Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Obowiązkowe wyposażenie samochodu. Sprawdź, co musisz mieć w aucie

Czas czytania: 4 min. 13 sek.

W czasie kontroli drogowej policjant może sprawdzić nie tylko stan techniczny pojazdu, trzeźwość kierowcy, ale także czy ma on przy sobie obowiązkowe wyposażenie samochodu. Jednak czy jesteś w stanie wymienić, co wchodzi w jego skład? Jeżeli nie, to koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Spis treści:
1. Obowiązkowe wyposażenie samochodu. O czym nie może zapomnieć kierowca?
2. 
Obowiązkowe wyposażenie auta - co grozi za jego brak?
3. Co trzeba mieć w samochodzie poza gaśnicą i trójkątem?
4. Obowiązkowe wyposażenie samochodu. Kilka słów na koniec

Nasze auta pełne są innowacyjnych i nowoczesnych rozwiązań technicznych. Ich zadaniem jest ratowanie życia, czy też pomoc w nagłych sytuacjach. Jednak nie można zapominać o tym, iż kierowca także ma obowiązek dbać o bezpieczeństwo swoje, innych oraz swojego pojazdu. Dlatego też w aucie muszą znajdować się przedmioty mające to umożliwić.

Obowiązkowe wyposażenie samochodu. O czym nie może zapomnieć kierowca? 

Jako właściciel i użytkownik pojazdu każdy z nas ma pewne prawa i obowiązki. Zgodnie z przepisami ruchu drogowego, każde zarejestrowane w naszym kraju auto musi być wyposażone w pewne obowiązkowe przedmioty. Po pierwsze, w komplet tablic rejestracyjnych. Powinny być one zamontowana w przeznaczonych do tego miejscach, być czytelne, oświetlone i w żaden sposób niezasłonięte. Mają one umożliwiać szybkie i łatwe odczytanie znajdującego się na nich numeru.

Drugim obowiązkowym elementem wyposażenia pojazdu jest trójkąt ostrzegawczy. Musi to być produkt homologowany i spełniający nasze krajowe normy. Jego zadaniem jest ostrzeganie innych kierowców o znajdującym się przed nimi unieruchomionym pojeździe. Dlatego najlepiej, żeby zawsze znajdował się w bagażniku, skąd łatwo jest go wyciągnąć. Choć nie jest to wymagane przepisami, warto do tej porady się zastosować. 

Trzecim i ostatnim elementem obowiązkowego wyposażenia pojazdu w naszym kraju jest sprawna gaśnica. Jednak nie może to być dowolny model. Powinna ona umożliwić gaszenie płynów, gazów i ciał stałych, a jej pojemność to minimum 1 kg. Gaśnica taka musi oczywiście posiadać ważną homologację. Nie ma określonego miejsca, gdzie powinna ona się znajdować, jednak powinna być przymocowana do samochodu, np. za pomocą pasów.

obowiazkowe-wyposazenie-samochodu

Brak gaśnicy w trakcie przeglądu technicznego może być powodem niezaliczenia tego badania. Co ciekawe podczas kontroli policja sprawdza tylko fakt posiadania gaśnicy w aucie, a nie datę ważności homologacji. 

Do niedawna wymagane było jeszcze posiadania podczas kontroli dowodu rejestracyjnego oraz poświadczenia posiadania ważnego ubezpieczenia OC. OD 2018 roku nie ma takiego obowiązku, a od 2020 nie trzeba mieć ze sobą prawa jazdy. Wystarczy, okazanie go w aplikacji mObywatel.

Przeczytaj także: Przegląd samochodu i badanie techniczne pojazdu – wszystko, co musisz wiedzieć

Obowiązkowe wyposażenie auta - co grozi za jego brak?

Jeśli policja odkryje w czasie kontroli brak któregoś z obowiązkowych elementów wyposażenia, taryfikator przewiduje mandat karny. Jego wysokość uzależniona jest od rodzaju wykroczenia. Co ciekawe mandat możesz otrzymać także za nieprawidłowe wykorzystanie na przykład trójkąta ostrzegawczego.

Za brak tablicy lub gdy jest ona nieczytelna, nieoświetlona, zasłonięta lub nieprawidłowo zamontowana, kara to mandat w wysokości 100 złotych, bez punktów karnych. Dotyczy to także sytuacji, gdy rejestracja znajduje się za przednią szybą, lub oryginalna została zastąpiona na przykład kartonem z zapisanym numerem.

W przypadku braku w aucie trójkąta ostrzegawczego lub gaśnicy policjant ukarze kierowcę mandatem w wysokości od 20 do aż 500 złotych. Ukarany możesz być także w sytuacji, gdy policjant stwierdzi, że gaśnica znajduje się w miejscu trudno dostępnym, na przykład pod fotelem pasażera, czy też w pełnym bagażniku na dnie.

