Dodatkowe wyposażenie samochodu. Co wchodzi w jego skład?

Według prawa producenci samochodu mają obowiązek montować określone podzespoły w autach. Są to poduszki powietrzne, system ABS, a także od 2022 roku tzw. czarne skrzynki. Za dopłatą możesz także otrzymać dodatkowe wyposażenie.

Sprawdź, na co się zdecydować, by umilić sobie czas spędzony w aucie.

Spis treści:

1. Co to jest wyposażenie dodatkowe samochodu?
2. Wyposażenie dodatkowe samochodu. Co warto mieć w aucie?
3. Dodatkowe wyposażenie samochodu. Co jeszcze powinieneś wiedzieć?
4. Dodatkowe wyposażenie samochodu. Kilka słów na koniec

Niezależnie od tego, czy szukasz używanego, czy nowego samochodu, powinieneś zwrócić uwagę na poziom wyposażenia. Mogłoby się wydawać, że każdy samochód ma klimatyzację, podgrzewane lusterka, czy elektryczne szyby. W praktyce często okazuje się, że takich podstawowych udogodnień brakuje. Sprawdź więc, w jakie akcesoria samochodowe warto zainwestować, by jeździć wygodnie i bezpiecznie.

dodatkowe-wyposazenie1

Co to jest wyposażenie dodatkowe samochodu?

Dwie poduszki powietrzne, ABS, zaawansowany i regulowany układ kierowniczy, elektrycznie sterowane przednie szyby to standardowe wyposażenie prawie wszystkich, nowych samochodów. Tego możesz spodziewać się po autach małych i miejskich. Dodatkowa klimatyzacja manualna, sześciogłośnikowe radio, komputer pokładowy i boczne poduszki powietrzne to minimum dla klasy kompakt. Oczywiście im wyższy segment i cena bazowa, tym bogatsze wyposażenie.

Dowiedz się więcej: Obowiązkowe wyposażenie samochodu. Sprawdź, co musisz mieć w aucie

Elementy takie jak specjalne felgi, lakier, czy też podgrzewane fotele to tzw. dodatkowe wyposażenie samochodu. Nie są one ani wymagane prawnie, ani nie znajdują się w wersjach podstawowych. Za przyjemność z ich posiadania trzeba dodatkowo zapłacić. Czasami mogą to być naprawdę spore kwoty. Wiele z tych rozwiązań ma za zadanie zwiększyć bezpieczeństwo kierowcy. Będą to nowoczesne systemy z czujnikami, kamerami i nadajnikami. Każda firma wprowadza swoje własne technologie i zanim staną się one powszechne, są testowane, właśnie jako wyposażenie dodatkowe samochodu.

Inne rozwiązania mają za zadanie zadbać o komfort podróżujących danym autem osób. Może to być dwustrefowa klimatyzacja, podgrzewane fotele i kierownica, a także rozbudowany system stereo. Gdy wybierasz nowy lub używany samochód, powinieneś zastanowić się, jakie elementy wyposażenia są Ci niezbędne, bez jakich możesz się obyć, a jakich zupełnie nie potrzebujesz. Poniżej przedstawiamy wykaz najpopularniejszych i najpraktyczniejszych elementów wyposażenia dodatkowego, jakie możesz znaleźć we współczesnych samochodach.

Wyposażenie dodatkowe samochodu. Co warto mieć w aucie?

Zastanawiasz się, jakie rozwiązania warto mieć w aucie? Oto, na co zdaniem wielu ekspertów warto się zdecydować:

Uruchamianie auta bez kluczyka

Takie rozwiązanie to duża wygoda w codziennym użytkowaniu. Kluczyki możesz schować do torebki lub kieszeni, a kiedy wsiadasz z powrotem  do samochodu,  sprawnie go uruchomić. W zależności od rozwiązania, do otwarcia samochodu może być konieczne dotknięcie lub naciśnięcie przycisku na klamce drzwi. Czasem wystarczy zbliżenie się do pojazdu z pilotem, który znajduje się w kieszeni lub plecaku.

dodatkowe-wyposazenie2

Podgrzewane fotele i kierownica

Elektryczne podgrzewanie kierownicy i foteli to duża wygoda w mroźne dni – działa bardzo szybko i zwiększa komfort już od pierwszych minut jazdy. Ta metoda ogrzewania jest bardziej energooszczędna niż ogrzewanie całej kabiny, dlatego jest zalecana w wielu samochodach elektrycznych. Poza tym podgrzewana kierownica pozwala skupić się na prowadzeniu pojazdu i zapewnia pewny chwyt nawet zimą.

Zestaw głośnomówiący

Chociaż zestaw głośnomówiący jest zwykle częścią systemu dźwiękowego, nie zawsze jest wyposażeniem standardowym. Fabrycznie zintegrowane z pojazdem systemy znacznie zwiększają wygodę obsługi. Dostępne są przyciski do sterowania kierownicą, informacje od dzwoniącego wyświetlane na dużym ekranie, wykorzystywane są głośniki systemu nagłaśniającego. Zestawy Bluetooth do samodzielnego montażu zwykle nie oferują tak dobrej jakości dźwięku, jak opcje produkowane fabrycznie. Zakłócenia związane z instalacją elektryczną mogą również powodować problemy z funkcjonowaniem radia.

