Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Przygotowanie auta do sprzedaży. O co warto zadbać?

Czas czytania: 4 min. 20 sek.

Dobre przygotowanie auta do sprzedaży sprawi, że zwiększasz szansę na szybkie i bezproblemowo znalezienie nowego właściciela pojazdu. Zobacz, o jakich kwestiach nie możesz zapomnieć. 

Spis treści: 
1. Przygotowanie auta do sprzedaży. Dlaczego warto o nie zadbać?
2. Jak przygotować auto do sprzedaży? Rekomendacje
3. Przygotowanie samochodu do sprzedaży. Nie zapomnij o formalnościach
4. Sprzedajesz auto? Przygotuj je!

Czy sprzedaż auta musi być drogą przez mękę? Nie – jeżeli dobrze przygotujesz auto do sprzedaży. Porządek w dokumentach może być równie ważny, co dokładne wyczyszczenie samochodu. Zadbaj o to, aby potencjalny zainteresowany nie tracił czasu na oglądanie samochodu, który jest niezgodny z ogłoszeniem. Zobacz, jak przygotować auto do sprzedaży.

Przygotowanie auta do sprzedaży. Dlaczego warto o nie zadbać? 

Sprzedaż auta przeważnie rozciąga się w czasie. Rzadko kiedy udaje się to zrobić z dnia na dzień. W praktyce proces ten może trwać od kilku do nawet kilkunastu tygodni. Żeby zwiększyć szansę na szybkie zbycie pojazdu, konieczne jest odpowiednie przygotowanie auta do sprzedaży.

Kupcy oczywiście oceniają wygląd zewnętrzny auta, jednak zazwyczaj wnikliwiej przyglądają się stanowi technicznemu pojazdu. Oprócz tego bardzo istotna jest jasna sytuacja prawna samochodu – brak obciążeń finansowych, ważny przegląd i OC czy też ewentualna obecność współwłaściciela przy sprzedaży.

Dobre przygotowanie samochodu do sprzedaży pozwala Ci zaoszczędzić czas przed każdymi umówionymi oględzinami, ale także okazuje szacunek względem osoby, która zainteresowała się Twoim ogłoszeniem. W końcu każde spotkanie to czas poświęcony z Twojej strony, jak i przez osobę, która chce obejrzeć auto. Miej na uwadze, że czyszczenie samochodu przed sprzedażą nie wystarczy. Zapoznaj się z poniższymi rekomendacjami i pamiętaj o nich wtedy, gdy zdecydujesz się na wymianę auta na nowe.

Przeczytaj również: Jak złożyć zgłoszenie sprzedaży samochodu? Podpowiadamy!

przygotowanie-auta-do-sprzedazy

Jak przygotować auto do sprzedaży? Rekomendacje

Planujesz znaleźć nowego właściciela dla Twojego samochodu? Zobacz, na jakie kwestie musisz zwrócić szczególną uwagę podczas przygotowywania auta do sprzedaży. 

Wymycie samochodu

Czyszczenie samochodu przed sprzedażą to jeden z najczęściej podejmowanych kroków przez osoby, które zamierzają sprzedać pojazd. Nie powinno to dziwić – auto musi robić dobre wrażenie zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz.

Wizyta na myjni to absolutna podstawa. Dokładnie umyj nie tylko lakier, ale i nadkola. Nie zapomnij też o woskowaniu, które daje świetny efekt. Należy także dokładnie odkurzyć tapicerkę, bagażnik oraz wszystkie zakamarki. Warto przetrzeć okolice uszczelek wilgotną szmatkę oraz porządnie umyć szyby.

A co z rzeczami, które przewozisz w aucie na co dzień? Czyszczenie samochodu przed sprzedażą to doskonały moment na pozbycie się wszelkiego rodzaju drobiazgów, toreb, organizerów i innych rzeczy szpargałów. Przeprowadź gruntowne porządki w schowku. 

Wysokiej jakości, szczegółowe zdjęcia

Gdy auto jest już wyczyszczone, przychodzi moment na zrobienie dobrych zdjęć. Powinny one być na tyle atrakcyjne, żeby przykuć uwagę klienta – a jednocześnie na tyle szczegółowe, by dać dokładny ogląd na stan techniczny pojazdu.

Pamiętaj o tym, że wiele osób zainteresowanych samochodem często pokonuje od kilkudziesięciu do nawet kilkuset kilometrów, żeby zobaczyć auto z ogłoszenia. Zadbaj o to, aby zdjęcia prezentowały samochód w takim stanie, w jakim faktycznie jest. Oczywiście – może ono być fotografowane w dobrym świetle, jednak warto pokazać szczegóły, takie jak stan tapicerki, kierownicy, progów, nadkoli itd. Jeśli samochód posiada rysy czy wgniecenia, je również pokaż na zdjęciu. 

Szczegółowy opis

Gdy dodajesz ogłoszenie, np. na popularnym portalu motoryzacyjnym, przygotuj tekst, który dokładnie opisze wyposażenie, historię pojazdu, jego specyfikację (moc silnika, wersja, liczba drzwi, rodzaj skrzyni biegów). Wspomnij także o przebiegu czy ostatnich naprawach. Niech tekst odpowie na wszystkie prawdopodobne pytania potencjalnego klienta.

