Jazda na zderzaku – jakie grożą za nią kary?

Jednym z nagminnie popełnianych na polskich drogach wykroczeń jest tzw. jazda na zderzaku.

Utrzymywanie zbyt krótkiego dystansu względem poprzedzającego samochodu może być nie tylko niebezpieczne, ale również, po niedawnej zmianie przepisów, bardzo kosztowne.

Spis treści:
1. Na czym polega jazda na zderzaku?
2. Jazda na zderzaku – nowe przepisy
3. Mandat za jazdę na zderzaku – jak do tego nie dopuścić?
4. Już wiesz, czym grozi jazda na zderzaku

Policyjne statystyki jednoznacznie wskazują, iż niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami jest jedną z głównych przyczyn wypadków na polskich drogach ekspresowych i autostradach. Niesławna jazda na zderzaku jest prawdziwą plagą i wykroczeniem popełnianym przez wielu kierowców. Nawet w warunkach jazdy miejskiej niezachowywanie odpowiedniego dostępu jest niezwykle niebezpieczne, ponieważ kierowca samochodu jadącego z tyłu nie ma czasu na reakcję w sytuacji awaryjnej.

jazda-na-zderzaku

Do niedawna policja miała bardzo ograniczone możliwości kontrolowania i karania takiego wykroczenia, jak jazda na zderzaku. Przepisy uległy jednak niedawno zmianie, dzięki czemu policjanci mogą teraz nakładać mandaty na kierowców, którzy nie utrzymują odpowiedniej odległości od poprzedzającego pojazdu.

Na czym polega jazda na zderzaku?

Jazda na zderzaku jest jednym z elementów agresji drogowej, niestety bardzo częstej na polskich drogach. Obserwujemy ją zwłaszcza na autostradach i drogach ekspresowych, które posiadają więcej niż jeden pas służący do ruchu w danym kierunku. Jej celem jest wymuszenie na poprzedzającym samochodzie zjazdu na prawy pas i ustąpienie miejsca „szybszemu”.

Bardzo często agresywni kierowcy nie poprzestają niestety jedynie na „przyklejeniu” się do samochodu przed nimi. Na porządku dziennym jest miganie światłami drogowymi, mające „pogonić” jadącego przepisowo kierowcę. Agresor po tym, jak jadący przed nim kierowca ustąpi mu miejsca, zajeżdża ustępującemu drogę i wyhamowuje go, wymierzając w ten sposób „karę”. Jest to rzecz jasna skrajnie niebezpieczne zachowanie, stwarzające jeszcze większe zagrożenie niż sama jazda na zderzaku. Przepisy przewidują dotkliwe kary dla tego typu kierowców.

Z czego wynika zakaz jazdy na zderzaku i dlaczego jest ona tak niebezpieczna? Na autostradach i drogach ekspresowych samochody zwykle poruszają się ze znacznymi prędkościami. Zachowanie odpowiedniego odstępu ma za zadanie zapewnić kierowcy znajdującemu się z tyłu czas na odpowiednie zareagowanie na niespodziewaną sytuację drogową

Jeżeli jednak znajduje się on tuż za poprzedzającym samochodem, to przy prędkościach autostradowych czas na reakcję jest bliski zeru. Jeżeli pojazd z przodu nagle zahamuje, to drugi samochód, znajdujący się z tyłu niemalże natychmiast w niego wjedzie. Jeżeli natężenie ruchu na danej drodze jest naprawdę duże, to drastycznie rośnie ryzyko, iż w wypadku uczestniczyć będzie więcej niż dwa samochody. Właśnie z tego powodu nowe przepisy wprowadziły wysoki mandat za jazdę na zderzaku.

Przeczytaj również: Jazda lewym pasem – jakie kary grożą kierowcy?

Jazda na zderzaku – nowe przepisy

Co prawda zjawisko jazdy na zderzaku nie jest na naszych drogach niczym nowym, ale jeszcze do niedawna prawo nie określało jednoznacznie tego, w jakiej sytuacji można ukarać za nią kierowcę. Z tego powodu wielu uczestników ruchu drogowego czuło się niemalże bezkarnych, co sprzyjało nasilaniu się niebezpiecznego zjawiska, jakim jest jazda na zderzaku. Nowe przepisy, które weszły w życie 1 czerwca 2021, sporo w tej kwestii zmieniły.

jazda-na-zderzaku

Tego dnia zakaz jazdy na zderzaku został wreszcie uregulowany prawnie. Obecnie przepisy w jasny sposób określają to, jaki powinien być minimalny odstęp pomiędzy samochodami poruszającymi się po autostradach i drogach ekspresowych. Wcześniej posiadały one jedynie zapis mówiący o tym, że odstęp pomiędzy dwoma pojazdami powinien być na tyle duży, by w razie nagłego zatrzymania pierwszego z nich, drugi był w stanie uniknąć kolizji.

