Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Kupno samochodu. Formalności i obowiązki, o których musisz pamiętać

Czas czytania: 4 min. 10 sek.

Gdy planujesz kupno samochodu, nie możesz zapomnieć o wszystkich obowiązkowych formalnościach. Auto trzeba zarejestrować, ubezpieczyć i w niektórych sytuacjach zapłacić od takiej transakcji podatek. Zobacz, jak się za to zabrać. 

Spis treści:
1. Co warto wiedzieć przed zakupem auta?
2. Kupno samochodu – formalności
3. O czym warto pamiętać kupując auto?
4. Kupno samochodu – podsumowanie

Masz w planach kupno samochodu? Formalności po takiej transakcji mogą zająć Ci sporo czasu oraz dodatkowych kosztów. Oczywiście i tak trzeba się z nimi liczyć, i przez niektóre kroki trzeba po prostu przejść. Dowiedz się, jakie formalności czekają na Ciebie po zakupie auta i zobacz, że – jeżeli dobrze zorganizujesz swój czas – wcale nie będzie to aż tak bardzo angażujące.

Co warto wiedzieć przed zakupem auta?

Gdy zdecydujesz się na kupno samochodu, formalności, z jakimi musisz się liczyć, mogą być kosztowne i czasochłonne. Dobrze jest mieć świadomość, że konieczne jest wygospodarowanie sobie jeszcze pewnego czasu po samym momencie sprzedaży. 

Przede wszystkim – miej świadomość, że to kupujący płaci podatek PCC przy zakupie auta używanego. Oznacza to, że do ceny wybranego samochodu musisz także doliczyć jeszcze 2% podatku, który należy uiścić w ciągu 14 dni

Pamiętaj, że taki podatek należy uiścić, gdy używany samochód jest kupowany na umowę kupna-sprzedaży. Można tego uniknąć kupując pojazd na fakturę VAT-marża lub fakturę VAT 23%. W tym ostatnim przypadku – jeżeli auto kupowane jest na firmę – będziesz w stanie odliczyć część lub całość VAT (w zależności od tego, czy auto będzie wykorzystywane w całości do firmy, czy do użytku mieszanego). W przypadku zakupu auta nowego – takiego podatku się nie odprowadza.

Oprócz tego – trzeba liczyć się z kwestiami opłat rejestracyjnych. W przypadku auta zza granicy – często konieczne będzie także zapłacenie akcyzy. 

Zobacz także: Darowizna samochodu. Co musisz o niej wiedzieć?

kupno-samochodu-formalnosci

Kupno samochodu – formalności

Wydaje Ci się, że po zapłaceniu pieniędzy za samochód Twoje formalności się kończą? Nic bardziej mylnego! Nawet gdy decydujesz się na kupno nowego samochodu, formalności mogą zająć Ci sporo czasu. Jeżeli jednak dobrze wszystko sobie zorganizujesz, z pewnością uda Ci się je dokończyć w ciągu jednego dnia. 

Wykupienie ubezpieczenia OC

Decydujesz się na zakup auta? Formalności muszą uwzględnić kwestie ubezpieczenia. Żeby samochód mógł poruszać się po drogach, musi być ubezpieczony. Każdy pojazd musi mieć ważną i opłaconą polisę OC. Dzięki temu – jeżeli wyrządzisz szkodę innemu uczestnikowi ruchu drogowego – odszkodowanie zostanie wypłacone właśnie z takiego ubezpieczenia.

Wykupienie OC powinno być pierwszym krokiem w przypadku zakupu nowego auta. Jeżeli natomiast decydujesz się na zakup samochodu używanego, możesz korzystać z dotychczasowej polisy (co może wiązać się z rekalkulacją składki). Możesz też zrezygnować z dotychczasowego OC i wykupić ubezpieczenie na własną rękę.

Tak czy inaczej – jako nowy właściciel pojazdu pamiętaj o tym, że to na Tobie spoczywa obowiązek zadbania o polisę ubezpieczeniową odpowiedzialności cywilnej. Musisz pamiętać o terminowym opłacaniu składki (np. w formie rat) oraz zachowywaniu ciągłości ubezpieczenia.

Rejestracja pojazdu w Wydziale Komunikacji

Formalności po zakupie auta wiążą się także z zarejestrowaniem pojazdu. W ciągu 30 dni od jego kupna należy zgłosić się do Wydziału Komunikacji. W przypadku auta używanego należy mieć przy sobie wypełniony wniosek, umowę kupna-sprzedaży, potwierdzenie ważnego przeglądu, kartę pojazdu oraz dowód rejestracyjny. Dla nowego auta – oprócz wniosku i dowodu własności potrzebne jest także świadectwo homologacji pojazdu. W obu wypadkach decydując się na zakup samochodu, formalności wymagają wniesienia opłat rejestracyjnych.

