Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Wymiana płynu chłodniczego. Instrukcja krok po kroku

Czas czytania: 4 min. 2 sek.

Regularna wymiana płynu chłodniczego ma duże znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania silnika oraz całego układu chłodzenia. Dzisiaj dowiesz się, dlaczego jest on taki ważny, jakie ma zadania i w jaki sposób samodzielnie dokonać jego wymiany.

Spis treści:
1. Płyn chłodniczy – jakie pełni funkcje?
2. Co ile wymieniać płyn chłodniczy i czy trzeba to robić?
3. Jak wymienić płyn chłodniczy? Najważniejsze informacje
4. Wymiana płynu chłodniczego. Podsumowanie

Kluczowe elementy układu chłodzenia, takie jak wentylator, termostat czy też pompa wody, są dość drogie w naprawie. Poza tym ich niesprawne działanie może prowadzić do poważnych uszkodzeń samego silnika. Dlatego też każdy kierowca powinien dbać o stan układu. Jednym ze sposobów na to jest właśnie wymiana płynu chłodniczego. Cena 5 litrowego opakowania to koszt kilkudziesięciu złotych, co nie jest fortuną w porównaniu z kosztem naprawy silnika.

Płyn chłodniczy – jakie pełni funkcje?

Zadaniem układu chłodzenia jest zapewnienie optymalnych warunków pracy jednostce napędowej, poprzez odprowadzenie nadmiaru ciepła do chłodnicy. By było to możliwe, wszystkie elementy układu chłodniczego powinny być sprawne. Do najważniejszych z nich należą chłodnica, pompa wody, oraz termostat. Także łączące je przewody muszą być całkowicie szczelne. Duże znaczenie ma także płyn chłodzący.

Płyn chłodniczy odpowiada za przejmowanie energii cieplnej z silnika i przenoszenie jej do wspomnianej już chłodnicy. Ciepło to powstaje w wyniku spalania mieszanki paliwowej w silniku. Zbyt wysoka temperatura nie jest wskazana, gdyż może doprowadzić do uszkodzenia wielu ważnych elementów jednostki napędowej. Jednak czy w tym celu trzeba stosować specjalny płyn? Woda także doskonale może przekazywać ciepło. To prawda, jednak różnica tkwi w składzie chemicznym płynu chłodniczego. Po pierwsze płyn taki skutecznie zapobiega zakamienianiu się poszczególnych elementów układu oraz pojawianiu się korozji.

W skład płynu chłodniczego wchodzi także glikol, propylenowy, czy też etylowy. Stanowi on około 50% zawartości i uniemożliwia zamarznięcie płynu w układzie, gdy na zewnątrz panują minusowe temperatury. Gdyby zamiast płynu stosować wodę, ryzyko uszkodzenia układu oraz silnika zimą byłoby bardzo wysokie.

Oczywiście jak wszystkie elementy eksploatacyjne w samochodzie, także płyn chłodniczy z czasem traci swoje właściwości. Nie jest w stanie już tak dobrze odbierać i przewodzić ciepła, dlatego też silnik może gorzej pracować. Dlatego też wymiana płynu chłodniczego, powinna odbywać się w regularnych odstępach czasu zalecanych przez producenta Twojego auta.

Przeczytaj również: Mycie podwozia. Wyjaśniamy, dlaczego warto zrobić to po zimie

wymiana-plynu-chlodniczego-

Co ile wymieniać płyn chłodniczy i czy trzeba to robić? 

W większości nowych aut producenci zalecają pierwszą wymianę płynu chłodniczego przeprowadzić po pięciu latach od daty produkcji pojazdu. Następna zmiana płynu w układzie chłodzenia powinna być dokonywana co dwa lata. Dzięki temu zapewnisz optymalną pracę całego układu oraz zadbasz o dobrą kondycję wszystkich jego podzespołów.

Jest to bardzo ważne zwłaszcza w przypadku nowoczesnych konstrukcji, gdyż zawierają one bardzo czułe elektroniczne elementy. Ich uszkodzenie może doprowadzić do poważnych usterek silnika. Naprawa zarówno elektrozaworów sterowanych komputerem samochodu, jak i elementów jednostki napędowej, jest w takim przypadku tak kosztowna, że czasami nieopłacalna.

