Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Obowiązkowe wyposażenie samochodu

Czas czytania: 1 min. 44 sek.

Nieustannie staramy się przypominać Wam o bezpieczeństwie i odpowiednim ubezpieczeniu samochodu, tak też jest w tym przypadku. Są rzeczy, które każdy kierowca powinien mieć na wyposażeniu swojego auta. Część z nich jest zupełnie oczywista, a i tak wiele osób o nich zapomina. Sprawdź, czy twój samochód jest wyposażany w poniższe elementy.

 Zestaw obowiązkowy, uregulowany przez przepisy prawa o ruchu drogowym

  • Trójkąt ostrzegawczy oraz gaśnica

Na wyposażeniu każdego samochodu powinny znajdować się trójkąt ostrzegawczy ze znakiem homologacji oraz gaśnica posiadająca aktualną legalizację. Sprawdź, gdzie zamocowano gaśnicę w Twoim samochodzie, bagażnik to nie najlepsza lokalizacja. Idealnym miejscem może być przednia dolna część fotela – takie rozwiązanie stosuje coraz więcej producentów aut.

  • Dokumenty pojazdu i ubezpieczenie

Coraz więcej kierowców w Polsce jeździ bez dowodu rejestracyjnego przy sobie. Za każdy brakujący dokument, możesz zostać ukarany kwotą wysokość 50 złotych. Pamiętaj, aby zawsze mieć przy sobie wszystkie dokumenty potwierdzające stan auta oraz prawo jazdy oraz ważne ubezpieczenie OC.

Pamiętaj, że brak tych urządzeń lub nieważny przegląd może się skończyć mandatem w wysokości od 20 do 500 zł.

Lista dodatkowych rzeczy, które warto mieć na wyposażeniu 

  • Kamizelka odblaskowa

Kolejnym elementem jest kamizelka odblaskowa. Polskie prawo nie nakazuje jej posiadania. Jednak w wielu krajach jest ona wyposażeniem obowiązkowym. Warto wyciągnąć wnioski i dokupić taką kamizelkę. Nawet przy zwyczajnej zmianie koła w znaczny sposób podnosi poziom bezpieczeństwa (poprawa widoczności).

  • Koło zapasowe i akcesoria

Koło zapasowe to następny ważny punkt. Upewnij się, czy zapasowe koło „trzyma” powietrze. Wybierając dalszą trasę, warto zabrać ze sobą pełnowymiarowe koło zapasowe, oczywiście jeśli wystarczy miejsca w Twoim bagażniku. W wielu pojazdach jest ono zamocowane pod podłogą bagażnika – zobacz jak się je wyjmuje. Skontroluj, czy masz klucz do odkręcania kół oraz lewarek do podnoszenia pojazdu. Pomocne przy zmianie koła są również rękawiczki robocze.

  • Apteczka

Apteczka, w niej też powinny być rękawiczki (np. winylowe). Zwróć uwagę by poza środkami opatrunkowymi, nożyczkami oraz chustą trójkątną, znajdowały się w niej: koc ratunkowy, maseczka do sztucznego oddychania, leki przeciwbólowe, pęseta oraz kołnierz usztywniający.

  • Pozostałe przybory

W przedziale pasażerskim, poza wspomnianą wcześniej gaśnicą, warto mieć specjalny młotek do rozbijania szyb oraz nóż do przecinania pasów. W schowku umieść latarkę – świetnie sprawdza się tzw. czołówka. Osoby przezorne powinny posiadać zestaw żarówek (niestety w wielu nowych pojazdach nie będziemy w stanie samodzielnie ich zmienić). Nikomu nie zaszkodzi zapakowanie do bagażnika linki holowniczej i kabli rozruchowych. Akumulator musi być sztywno zamocowany, a biegun dodatni osłonięty. 

Jadąc w dalszą trasę zabierz ze sobą dodatkową butelkę płynu do spryskiwaczy oraz oleju silnikowego. A gdy jedziesz w góry – łańcuchy na koła.

Nie zapomnij o dobrym zamocowaniu wszystkich przedmiotów. Gaśnica i trójkąt ostrzegawczy muszą być umieszczone w specjalnych mocowaniach – to oczywiste. To samo dotyczy się bagaży, nie powinny być ułożone luzem.

 

 Autor tekstu: Piotr Szymański

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz OC i AC

w 20 sekund!

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon.-pt.: 8-21