Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Konserwacja podwozia – co to jest i kiedy warto ją zrobić?

Czas czytania: 4 min. 10 sek.

Jak cieszyć się atrakcyjnym wyglądem i dobrym stanem technicznym auta przez lata? Konserwacja podwozia na pewno pozwoli Ci zmniejszyć ryzyko pojawienia się rdzy. Jednak jak to zrobić?

Spis treści:
1. Antykorozyjne zabezpieczenie podwozia. Co to jest i kiedy warto je zrobić?
2. Konserwacja podwozia samochodu przed korozją krok po kroku
3. Konserwacja podwozia – samemu czy w profesjonalnym warsztacie?
4. Zabezpieczenie antykorozyjne podwozia. Podsumowanie

Rdza to jeden z największych wrogów samochodów. Podwozie i karoseria samochodu stale stykają się z rozmaitymi czynnikami, które mogą prowadzić do pojawienia się korozji. Aucie szkodzi zarówno sól na zaśnieżonych drogach, jak i np. zmiany wilgotności. Jednak konserwacja podwozia uznawana jest za bardzo dobry sposób na ograniczenie ryzyka korozji. Czy faktycznie tak jest?

Antykorozyjne zabezpieczenie podwozia. Co to jest i kiedy warto je zrobić?

Korozja w samochodach to poważny problem. Współcześnie auta mają nieco mniejsze skłonności do rdzewienia, jednak wcale nie można powiedzieć, że problem został w pełni wyeliminowany. 

Wprawdzie wielu producentów daje kilkuletnią gwarancję na perforację blachy, to jednak trzeba pamiętać o tym, że perforacja oznacza korozję na tyle mocną, że w danym elemencie pojawia się dziura. Nie oznacza to, że producent daje zapewnienie, że korozja wcale nie wystąpi.

Zabezpieczenie podwozia to czynność, której powinien przyjrzeć się każdy, komu zależy na zachowaniu samochodu w jak najlepszym stanie technicznym na długie lata. Proces polega na dokładnym oczyszczeniu podwozia oraz jego pokryciu specjalnym środkiem antykorozyjnym. 

Środek antykorozyjny pełni bardzo istotne funkcje. Przede wszystkim – izoluje on ogniska korozji od zdrowej blachy. Oprócz tego zapewnia on ochronę blachy przed szkodliwym działaniem soli, wilgoci oraz innych środków chemicznych. Dobrze przeprowadzona konserwacja może być skuteczna w ochronie przed rdzą nawet w przypadku napraw lakierniczych po kolizji. 

Konserwacja podwozia nie jest czynnością, którą wystarczy wykonać raz. W zależności od konkretnego środka oraz jakości wykonania – może być konieczne np. powtórzenie konserwacji po roku lub uzupełnienie ubytków w zabezpieczeniu antykorozyjnym po określonym czasie.

Czy każdy powinien wykonać zabezpieczenie antykorozyjne podwozia? Oczywiście nie ma takiego obowiązku. Jest to jednak dobre rozwiązanie, jeżeli auto ma styczność z solą – czyli elementem, który potrafi poważnie zaszkodzić niezabezpieczonej blasze. Taką konserwację warto przeprowadzić także wtedy, gdy auto miało poprawki blacharskie – w końcu po tego typu czynnościach, poszczególne elementy są szczególnie narażone na działanie korozji

Zobacz również: Wymiana amortyzatorów. Cena i objawy zużycia

konserwacja-podwozia

Konserwacja podwozia samochodu przed korozją krok po kroku

Ile kosztuje konserwacja podwozia? To zależy od bardzo wielu czynników. Istotne jest miejsce, w którym zamierzasz to przeprowadzić. Ważny jest także stan i rodzaj samochodu. Nie bez znaczenia jest także jego wielkość – na pewno domyślasz się, że konserwacja podwozia samochodu miejskiego będzie znacznie tańsza niż dużej terenówki. W końcu czynność ta zużyje znacznie mniej środka antykorozyjnego.

Koszt konserwacji podwozia w ASO jest zupełnie inny niż w nieautoryzowanym warsztacie lakierniczym. Wcale nie musi to oznaczać gorszego poziomu wykonania usługi. Pamiętaj jednak, że konserwacja poza ASO bardzo często może wiązać się z… utratą gwarancji na perforację blachy. 

A ile trwa konserwacja podwozia? To także zależy od miejsca, w którym zdecydujesz się na przeprowadzenie tej usługi. Pamiętaj, że wiele zależy także od techniki, z jakiej korzystają poszczególne zakłady. 

W niektórych zakładach można to zrobić w kilka godzin. Podczas gdy w innych czynność ta jest rozciągnięta nawet do 3-4 dni – co jest motywowane m.in. koniecznością dokładnego oczyszczenia podwozia, jego osuszenia oraz utwardzenia powłoki warstwy antykorozyjnej.

