Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Podatek od kupna samochodu – kto musi go zapłacić?

Czas czytania: 4 min. 22 sek.

Zakup nowego auta to niewątpliwie przyjemne wydarzenie w życiu każdego kierowcy. Jednak poza miłymi chwilami, czekają na Cię także obowiązki i opłaty. Jednym z nich jest podatek od kupna samochodu. Z naszego artykułu dowiesz się wszystkiego, co trzeba na ten temat wiedzieć.

Spis treści: 
1. Podatek od kupna samochodu – co warto o nim wiedzieć?
2. Podatek PCC –  jakie stawki obowiązują podczas kupna samochodu?
3. Podatek PCC – gdzie i kiedy zapłacić?
4. Podatek od kupna samochodu. Podsumowanie

Zdaniem fiskusa zakup auta, sprawia, że zmienia się nasz status materialny. Jednym słowem bogacimy się i dlatego musimy zapłacić stosowny podatek. Jak wiadomo, urzędy skarbowe są bardzo skrupulatne, a do tego nie lubią spóźnionych wpłat. Dlatego też warto pilnować terminów oraz opłacać podatki w całości. W innym przypadku może Cię czekać nie tylko niemiła  rozmowa z urzędnikiem, ale także dotkliwa kara finansowa.

Podatek od kupna samochodu – co warto o nim wiedzieć? 

Podatek od zakupu samochodu znany także jako PCC, czyli podatek od czynności cywilnoprawnych, obowiązuje każdego kierowcę, który kupuje samochód od osoby prywatnej. Danina ta została wprowadzona w 2000 roku i od tego czasu funkcjonuje bez zmian. Oczywiście nie dotyczy ona tylko zakupu samochodu. Do jej zapłaty zobowiązany jest każdy, kto kupi od innej osoby prywatnej na przykład nieruchomość, sprzęt ruchomy czy też prawa autorskie, jak i też wierzytelności. Warto o tym pamiętać, gdy staniesz się stroną w jednej z wyżej wymienionych transakcji.

Czy podatek za samochód trzeba płacić, za każde auto? Opłata skarbowa dotyczy pojazdów, które w momencie sprzedaży znajdowały się na terenie Polski, lub za granicą, jednak jego nowy właściciel mieszka lub ma siedzibę w Polsce i właśnie tutaj zawarł umowę. Są oczywiście także wyłączenia od tej opłaty. Gdy auto kosztuje mniej niż 1000 złotych lub kupiła je osoba niepełnosprawna na własny użytek. Trzeba tutaj dodać, że w pierwszym przypadku chodzi o faktyczną wartość pojazdu, a nie o jego cenę. 

Podatek ten nie dotyczy aut zakupionych od osoby prywatnej za granicą. Gdyż chodzi w jego przypadku o zawarcie umowy cywilnoprawnej na terenie Polski. Dlatego też wiele osób poszukuje nowego auta poza granicami naszego kraju. Zwłaszcza w przypadku drogich aut, może to oznaczać kilka lub kilkanaście tysięcy złotych oszczędności.

Urzędy celne do obliczenia PCC od samochodu stosują specjalne tabele, gdzie wyszczególnione są konkretne kwoty. Gdy urzędnik stwierdzi, że cena danego pojazdu jest zbyt niska, może wartość podatku obliczyć na podstawie tych właśnie tabel. Mechanizm ten ma na celu zmniejszenie ilości oszustw i chęci uniknięcia płacenia wysokiego podatku. Choć kwota do zapłaty wynosi 2% wartości auta, to w przypadku drogich modeli, może ona sięgać nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Także kary, jakie są przewidziane za uchylanie się od PPC od zakupu samochodu, są znaczne. W przypadku gdy tylko spóźnisz się z opłatą, powiedzmy o kilka dni, możesz wyrazić tak zwany czynny żal. Jest to pisemne przyznanie się do błędu i zobowiązanie do jak najszybciej zapłaty zaległej kwoty wraz z odsetkami. Natomiast jeżeli urzędnik skarbowy uzna, że celowo nie zapłaciłeś podatku, możesz liczyć się z wysoką grzywną. Jej wysokość uzależniona jest od wysokości płacy minimalnej. W 2022 roku grzywna może wynosić od 301 złotych (co stanowi 1/10 płacy minimalnej), aż do 60 tys., czyli 20-krotności tej kwoty.

Przeczytaj również: Kupno samochodu. Formalności i obowiązki, o których musisz pamiętać

podatek-od-kupna-samochodu

Podatek PCC –  jakie stawki obowiązują podczas kupna samochodu? 

