Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Mycie silnika. Na czym polega i jak to zrobić?

Czas czytania: 4 min. 47 sek.

Mycie silnika to jeden z wielu elementów konserwacji, które możesz zapewnić swojemu samochodowi. Mało kto wie jednak, na czym ono dokładnie polega i zrobić to samemu! W tym tekście podpowiadamy: o czym należy pamiętać podczas własnoręcznego mycia silnika? I czy skorzystanie z profesjonalnych usług jest tego warte?

Spis treści

1. Mycie silnika. Kiedy jest potrzebne?
2. Jak umyć silnik samodzielnie? Sposoby i procedura
3. Profesjonalne mycie silnika u specjalisty. Czy warto?
4. Jak umyć silnik w samochodzie? Przydatne wskazówki
5. Jak umyć silnik w samochodzie? Kilka słów na koniec

Każdy samochód wymaga regularnej opieki. Dotyczyć to powinno zarówno karoserii, wnętrza kabiny kierowcy, jak i części, które możemy zobaczyć dopiero po podniesieniu maski. Z reguły jednak wielu kierowców zatrzymuje się na tym, co na zewnątrz. Dużo osób nawet nie wie, że mechanizm wewnętrzny auta też wymaga regularnego sprzątania! A części takie jak silnik brudzą się dość łatwo. Czasem wystarczy już kilka dni jazdy, szczególnie jesienią i zimą, aby po otwarciu maski zauważyć widoczne zabrudzenia.

Skoro tak – czy istnieje potrzeba czyszczenia silnika? I jak myć silnik, by go nie uszkodzić? Jakich produktów warto użyć podczas tego zabiegu? A może najrozsądniej będzie powierzyć tę kwestię profesjonalistom, którzy zajmują się tym w Twojej najbliższej okolicy? Jaki jest koszt mycia silnika? Wyjaśniamy!

Zobacz również: Czyszczenie skóry samochodowej. Jak wyczyścić tapicerkę w samochodzie domowym sposobem?

Mycie silnika. Kiedy jest potrzebne?

Jeśli silnik Twojego samochodu jest ledwie zachlapany, np. zimowym błotem pośniegowym, lub delikatnie zakurzony – jego mycie nie jest koniecznością. Tego rodzaju zanieczyszczenia nie będą miały żadnego wpływu na jakość jego pracy. 

Jeśli jednak nabrałeś ochoty na wycieczkę samochodową po leśnej trasie pełnej mulistych kałuż albo planujesz zostać królem nieutwardzonych dróg – może nie być już tak łatwo! Jazda po polnych ścieżkach i kamienistych wybojach z reguły kończy się mocnymi zabrudzeniami układu napędowego. W tym również silnika! Piach, pył, błoto, a nawet na wpół roztopiony śnieg potrafią dostać się w naprawdę głębokie zakamarki auta.

Wyczyszczenie silnika przydaje się także celem zdiagnozowania usterek w jego obrębie. Najbardziej poważną spośród nich jest oczywiście wyciek oleju. Na czystym silniku o wiele łatwiej spostrzec, gdzie konkretnie wystąpiła nieszczelność. Nietrudno też zauważyć, że wyciek w ogóle miał miejsce, nawet jeśli ubytek objętości płynu nie był alarmujący.

Mycie silnika na myjni lub na podwórku przed domem jest częstą praktyką osób, które planują sprzedać swój samochód. Dzięki temu części znajdujące się pod maską mają o wiele bardziej estetyczny wygląd. Są jednak klienci, którzy negatywnie oceniają taki zabieg i nie są chętni do kupna takich aut. Uważają, że to forma oszustwa. Nie dość, że sztucznie podnosimy atrakcyjność wizualną, to jeszcze po umyciu silnika nie widać ewentualnych wycieków. A te mogłyby słusznie zniechęcić potencjalnego nabywcę. Dlatego, jeśli zamierzasz sprzedawać samochód, zastanów się, czy na pewno warto wykonać takie czyszczenie.

mycie silnika

Jak umyć silnik samodzielnie? Sposoby i procedura

Jeśli chcesz zrobić to w pełni samodzielnie – warto, abyś zapoznał się z naszymi wskazówkami. Podpowiemy Ci, jakie są najlepsze sposoby i techniki mycia! Zacznijmy od tego, że Twoje zadanie będzie znacznie łatwiejsze, jeżeli posiadasz samochód z silnikiem diesla. Ma on samoczynny zapłon, dlatego nawet w przypadku zawilgocenia nie będzie problemów z jego odpaleniem. W przypadku samochodów napędzanych benzyną sprawa wygląda nieco gorzej. Wilgotne świece nie będą pełnić swojej funkcji. A że odpowiadają za zapłon iskrowy, niezbędny do uruchomienia silnika – może to skutkować tym, że samochód po prostu nie odpali.

Jaki sposób mycia silnika wybrać? Pierwsza opcja to umycie go samą wodą. Nie jest to popularna technika, gdyż nawet duży strumień nie usunie wszystkich zabrudzeń. Drugi sposób to myjka parowa. Wykorzystuje ona przegrzaną parę pod ciśnieniem. Minusem tej opcji jest to, że wysoka prędkość wylotowa gazu może uszkodzić delikatne elementy. Trzecią możliwością jest czyszczenie z użyciem detergentów. Trzeba jednak uważać na ich dobór, ponieważ niektóre mogą przyspieszać korozję silnika.

