Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Usuwanie rys z lakieru. Jak się ich pozbyć?

Czas czytania: 4 min. 7 sek.

Zarysowałeś auto? Chcesz coś z tym zrobić, ale usługi lakiernika są zbyt kosztowne? Nie martw się, usuwanie rys z lakieru można przeprowadzić samemu! Z naszego artykułu dowiesz się jak to zrobić.

Spis treści

1. Głębokie rysy na lakierze. Skąd się biorą i jak ich unikać?
2. Usuwanie rys z lakieru. Sposoby
3. Jak zlikwidować rysy na samochodzie. Przydatne wskazówki
4. Lakierowanie rys. Kilka słów na koniec

Powłoka lakiernicza samochodu pełni nie tylko funkcję estetyczną. Jej zadaniem jest przede wszystkim zabezpieczenie nadwozia przed działaniem czynników zewnętrznych, takich jak woda, sól czy też zabrudzenia. 

Dzięki niej Twój pojazd chroniony jest przed rdzą oraz innymi uszkodzeniami. Dlatego też najlepiej, by lakier został nienaruszony. Co jednak zrobić, gdy pojawią się na nim rysy? O tym właśnie dowiesz się z naszego artykułu.

Głębokie rysy na lakierze. Skąd się biorą i jak ich unikać?

Powłoka lakiernicza ma kilka warstw. Pierwsza z nich to warstwa ocynku, następnie kładziony jest podkład, potem kolor i bardzo często warstwa lakieru bezbarwnego. Głębokie rysy to takie, które przerywają wszystkie warstwy i dochodzą do podkładu, a często aż do samej karoserii. Jest to dla wielu kierowców naprawdę zasmucający widok.

Lakier bezbarwny, używany przez producentów samochodów, po uszkodzeniu ukazuje szare lub białe krawędzie. Dlatego też na pierwszy rzut oka głębokie rysy na lakierze mogą okazać się... płytkie. Zwłaszcza na ciemnych kolorach wydają się większe i głębsze, niż są w rzeczywistości. Jednak największe zagrożenie dla samochodu stanowią uszkodzenia sięgające aż do podkładu. 

Zobacz też: Pranie wnętrza samochodu. Instrukcja krok po kroku

Najczęściej powstają one w wyniku kontaktu z twardymi lub ostrymi elementami. Gałęzie, wystające pręty czy fragmenty ogrodzenia mogą dokonać naprawdę dużych zniszczeń w powłoce lakierniczej. Oczywiście nie można zapomnieć też o aktach wandalizmu. Zarysowanie karoserii zaparkowanego auta wielu osobom wydaje się dobrym żartem. Dlatego też warto pomyśleć o prewencyjnym zabezpieczeniu lakieru Twojego samochodu przed powstawaniem rys.

usuwanie rys z lakieru

Usuwanie rys z lakieru. Sposoby 

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów, które umożliwiają lakierowanie rys oraz ich usuwanie. Poniżej przedstawimy kilka pomysłów na to, jak pozbyć się szpecących zarysowań z karoserii Twojego samochodu. Niektóre z nich możesz wypróbować sam, a inne sposoby najlepiej zostawić profesjonalistom.

Chcesz szybko pozbyć się zarysowań na lakierze swojego pojazdu? Prawie na każdej stacji benzynowej można kupić specjalne kredki do usuwania rys. Ich skuteczność jest dyskusyjna, zazwyczaj pierwszy deszcz po aplikacji usuwa wosk, który jest głównym składnikiem kredki. Jednak można je bez problemu stosować na drobne i płytkie rysy w dość niewidocznych miejscach. Wystarczy zamazać zarysowanie, a następnie lekko wypolerować szmatką z mikrofibry. Efekt nie będzie doskonały, ale rysy zostaną przykryte, dając Ci czas na umówienie wizyty u lakiernika. Jest to tani, szybki i krótkotrwały sposób na zabezpieczenie zarysowań.

Kolejną, znacznie trwalszą metodą, jest zastosowanie lekkościerniej pasty polerskiej, gąbki i papieru ściernego o gramaturze 6000. Dobrze, by preparat był przystosowany do ręcznego nanoszenia. Metoda ta jest skuteczniejsza od kredki, ale wymaga od Ciebie więcej cierpliwości i nieco wolnego czasu.

Zacznij od zmatowienia lakieru w miejscu, gdzie widoczna jest rysa. Użyj do tego papieru ściernego. Obszar, na którym będziesz pracował, możesz ograniczyć taśmą malarską. Gdy lakier zacznie matowieć, użyj pasty nałożonej na gąbkę. Przy ciemnych kolorach może być konieczne użycie odrobiny kolorowego lakieru w sprayu, by uzupełnić barwę. 

