Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Jak uzyskać odszkodowanie po wystąpieniu szkody w mieszkaniu?

Czas czytania: 1 min. 9 sek.

“Gdyby w trakcie obowiązywania polisy spotkało mnie jakieś nieszczęście (np. pożar), to co powinienem zrobić, aby uzyskać odszkodowanie od ubezpieczyciela?”

Odpowiedzi udziela Marlena Piekut, ekspert ds. ubezpieczeń mieszkaniowych w Link4 na portalu ubezpieczenie.com.pl.

Nikt z nas nie chciałby, aby w jego mieszkaniu wystąpiła szkoda spowodowana na przykład pożarem. Jednak, jak to się mówi, licho nie śpi i niestety wypadki chodzą po ludziach. Gdy już dojdzie do szkody, musimy pamiętać o dwóch „złotych” zasadach.

Po pierwsze, jak najszybciej zgłośmy szkodę do naszego ubezpieczyciela. Niezwykle ważne jest, aby zrobić to jak najszybciej (najlepiej w ciągu 24 godzin), gdy tylko zorientowaliśmy się, że doszło do szkody. Zwróćmy uwagę na sformułowanie: „kiedy się zorientowaliśmy”. Oznacza ono, że jeśli do szkody doszło np. podczas naszego urlopu, ale dowiedzieliśmy się o niej dopiero po naszym powrocie – to od tego momentu biegnie czas zgłoszenia.

Gdy już powiadomimy ubezpieczyciela o szkodzie, otrzymamy od niego wskazówki co do dalszego postępowania – i warto dokładnie trzymać się tych dyspozycji. Ubezpieczyciel ustali z nami też termin wizyty rzeczoznawcy, który dokonania oględzin. Co istotne, podczas oględzin obecna musi być osoba, której podpis widnieje na ubezpieczeniu mieszkania lub inna osoba – upoważniona przez ubezpieczonego.

Drugą ważną zasadą jest zapobieganie powiększaniu się rozmiarów szkody. Jeśli np. mamy dziurę w dachu i zalewa nam mieszkanie, nie czekajmy do oględzin, tylko jak najszybciej podstawmy jakieś naczynie do zbierania wody lub zasłońmy doraźnie dziurę w dachu. Jeśli wybuchł pożar – wezwijmy straż pożarną, czy spróbujmy samodzielnie zdusić ogień, jeśli jest to możliwe.

Pamiętajmy też, że wypłata odszkodowania będzie nam się należała tylko wtedy, gdy doszło do zdarzeń objętych naszą polisą. Lista takich zdarzeń znajduje się w dokumencie nazwanym “Ogólne Warunki Ubezpieczenia”, który powinniśmy otrzymać od ubezpieczyciela w momencie podpisywania umowy ubezpieczenia.

Jeśli masz pytanie o ubezpieczenie mieszkań, skontaktuj się z nami, używając zakładki kontakt.

Oblicz OC i AC

w 20 sekund!

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon.-pt.: 8-21