
Do którego roku życia obowiązuje fotelik samochodowy?
- 23 lutego 2023
- Odpowiedzialni
Przewożenie dziecka w foteliku samochodowym to obowiązek każdego rodzica lub opiekuna. Do którego roku życia obowiązuje fotelik samochodowy? Do jakiego wzrostu należy wozić pociechę w foteliku? Wyjaśniamy.
Spis treści:
1. Do którego roku życia obowiązuje fotelik samochodowy?
2. Do kiedy w foteliku samochodowym? Przepisy obowiązujące obecnie
3. Foteliki. Do jakiego wzrostu należy wozić dziecko w siedzisku?
4. Foteliki samochodowe – podsumowanie
Przewożenie dziecka w foteliku samochodowym to obowiązek regulowany prawnie. Niezależnie jednak od przepisów, warto zainwestować w dobrej klasy sprzęt dla zwiększenia bezpieczeństwa malca w samochodzie. Dziecięca sylwetka znacznie różni się od budowy ciała dorosłego. Bardziej podatna na obrażenia struktura kości, słabiej rozwinięte mięśnie, które nie chronią jeszcze w pełni organów, a także większy stosunek masy głowy do reszty ciała – to wszystko sprawia, że dzieci są bardziej narażone na groźne urazy podczas wypadków. Podróżowanie w foteliku samochodowym zwiększa bezpieczeństwo pociechy podczas kolizji.
Do którego roku życia obowiązuje fotelik samochodowy?
Bezpieczeństwo pociechy w samochodzie jest zawsze najważniejsze dla rodzica. Aby uchronić potomka przed nieprzyjemnymi, a niekiedy tragicznymi skutkami nagłych manewrów, np. gwałtownego hamowania czy stłuczki, konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie go podczas jazdy. Podstawą jest posiadanie właściwie dopasowanego do malca fotelika samochodowego i zamontowanie go w odpowiednim miejscu. O obowiązku podróżowania dziecka w foteliku mówi ustawa Prawo o ruchu drogowym z dnia 20 czerwca 1997 roku1.
Jeszcze do niedawna jednym z wyznaczników tego, czy dziecko musi podróżować w foteliku, czy nie, był jego wiek. Przepisy wskazywały jednoznacznie, do kiedy w foteliku samochodowym musiała siedzieć pociecha podczas jazdy samochodem. Zgodnie z prawem rodzice byli zobligowani do zadbania o ten element wyposażenia pojazdu do 12. roku życia dziecka. Pociecha musiała zatem jeździć w foteliku niezależnie od swojego wzrostu czy wagi, aż do ukończenia 12 lat. Obecnie jednak przepisy w tej kwestii znacznie się zmieniły.
Przeczytaj także: Mandat za brak fotelika dla dziecka. Jakie kary grożą kierowcy?
Do kiedy w foteliku samochodowym? Przepisy obowiązujące obecnie
Wspomniana ustawa Prawo o ruchu drogowym jednoznacznie precyzuje, do kiedy trzeba mieć fotelik samochodowy. Artykuł 39 Kodeksu drogowego wskazuje, że dziecko powinno podróżować w foteliku aż do osiągnięcia 150 cm wzrostu, bez względu na swój wiek czy wagę. Jest to zatem spora zmiana względem poprzednich przepisów. Aktualnie wiek nie jest już ważny. Bez fotelika może więc jeździć nawet dziecko 10- czy 11-letnie, pod warunkiem że osiągnęło wzrost 150 cm.
Zgodnie z przepisami dziecko powinno podróżować w foteliku w samochodach osobowych, dostawczych, busach (z 8 miejscami + kierowcą), a także w szeroko rozumianych autach ciężarowych. Ustawa wskazuje ponadto, że dziecko powinno podróżować w foteliku dostosowanym do jego wagi i wzrostu. Nie chodzi zatem tylko o to, aby w pojeździe znajdował się fotelik, ale by był on dopasowany do potrzeb pociechy, a tym samym realnie zwiększał jego bezpieczeństwo. Jeśli dziecko nie spełnia kryteriów założonych przez producenta, to automatycznie sprzęt przestaje być dla niego odpowiedni.
Na przykład, jeśli dany model fotelika jest przeznaczony dla dzieci o wzroście do 105 cm i wadze od 9 do 18 kg, a pociecha mierzy 97 cm i ważny 19 kg, to nie powinna w nim podróżować. Mimo że smyk mieści się na siedzisku i możliwe jest prawidłowe zapięcie pasów, to sprzęt z powodu limitu wagowego nie nadaje się do użytku przez to dziecko.
