Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Sprzedaż samochodu a OC. Czy polisa przechodzi na kupującego?

Czas czytania: 3 min. 52 sek.

Kupiłeś właśnie używany samochód, a sprzedający przekazał Ci polisę OC wraz z innymi dokumentami? Zastanawiasz się, czy powinieneś ją zatrzymać, czy może ubezpieczyć auto na własną rękę? Z artykułu dowiesz się, jak wygląda relacja: sprzedaż samochodu a OC. Jakie masz obowiązki i prawa związane z ubezpieczeniem nowo zakupionego auta? Sprawdź!

Spis treści

1. Sprzedaż auta a OC. Jak sprawdzić, czy pojazd jest ubezpieczony?
2. Czy polisa OC przechodzi na nowego właściciela?
3. Sprzedaż samochodu a OC. Co nowy właściciel może zrobić z polisą?
4. Sprzedaż samochodu a ubezpieczenie – podsumowanie

Jedną z formalności, które są związane z zakupem pojazdu, jest jego ubezpieczenie. Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy polisa przechodzi na nowego właściciela? Czy trzeba zawrzeć nową umowę? I jak sprawdzić, czy auto jest rzeczywiście ubezpieczone? 

Co ciekawe, nie musisz być właścicielem danego pojazdu, by poznać te dane. Zanim kupisz samochód, możesz także prześledzić jego historię oraz przebieg. Z tego artykułu dowiesz się, jak to zrobić!

Sprzedaż auta a OC. Jak sprawdzić, czy pojazd jest ubezpieczony?

Planujesz zakup używanego pojazdu i zastanawiasz się, czy jest on ubezpieczony? Jak wspomnieliśmy, możesz to sprawdzić nawet bez wiedzy obecnego właściciela. Jest na to kilka sprawdzonych sposobów. 

Na przykład – za pośrednictwem internetu możesz dowiedzieć się, czy dane auto ma aktywną polisę OC (a jeśli tak, to do kiedy). Dowiesz się również, co oznacza udział w kolizji lub wypadku. Takie informacje mogą zadecydować o tym, czy warto kupić dany samochód, czy też nie.

Jedną z najłatwiejszych opcji weryfikacji tych danych jest skorzystanie z serwisu internetowego, który prowadzony jest przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. By tego dokonać, wystarczy wejść na stronę www.ufg.pl i w odpowiedniej zakładce podać numer rejestracyjny lub VIN interesującego Cię auta. Po chwili poznasz jego numer polisy, markę i model.

Zobacz również: Ubezpieczenie samochodu zabytkowego. Co zawiera taka polisa?

Możesz także odwiedzić stronę: historiapojazdu.gov.pl. Jest to rządowy rejestr wszystkich pojazdów, poruszających się po polskich drogach. Po podaniu numeru rejestracyjnego, VIN oraz dokładnej daty pierwszej rejestracji, możliwe jest uzyskanie wglądu do bardzo szczegółowej historii pojazdu. W tym także do wszystkich danych, które odnoszą się do polisy ubezpieczeniowej.

Informacje dotyczące ubezpieczenia komunikacyjnego OC dowolnego samochodu możesz sprawdzić także z poziomu telefonu. Jeżeli w danej chwili nie masz dostępu do komputera lub jesteś poza domem, skorzystaj z aplikacji mobilnej UFG Kup Auto, przeznaczonej na smartfony. Zawiera ona również przykładowe wzory umów, a także porady, jak postępować po zakupieniu auta.

Dzięki tym sposobom możesz samodzielnie sprawdzić, czy auto, które planujesz zakupić, jest ubezpieczone, a nawet poznać kilka bardziej szczegółowych informacji na jego temat.

sprzedaż samochodu a oc

Czy polisa OC przechodzi na nowego właściciela?

Każdy pojazd w Polsce musi mieć ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, czyli OC. W momencie sprzedaży – polisa przechodzi na nowego właściciela. Osoba, która sprzedała auto, musi o tym fakcie poinformować swoje towarzystwo ubezpieczeniowe. Dzięki temu ubezpieczyciel będzie mógł przygotować rekalkulację składki dla nabywcy.

Sprzedający ma dwa tygodnie na zgłoszenie zbycia auta, do towarzystwa ubezpieczeniowego które przepisze ubezpieczenie na nowego właściciela. Następnie ubezpieczyciel może skontaktować się z kupującym i przedstawi swoją ofertę. Jednak wcale nie oznacza to, że nabywca musi kontynuować dotychczasowe ubezpieczenie. Ma on prawo je wypowiedzieć i zawrzeć nową umowę z dowolnie wybraną firmą lub przedstawicielem.

