Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Podatek od sprzedaży samochodu. Kto i kiedy musi go zapłacić?

Czas czytania: 4 min. 30 sek.

Sprzedajesz auto i zastanawiasz się, jakie obowiązki się z tym wiążą? Czy poza wyrejestrowaniem go musisz zapłacić podatek od sprzedaży samochodu? Z tego artykułu dowiesz się, kto, kiedy i jaką kwotę musi odprowadzić do Urzędu Skarbowego za sprzedany pojazd.

Spis treści

1. Czym jest podatek od sprzedaży samochodu?
2. Sprzedający czy nabywca? Kogo dotyczy podatek od sprzedaży auta?
3. Jaka jest kara za brak opłaty podatku?
4. Sprzedaż samochodu? Podatek to nie jedyne, o czym musisz pamiętać!
5. Podatek od sprzedaży samochodu. Podsumowanie

Czy wiesz, że jeśli sprzedasz auto i okaże się, że zarobiłeś na tej transakcji, musisz zapłacić podatek? W zależności od Twoich dochodów może być to 18 lub 32% różnicy między ceną zakupu a sprzedaży. „Skarbówka” jest nieubłagana i za brak wpłaty w terminie grożą poważne kary. Jednak Urząd Skarbowy może odstąpić od pobrania tej kwoty w pewnych sytuacjach. Zatem jak uniknąć podatku od sprzedaży samochodu?  

Czym jest podatek od sprzedaży samochodu?

Sprzedaż samochodu traktowana jest przez Urząd Skarbowy jako dodatkowe źródło dochodu. Dlatego też musi zostać ona uwzględniona w rocznym zeznaniu podatkowym. Kwotę uzyskaną ze sprzedaży wpisujesz na druku PIT-36w kolumnę Dochody i straty, a konkretnie w pozycji Inne źródła.Od kwoty tej możesz odliczyć udokumentowane wydatki związane ze sprzedanym autem. Chodzi tutaj na przykład o naprawy lub założenie instalacji gazowej.

Zastanawiasz się, ile wynosi podatek od sprzedaży samochodu? Wysokość tej daniny dla Skarbu Państwa uzależniona jest od wysokości Twoich dochodów. Jeżeli rocznie zarabiasz mniej niż 85 528 zł, to oddasz Państwu 17%, a jeżeli więcej, to aż 32% różnicy między ceną zakupu a sprzedaży. Chodzi oczywiście o przypadek, w którym na transakcji zarobiłeś. W przeciwnym razie stratę odliczasz od podstawy opodatkowania – masz na to 5 lat. Jednak zawsze taka transakcja musi znaleźć się w Twoim zeznaniu podatkowym.

Zobacz także: Co to jest leasing? Dowiedz się, jak działa i jakie daje korzyści

Chcesz wiedzieć, jak uniknąć podatku od sprzedaży samochodu? Sprzedawca auta, rozliczający się na podstawie PIT, zapłaci należność jedynie wtedy, kiedy zbył samochód w terminie 6 miesięcy od jego nabycia, licząc od ostatniego dnia miesiąca, w którym samochód został nabyty pierwotnie. Pamiętaj o tym szczególe, gdyż jest on istotny. A kary nakładane przez Urząd Skarbowy często są bardzo dotkliwe dla kieszeni podatnika.

podatek od sprzedaży samochodu

Sprzedający czy nabywca? Kogo dotyczy podatek od sprzedaży auta?

Kwestia tego, kto płaci podatek od sprzedaży samochodu, jest bardzo wyraźnie wyjaśniona. Obowiązek ten zawsze spoczywa na sprzedającym. Nabywca płaci zupełnie inną należność, tak zwane PCC, czyli podatek od czynności cywilnoprawnych. Wynosi on 2% wartości rynkowej zakupionego auta. Znajomość tego rozróżnienia może zaoszczędzić Ci nieprzyjemnych pism z Urzędu Skarbowego.

Czy do „skarbówki” musisz zgłosić sprzedaż samochodu? Urząd Skarbowy tego nie wymaga. Wystarczy, że uwzględnisz taką transakcję w rocznym rozliczeniu PIT. Dobrą praktyką jest wpisanie takiej informacji do kalendarza. Gdy auto sprzedałeś na początku roku, możesz o tym po prostu zapomnieć podczas wypełniania deklaracji podatkowej.

Włączenie podatku za sprzedaż pojazdu w rozliczenie roczne to praktyczne rozwiązanie. Ze sprzedażą auta wiąże się też wiele innych formalności, takich jak np. wyrejestrowanie samochodu. Często muszą one być załatwione w odpowiednim terminie, inaczej mogą spotkać Cię kary. Przynajmniej podatek możesz opłacić bez pośpiechu i tracenia czasu w urzędowych kolejkach.

Rozliczasz się z pomocą biura rachunkowego? Gdy będziesz składał deklarację, udostępnij księgowym wszystkie dokumenty związane ze sprzedażą auta. Mogą to być rachunki świadczące o poniesionych kosztach napraw lub modernizacji danego pojazdu. Złożenie PIT-u w Urzędzie Skarbowym z ujęciem podatku od sprzedaży auta zamyka sprawę.

podatek od sprzedaży samochodu

Jaka jest kara za brak opłaty podatku?