Obecnie art. 19 ust. 3a ustawy Prawo o ruchu drogowym w jasny sposób definiuje, czym jest jazda na zderzaku. Mandat czeka na kierowców, którzy nie zastosują się do określonych w nim minimalnych odstępów pomiędzy pojazdami w konkretnych przedziałach prędkości:

  • prędkość 100 km/k – odstęp 50 metrów,

  • prędkość 120 km/h – odstęp 60 metrów,

  • prędkość 140 km/h – odstęp 70 metrów.

W ten właśnie sposób ustawodawcy określili jednoznacznie dystans pomiędzy dwoma samochodami, który w trakcie ruchu po drogach szybkiego ruchu ma im zapewnić możliwość bezpiecznego zatrzymania się w przypadku sytuacji awaryjnej. Mandat za niezastosowanie się do tych zaleceń wynosi od 300 do 500 zł, a do konta kierowcy dopisanych może zostać aż 6 punktów karnych.

Sprawdź także: Jazda na suwak. Przepisy, prawa i obowiązki kierowcy

Mandat za jazdę na zderzaku – jak do tego nie dopuścić?

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, znowelizowane prawo w jasny sposób określa bezpieczny odstęp, który powinien dzielić dwa pojazdy poruszające się drogą szybkiego ruchu. W jaki sposób przeciętny kierowca może jednak określić czy dystans, który dzieli go od poprzedzającego samochodu, jest bezpieczny, czy może jest to już jazda na zderzaku? Mandat w wysokości kilkuset złotych sprawia, że metodę wyznaczenia właściwego odstępu powinien znać każdy kierowca.

Mowa tu o tzw. regule 3 sekund. W jaki sposób przy jej pomocy można określić dzielący dwa samochody dystans? Zasada jest bardzo prosta i uniwersalna dla każdej prędkości, co oznacza, że im szybciej jedziesz, tym większa jest wyznaczona za jej pomocą odległość pomiędzy dwoma pojazdami.

jazda-na-zderzaku

Jak zatem określić bezpieczny odstęp za pomocą reguły 3 sekund? Potrzebny do tego będzie nieruchomy obiekt, znajdujący się przy drodze, którą aktualnie się poruszasz. Może nim być np. znak lub słupek określający to, na którym kilometrze danej drogi aktualnie się znajdujesz. Jeżeli miniesz wybrany przez siebie nieruchomy obiekt mniej więcej 3 sekundy po tym, jak minął go poprzedzający Cię samochód, to oznacza to, że dystans dzielący go od Twojego samochodu jest bezpieczny i zapewnia odpowiedni czas reakcji na niespodziewane zdarzenie na drodze.

Już wiesz, czym grozi jazda na zderzak

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu naszego artykułu wiesz już doskonale, czym jest jazda na zderzaku, dlaczego jest tak niebezpieczna oraz jakie kary grożą, za nieutrzymywanie odpowiedniego odstępu do samochodu poprzedzającego. Przypominamy: dystans pomiędzy dwoma poruszającymi się w tym samym kierunku samochodami powinien być na tyle duży, by w razie nagłej sytuacji możliwe było bezpieczne zatrzymanie obu z nich.

Do niedawna polskie przepisy nie określały jednoznacznie tego, jaka powinna być minimalna bezpieczna odległość pomiędzy pojazdami, przez co karanie kierowców za jazdę na zderzaku było mocno utrudnione. Obecnie przepisy zostały znowelizowane i w przejrzysty sposób określają odpowiedni dystans dzielący dwa samochody, w zależności od prędkości, z którą się poruszają. 

W jaki sposób przeciętny kierowca może sprawdzić, czy dystans dzielący do od samochodu przed nim jest bezpieczny? Pomaga w tym tzw. reguła 3 sekund. W myśl jej zasad należy wybrać znajdujący się przy drodze nieruchomy obiekt. Jeżeli Twój samochód minie go 3 sekundy po aucie przed Tobą, to oznacza to, że dystans jest bezpieczny. Jeżeli nastąpi to szybciej, dystans należy zwiększyć.

Czy w najbliższym czasie dobiega końca ubezpieczenie Twojego samochodu? W ofercie LINK4 możesz znaleźć ofertę ubezpieczenia OC. Jej szczegóły możesz poznać na naszej stronie internetowej www.link4.pl, oraz u agenta współpracującego z LINK4. Warto też porozmawiać bezpośrednio z konsultantami pod numerem 22 4444444. Zachęcamy do skorzystania z Kalkulatora LINK4, dzięki któremu w łatwy sposób przeliczysz swoje ubezpieczenie. Sprawdź już dziś, ile możesz zaoszczędzić z LINK4.


Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

 

Redakcja

Komentarze

Powiązane wpisy