Istnieje kilka przypadków, kiedy przewożenie dziecka bez fotelika jest zgodne z prawem. Pierwszym z nich jest podróżowanie pojazdem uprzywilejowanym – w takiej sytuacji fotelik nie jest potrzebny. Siedzisko nie jest też wymagane podczas jazdy taksówką. Ze względów bezpieczeństwa warto jednak zadbać o to wyposażenie samochodu i skorzystać z usługi firmy, która dysponuje fotelikiem. Podróżowanie bez fotelika jest też dozwolone, kiedy stan pociechy nie pozwala na jazdę w siedzisku. W takim przypadku podczas kontroli drogowej należy okazać stosowne zaświadczenie.
Polskie prawo dopuszcza też jazdę bez siedziska w sytuacji, kiedy opiekunowie bądź rodzice z różnych powodów nie mogą dobrać odpowiedniego fotelika dla pociechy. Przepis ten jest jeszcze reliktem z czasów, kiedy oferta fotelików samochodowych na rynku nie była szeroka. Niegdyś dostępne były jedynie modele dla dzieci o wadze do 36 kg. Obecnie rodzice mogą wybierać spośród sporej oferty akcesoriów z kategorii do 50 kg.
Problem został zatem rozwiązany przez poszerzony asortyment producentów. Prawo obowiązujące w Polsce wciąż dopuszcza jednak podróżowanie dzieci o wzroście powyżej 135 cm bez fotelika, jeśli ze względu na swój wzrost bądź wagę nie mogą podróżować w standardowym siedzisku. Taka jazda jest możliwa tylko na tylnym siedzeniu kanapy. Ze względów bezpieczeństwa i komfortu dziecka nie zaleca się korzystania z tej luki prawnej.
Foteliki. Do jakiego wzrostu należy wozić dziecko w siedzisku?
Wiesz już, do kiedy w foteliku samochodowym można przewozić dziecko – granicą jest tu 150 cm wzrostu, niezależnie od wieku czy wagi pociechy. A jak przedstawia się kwestia podróżowania na podstawce? To popularna alternatywa dla fotelików. Przewożenie dzieci na podstawce jest dozwolone, ale przepisy nie wskazują konkretnego wieku, wzrostu czy wagi, kiedy potomek może podróżować na takim siedzisku. Także w normach homologacji ECE R44/03 oraz ECE R44/04 nie ma na ten temat informacji.
Powszechnie znane wytyczne dotyczące przewożenia dziecka na podstawce wynikają zatem z faktu, że większość producentów siedzisk w swych zaleceniach podaje wzrost ponad 135 cm oraz wagę powyżej 15 kg.
Wybierając rozwiązanie, jakim jest podstawka, weź pod uwagę, że siedzisko ma znacznie mniej zabezpieczeń niż fotelik. Dodaje dziecku kilka centymetrów, dzięki czemu pasy bezpieczeństwa układają się w odpowiedni sposób na ciele pociechy. Jednak, w przeciwieństwie do fotelika, siedzisko nie ma osłon bocznych, które w razie uderzenia chronią głowę, szyję oraz boki małego pasażera.
Warto zatem pamiętać, że choć podstawki są dozwolone, to jednak nie są tak skuteczne, jak foteliki dla dzieci. Do kiedy należy je stosować? Podobnie jak w przypadku fotelików granicą jest wzrost 150 cm.
Zobacz także: Od kiedy dziecko może jeździć z przodu? Poznaj zapisy prawne
Foteliki samochodowe – podsumowanie
Przewożenie dziecka w foteliku jest obowiązkowe. Rodzic może otrzymać mandat, jeśli jego dziecko mierzące poniżej 150 cm podróżuje bez fotelika albo podstawki samochodowej. Warto zatem zadbać o odpowiednie wyposażenie ze względów bezpieczeństwa, a przy tym zapewnić sobie spokój finansowy w razie kontroli policyjnej.
Zobacz również: OC Alfa Romeo, ubezpieczenie OC Chrzanów
Każdy rodzic-kierowca powinien również pamiętać o obowiązkowym ubezpieczeniu komunikacyjnym. Zachęcamy do skorzystania z Kalkulatora LINK4, dzięki któremu w łatwy sposób przeliczysz swoje ubezpieczenie. Warto też bezpośrednio porozmawiać z konsultantem pod numerem 22 444 44 44 albo spotkać się osobiście z agentem współpracującym z LINK4.
Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.
Źródła:
1https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19970980602/O/D19970602.pdf
Komentarze