Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Lakierowanie zderzaka. Jak, gdzie i w jakiej cenie to zrobić?

Czas czytania: 4 min. 14 sek.

Zderzak to najbardziej wystający element w każdym samochodzie. Ma on na celu zapewnić większe bezpieczeństwo dla auta, kierowcy, pasażerów, ale także pieszych czy rowerzystów. A jak wygląda lakierowanie zderzaka po takim zdarzeniu?

Spis treści:
1. Lakierowanie zderzaka. Wszystko, co musisz o tym wiedzieć
2. Ile kosztuje lakierowanie zderzaka?
3. A jak (i kiedy) pomalować zderzak samodzielnie?
4. Malowanie zderzaka. Kilka słów na koniec

Malowanie zderzaka to czynność o wiele mniej problematyczna niż np. malowanie kilku elementów w aucie czy też wymiana chłodnicy lub silnika po stłuczce. Jednak oczywiście wiąże się ono z pewnymi kosztami i uciążliwościami. Zobacz, czy zawsze warto decydować się na oddanie takiego elementu do lakierowania. Sprawdź też, ile kosztuje malowanie zderzaka. Być może niekiedy warto spróbować się zabrać za to samodzielnie? 

banner-link4-kalkulator

Lakierowanie zderzaka. Wszystko, co musisz o tym wiedzieć 

Zderzak to niezwykle istotny element w każdym samochodzie. Ma on za zadanie… złagodzenie skutków zderzenia pojazdu z przeszkodą. Jest to najbardziej wysunięty element – zarówno na przedzie, jak i na tyle samochodu.

Warto wiedzieć o tym, że zderzak to nazwa stosowana na cały element konstrukcyjny w samochodzie. W powszechnym rozumieniu jednak termin ten jest kojarzony przede wszystkim z widocznym elementem (obudową) wykonanym z tworzywa sztucznego. 

Dzięki zderzakowi, skutki zetknięcia się samochodu z innym pojazdem (lub przeszkodą) są mniej dotkliwe – o ile oczywiście nastąpią one przy małych prędkościach. W związku z tym po np. stłuczce parkingowej nie trzeba naprawiać i lakierować kilku elementów jednocześnie (co generowałoby ogromne koszty), a wystarczy samo lakierowanie zderzaka. Element ten chroni także np. chłodnicę, silnik czy inne ważne podzespoły samochodu.

lakierowanie-zderzaka

Rolą zderzaka jest także zmniejszenie zagrożenia dla pieszego czy rowerzysty podczas zderzenia. Kształt tego elementu oraz zastosowane materiały mają za zadanie doprowadzić do tego, aby podczas zdarzenia drogowego przy mniejszej prędkości, pieszy miał większe szanse na przeżycie.

Zderzak jako najbardziej wysunięty element, najczęściej „bierze na siebie” skutki stłuczki. Czasem mogą być to tylko małe zarysowania, niekiedy zerwanie elementu, a w przypadku mocniejszego uderzenia także pęknięcie.

Czy zawsze po zdarzeniu konieczne jest lakierowanie zderzaka? O ile nie doszło do konstrukcyjnego uszkodzenia (np. zerwania lub pęknięcia elementu), to decydują przede wszystkim kwestie estetyczne. Zderzaki występują w różnych odmianach. Mogą one być lakierowane lub nielakierowane. W przypadku tych drugich, podczas naprawy takich elementów odchodzi oczywiście konieczność malowania. A co zrobić, gdy bez malowania się nie obejdzie?

Przeczytaj także: Przemalowanie samochodu, czyli sposób na zmianę koloru auta

Ile kosztuje lakierowanie zderzaka?

Aby pomalować zderzak, należy udać się do zakładu lakierniczego. A z jakimi kosztami należy się liczyć w takim wypadku? Gdy chodzi o malowanie zderzaka, cena takiej usługi zależy od wielu czynników. Musisz wiedzieć, że na całościowy koszt malowania zderzaka składa się np. cena lakieru, stan techniczny elementu, stopień skomplikowania mocowania zderzaka. 

Ten ostatni czynnik jest naprawdę istotny, gdy chodzi o wycenę usługi. W końcu samo lakierowanie w różnych samochodach trwa przeważnie tyle samo. Jednak zdjęcie zderzaka (w zależności od stopnia skomplikowania montażu) może zająć godzinę lub kilka godzin.

Koszt zależy od wspomnianego już stanu technicznego elementu. Na pewno domyślasz się, że gdy uszkodzenie ogranicza się wyłącznie do kilku rysek, to malowanie zderzaka będzie o wiele tańsze niż w przypadku np. pękniętego elementu, które wymaga spawania plastiku. 

Przyjmuje się, że średnio cała usługa może oscylować wokół 600 zł. Jednak – marka i model samochodu, a także miejsce, w którym wykonywana jest malowanie zderzaka, może powodować spore wahania ceny. 