Wyrównaj całość, a następnie nakładaj pastę kolistymi ruchami. Musisz uzbroić się w cierpliwość, gdyż ręczne polerowanie może być czasochłonne. Chyba że posiadasz polerkę elektryczną, wtedy cały proces ulegnie przyspieszeniu.

Trzecim i najbardziej skutecznym sposobem na usuwanie rys z lakieru jest wizyta u lakiernika. Profesjonalny warsztat wyposażony jest we wszystkie niezbędne narzędzia oraz preparaty. Nie będzie także problemu z dobraniem odpowiedniego koloru lakieru oraz prawidłowym nałożeniem nowej warstwy. Gdy korzystasz z usług profesjonalisty, możesz być pewny, że rysy na samochodzie szybko przejdą do historii. Niestety – takie usługi są stosunkowo drogie.

usuwanie rys z lakieru

Jak zlikwidować rysy na samochodzie. Przydatne wskazówki

Po co denerwować się, wydawać pieniądze i tracić czas na usuwanie rys, gdy można zapobiec ich powstawaniu? Zawsze lepiej jest zabezpieczyć się na jakąś ewentualność, niż potem zajmować usuwaniem konsekwencji. Co ciekawe, sposoby na ochronę karoserii są bardzo proste. Każdy kierowca może samodzielnie zadbać o lakier swojego pojazdu.

Pierwszą metodą jest dokładne i regularne woskowanie pojazdu. Wosk zabezpiecza powłokę lakierniczą przed zarysowaniami, a także przed działaniem wysokiej temperatury i promieni słonecznych. Dzięki temu lakier nie płowieje i nie blaknie zbyt szybko. Są to niedrogie preparaty, a stworzona powłoka ochronna może spełniać swoje zadanie nawet przez pół roku.

Jak nałożyć wosk? Najpierw auto powinno być dokładnie umyte i wysuszone. Potem za pomocą gąbki lub szmatki owalnymi ruchami można nałożyć preparat. Należy wcierać go w karoserię, aż do uzyskania przezroczystej i lśniącej warstwy. Dzięki temu w przyszłości nie będziesz musiał zastanawiać się, jak zlikwidować rysy na samochodzie.

Możesz wypróbować też nowocześniejsze rozwiązanie, czyli trwałą powłokę ochronną. Do produkcji tych preparatów wykorzystywana jest nanotechnologia. Tworzone są one na bazie kwarcu lub sieci ceramicznej. Po nałożeniu specyfiku na lakierze tworzy się twarda warstwa, która zabezpiecza auto nawet na kilka lat! Jest to bardzo praktyczna i skuteczna metoda ochrony przed powstawaniem rys.

Polecamy także: Mycie silnika. Na czym polega i jak to zrobić?

Jak nałożyć trwałą powłokę ochronną? Tak samo, jak w przypadku wosku – wystarczy preparatem pokryć umytą i wysuszoną karoserię samochodu. Cena takich specyfików oscyluje w granicach 150-200 złotych. Biorąc jednak pod uwagę, że jedno opakowanie pozwala zabezpieczyć dwa samochody na kilka lat, nie jest to dużo.

Kolejną, dość radykalną metodą na zabezpieczenie lakieru, jest jego zakrycie za pomocą specjalnej foli. Mowa tutaj oczywiście o popularnym ostatnio oklejaniu pojazdu. Taki detailing pozwala uniknąć zarysowań lub zakryć powstałe już rysy na samochodzie. Umożliwia też zmianę koloru auta. To zabieg znacznie tańszy od lakierowania całego auta.

usuwanie rys z lakieru

Lakierowanie rys. Kilka słów na koniec

Oczywiście trzeba pamiętać, że nie ma stuprocentowo skutecznego sposobu na uchronienie auta przed powstawaniem rys. Możesz jednak stosować preparaty zabezpieczające i zachowywać ostrożność na drodze. Jednak w przypadku naprawdę głębokich i dużych uszkodzeń jedynym wyjściem jest skorzystanie z usług lakiernika. Niestety koszt takiej naprawy może być wysoki.

Dlatego też warto poza zwykłym ubezpieczeniem OC, wykupić polisę Autocasco w LINK4. Pozwoli Ci ona pozbyć się uszkodzeń takich jak zniszczenie karoserii – szczegóły i wyłączenia znajdziesz w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Wystarczy zgłosić szkodę, a doradca LINK4 wyjaśni Ci całą procedurę i odpowie na wszystkie pytania. Dzięki takiej polisie każda podróż będzie bezpieczna i przyjemna, a Ty nie będziesz musiał martwić się nieprzewidzianymi zdarzeniami na drodze. 

Sprawdź naszą ofertę i dołącz do grona zadowolonych klientów LINK4!

Ubezpieczenie Autocasco dostępne w LINK4 tylko w pakiecie z OC. Szczegółowe informacje sprawdź w OWU dostępnym na www.link4.pl

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz OC i AC

w 20 sekund!

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon.-pt.: 8-21