Pamiętaj o wyposażeniu

Jak przygotować auto do sprzedaży? Warto pamiętać także o tym, żeby mieć przygotowane wszystkie elementy wyposażenia auta. Może to być np. roleta bagażnika, zapalniczka czy dywaniki. Być może nie używasz ich na co dzień, jednak dobrze jest je sprzedać razem z samochodem. 

Jeżeli tego nie zrobisz – będą one zalegać nieużywane w Twoim garażu czy w piwnicy. A przecież nowemu użytkownikowi mogą się przydać.

Przegląd i OC

Co zrobić z tematem przeglądu i OC? Pamiętaj o tym, że dla wielu kupców jest to bardzo ważna informacja. Chcą wiedzieć, czy nabywane auto ma ważną polisę OC i badanie techniczne. Dobrze jest zamieścić takie informacje w samej treści ogłoszenia.

A co ze zbliżającym się terminem badania technicznego? Tutaj są dwie szkoły. Możesz przeprowadzić badanie techniczne na własną rękę. W takim wypadku warto poprosić diagnostę o dostarczenie zapisu całej ścieżki przeglądu – będzie to wartościowe potwierdzenie stanu technicznego dla kupca. 

Drugi sposób to przeprowadzenie przeglądu technicznego z osobą zainteresowaną zakupem. W takim wypadku, zamiast jechać do stacji ASO, aby zobaczyć stan techniczny podwozia, możesz pojechać z kupcem do SKP i przeprowadzić pełny przegląd. Dzięki temu nowy właściciel będzie pewny stanu auta.

przygotowanie-auta-do-sprzedazy

Przygotowanie samochodu do sprzedaży. Nie zapomnij o formalnościach

Przygotowanie auta do sprzedaży to także liczne formalności, o których nie możesz zapomnieć. Jeżeli auto wykorzystujesz prywatnie, to najprawdopodobniej odpowiednią formą sprzedaży będzie umowa kupna-sprzedaży. Gdy jest to auto firmowe – w zdecydowanej większości przypadków konieczna będzie sprzedaż na fakturę VAT.

Jeżeli auto ma współwłaściciela, pamiętaj o tym, że na umowie kupna-sprzedaży musi znaleźć się podpis takiej osoby. Gdy nie ma możliwości, aby taka osoba stawiła się przy sprzedaży, zadbaj o odpowiednie pełnomocnictwo.

Przygotowanie samochodu do sprzedaży to także konieczność skompletowania całości dokumentacji dotyczącej auta. Potrzebne będą ważne OC, dowód rejestracyjny oraz karta pojazdu. Miej przygotowane przynajmniej dwa egzemplarze umowy kupna-sprzedaży. Dobrze przygotować wszystkie te pliki w jednym miejscu, aby zaoszczędzić sobie stresu przed samymi oględzinami auta.

Jeżeli w ogłoszeniu piszesz, że wymiana rozrządu miała miejsce przy przebiegu 120 tys. km, to warto mieć w zanadrzu papiery na potwierdzenie tej czynności. W dobrym tonie jest zaprezentować jakiekolwiek potwierdzenia na regularne wymiany płynów eksploatacyjnych oraz dokonywanie napraw. Może to być np. książka serwisowa.

Pamiętaj, że wraz ze sprzedażą auta formalności wcale się nie kończą. Masz obowiązek powiadomienia Wydziału Komunikacyjnego w odpowiednim urzędzie o zbyciu samochodu. Masz na to 30 dni od momentu sprzedaży. Na szczęście czynność tą możesz wykonać przez Internet. Zadbaj także o to, aby powiadomić ubezpieczyciela o sprzedaży samochodu – w końcu konieczne jest przeniesienie OC. Masz na to 14 dni. 

Zobacz także: Sprzedaż samochodu a OC. Czy polisa przechodzi na kupującego?

przygotowanie-auta-do-sprzedazy

Sprzedajesz auto? Przygotuj je!

Odpowiednie przygotowanie auta do sprzedaży zdecydowanie zwiększa szansę na to, że proces ten przebiegnie bez większych problemów. Dzięki temu łatwiej będzie znaleźć konkretnego kupca, a samochód nie będzie stał nieużywany przez długie miesiące.

Pamiętaj, aby nie skusić się na nieuczciwe sztuczki, które zaprezentują auto jako bardziej atrakcyjne, niż jest w rzeczywistości. Podróżowanie powinno być bezpieczne, więc zaprezentuj potencjalnemu kupcy wszelkie ewentualne wady czy usterki.

A gdy już uda Ci się sprzedać samochód, pamiętaj o ubezpieczeniu swojego nowego pojazdu. W ofercie LINK4 znajdziesz bogaty wybór ubezpieczeń komunikacyjnych – od OC wraz z Programem Pomocy, przez AC, po Assistance przydatny podczas wielu awaryjnych sytuacji na drodze. Zapoznaj się z naszą ofertą, skorzystaj z kalkulatora i wybierz pakiet ochrony dla siebie i swoich pasażerów!

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz OC i AC

w 20 sekund!

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon.-pt.: 8-21