Po złożeniu wniosku otrzymasz tablice rejestracyjne oraz tymczasowy dowód rejestracyjny. Po stały dowód należy zgłosić się w ciągu miesiąca od rejestracji. W zasadzie – jeżeli chodzi o kwestie związane z rejestracją w urzędzie – w tym momencie temat się wyczerpuje. 

Opłacenie podatku PCC

Gdy zdecydujesz się na kupno auta, formalności wiążą się także z opłaceniem podatku. Masz tylko 2 tygodnie na zapłatę PCC w wysokości 2% od wartości samochodu. Jeżeli jednak interesuje Cię kupno nowego samochodu, formalności związane z PCC nie będą Cię obowiązywać. 

kupno-samochodu-formalnosci

O czym warto pamiętać kupując auto?

Pamiętaj, że wszystkie powyższe kwestie odnoszą się do aut krajowych. A co z zagranicą? W takim wypadku decydując się na kupno auta, formalności wiążą się także z koniecznością uiszczenia akcyzy. Warto mieć w głowie, że potwierdzenie wniesienia takiej opłaty jest konieczne do rejestracji samochodu w Wydziale Komunikacji.

Gdy zdecydujesz się na zakup samochodu, formalności nie ograniczają się do samych spraw urzędowych. Bardzo istotne jest także to, aby dokładnie zapoznać się z wyposażeniem posiadanego pojazdu. Pamiętaj, że musisz wiedzieć, w którym miejscu znajduje się np. trójkąt ostrzegawczy, apteczka, gaśnica czy kamizelka odblaskowa. Jeżeli nie masz takich elementów na wyposażeniu – koniecznie zadbaj o szybkie zaopatrzenie się w takie produkty.

Wprawdzie aktualny przegląd jest niezbędny, aby zarejestrować pojazd. Jednak w przypadku auta używanego, musisz pamiętać o terminie, w którym konieczna jest następna wizyta u diagnosty. Nieraz zdarza się tak, że auto jest wprawdzie zarejestrowane, ale termin badania technicznego upływa za np. 2-3 tygodnie od momentu wydania dowodu. Wówczas myśląc, że były to już wszystkie formalności po zakupie auta, możesz po prostu zapomnieć o konieczności udania się do diagnosty w celu wykonania badania. 

Przeczytaj również: Samochód do 10 tysięcy złotych. Trójka najpopularniejszych modeli

kupno-samochodu-formalnosci

Kupno samochodu – podsumowanie

Widzisz, że po kroku, jakim jest kupno samochodu, formalności, jakie Cię czekają mogą Ci zająć jeszcze sporo czasu i dużo kosztować. Dlatego warto to uwzględnić podczas planowania zakupu auta.

Zauważ, że gdy zdecydujesz się na zakup auta, formalności po zakupie wiążą się także z tematyką ubezpieczeń. W końcu posiadanie ważnej polisy OC jest niezbędne, aby móc jeździć samochodem.

Miej przy tym na uwadze, że ubezpieczenie OC chroni wyłącznie poszkodowanego w zdarzeniu komunikacyjnym. Nie chroni ono Twojego samochodu na wypadek kradzieży, uszkodzenia czy innych zdarzeń losowych.

W związku z tym, gdy mowa o formalnościach, warto zadbać także o wykupienie polisy ubezpieczeniowej Autocasco. W ten sposób jesteś w stanie uchronić się na wypadek wielu losowych sytuacji. Oczywiście pamiętaj, że jest to ubezpieczenie dobrowolne – wiążę się jednak z licznymi korzyściami. Przede wszystkim zdejmuje ono z Twojej głowy sporo stresów.

A gdy chcesz zminimalizować nerwy podczas podróżowania i zapewnić sobie dodatkową ochronę na wypadek sytuacji awaryjnych, zdecyduj się na pakiet Assistance. Dzięki temu możesz liczyć na to, że gdy w podróży zaskoczy Cię awaria, przebita opona czy inna sytuacja losowa – asysta ze strony ubezpieczyciela z całą pewnością okaże się niezwykle pomocna. Naprawa na miejscu, wymiana opony, holowanie czy zorganizowanie samochodu zastępczego – to tylko kilka z korzyści takiego pakietu. 

W LINK4 możesz liczyć na szeroką gamę ubezpieczeń komunikacyjnych. Wybierz takie, którego zakres idealnie odpowiada Twoim potrzebom. Odwiedź kalkulator OC dostępny na naszej stronie, aby wyliczyć wysokość składki.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

 

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz OC i AC

w 20 sekund!

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon.-pt.: 8-21