Dlatego warto połączyć ze sobą istniejące opcje lub wybrać te, które najlepiej odpowiadają Twoim możliwościom. Niezależnie od preferowanego sposobu – mycie silnika rozpocznij od zabezpieczenia siebie oraz otoczenie. Przygotuj wszystkie potrzebne akcesoria i preparaty czyszczące, wąż z wodą lub myjkę. Nie zapomnij także i rękawicach roboczych i okularach ochronnych! 

Gdy zdejmiesz pokrywę osłaniającą silnik, zabezpiecz wszystkie elementy, które mogą ulec uszkodzeniu. Łatwo zrobić to za pomocą specjalnych folii ochronnych. Szczególną uwagę należy zwrócić na zasłonięcie chłodnicy, delikatnych elementów, elektroniki, węży czy plastików! Następnie za pomocą myjki lub wody pod ciśnieniem wypłukaj największe drobiny zanieczyszczeń z otoczenia silnika.

Przeczytaj także: Pranie wnętrza samochodu. Instrukcja krok po kroku

Kolejna faza to mycie chemicznymi detergentami. Ważne jest, aby na tym etapie pracować sukcesywnie, miejsce po miejscu, a nie próbować wyczyścić wszystkiego na raz. Po zakończeniu czyszczenia, detergent należy usunąć ponownie parą wodną lub wodą pod ciśnieniem. Zabieg najlepiej przeprowadzić w ciepły i słoneczny ranek. Dzięki temu „serce pojazdu” będzie miało odpowiednie warunki, aby całkowicie wyschnąć! Jeśli to możliwe, nie używaj samochodu przez kilka godzin, zwłaszcza jeśli Twój silnik pracuje na benzynie. Pozwól, aby całość przeschła!

Jeśli jednak obowiązki wzywają i chcesz mieć silnik suchy „na już” – spróbuj użyć sprężonego powietrza z kompresora. Wypchnie ono drobinki wody z trudno dostępnych miejsc i sprawi, że dużo szybciej odparują. To prosty i sprawdzony sposób na błyskawiczne osuszenie powierzchni.

mycie silnika

Profesjonalne mycie silnika u specjalisty. Czy warto?

Zastanawiasz się, ile kosztuje profesjonalne mycie silnika? Cena zależna będzie od wielu czynników. Wśród nich należy wymienić rodzaj napędu, markę samochodu, a w końcu także miejscowość, w której wykonuje się taką usługę i renomę serwisu. Na kwotę mają również wpływ różne pakiety oferowane przez firmy. Mycie podwozia i silnika w ramach jednej usługi może okazać się tańsze od obu tych zabiegów świadczonych osobno.

W Internecie możemy znaleźć wiele ogłoszeń, z różnych regionów Polski. Standardowe mycie silnika może kosztować od 50 złotych w górę, a w przypadku czyszczenia od spodu – nawet dwa razy tyle. Warto sprawdzić cenniki kilku firm, nim zdecydujemy się na konkretną.

Korzystając z usług profesjonalnego serwisu, masz jednak pewność, że wykorzystują oni markowe produkty oraz mają stosowną wiedzę i doświadczenie w zakresie swoich obowiązków. To sprawia, że możesz im zaufać, powierzyć swój samochód i z pełnym przekonaniem odebrać go o umówionej porze, gotowego do jazdy!

mycie silnika

Jak umyć silnik w samochodzie? Przydatne wskazówki

Pamiętaj, aby chemiczne preparaty używać tylko na wystudzonym silniku – wysoka temperatura zwiększa ryzyko uszkodzenia silnika przez detergenty. Sprawdź również dokładnie sposób ich użycia! Zbyt mała ilość środka będzie nieskuteczna. Z kolei zbyt duża przyspiesza korozję metali, znajdujących się w obrębie silnika.

Chemikalia staraj się rozprowadzać za pomocą nieostrych przyrządów. Miękka ściereczka nada się dla łatwo dostępnych miejsc, a szczotka z delikatnym włosiem umożliwia sięgnięcie w te bardziej skomplikowane!

Jeśli natomiast umycie silnika zlecisz profesjonalnej firmie, sprawdź koniecznie opinie klientów na jej temat. Ważnym kryterium jest to, czy profesjonaliści biorą odpowiedzialność za powstałe uszkodzenia i ewentualne komplikacje, związane z myciem silnika w ich serwisie.

mycie silnika

Jak umyć silnik w samochodzie? Kilka słów na koniec

Mycie silnika nie jest czynnością, której Twój samochód będzie domagać się codziennie. Wykonywanie jej zaleca się raczej w określonych przypadkach, takich jak długie użytkowanie na trasie nieprzygotowanej dla Twojego pojazdu lub celem zdiagnozowania usterek, jak wyciek oleju. Przydać się może – ewentualnie – przed prezentacją celem sprzedaży używanego auta.

Czyszczenie silnika warto wykonać specjalnymi preparatami chemicznymi, postępując dokładnie według zasad opisanych na opakowaniu. Dobrze jest wykorzystać parę wodną lub wodę pod ciśnieniem.

Jeśli chcesz, żeby Twoja podróż była bezpieczna i komfortowa, niezależnie od stanu czy usterek Twojego silnika, zapoznaj się z ofertą ubezpieczeń w LINK4. Nieprzewidziane sytuacje i jazda po bezdrożach nie będą Ci już straszne!

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i włączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz OC i AC

w 20 sekund!

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon.-pt.: 8-21