Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Kupno samochodu a ubezpieczenie OC. Wszystko, co musisz wiedzieć!

Image
Ikona klienta
353zł
Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena objemuje: ubezpieczenie OC.
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
Image
Ikona klienta
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
353zł
Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena objemuje: ubezpieczenie OC.
Oblicz składkę
Image
cena ubezpieczenia - Kobieta
595zł
Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC.
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
Image
cena ubezpieczenia - Kobieta
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
595zł
Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC.
Oblicz składkę
Image
cena ubezpieczenia - Mężczyzna
723zł
Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC + Auto Assistance.
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
Image
cena ubezpieczenia - Mężczyzna
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
723zł
Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC + Auto Assistance.
Oblicz składkę
Czas czytania: 8 min. 7 sek.

Planujesz kupić samochód używany? Dokładne obejrzenie auta w celu poznania jego stanu technicznego to nie wszystko. Warto też wiedzieć, co z ubezpieczeniem po kupnie samochodu. Czy OC przechodzi na nowego ubezpieczyciela? Wyjaśniamy, jak wygląda kwestia, jaką jest kupno samochodu a ubezpieczenie OC.

Spis treści:

1. O czym pamiętać przy zakupie samochodu?
2. Co z ubezpieczeniem po kupnie samochodu?
3. Kupno samochodu a ubezpieczenie OC – czy warto korzystać z OC poprzedniego właściciela?
4. Jak wypowiedzieć ubezpieczenie po kupnie samochodu?
5. Kupno auta a ubezpieczenie OC. Kilka słów na koniec
6. FAQ – najczęściej zadawane pytania o kupno auta a ubezpieczenie

Wybór samochodu to nie lada wyzwanie. Poza samym modelem i ceną, na ostateczną decyzję o zakupie składa się wiele innych aspektów. Wśród nich kluczową rolę odgrywa ubezpieczenie OC. Wielu nabywców skupia się na atrakcyjności pojazdu, cenie, stanie technicznym, zapominając o ubezpieczeniu.

Czy samochód, który zamierzasz kupić, ma ważne ubezpieczenie? Jak sprawdzić historię pojazdu? Czy warto przejąć polisę OC od poprzedniego właściciela? Odpowiedzi na te pytania oraz wiele innych istotnych informacji znajdziesz w naszym artykule. Znajomość tych zagadnień może Ci zaoszczędzić nie tylko czas, ale i pieniądze, a przede wszystkim – zapewnić bezpieczeństwo na drodze. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.

O czym pamiętać przy zakupie samochodu?

Zakup używanego pojazdu może budzić mieszane uczucia. Z jednej strony masz okazję znaleźć interesujące Cię auto w atrakcyjnej cenie. Z drugiej jednak strony istnieje ryzyko, że poprzedni właściciel nie powiedział Ci o wszystkich awariach pojazdu czy wypadkach, w jakich brał on udział. W związku z tym przed zakupem samochodu warto pamiętać o kilku kwestiach, które pomogą Ci podjąć decyzję. Jedną z nich jest także sprawdzenie, czy auto ma OC.

Sprawdź, czy kupowany pojazd ma ubezpieczenie

To może brzmieć trywialnie, ale nadal w dobie raportów, CEPIK czy UFG niektórzy trafiają na samochód bez ważnego OC. To, czy sprzedający wie o przerwie w OC, czy nie jest jej świadom, ma drugorzędne znaczenie.

Istotną kwestią podczas rozmów o zakupie samochodu jest okazanie dokumentów – dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu (jeśli była wydana) i ubezpieczenia. Co prawda, sprzedający nie ma obowiązku okazywać Ci dokumentów pojazdu przed zawarciem umowy, ale – jeżeli nie ma nic do ukrycia – nie powinno to stanowić dla niego problemu.

Przed zakupem pojazdu sprawdź też, czy płatność za ubezpieczenie była rozłożona na raty, i ile rat opłacił sprzedający. Możesz poprosić sprzedającego o okazanie stosownych dokumentów.

Nawet jeżeli kupisz pojazd bez ważnego OC, kupując polisę tego samego dnia, unikniesz kary za brak OC. W tym celu skorzystaj z kalkulatora OC/AC, zadzwoń pod numer 22 444 44 44 lub spotkaj się z agentem współpracującym z LINK4.
 

Skorzystaj z bezpłatnego raportu ze strony historiapojazdu.gov.pl

Od 2017 roku rządowy portal udostępnia możliwość sprawdzenia historii pojazdu na stronie historiapojazdu.gov.pl. 

