Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Pranie wnętrza samochodu. Instrukcja krok po kroku

Czas czytania: 4 min. 20 sek.

Pranie wnętrza samochodu kojarzy się z dość skomplikowaną czynnością. Dla wielu osób to praca na tyle czasochłonna, że stale odkładają ją w czasie. Prawda jest jednak taka, że możesz wyczyścić tapicerkę szybko i niedrogo. Zdradzamy, jak to zrobić!

Wydaje Ci się, że skuteczne czyszczenie wnętrza samochodu może przeprowadzić wyłącznie firma sprzątająca? To błąd! Dzięki użyciu prostych środków czyszczących, możesz samodzielnie zadbać o wygląd siedzeń i kokpitu. Zdecydowanie warto to zrobić, ponieważ odświeżone fotele, kanapy czy deska rozdzielcza mają duży wpływ na Twój komfort podczas jazdy. Zobacz, jak możesz o zadbać o ich czystość! 

Pranie wnętrza samochodu. Dlaczego warto o nie zadbać?

Nie ma się co oszukiwać – wygląd tapicerki czy stan siedzeń ma spory wpływ na to, jak odbieramy samochód. Niezależnie od tego, czy przymierzasz się do sprzedaży samochodu, czy też zależy Ci na tym, aby podróżować w komfortowych warunkach – czysta tapicerka może sprawić, że poczujesz się lepiej podczas jazdy. 

Jeżeli do kogoś nie przemawiają kwestie estetyczne, warto przyjrzeć się także praktycznym aspektom regularnego prania foteli i kanap w aucie. Od czystości tapicerki w dużej mierze zależy jej trwałość. Jak to rozumieć? Jeżeli pozostawisz na fotelach czy kanapie plamy, mogą one pod wpływem czasu i światła zaschnąć. W konsekwencji – będą one jeszcze trudniejsze do usunięcia, a elastyczność materiału w tym miejscu zmieni się. Z czasem taka tapicerka po prostu ulegnie zniszczeniu, a jej odrestaurowanie będzie graniczyło z cudem.

Od prania tapicerki warto odróżnić tuning wnętrza samochodu. Pod tą nazwą kryje się wprowadzanie zmian i ulepszeń dotyczących przede wszystkim designu wnętrza auta. Może to być np. zmiana koloru deski rozdzielczej czy też wymiana gałki zmiany biegów. Większość z tych korekt zmienia głównie komfort użytkowania auta, jednak niektóre mogą mieć wpływ nawet na bezpieczeństwo podczas podróżowania. Zmiana obicia kierownicy i innych elementów wystroju może minimalizować zmęczenie podczas prowadzenia samochodu oraz zapewniać lepszą kontrolę nad pojazdem. Podczas długich podróży – ma to spore znaczenie.

Czyszczenie wnętrza samochodu krok po kroku

Każde czyszczenie wnętrza auta należy rozpocząć od odkurzania. Z odkurzacza możesz skorzystać zarówno na stacjach benzynowych, jak i na myjniach. Możesz także użyć urządzenia podłączanego do gniazdka 12V w samochodzie lub standardowego domowego odkurzacza. Usuń kurz, piasek i inne zabrudzenia z materiałowych dywaników, foteli, obić drzwi, a nawet podsufitki. Nie zapomnij także o dokładnym odkurzeniu bagażnika. 

Jeżeli w aucie przewożone są czworonogi – zaopatrz się w specjalną szczotkę do usuwania włosia z tapicerki. Możesz także skorzystać z rolki do czyszczenia ubrań. Pamiętaj, że warto odkurzać auto regularnie – w ten sposób łatwiej będzie Ci zadbać o porządek. Jeżeli zaniedbasz tę czynność, usunięcie brudu z samochodu może stać się o wiele trudniejsze.

Gdy już pozbędziesz się tego typu zabrudzeń z elementów tapicerowanych, przyjrzyj się plastikowemu wyposażeniu w pojeździe. Niezależnie czy interesuje Cię tuning wnętrza samochodu, czy pranie wnętrza auta – warto przetrzeć je wilgotną szmatką (namoczoną np. w wodzie z szarym mydłem lub płynem do mycia naczyń). Aby uzyskać jak najlepsze efekty,możesz również skorzystać ze specjalistycznych środków do czyszczenia tego typu tworzyw. 

Po umyciu warto zastosować pastę polerską. Na rynku dostępnych jest wiele ich rodzajów, a także różne typy preparatów wygładzających powierzchnie, jak na przykład woski. Dzięki nim z łatwością pozbędziesz się rys oraz przywrócisz atrakcyjny wygląd plastikowym elementom.

Jeżeli chodzi o samo pranie wnętrza samochodu – masz do wyboru dwie opcje. Pierwsza z nich to zastosowanie środków dedykowanych do foteli samochodowych. Druga – to wykorzystanie uniwersalnego produktu do prania tapicerek. Niezależnie od tego, na którą opcję się zdecydujesz – dokładnie zapoznaj się z jego instrukcją użycia. 