Nowy właściciel ma obowiązek wykonać kilka czynności. Powinien przerejestrować auto,  zadbać o jego ubezpieczenie oraz badania techniczne. Jeśli kupujący nie dopełni tych formalności – w razie kontroli drogowej lub uczestniczenia w wypadku zostanie ukarany wysokim mandatem.

sprzedaż samochodu a oc

Sprzedaż samochodu a OC. Co nowy właściciel może zrobić z polisą? 

Przyjmijmy, że udało Ci się kupić upatrzony, używany samochód, a poprzedni właściciel przekazał Ci wszystkie dokumenty, w tym także polisę ubezpieczeniową. Jakie masz teraz opcje? Czy musisz robić cokolwiek, czy też wszystko dzieje się automatycznie? Zgodnie z prawem masz trzy rozwiązania.

Sprzedaż samochodu a OC – wypowiedzenie dotychczasowej umowy ubezpieczeniowej

Jak wspomnieliśmy, jeżeli warunki dotychczasowej polisy OC z jakichś względów Ci nie odpowiadają – możesz skorzystać z wypowiedzenia OC. Warto to zrobić jak najszybciej, by uniknąć ewentualnej płatności kolejnej raty składki. W takim przypadku musisz do danego towarzystwa ubezpieczeniowego przesłać odpowiednie pismo. Najlepiej wyślij je listem poleconym, by mieć pisemne potwierdzenie nadania. Niekiedy możesz to zrobić także mailem lub faksem. Sprawdź, czy taka opcja jest dostępna w firmie, z którą się kontaktujesz.

Sprzedaż auta a OC – korzystanie z polisy do końca jej trwania i pozostanie w tym samym towarzystwie

Jeżeli warunki ubezpieczenia OC są dla Ciebie odpowiednie, to nic nie stoi na przeszkodzie, byś mógł korzystać z dotychczasowej polisy. W niektórych przypadkach może się okazać, że konieczne jest wykonanie rekalkulacji składki. Dzieje się tak na przykład, gdy młodszy i mniej doświadczony kierowca przejmuje polisę starszego, posiadającego zniżki. Co ciekawe nawet w takim przypadku przejęcie polisy może być korzystniejsze, niż ubezpieczenie pojazdu w innym towarzystwie.

Polecamy także: Zielona Karta OC. Czym jest i w jakich państwach jest konieczna?

Jeżeli zdecydujesz się kontynuować polisę, koniecznie skontaktuj się z przedstawicielem ubezpieczyciela, by dowiedzieć się, czy musi zostać wykonana rekalkulacja. Gdy zbliży się koniec obowiązywania polisy, dostaniesz ofertę na kolejny okres. Jeżeli będziesz z niej zadowolony, możesz kontynuować polisę w tym samym towarzystwie.

Sprzedaż samochodu a ubezpieczenie – korzystanie z polisy do końca jej trwania i zmiana towarzystwa ubezpieczeniowego

Możesz zachować obecną polisę, do końca jej trwania, a następnie zawrzeć nowe ubezpieczenie w innym towarzystwie.

Zakup nowej polisy jest prosty i nie wymaga wiele czasu ani kompletowania obszernej dokumentacji. Wszystko można ustalić w trakcie jednej wizyty u agenta ubezpieczeniowego.

sprzedaż samochodu a oc

Sprzedaż samochodu a ubezpieczenie – podsumowanie

Gdy kupujesz używany samochód, możesz skorzystać z polisy poprzedniego właściciela. Sprzedający nie ma obowiązku zgłoszenia w swoim towarzystwie wypowiedzenia OC przy sprzedaży samochodu. Możesz także zrezygnować z dotychczasowej polisy i wykupić nową w dowolnym towarzystwie. To, jak postąpisz, zależy od Ciebie. Wybierz rozwiązanie, które będzie najkorzystniejsze. 

Szukasz polisy dla swojego pojazdu? Koniecznie sprawdź ubezpieczenia komunikacyjne od LINK4! Znajdziesz u nas szeroki zakres ofert, zarówno tych podstawowych, jak i dodatkowych, np. AC czy NNW. Dlaczego warto nam zaufać? W prestiżowym rankingu „Rzeczpospolitej” w 2021 rok kierowcy wybrali ofertę samochodową OC oraz NNW i Assistance w LINK4 jako najlepsze na polskim rynku!

Zajrzyj do kalkulatora składek w LINK4 już dziś i ubezpiecz w LINK4 swoje auto!

Ubezpieczenie OC w LINK4. Szczegółowe informacje sprawdź na www.link4.pl

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz OC i AC

w 20 sekund!

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon.-pt.: 8-21