Już na tym etapie mogą wyjść na jaw pewne niedociągnięcia w pojeździe. W trakcie sprawdzenia może się bowiem okazać, że nie wszystko z samochodem jest w porządku (np. brał udział w wypadku). 

Do sprawdzenia auta w bazie CEPIK potrzebujesz:

  • numeru rejestracyjnego, 

  • numeru VIN, 

  • daty pierwszej rejestracji tego pojazdu.

Uczciwy sprzedawca, który nie ma nic do ukrycia, nie będzie miał problemu z udostępnieniem tych danych. 

Poproś specjalistę o sprawdzenie stanu technicznego auta

W samochodach nie każdą awarię widać na pierwszy rzut oka, zaś sporo niedociągnięć technicznych jest ukrytych pod maską. Wychodzą na jaw dopiero po dokładniejszym sprawdzeniu. Niekiedy sprzedający nawet nie wie, że z samochodem jest coś nie tak. Z tego też powodu warto zasięgnąć rady osoby, która zna się na samochodach. Może ona znaleźć elementy odstępujące od normy i ustrzec przed potencjalnymi awariami, które niewprawne oko mogłoby przegapić.

Sprawdź zapisy umowy kupna-sprzedaży

Kiedy kupujesz samochód używany jako osoba fizyczna od przedsiębiorcy, chroni Cię rękojmia sprzedawcy za wady towaru. Jeżeli wada samochodu ujawni się do roku po zakupie auta, przyjmuje się, że istniała w dniu zakupu. Tobie zaś przysługiwać będzie prawo do dochodzenia roszczeń.

Rękojmia nie chroni Cię jednak w momencie zakupu pojazdu od osoby fizycznej. Wówczas trzeba dokładnie przeczytać umowę.

Uważaj na zapisy, które:

  • wyłączają zastosowanie artykułów Kodeksu cywilnego, 

  • ograniczają Twoje prawo do dochodzenia roszczeń („Kupujący zrzeka się/rezygnuje/odstępuje/nie zgłasza zastrzeżeń/nie będzie dochodził roszczeń” itd.). 

Co z ubezpieczeniem po kupnie samochodu?

Wiesz już, na jakie aspekty warto zwrócić uwagę przed zakupem samochodu. Pozostaje jednak kwestia OC.

Obowiązkowe ubezpieczenie OC

Ubezpieczenie OC przypisane jest do konkretnego pojazdu. Oznacza to, że OC, mówiąc kolokwialnie, „idzie” za samochodem. 

Mówi o tym art. 31 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych:

„W razie przejścia lub przeniesienia prawa własności pojazdu mechanicznego, którego posiadacz zawarł umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, na posiadacza pojazdu, na którego przeszło lub zostało przeniesione prawo własności, przechodzą prawa i obowiązki poprzedniego posiadacza wynikające z tej umowy”.

Ustawodawca zadbał w ten sposób o to, żeby każdy pojazd niezależnie od zmiany właściciela zachował ciągłość ubezpieczenia OC.

Nie ma jednak obowiązku korzystania z OC poprzedniego właściciela. Do wyłącznej decyzji kupującego należy to, czy przejmie ubezpieczenie OC sprzedającego, czy nie. Jeżeli nie chce korzystać z obecnej polisy, może ją wypowiedzieć i zawrzeć nową – w tym samym lub innym towarzystwie ubezpieczeniowym.

Wypowiedzenie OC zbywcy jest ważne w momencie otrzymania dokumentu przez towarzystwo ubezpieczeniowe. W chwili jego składania musisz mieć wykupione OC w tym samym lub innym towarzystwie ubezpieczeniowym. Bez wykupionego OC nie składaj wypowiedzenia, ponieważ jest ryzyko, że powstanie przerwa w ciągłości ubezpieczenia OC i zapłacisz karę do UFG ¹.

Ubezpieczenia dobrowolne – AC, NNW, Assistance

A co z ubezpieczeniami dobrowolnymi? Czy one również przechodzą na nowego właściciela? W tym wypadku sytuacja wygląda inaczej. Po zakupie pojazdu ubezpieczenia te wygasają, ale zależy to od ogólnych warunków ubezpieczenia w danym towarzystwie. Jeżeli zależy Ci na AC, Assistance, NNW czy innym ubezpieczeniu dobrowolnym, możesz je dokupić do OC. Sprawdź ofertę na stronie internetowej LINK4 lub skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci dobrać zakres polisy do Twoich potrzeb.

Przeczytaj także: Na co zwracać uwagę przy zakupie używanego samochodu?

Zostaw numer - oddzwonimy

i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!

Kupno samochodu a ubezpieczenie OC – czy warto korzystać z OC poprzedniego właściciela?