Unikanie płacenia podatków jest w naszym kraju poważnie traktowane przez Urząd Skarbowy. Dlatego lepiej nie spóźniać się ze zobowiązaniami, takimi jak opłata za sprzedaż samochodu. Podatek ten może być różny. Kwota waha się od kilkuset złotych do kilku tysięcy złotych, w zależności od tego, ile zarobiłeś na sprzedaży. 

Jeżeli Urząd Skarbowy wykryje, że sprzedałeś auto wcześniej niż po upływie 6 miesięcy od zakupu i nie zapłaciłeś podatku, może ukarać Cię grzywną. Na samym początku z pewnością skontaktuje się z Tobą urzędnik. Jeżeli zapomniałeś o zapłaceniu podatku, możesz wyrazić tak zwany czynny żal. Oznacza on:

  • Przyznanie się do winy;

  • Pisemne wyjaśnienie, dlaczego podatek nie został opłacony;

  • Zobowiązanie się do zapłaty zaległego podatku wraz ze wszystkimi należnymi odsetkami.

O tym, czy Twój czynny żal zostanie zaakceptowany, decyduje naczelnik Urzędu Skarbowego, do którego przynależysz. Jeżeli urzędnik stwierdzi, że celowo unikałeś zapłaty podatku, niestety nałożona zostanie na Ciebie grzywna. Jej wysokość wynosi od 280 zł do 56 tys. zł. 

O karach za brak uiszczenia należytego podatku mówi ustawa Kodeks Karny Skarbowy. Zgodnie z art. 54 i następne, kto uchyla się od płacenia podatków, nie ujawnia urzędowi podstawy i przedmiotu opodatkowania lub też nie składa właściwej deklaracji, podlega karze grzywny w wysokości do 720 stawek dziennych, karze pozbawienia wolności lub karom tym łącznie. W przypadku, kiedy niezapłacony podatek jest kwotą nieznaczną – czyn zagrożony jest jedynie karą grzywny w wysokości do 720 stawek dziennych. – wyjaśnia mgr prawa, Aleksandra Wolska.

Przeczytaj również: Punkty karne. Kasowanie i wszystko, co musisz o tym wiedzieć

Kwoty te związane są z wysokością minimalnego wynagrodzenia w kraju. Grzywna nie może być niższa niż 1/10 tej kwoty. A górna granica to dwudziestokrotność najniższego wynagrodzenia. Biorąc pod uwagę, ile wynosi podatek od sprzedaży auta, nie warto ryzykować tak wysokich kar pieniężnych.

podatek od sprzedaży samochodu

Sprzedaż samochodu? Podatek to nie jedyne, o czym musisz pamiętać!

Teraz już wiesz, jaka jest kara za unikanie płacenia podatków za sprzedaż samochodu. Urząd Skarbowy ma środki oraz sposoby, by kontrolować tego rodzaju transakcje. Dlatego najlepiej zapłacić taki podatek i być spokojnym.

Czeka Cię w najbliższym czasie sprzedaż samochodu? Podatek to tylko jedna z kilku formalności, jakimi będziesz musiał się zająć. Lista nie jest długa, ale znajdujące się na niej pozycje są ważne. Oto, co należy zrobić po sprzedaniu swojego samochodu:

  • Odwiedzić wydział komunikacji – w ciągu trzydziestu dni od finalizacji transakcji musisz wyrejestrować pojazd;

  • Skontaktować się z Towarzystwem Ubezpieczeniowym – po przekazaniu polisy nowemu właścicielowi, musisz o tym poinformować ubezpieczyciela pisemnie. W piśmie powinny znaleźć się dane osobowe, takie jak imię, nazwisko czy też numer PESEL. Masz na to 14 dni.

Pamiętaj także o podpisaniu umowy kupna/sprzedaży auta. Jest to jedyny dokument, który poświadcza zmianę właściciela samochodu. Dlatego najlepiej skorzystać z gotowych wzorów, które znajdują się w Internecie. W ten sposób masz pewność, iż w dokumencie zawarte będą wszystkie niezbędne informacje. Dobrze jest też zeskanować swój egzemplarz i przechowywać go w bezpiecznym miejscu.

Podatek od sprzedaży samochodu. Podsumowanie

Często największym problemem osoby sprzedającej samochód jest znalezienie kupca. Następujące potem formalności są proste i jednorazowe. W wielu przypadkach należy także zapłacić podatek od sprzedaży pojazdu. O tym, kiedy jest to konieczne, dowiedziałeś się z naszego artykułu. Znajomość tych zasad uchroni Cię przed przykrymi konsekwencjami w przyszłości.

Pamiętaj też, że nowe auto, na które właśnie zrobiłeś miejsce w garażu, także wymaga ubezpieczenia. Dlatego sprawdź naszą ofertę polis w LINK4. Znajdziesz tam nie tylko typowe ubezpieczenia, takie jak OC czy AC, ale także inne przydatne gwarancje. Możesz wykupić m.in. Assistance, polisy podróżne czy też NNW. Wszystko to za pomocą wygodnego i łatwego w obsłudze kalkulatora. Skorzystaj z niego już dzisiaj!

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i włączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz OC i AC

w 20 sekund!

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon.-pt.: 8-21