W większości przypadków pranie wnętrza auta odbywa się poprzez zaaplikowanie środka czyszczącego na tapicerkę, a następnie wyczyszczenie jej szczotką. Później należy zapewnić przepływ powietrza w aucie, aż do całkowitego wyschnięcia elementów tapicerowanych. W przypadku niektórych preparatów, po wysuszeniu należy dodatkowo odkurzyć fotele i kanapy.

W przypadku trudniejszych plam – masz do wyboru kolejne dwie opcje. Pierwsza z nich to wykorzystanie punktowego odplamiacza. Drugą jest wykorzystanie domowych sposobów – na przykład posypanie wilgotnej plamy sodą oczyszczoną, wtarcie jej i odczekanie przynajmniej kilkudziesięciu minut (a najlepiej kilku godzin), a następnie jej odkurzenie. W przypadku niektórych plam, jak na przykład tych z kawy, zamiast sody możesz wypróbować kwasek cytrynowy.

Pamiętaj o tym, że czyszczenie wnętrza auta musi obejmować dokładne wysuszenie tapicerki. Jeżeli jej nie dosuszysz, musisz liczyć się z wieloma problemami – od nadmiernego parowania szyb, aż po pojawienie się pleśni. 

Samodzielne pranie wnętrza auta. Przydatne wskazówki

Chcesz wiedzieć, jak ułatwić sobie pranie wnętrza samochodu? Zastosuj się do poniższych wskazówek, aby czynność ta stała się łatwiejsza i przyniosła zamierzone efekty.

Przede wszystkim – takie czyszczenie wnętrza samochodu przeprowadź w słoneczny i suchy dzień. Jeżeli wilgotność powietrza jest zbyt duża, będziesz mieć problemy z wysuszeniem tapicerki. Czasem naprawdę lepiej zmienić swoje plany i przenieść czyszczenie o kilka dni, niż łudzić się, że fotele wyschną podczas ulewy.

Zanim wykorzystasz jakikolwiek środek do czyszczenia tapicerki, sprawdź, czy nie jest on za mocny dla obić Twoich foteli. Najlepiej przetestuj go na niewielkim, mało widocznym obszarze i upewnij się, że nie prowadzi on do żadnych przebarwień czy innych niepożądanych reakcji. Zachowaj szczególną ostrożność w przypadku prania elementów skórzanych – w takiej sytuacji warto wspomóc się środkami dedykowanymi do tapicerek wykonanych z tego typu materiałów.

Miej też na uwadze, że preparaty czyszczące mają ograniczoną skuteczność. Dużo lepszych efektów możesz się spodziewać, jeżeli użyjesz odkurzacza piorącego – takiego, jaki wykorzystują profesjonalne firmy sprzątające. Gdy masz do dyspozycji takie urządzenie, pranie wnętrza samochodu staje się szybsze i skuteczniejsze. 

Czyszczenie warto przeprowadzać delikatnie i z umiarem. Nie namaczaj tapicerki – jeżeli wilgoć wejdzie zbyt głęboko, będzie Ci trudno się jej pozbyć. W konsekwencji – źle przeprowadzone pranie wnętrza samochodu może przynieść więcej szkód niż korzyści. 

Pamiętaj – jeżeli nie czujesz się na siłach, aby przeprowadzić tego typu czyszczenie wnętrza auta, warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy. Oczywiście w takiej sytuacji musisz liczyć się ze znacznie większymi kosztami. Jednak w zamian za to zyskujesz pewność, że tapicerka będzie wyprana w sposób fachowy.

Czyszczenie wnętrza auta. Kilka słów na koniec

Pranie wnętrza samochodu nie jest czynnością najłatwiejszą, jednak od czasu do czasu zdecydowanie jest konieczne. Teraz już wiesz, jak je wykonać. Czysta tapicerka, wymyte szyby i porządek w aucie – to wszystko ma wpływ na komfort i bezpieczeństwo podczas podróżowania. Warto pamiętać o tych kwestiach przed jakąkolwiek wyprawą. 

Przed podróżą zadbaj nie tylko o stan techniczny pojazdy czy jego wygląd – nie zapomnij także o wykupieniu ubezpieczenia komunikacyjnego AC lub NNW, które ochronią Ciebie i Twoje auto przed stresującymi i kosztownymi efektami wypadku. Zapoznaj się z ofertą LINK4 i zobacz, w jakich sytuacjach możesz liczyć na naszą pomoc!

A jeśli chcesz poznać koszt ubezpieczenia w LINK4, nasz kalkulator w mniej niż 60 sekund wyliczy wysokość składki!

Ubezpieczenie AC i NNW dostępne tylko w pakiecie z OC. Szczegółowe informacje sprawdź w OWU na www.link4.pl

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz OC i AC

w 20 sekund!

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon.-pt.: 8-21