Jeżeli natomiast interesuje Cię rozwiązanie budżetowe, dobrym rozwiązaniem może okazać się wymiana elementu na inny – np. używany, pochodzący z powypadkowego samochodu. Oczywiście w takiej sytuacji znalezienie elementu w tym samym kolorze może być naprawdę trudne. W konsekwencji i tak może być konieczne lakierowanie – jednak cena będzie wówczas mniejsza o koszty naprawy samego uszkodzonego elementu. 

lakierowanie-zderzaka

A jak (i kiedy) pomalować zderzak samodzielnie?

Dlaczego warto zdecydować się na samodzielne malowanie zderzaka? Cena jest oczywiście jednym z głównych argumentów. Gdy zrobisz to na własną rękę, masz możliwość zaoszczędzić nawet kilkaset złotych. Oczywiście, jeżeli dysponujesz odpowiednią wprawą techniczną, miejscem, a przy tym masz do dyspozycji trochę wolnego czasu.

Jak pomalować zderzak? Wiele zależy od tego, jak duże jest to zarysowanie. Jeżeli jest to tylko małą „szkoda parkingowa”, to być może uda Ci się pozbyć problemu poprzez dokładne wypolerowanie elementu. Korzystając z różnych specyfików dostępnych na rynku (np. pasty suchościeralnej), możesz osiągnąć naprawdę atrakcyjne efekty.

Jednak, jeżeli problem jest większy – konieczny jest demontaż zderzaka. To zdecydowanie najtrudniejsza i najbardziej czasochłonna czynność w całym procesie. Musisz zadbać o usunięcie wszelkiego rodzaju dodatkowych elementów takich jak np. czujniki parkowania, światła do jazdy dziennej itd. Stopień skomplikowania może różnić się w zależności od konkretnego modelu auta.

banner-link4-skladka

Po zdemontowaniu zderzaka należy oczyścić zarysowane miejsce. Po tym – trzeba nałożyć szpachlę w celu wyrównania powierzchni zderzaka. Za pomocą papieru ściernego (o różnych gradacjach), wyszlifuj nałożoną szpachlę. To niezwykle istotny element – to właśnie od niego zależeć będzie końcowy efekt wizualny oraz trwałość nałożonej powłoki. 

Gdy powierzchnia jest już gładka, odtłuść powierzchnię, na którą nakładany będzie lakier. Przyda Ci się do tego np. benzyna ekstrakcyjna. Dopiero w tym momencie możesz rozpocząć lakierowanie zderzaka

Pamiętaj, o równomiernym rozprowadzeniu lakieru, aby nie powstały zacieki. A jak pomalować zderzak? Czy wystarczy jedna warstwa? Oczywiście, że nie! Nałóż 2-3 warstwy podkładu, 2-3 warstwy lakieru właściwego oraz 2-3 warstwy lakieru bezbarwnego. Nie zapomnij o tym, aby dać każdej warstwie przynajmniej kilka godzin na wyschnięcie. 

Zobacz również: Usuwanie rys z lakieru. Jak się ich pozbyć?

lakierowanie-zderzaka

Malowanie zderzaka. Kilka słów na koniec

To, ile kosztuje malowanie zderzaka, niekiedy jest naprawdę sporym zaskoczeniem. Coś, co wydawało się tylko drobną rysą, może pociągnąć za sobą naprawdę duże koszty. Warto jednak być przezornym i zdecydować się na odpowiednie ubezpieczenie, które weźmie tę kwestię „na siebie”.

Gdy to Ty jesteś sprawcą zarysowania zderzaka, ubezpieczenie OC sprawi, że nie musisz płacić za naprawę usterki, ale pamiętaj, że… jedynie u poszkodowanego w zdarzeniu drogowym. Jako sprawca nie otrzymujesz odszkodowania, które mogłoby pokryć koszt malowania zderzaka (jak i żadnego innego elementu).

Inaczej będzie, jeżeli zdecydujesz się na Autocasco. Wówczas, nawet gdy to Ty jesteś sprawcą zdarzenia, możesz liczyć na wypłatę odszkodowania. Co więcej – szkoda na Twoim aucie może zostać naprawiona także w sytuacji, gdy zarysowanie zderzaka jest efektem bliskiego spotkania np. z drzewem, słupkiem czy murkiem – a nie tylko innym samochodem.

Pamiętaj przy tym, że jeżeli to Ty jesteś ofiarą zdarzenia drogowego, to szkoda na Twoim aucie jest wypłacana z polisy OC sprawcy kolizji. Jeżeli masz AC możesz również skorzystać z tego ubezpieczenia.

Jak widzisz – nawet taka czynność jak lakierowanie zderzaka pokazuje, jak bardzo istotnym elementem jest odpowiednie ubezpieczenie. Poznaj ofertę polis i pakietów ubezpieczeniowych Link4 i zapewnij sobie odpowiednią ochronę na wypadek tego typu sytuacji. 

Wszelkie informacje dotyczące zakresu ubezpieczenia oraz wyłączeń odpowiedzialności dostępne są w OWU na www.link4.pl.

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz składkę 

już teraz

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon. - pt. 8 - 20