Mandat karny grozi także za niesygnalizowanie lub niewłaściwe sygnalizowanie trójkątem ostrzegawczym postoju pojazdu z powodu jego uszkodzenia lub wypadku. Trójkąt powinien znajdować się w odległości 100 m za pojazdem na autostradzie lub drodze ekspresowej. Gdy auto zostało unieruchomione na drodze, tam też stawiamy trójkąt ostrzegawczy, a gdy na poboczu, to także tam. Natomiast na drogach  poza terenem zabudowanym ma on stać w odległości od 30 do 50 metrów. A w terenie zabudowanym trójkąt umieszczasz  za pojazdem lub na nim, na wysokości nie większej niż 1 metr. Niewłaściwe sygnalizowanie trójkątem ostrzegawczym to mandat 150 złotych.

Gdy pojazd holowany nie jest oznakowany trójkątem ostrzegawczym po lewej tylnej stronie, to kierowca może zostać ukarany mandatem w wysokości 150 złotych bez punktów karnych. W przypadku gdy auto jest źle oznakowane, a unieruchomione zostało na autostradzie lub drodze ekspresowej, mandat wyniesie w takim przypadku 300 złotych, bez punktów karnych.

obowiazkowe-wyposazenie-samochodu

Co trzeba mieć w samochodzie poza gaśnicą i trójkątem? 

Poza narzuconym przez Kodeks Drogowy wyposażeniem warto także mieć ze sobą w samochodzie kilka innych przedmiotów. Wielu kierowców zastanawia się, czy apteczka jest obowiązkowa w samochodzie? Odpowiedź brzmi nie, jednak gdy jesteś świadkiem wypadku i masz możliwość oraz wiesz, jak pomóc osobom poszkodowanym, jest to Twoim obowiązkiem.

Warto mieć w aucie apteczkę, gdyż w podróży mogą zdarzyć się mniej lub bardziej poważne urazy, lub zranienia. W jej wnętrzu powinny znaleźć się między innymi: rękawiczki ochronne, środek dezynfekujący, opaska uciskowa, koc termalny czy też ustnik do wykonywania sztucznego oddychania. Nie powinna ona zawierać żadnych lekarstw, gdyż mogą one stracić swoją ważność, zanim będą potrzebne. A podanie komuś przeterminowanych leków, nawet tylko przeciwbólowych może stanowić zagrożenia dla jego zdrowia, nawet życia.

Poza apteczką warto zaopatrzyć się w kilka elementów, dzięki którym ewentualne awarie na drodze nie będą stanowić problemu. Chodzi tutaj o zapasowe żarówki, bezpieczniki czy też linkę holowniczą. Dobrze jest też mieć ze sobą latarkę, zestaw prostych narzędzia, taśmę izolacyjną, czy też kable rozruchowe. 

Bardzo ważna jest także kamizelka odblaskowa, dzięki której będziesz widoczny nawet po zmroku, gdy będziesz wymieniał koło lub naprawiał uszkodzone auto. W samochodzie powinieneś zawsze mieć także ładowarkę do telefonu. Naładowany telefon może w niektórych sytuacjach uratować życie.

Jeżeli dużo podróżujesz i często rozmawiasz przez telefon, to w Twoim aucie musi znaleźć się zestaw głośnomówiący, jeżeli nie ma go na fabrycznym wyposażeniu pojazdu. Dzięki niemu będziesz mógł skupić się na jeździe i mieć wolne ręce. 

Kolejny współczesny gadżet, jaki warto mieć ze sobą to kamerka samochodowa. W razie ewentualnego zdarzenia drogowego pozwoli ona udokumentować całe zajście. A nagranie będzie stanowić materiał dowodowy, który może pomóc rozstrzygnąć o winie i odpowiedzialności za powstałe szkody.

Zobacz również: Jazda na suwak. Przepisy, prawa i obowiązki kierowcy

obowiazkowe-wyposazenie-samochodu

Obowiązkowe wyposażenie samochodu. Kilka słów na koniec 

To, co wozisz ze sobą w samochodzie, czasem może uratować życie, Tobie lub komuś innemu. Dlatego też warto przestrzegać przepisów i mieć ze sobą wymagane prawem wyposażenie samochodu.  Rozsądnym rozwiązaniem jest także przechowywanie w samochodzie innych dodatkowych przedmiotów takich jak apteczka, latarka czy też ładowarka do telefonu komórkowego. Nigdy nie wiadomo, kiedy okażą się przydatne.

A jeśli wybierasz się w podróż, to przed wyjazdem zapraszamy Cię do odwiedzenia strony LINK4.pl Znajdziesz tutaj szeroką ofertę ubezpieczeń komunikacyjnych. Dzięki nim będziesz przygotowany na wiele sytuacji na drodze, oraz ich konsekwencje.

Wszelkie informacje dotyczące zakresu ubezpieczenia oraz wyłączeń odpowiedzialności dostępne są w OWU na www.link4.pl.

 

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz składkę 

już teraz

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon. - pt. 8 - 20