Awarii ulec mogą takie elementy jak chłodnica, czy też termostaty i elektrozawory. Płyn chłodniczy, który stracił już swoje właściwości, wpływa na działanie tych elementów, co w ekstremalnych przypadkach może prowadzić do unieruchomienia pojazdu, a nawet gwałtownego rozszczelnienia układu chłodzenia. Naprawa tak uszkodzonego pojazdu może kosztować tysiące złotych. A jest przecież prosty sposób, by tego uniknąć. Jest to nic innego jak regularna wymiana płynu chłodniczego. Co ile jej dokonywać, już wiesz, ale zawsze warto sprawdzić tę informację w instrukcji obsługi Twojego auta.

wymiana-plynu-chlodniczego-

Jak wymienić płyn chłodniczy? Najważniejsze informacje

Jeżeli chcesz wymienić płyn chłodniczy we własnym zakresie, możesz to zrobić. Powinieneś się tylko do tego zadania odpowiednio przygotować. Trzeba wziąć pod uwagę nie tylko prawidłowe wykonanie zdania, ale także, Twoje bezpieczeństwo oraz wpływ na środowisko naturalne. Dlatego też nie można starego płynu po prostu wylać do zlewu, musi on zostać prawidłowo zutylizowany.

Po pierwsze powinieneś zaopatrzyć się w pojemnik, do którego spływać będzie spuszczana, stara ciecz. Ile płynu chłodniczego mieści się w układzie? W zależności od pojazdu jest to od 6, aż do 10 litrów. Dlatego też powinieneś zaopatrzyć się w duży pojemnik, który pomieści całą ilość spuszczonego płynu chłodniczego. Pamiętaj także o bezpieczeństwie, dlatego też wymiana płynu powinna odbywać się na zimnym silniku. W ten sposób unikniesz poparzeń podczas spuszczania zużytej cieczy. Także wlanie zimnego płynu do nagrzanego układu może spowodować uszkodzenie jego elementów oraz silnika.

A jak spuścić płyn chłodniczy? Jest to zadanie dość proste. Po pierwsze znajdź korek spustowy w chłodnicy, jest on najczęściej umieszczony w jej prawym dolnym rogu. Samochód powinien stać na równej powierzchni, aby płyn spłynął z całego układu. W zależności od ilości płynu w układzie opróżnienie może potrwać od kilku do kilkunastu minut.

Następnym krokiem jest przepłukanie całego układu. W tym celu potrzebujesz kilkanaście litrów wody destylowanej. Powoli wlewaj ją do zbiorniczka na płyn, a korek spustowy zostaw otwarty. Poczekaj, aż cała woda przepłynie przez wszystkie przewody oraz elementy układu chłodzenia.

Gdy cała woda już spłynie, zakręć korek spustowy. Teraz możesz przystąpić do napełniania układu świeżą cieczą. To ile płynu chłodniczego musisz wlać, sprawdzisz w instrukcji obsługi swojego pojazdu. Jeżeli zbiornik wyrównawczy szybko się napełni, to powinieneś uruchomić silnik i pozwolić płynowi rozporządzić się po całym układzie. Gdy wlejesz już całość, zakręć zbiornik wyrównawczy. Stary, zużyty płyn powinieneś oddać do punktu zajmującego się przyjmowaniem i bezpiecznym usuwaniem niebezpiecznych substancji.

Oczywiście, jeżeli uważasz, iż jest to dla Ciebie zadanie za trudne lub Twoje auto jest nowoczesną konstrukcją, możesz zlecić to zadanie profesjonalistom. W warsztatach samochodowych taka usługa to koszt około 100 złotych, do których trzeba doliczyć jeszcze koszt samego płynu.

Takie rozwiązanie zalecane jest zwłaszcza tym kierowcom, którzy na co dzień nie zajmują się mechaniką. W warsztacie możesz liczyć na profesjonalną obsługę oraz szybką wymianę płynu chłodniczego. Bez względu na to, w jaki sposób wymiany się zdecydujesz, pamiętaj o regularnym sprawdzaniu poziomu płynu oraz jego wymianie.

Zobacz także: Ozonowanie i odgrzybianie klimatyzacji. Poradnik krok po kroku

wymiana-plynu-chlodniczego-

Wymiana płynu chłodniczego. Podsumowanie 

Z naszego tekstu dowiedziałeś się jak wymienić płyn chłodniczy, dlaczego jest to takie ważne, oraz czym może grozić zaniedbanie serwisowania tej cieczy. Teraz możesz dbać o swój samochód, tak by zawsze pozostawał on w doskonałej kondycji.

Pamiętaj także, że samochód warto ubezpieczyć, dlatego zapraszamy Cię do odwiedzenia strony LINK4.pl. Znajdziesz tutaj bardzo szeroką ofertę polis komunikacyjnych, dzięki którym zabezpieczysz się na skutek wielu niespodziewanych sytuacji na drodze.

Sprawdź kalkulator OC dostępny na naszej stronie, aby obliczyć wysokość składki. 

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz OC i AC

w 20 sekund!

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon.-pt.: 8-21