni. Dobrym rozwiązaniem jest też korzystanie z pneumatycznego pistoletu czyszczącego. Wykorzystywany strumień sprężonego powietrza przyczynia się do szybkiego pozbycia zanieczyszczeń. 

Podczas odkurzania warto zwrócić uwagę na moc ssącą odkurzacza. Jeżeli wykorzystywane przez nas urządzenie będzie miało zbyt dużą moc, może dojść do uszkodzenia materiału. Optymalne jest wiec wykorzystywanie odkurzaczy posiadających regulację mocy ssącej. Ponadto należy regulować odległość dyszy ssącej od podsufitki. Pozwoli to uniknąć uszkodzeń. Odkurzając miejsca najbardziej newralgiczne, np. łączenia materiału, należy robić to z jeszcze większej odległości. Naprawa podsufitki może bowiem okazać się bardzo kosztowna.

Kolejnym etapem w pozbywaniu się powstałych na materiale zabrudzeń jest mycie podsufitki. Zanieczyszczenia, których nie udało nam pozbyć się za pomocą odkurzacza, musimy wyczyścić na mokro. W tym zabiegu kluczowe jest wybranie odpowiednich środków chemicznych. Podsufitka wykonana jest z materiału, dlatego wybierając produkty do prania, należy kierować się ich predyspozycją zastosowania

Środek do czyszczenia podsufitki powinien być w formie roztworu lub płynu łatwego w aplikacji. Należy szczególnie unikać wszelkich produktów w piance lub z zamontowaną wytwornicą piany. Wytworzony w ten sposób środek nie utrzyma się na materiale nad naszą głową. Co za tym idzie – nie zadziała prawidłowo na zanieczyszczenia.

Zdecydowanie się na środek w formie roztworu jest najlepszym wyborem. Zakupiony preparat rozcieńczamy z wodą w odpowiedniej proporcji. Nie należy robić tego „na oko”. Wskazówki podane przez producenta zostały opracowane po przeprowadzeniu odpowiednich testów. Użycie zbyt dużego stężenia może spowodować powstanie plam i zniszczenie materiału. Przed użyciem konkretnego środka warto najpierw wykonać próbę. Na niewielki fragment podsufitki nanosimy rozcieńczony środek i obserwujemy, czy nie dochodzi do niechcianej reakcji.

Pranie podsufitki samochodowej polega na delikatnym przecieraniu materiału rozcieńczonym preparatem. Do tego celu najlepiej używać miękkiej ściereczki z mikrofibry lub syntetycznej irchy dziurkowanej. Z pewnością nie należy stosować żadnych szczotek. Ich twarde włosie może trwale uszkodzić delikatny z reguły materiał, z którego wykonana jest podsufitka. Czyszczenie najlepiej wykonywać za pomocą prostych, posuwistych ruchów. Pranie podsufitki samochodowej zaczynamy od tyłu samochodu i stopniowo przemieszczamy się naprzód. W ten sposób unikniemy migracji brudu. Efekty czyszczenia nie będą więc niszczone przez nasze ponowne działanie w danym obszarze.

czyszczenie-podsufitki

Pranie podsufitki samochodowej domowym sposobem – na to musisz uważać

Podczas czyszczenia materiału wewnątrz samochodu warto zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Pranie podsufitki domowym sposobem to dobre rozwiązanie w przypadku małej ilości zabrudzeń. Warto również skorzystać z tej opcji, jeżeli posiadamy sprawdzone środki chemiczne, których nie będziemy używać po raz pierwszy. W ten sposób łatwo przewidzieć działanie konkretnych związków chemicznych.  

Rozpoczynając czyszczenie podsufitki, musisz pamiętać, że jest ona wykonana z delikatnego materiału. Podczas odkurzania zwróć szczególną uwagę na moc ssącą odkurzacza. Zbyt duża z pewnością jest w stanie doprowadzić do przedarcia materiału lub powstania miejscowych ubytków. 

Drugą kwestią wartą poruszenia jest czynność prania podsufitki. Nie przesadzaj nigdy z ilością chemii wykorzystywaną do sprzątania. Zbyt duże stężenie stworzonego roztworu albo naniesienie sporej ilości gotowego płynu może skutkować powstaniem przebarwień. Ponadto uważaj na ilość płynu podczas czyszczenia. Podsufitka wykonana z materiału przyjmie spore ilości wody. Jednakże może to doprowadzić do jej odklejania się od wewnętrznej powłoki, która często wykonana jest z tworzywa lub specjalnego kartonu. W razie wystąpienia takiego uszkodzenia wymagany jest demontaż całej podsufitki oraz zamontowanie nowej. Koszt założenia nowego materiału oraz jego przymocowanie wynosi około 450 zł

Zobacz również: Przygotowanie auta do sprzedaży. O co warto zadbać?

czyszczenie-podsufitki

Czyszczenie podsufitki – podsumowanie

Wnętrze pojazdu jest wizytówką kierowcy. Samochód, w którym spędzamy dużo czasu, powinien być miejscem zadbanym i pachnącym świeżością. W tym celu pranie podsufitki domowym sposobem może być nieodzowne. Warto pamiętać o regularnym czyszczeniu. Dzięki temu unikniesz powstania dużych i trwałych plam.

Skorzystaj z oferty ubezpieczeniowej dostosowanej do Twoich potrzeb. W LINK4 możesz wybrać polisę Autocasco, która ochroni Twój samochód przed nieprzewidzianymi zdarzeniami losowymi. Sprawdź także kalkulator OC dostępny na naszej stronie, aby obliczyć wysokość składki. 

 

Czy artykuł był przydatny?

Ubezpiecz dom lub
mieszkanie