Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Jak złożyć zgłoszenie sprzedaży samochodu? Podpowiadamy!

Czas czytania: 4 min. 18 sek.

Mówi się, że kierowca cieszy się dwa razy. Pierwszy raz, gdy kupuje nowe auto, a drugi, gdy je sprzedaje. Jeżeli niedawno cieszyłeś się drugi raz, to pamiętaj, że masz przed sobą kilka formalności, takich jak zgłoszenie sprzedaży samochodu. Dzisiaj dowiesz się, jak zrobić to szybko i skutecznie.

Spis treści: 

1. Zgłoszenie sprzedaży samochodu. Na czym polega?
2. Gdzie i jak zgłosić sprzedaż samochodu?
3. Ile mamy czasu na zgłoszenie zbycia pojazdu?
4. Zgłoszenie sprzedaży auta. Kilka słów na koniec

Sprzedaż auta to dla wielu osób dość stresująca sytuacja. Odbierasz wiele telefonów, spotkasz się z klientami, a często też wysłuchujesz, w jakiej to złej kondycji jest Twój samochód. W końcu znajduje się kupiec i możesz podpisać z nim umowę sprzedaży.

banner-link4-kalkulator

Jednak wcale nie oznacza to, że możesz o sprzedanym aucie zapomnieć. Przed Tobą jest jeszcze kilka formalności, z którymi nie należy zwlekać. Dlaczego? Ich zaniechanie może grozić dotkliwą karą finansową i innymi nieprzyjemnościami.

“Umowa sprzedaży samochodu to nic innego, jak umowa sprzedaży określona w Kodeksie cywilnym w art. 535. Zgodnie z brzmieniem tego przepisu, sprzedawca jest zobowiązany przenieść na kupującego własność przedmiotu oraz fizycznie wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się zapłacić cenę i rzecz tę od sprzedającego odebrać. Co więcej, zgodnie z art. 546 k.c. sprzedawca powinien udzielić kupującemu informacji o stanie prawnym i faktycznym rzeczy. Jeżeli samochód posiada wadę, która nie została ujawniona przed sprzedażą, kupujący może mieć roszczenie z tytułu rękojmi. Choć nie ma wymogu co do formy zawarcia umowy sprzedaży samochodu, w praktyce przyjęło się, że zawierana jest ona w formie pisemnej. Niezachowanie tej formy nie oznacza jednak nieważności umowy”
- komentuje Aleksandra Wolska, mgr prawa.

zgloszenie-sprzedazy-samochodu

Zgłoszenie sprzedaży samochodu. Na czym polega? 

Gdy sprzedajesz samochód, zmienia on swojego właściciela. Fakt ten należy zgłosić do wydziału komunikacji w Twoim mieście lub dzielnicy, a także do Twojego towarzystwa ubezpieczeniowego. Nie jest to czczy wymysł. Wymóg ten ma swoje konkretne uzasadnienie.

Wyobraź sobie taką sytuację: sprzedałeś auto i podpisałeś z nabywcą umowę kupna-sprzedaży. Nowy właściciel wziął od Ciebie wszystkie dokumenty i uścisnęliście sobie dłonie. Jednak kilka dni później do Twoich drzwi puka policja, ponieważ Twoim pojazdem dokonano przestępstwa, a sprawca uciekł. W policyjnej bazie to Ty widniejesz jako właściciel. Pokazujesz policji umowę, jednak taki dokument można przecież sporządzić w każdej chwili. W takiej sytuacji możesz mieć duże kłopoty.

Dlatego też o każdej zmianie właściciela należy jak najszybciej poinformować wydział komunikacji. Po modyfikacji danych zostaną one automatycznie uaktualnione, a Ty nie będziesz musiał się obawiać się o ponoszenie odpowiedzialności za czyny kogoś innego. Zgłoszenie sprzedaży pojazdu uchroni Cię także przed płaceniem ewentualnych mandatów wystawianych na podstawie zdjęć z fotoradarów.

Konieczne jest także zgłoszenie sprzedaży auta w Twoim towarzystwie ubezpieczeniowym – w tym przypadku ze względu na polisę OC. Gdybyś nie poinformował Twojego ubezpieczyciela o zmianie właściciela, to możesz otrzymać wezwanie do zapłaty kolejnej składki, na przykład za polisę automatycznie odnowioną na kolejne 12 miesięcy. By taką sytuację wyjaśnić, potrzeba dużo czasu i cierpliwości. Lepiej zawczasu dopełnić wszystkich formalności. W ten sposób oszczędzisz sobie nerwów i niepotrzebnych wydatków. 

Podsumowując, zgłoszenie sprzedaży samochodu polega na poinformowaniu o jego zbyciu wydziału komunikacji w Twoim mieście lub dzielnicy, a także towarzystwa ubezpieczeniowego. Nie jest to zadanie skomplikowane, nie wymaga też wielokrotnych wizyt w różnych instytucjach. Jednak nie należy z tym zwlekać. Najlepiej mieć te formalności jak najszybciej za sobą, by móc skupić się np. na poszukiwaniach nowego auta.

Przeczytaj również: Sprzedaż samochodu a OC. Czy polisa przechodzi na kupującego?