Bez względu na to ile zapłaciłeś za swoje auto, podatek od kupna samochodu zawsze wynosi 2% wartości rynkowej danego modelu. Zauważ, że jest to nie cena, ale wartość rynkowa. To bardzo ważna różnica, która ma duże znaczenie zwłaszcza w przypadku obliczania podatku. Powiedzmy, że kupiłeś auto za 40 tys. złotych, jednak według pracowników urzędu skarbowego, wartość rynkowa takiego modelu to 60 tys. złotych. Różnica w wyliczonym 2-procentowym podatku to 400 złotych. Jest ona jeszcze większa w przypadku aut kosztujących kilkaset tysięcy. 

Jak obliczana jest wartość danego modelu? By podatek był naliczony sprawiedliwe, urzędnicy skarbowi korzystają z katalogów, takich jak na przykład Eurotax. Jest to lista prawie wszystkich modeli aut, wraz z wersjami wyposażenia oraz rokiem produkcji. Obok podana jest średnia wartość rynkowa. Jeżeli cena znajdująca się na umowie kupna-sprzedaży znacznie odbiega od tej w katalogu, to urzędnik poprosi Cię o złożenie stosownych wyjaśnień. A stwierdzenie, że trafiła Ci się okazja, nie będzie wystarczająca. Najczęściej zaniżona cena dotyczy aut uszkodzonych lub powypadkowych. 

Jeżeli zakupiony przez Ciebie samochód jest uszkodzony, powinieneś to udokumentować. Najlepiej nadadzą się do tego szczegółowe zdjęcia, faktury za przeprowadzone naprawy, czy też opinie rzeczoznawców. Im więcej dokumentacji, tym większa szansa na to, że urzędnik przyjmie Twoje wyjaśnienia. Co ciekawe Urząd Skarbowy ma aż 5 lat na to, by stwierdzić, że zapłacony przez Ciebie podatek od zakupu samochodu jest zbyt niski. 

Jeśli natomiast nie zgadzasz się z opinią US, możesz się oczywiście od tej decyzji odwołać. W takim wypadku powołany zostanie niezależny rzeczoznawca i to on wyda opinię. Pamiętaj tylko, że gdy będzie ona dla Ciebie niekorzystna, będziesz musiał zapłacić nie tylko podatek wraz z odsetkami, ale także honorarium rzeczoznawcy. Więc przed decyzją o odwołaniu, warto przeanalizować, czy gra jest warta świeczki i czy warto pozywać urząd skarbowy. Podatek od kupna samochodu może okazać się niższy niż koszty związane z odwoływaniem się od decyzji US.

podatek-od-kupna-samochodu

Podatek PCC – gdzie i kiedy zapłacić?

Wiesz już czym jest podatek PCC, ile wynosi oraz jakie czekają kary za jego nieopłacenie. Czas teraz dowiedzieć się gdzie oraz w jakim terminie trzeba należność tę uregulować. Jeżeli chodzi o termin, w jakim należy zgłosić się do Urzędu Skarbowego, to prawo jest bardzo jasne. Nowy właściciel samochodu ma 14 dni kalendarzowych na to, by zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych. Samochód powinien być w tym czasie już zarejestrowany oraz ubezpieczony, dlatego też jest to wystarczająco długi termin.

Deklarację PCC powinieneś złożyć, we właściwym dla Twojego miejsca zamieszkania urzędzie skarbowym. Możesz dokonać tego osobiście, wysłać dokumenty pocztą lub skorzystać z opcji online. Wyliczoną i wpisaną do dokumentu kwotę, należy przelać na podany przez urząd skarbowy numer konta bankowego. Warto, zatrzymać potwierdzenie przelewu, gdyby okazało się, że pojawiły się jakieś nieścisłości lub wątpliwości ze strony urzędników.

Zobacz także: Darowizna samochodu. Co musisz o niej wiedzieć?

podatek-od-kupna-samochodu

Podatek od kupna samochodu. Podsumowanie

Mam nadzieję, że wiesz już wszystko na temat podatku PCC od samochodu. Z naszego krótkiego poradnika dowiedziałeś się, ile taki podatek wynosi, kogo on dotyczy i w jakim terminie trzeba go opłacić. Dzięki temu unikniesz wysokich kar oraz nerwów związanych z wizytami w urzędzie skarbowym.

A gdy już będziesz cieszył się nowym autem, pamiętaj o jego ubezpieczeniu. W tym celu zapraszamy Cię do odwiedzenia strony LINK4.pl, gdzie znajdziesz szeroką ofertę ubezpieczeń komunikacyjnych. Takich jak OC, AC oraz wielu innych, dzięki, którym zabezpieczysz się na wypadek następstw wielu nieprzewidzianych zdarzeń na drodze.

Nie zwlekaj, odwiedź stronę LINK4 już dziś! Sprawdź również kalkulator OC dostępny na naszej stronie, aby obliczyć wysokość składki. 

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz OC i AC

w 20 sekund!

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon.-pt.: 8-21