Kupując samochód, możesz się zastanawiać, czy warto zatrzymać polisę OC zbywcy, czy lepiej będzie ją wypowiedzieć i wykupić polisę na siebie. To zawsze zależy od danej sytuacji. 

Po kupnie samochodu powinieneś zgłosić ten fakt towarzystwu ubezpieczeniowemu, w którym poprzedni właściciel miał wykupione OC. Ubezpieczyciel może dokonać rekalkulacji składki, w wyniku czego może ona wzrosnąć, zmaleć lub pozostać bez zmian. Podczas wyliczania składki pod uwagę brane są takie czynniki jak wiek właściciela pojazdu, miejsce zamieszkania czy lata doświadczenia za kierownicą. W związku z tym cena za ubezpieczenie może różnić się od tej, jaką płacił poprzedni właściciel.

Co więcej, znaczenie ma też to, czy ubezpieczenie było opłacane w ratach czy jednorazowo. Jeżeli sprzedający opłacił składkę za ubezpieczenie jednorazowo na cały rok, to dla Ciebie korzystne okoliczności. Jeżeli jednak miał OC na raty, to Ty będziesz mieć obowiązek je opłacić. Wówczas dobrym pomysłem może okazać się wypowiedzenie OC poprzedniego właściciela i zakup nowego ubezpieczenia na siebie. Dodatkowo zyskujesz pewność, że ubezpieczenie kupione na Ciebie nie wygaśnie wraz z końcem okresu ochrony (chyba że nie opłacisz całości składki) – a tak właśnie dzieje się w przypadku korzystania z OC poprzedniego właściciela.

Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!

Image
Ikona klienta
Mężczyzna, 38 lat, Ford Fiesta

353 zł

Oblicz składkę

Twój sąsiad właśnie kupił OC za 364 zł!

Image
cena ubezpieczenia - Kobieta
Kobieta, 46 lat, Honda Civic

364 zł

Oblicz składkę

Twój sąsiad właśnie kupił OC za 373 zł!

Image
cena ubezpieczenia - Mężczyzna
Mężczyzna, 39 lat, Volkswagen Passat

373 zł

Oblicz składkę

Jak wypowiedzieć ubezpieczenie po kupnie samochodu?

Umowę ubezpieczenia OC sprzedającego możesz wypowiedzieć w każdym momencie jej trwania zgodnie z art. 31 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Jego druga część mówi, że:
„Umowa ubezpieczenia OC ulega rozwiązaniu z upływem okresu, na który została zawarta, chyba że posiadacz, na którego przeszło lub zostało przeniesione prawo własności, wypowie ją na piśmie. W przypadku wypowiedzenia umowy ubezpieczenia OC, ulega ona rozwiązaniu z dniem jej wypowiedzenia”.

Ważne! W momencie składania wypowiedzenia OC zbywcy miej OC wykupione na siebie.

Aby wypowiedzenie OC było ważne, musi zawierać:
  • dane pojazdu – numer rejestracyjny, marka, model, rok produkcji, numer VIN, 

  • dane nabywcy – imię, nazwisko, adres zamieszkania, PESEL lub jeśli jest to firma: nazwę, adres siedziby i REGON/NIP/KRS,

  • dane na temat ubezpieczenia – numer polisy oraz nazwę zakładu ubezpieczeniowego, który ją wystawił.

W wypowiedzeniu zawrzyj podstawę prawną wypowiedzenia. W przypadku zakupionego samochodu używanego będzie to art. 31 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych (OC zbywcy).

Do wypowiedzenia załącz dokument potwierdzający sprzedaż. Dane na wypowiedzeniu muszą zgadzać się z danymi na umowie kupna-sprzedaży (lub innym dokumencie).

Gotowy dokument wypowiedzenia możesz złożyć:

  • elektronicznie przez formularz,

  • elektronicznie przez adres e-mail, 

  • osobiście u agenta współpracującego z towarzystwem ubezpieczeniowym, 

  • pocztą tradycyjną.

Liczy się data wpływu dokumentu.

Ważne! Po złożeniu wypowiedzenia zadbaj o potwierdzenie jego przyjęcia. Przy składaniu wypowiedzenia elektronicznie powinieneś dostać je automatycznie. Składając wypowiedzenie osobiście, weź od agenta potwierdzenie przyjęcia z datą złożenia, podpisem i pieczątką. W przypadku listownego złożenia wypowiedzenia wyślij je listem poleconym z potwierdzeniem odbioru.
 