Gdzie i jak zgłosić sprzedaż samochodu?

Zbycie auta w wydziale komunikacji ma obowiązek zgłosić jego były właściciel. Jeżeli jest ich więcej niż jeden, powinni to zrobić wszyscy. Będziesz do tego potrzebować Twojego dowodu osobistego, dokumentu, który potwierdza zbycie pojazdu, na przykład umowy sprzedaży albo umowę darowizny. 

Co ciekawe, nie musisz osobiście odwiedzać wydziału komunikacji. Możliwe jest także zgłoszenie sprzedaży samochodu online. To bezpieczny, wygodny i oszczędzający czas sposób załatwienia tej sprawy. Jak zdalnie zgłosić sprzedaż samochodu? Możesz tego dokonać poprzez stronę gov.pl. Po zalogowaniu odnajdź zakładkę Mój pojazd, a następnie postępuj zgodnie z instrukcjami na ekranie. Kolejną zaletą zgłoszenia online jest to, iż nie trzeba uiścić opłaty za czynności urzędowe.

banner-link4-skladka

Drugim miejscem, gdzie musisz dostarczyć zgłoszenie zbycia pojazdu, jest Twoje towarzystwo ubezpieczeniowe. Możesz dokonać tego w sposób tradycyjny i odwiedzić swojego agenta, albo zrobić to za pomocą Internetu. Jest to wygodne rozwiązanie. Sam proces nie jest długi i zajmuje dosłownie kilka minut. Wystarczy znaleźć odpowiedni formularz online, wypełnić go, dołączyć wymagane dokumenty i nacisnąć przycisk wyślij

By wszystko przebiegło prawidłowo, będziesz musiał także podać dane nowego właściciela samochodu. Tylko wtedy zgłoszenie sprzedaży samochodu online zostanie przyjęte. 

zgloszenie-sprzedazy-samochodu

Ile mamy czasu na zgłoszenie zbycia pojazdu

Nie każdy współczesny kierowca ma wystarczająco dużo wolnego czasu, by tracić go w urzędach. Niekiedy brakuje go nawet, by siąść przed komputerem i wysłać zgłoszenie sprzedaży pojazdu. Jednak niestety trzeba to jak najszybciej zrobić. Jeśli w ciągu 30 dni od daty sprzedania auta nie zgłosisz tego faktu do wydziału komunikacji, narażasz się na karę finansową. Kwota ta wynosi od 200 do 1000 złotych, więc małe niedopatrzenie terminu może okazać się bardzo kosztowne.

Dobrą praktyką w przypadku sprzedaży auta jest jak najszybsze złożenie takiego dokumentu. Po pierwsze będziesz mógł zamknąć sprawy związane ze sprzedażą samochodu. Po drugie uchronisz się przed opisywanymi wcześniej konsekwencjami, jeśli nowy właściciel auta spowoduje kolizję lub wypadek i ucieknie. W takim przypadku to Ty będziesz musiał się tłumaczyć przed policją. Po trzecie, formalne zgłoszenie sprzedaży auta uchroni Cię przed oszustami, którzy mogliby wykorzystać Twój samochód do oszukania innych kupujących.

Aby dostarczyć zgłoszenie sprzedaży samochodu do ubezpieczyciela, masz tylko 14 dni. Nie warto czekać ze zgłoszeniem sprzedaży samochodu do ubezpieczyciela do ostatniej chwili, gdyż zawsze może wydarzyć się coś niespodziewanego, przez co nie zdążysz złożyć dokumentów w wymaganym terminie. 

Zobacz także: Podatek od sprzedaży samochodu. Kto i kiedy musi go zapłacić?

zgloszenie-sprzedazy-samochodu

Zgłoszenie sprzedaży auta. Kilka słów na koniec 

Teraz już z pewnością wiesz, jak zgłosić sprzedaż samochodu oraz gdzie się w tym celu udać. Dowiedziałeś się też, jakie dokumenty powinieneś wcześniej przygotować, by wszystko przebiegło sprawnie i bez problemów. Ciekawą opcją jest możliwość załatwienia formalności online. Dzięki temu możesz zaoszczędzić czas i uniknąć opłaty za czynności urzędowe.

Gdy kupisz nowe auto, to zachęcamy Cię do ubezpieczenia go w LINK4. Znajdziesz tutaj nie tylko atrakcyjne ceny polis, ale także wiele dodatkowych, ciekawych produktów ubezpieczeniowych, jak Szyby 24 czy Kluczyki Plus. Ochronią one zarówno Ciebie, osoby z Tobą podróżujące, jak i Twój nowy pojazd. 

By dowiedzieć się, ile kosztować będzie Cię składka OC za nowe auto, skorzystaj z prostego w obsłudze kalkulatora. Wystarczy, że wejdziesz na stronę LINK4.pl i wpiszesz odpowiednie dane w okienka, a w mniej niż minutę poznasz koszt polisy! 

Zapoznaj się z ofertą OC, AC, NNW oraz innych ubezpieczeń komunikacyjnych w LINK4!

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz OC i AC

w 20 sekund!

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon.-pt.: 8-21