Tempomat adaptacyjny

Długie trasy, zwłaszcza pokonywane autostradami, szybko męczą. Dużym ratunkiem w takiej sytuacji będzie tempomat. Lepiej jednak wybrać bardziej zaawansowane rozwiązanie, które pozwala aktywnie dostosowywać prędkość do natężenia ruchu i zachowania poprzedzających samochodów. Oczywiście aktywny tempomat nie zwalnia nas z obowiązku monitorowania sytuacji. Zawsze musimy być gotowi do hamowania awaryjnego.

Automatyczna skrzynia biegów

Popularność aut z automatyczną lub dwusprzęgłową skrzynią biegów sukcesywnie rośnie. Nie kosztują tyle, co lata temu, a sprawnie zmieniane biegi, pozwalają nawet na zmniejszenie zużycia paliwa. Warsztaty identyfikują potencjalne problemy, więc ceny napraw nie są bardzo wysokie. Rozwiązanie takie zapewnia wygodną jazdę w mieście, jak i w trasie. Dodatkowo automatyczna skrzynia biegów jest w stanie zmniejszyć zużycie paliwa, o kilka litrów w skali miesiąca.

Kamera cofania

Czujniki cofania to obecnie absolutne minimum. Jednak posiadanie kamery cofania jeszcze bardziej ułatwia jazdę samochodem. Jeśli masz taką możliwość, warto wybrać szerszy, wielokamerowy system, który pozwala na 360-stopniowy monitoring otoczenia samochodu. Ryzyko uderzenia w przeszkodę podczas jazdy jest znacznie zmniejszone. Najnowsze kamery nawet symulują obraz, w którym kamera jest zamontowana na zewnątrz pojazdu. Wygląda to na sztuczkę magiczną, ale jest to bardzo praktyczne rozwiązanie.

Sprawdź także: Montaż kamery cofania. Jak to zrobić? Wyjaśniamy! 

Android Auto

Tego typu systemy pozwalają praktycznie zastąpić wewnętrzny system multimedialny aplikacjami w telefonie: nawigacją, powiadomieniami, streamingiem muzyki. System ten jest wygodniejszy w użyciu, ponieważ używasz dużego, wbudowanego ekranu zamiast ekranu telefonu komórkowego. 

Zaletą jest to, że korzystasz ze znanych programów, które są pod ręką, a ich oprogramowanie jest w większości w najnowszej wersji. Okazuje się szczególnie ważne, np. w przypadku nawigacji. Liczba aplikacji obsługiwanych przez takie systemy stale rośnie. Chociaż istnieją już rozwiązania bezprzewodowe, korzystanie z systemu zwykle wymaga połączenia kablowego.

dodatkowe-wyposazenie3

Dodatkowe wyposażenie samochodu. Co jeszcze powinieneś wiedzieć?

Jakie wyposażenie dodatkowe pojazdu wybrać? Po pierwsze, takie, którego potrzebujesz i z którego faktycznie będziesz korzystać. Nie warto przesadzać, ponieważ nie odzyskasz wszystkich pieniędzy wydanych na dodatkowe wyposażenie przy sprzedaży auta. 

Jednocześnie nie możesz przyjmować skrajnego stanowiska. Nadmierne zubożenie samochodu, biorąc pod uwagę, że będzie on sprzedawany za kilka lat i na innych standardach rynkowych, może powodować trudności w jego sprzedaży. Pamiętaj, że dla coraz większej liczby kierowców parametry techniczne auta mają coraz mniejsze znaczenie, a wzrasta waga wszelkiego rodzaju urządzeń i nowinek technicznych na pokładzie.

Dodatkowe wyposażenie samochodu. Kilka słów na koniec

Teraz wiesz już, czym jest wyposażenie dodatkowe i jakie zalety posiadają jego elementy. Choć nie jest ono obowiązkowe, aktualne ubezpieczenie OC już tak. Samochód możesz ubezpieczyć online, na stronie www.link4.pl

Sprawdź także: OC Chorzów, rejestracja samochodu w Olsztynie

Polisę wykupisz również, spotykając się osobiście z agentem współpracującym z LINK4 lub dzwoniąc pod numer 22 444 44 44. W obu przypadkach uzyskasz też wyczerpujące odpowiedzi na Twoje pytania. Zachęcamy również do skorzystania z Kalkulatora na stronie internetowej, za pomocą którego szybko obliczysz wysokość składki OC czy też OC+AC.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl

1ROZPORZĄDZENIE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY (UE) 2019/2144 z dnia 27 listopada 2019 r.

Redakcja

Komentarze

Powiązane wpisy