Sprawdź też5 sposobów na udany zakup używanego samochodu

Kupno auta a ubezpieczenie OC. Kilka słów na koniec

Jeśli planujesz zakup samochodu, zwróć szczególną uwagę na kilka kluczowych elementów. Przede wszystkim, upewnij się, że pojazd jest ubezpieczony. Warto sprawdzić historię pojazdu na stronie historiapojazdu.gov.pl – to dodatkowa gwarancja, że wszystko jest w porządku.

Zwróć także uwagę na szczegóły umowy kupna-sprzedaży. Jeśli transakcja odbywa się z osobą prywatną, nie możesz liczyć na takie same prawa jak w przypadku zakupu od firmy. Pamiętaj, że po zakupie, ubezpieczenie OC automatycznie przechodzi na Ciebie, ale możesz je wypowiedzieć.

Przemyśl, czy chcesz kontynuować ubezpieczenie od poprzedniego właściciela. Ta decyzja powinna zależeć od takich czynników jak koszt składki, zniżki, pozostały czas trwania umowy i wygodny dla Ciebie sposób płatności. Bezpieczeństwo i odpowiedzialność to klucz podczas zakupu samochodu. Pamiętaj o tym!

Jeżeli kupujesz samochód i rozglądasz się za nowym ubezpieczeniem, sprawdź ofertę LINK4. Skorzystaj z kalkulatora OC/AC online, by w kilka minut poznać wysokość swojej składki. Możesz też zadzwonić pod numer 22 444 44 44 lub spotkać się z agentem współpracującym z LINK4. Warto zapoznać się też z ofertą ubezpieczeń dobrowolnych – skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci dobrać polisę dopasowaną do twoich potrzeb.

Sprawdź także: ubezpieczenie samochodu Gorzów Wielkopolskirejestracja pojazdu Tarnów

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl

Źródło: 

¹https://www.ufg.pl/infoportal/faces/oracle/webcenter/portalapp/pagehierarchy/Page259.jspx?_afrLoop=669104352885418&_afrWindowMode=0&_adf.ctrl-state=140tbt3qrz_4


FAQ – najczęściej zadawane pytania o kupno auta a ubezpieczenie

Ile mam czasu na ubezpieczenie samochodu po zakupie?

Po zakupie samochodu masz czas do ostatniego dnia trwania polisy OC zbywcy na zakup ubezpieczenia na siebie. Nie warto jednak czekać tak długo. Nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś wykupił OC na siebie na cały rok nawet na miesiąc przed końcem OC zbywcy.

Jak długo można jeździć na ubezpieczeniu poprzedniego właściciela?

Na ubezpieczeniu poprzedniego właściciela możesz jeździć do końca okresu ochrony. Przed końcem okresu ochrony kup OC na cały rok na siebie, ponieważ OC zbywcy nie przedłuża się automatycznie i jest jedną z najczęstszych przyczyn przerwy w ciągłości ubezpieczenia OC i kary z UFG za jego brak.

Czy przy kupnie samochodu OC przechodzi na nowego właściciela?

Tak, zgodnie z art. 31 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych umowa obowiązkowego ubezpieczenia OC przechodzi na nowego właściciela pojazdu w momencie zawarcia transakcji. Natomiast ubezpieczenia dobrowolne rozwiązują się automatycznie.

Czy trzeba przepisać OC na siebie?

Nie, nie masz obowiązku przepisywania OC na siebie. Po zakupie samochodu masz wybór – przepisać ubezpieczenie na siebie lub wypowiedzieć je i wykupić OC na cały rok w tym samym lub innym towarzystwie. Decyzja należy do Ciebie.

Co najpierw – rejestracja samochodu czy ubezpieczenie?

To, czy najpierw będzie rejestracja samochodu, czy ubezpieczenie, zależy od okoliczności zakupu tego pojazdu. Art. 29 Ust. 1 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych mówi, że pojazd musi być ubezpieczony najpóźniej w dniu rejestracji, nie później niż w momencie wprowadzenia go do ruchu drogowego. Oznacza to, że ubezpieczenie można i należy kupić przed rejestracją (może to być np. OC krótkoterminowe). Jeżeli jednak kupujesz pojazd zarejestrowany do tej pory na terytorium RP, to najprawdopodobniej ma on już zakupione OC, więc priorytetem będzie rejestracja pojazdu na Ciebie. Jednakże należy pamiętać o tym, że rejestracja pojazdu zgodnie z art. 73 Ustawy prawo o ruchu drogowym odbywa się na wniosek właściciela, więc nie ma tutaj określonego terminu.

 

Przeczytaj podobne wpisy

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz OC i AC

w 20 sekund!

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon.-pt.: 8-21