Oczywiście – wśród czynności serwisowych, na których warto oszczędzać, na pewno nie powinna znaleźć się konserwacja podwozia. Cena takiej usługi nie może być zbyt niska – w końcu sam środek antykorozyjny kosztuje. A jeżeli konserwacja zostanie przeprowadzona w kiepski sposób, to nie przyniesie ona oczekiwanych efektów. 

konserwacja-podwozia

Konserwacja podwozia – samemu czy w profesjonalnym warsztacie?

Gdy interesuje Cię konserwacja podwozia, cena takiej usługi w profesjonalnym warsztacie może być naprawdę wysoka. Jednak jest to czynność, której i tak nie warto pomijać.

Pamiętaj, że samodzielne zabezpieczenie antykorozyjne podwozia to bardzo trudny proces. Naprawdę ciężko jest sobie wyobrazić przeprowadzenie porządnej konserwacji przed garażem czy na parkingu. Do tej czynności potrzebne jest podniesienie auta na podnośniku, odpowiednie zabezpieczenie karoserii czy innych elementów, demontaż np. osłon elementów podwozia, kół itd.

To, ile kosztuje konserwacja podwozia, zależy w dużej mierze od samego samochodu. Pamiętaj jednak, że koszt takiej usługi obejmuje wiele czynności związanych z zabezpieczeniem poszczególnych elementów. Do jej pełnoprawnego przeprowadzenia konieczny jest także podnośnik, narzędzia oraz pistolety i dysze do precyzyjnego aplikowania środka antykorozyjnego.

Zabezpieczenie podwozia powinno uwzględniać także dokładne wymycia podwozia oraz jego odsalanie. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ to właśnie sól (obecna na polskich drogach od późnej jesieni do wczesnej wiosny) jest jednym z poważnych czynników generujących korozję. Dobre oczyszczenie może więc zdecydowanie zwiększyć skuteczność zabezpieczenia antykorozyjnego. 

Zatem – czy warto samemu brać się za konserwację podwozia? Musisz podjąć decyzję. Warto jednak mierzyć siłę na zamiary i pamiętać o tym, że zabezpieczenie będzie skuteczne, tylko jeżeli zostanie prawidłowo wykonane. Jeżeli faktycznie chcesz uchronić swoje auto przed rdzą, to koszt konserwacji podwozia nie powinno być głównym tematem. O wiele ważniejsze jest to, w jaki sposób zostanie ona wykonana.

Przeczytaj także: Wymiana uszczelki pod głowicą. Objawy awarii, wymiana i koszty

konserwacja-podwozia

Zabezpieczenie antykorozyjne podwozia. Podsumowanie

Skoro interesuje Cię, ile trwa konserwacja podwozia oraz jak przebiega ta usługa, to zapewne oznacza to, że chcesz zachować swoje auto w dobrym stanie przez jak najdłuższy czas. Oczywiście jest to postawa, której warto przyklasnąć.

Auto, które jest zabezpieczone przed korozją, nie tylko przez dłuższy czas będzie lepiej wyglądać. To także ogromny atut w przypadku odsprzedaży – potencjalny kupiec na pewno doceni nie tylko sam brak korozji, ale także Twoją pracę, jaka została wykonana, aby auto było w dobrym stanie.

Konserwacja podwozia – w dłuższej perspektywie – zwiększa także bezpieczeństwo w samochodzie. Pamiętaj o tym, że skorodowana podłoga lub progi uniemożliwiają pomyślne przejście przeglądu technicznego. Jest to związane z faktem, że jazda takim autem jest po prostu niebezpieczna.

Bezpieczeństwo powinno być priorytetem dla każdego kierowcy. Dlatego też tak bardzo istotne jest to, aby mieć odpowiednie ubezpieczenie komunikacyjne. Warto zapoznać się w szczególności z bogatą ofertą polis w LINK4.

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej to absolutna podstawa dla każdego kierowcy. Bez takiej polisy nie można poruszać się po drogach, ponieważ – w przypadku kolizji – to właśnie z tego ubezpieczenia wypłacane jest odszkodowanie dla osób poszkodowanych w danym zdarzeniu.

Pamiętaj jednak, że OC nie wyczerpuje katalogu ubezpieczeń komunikacyjnych, którym każdy kierowca powinien się lepiej przyjrzeć. W LINK4 możesz liczyć także na doskonałe warunki ubezpieczenia Autocasco. Warto zapoznać się także z pakietem Assistance, dzięki któremu możesz liczyć na fachową pomoc w przypadku wielu awaryjnych sytuacji na drodze. 

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl

 

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz OC i AC

w 20 sekund!

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon.-pt.: 8-21