Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Wymiana oleju w samochodzie – kiedy należy to robić?

Czas czytania: 4 min. 52 sek.

Olej to nieodłączny czynnik smarujący każdego silnika spalinowego. Regularna wymiana oleju w samochodzie jest równie ważna, co jego prawidłowy stan. Z poniższego tekstu dowiesz się między innymi, jak sprawdzić poziom oleju w silniku i kiedy go wymienić. Poznasz też rodzaje olejów oraz odpowiedź na pytanie „ile kosztuje wymiana oleju w samochodzie?”. Zapraszamy do lektury!

Spis treści

1. Olej silnikowy. Do czego służy?
2. Co ile wymieniać olej w samochodzie?
3. Jak sprawdzić olej w aucie? Test zużycia
4. Wymiana oleju w samochodzie. Czym grozi brak wymiany?
5. Wymiana oleju. Cena i gdzie najlepiej zrobić
6. Wymiana oleju. Kilka słów na koniec

Stare przysłowie mówi „nie posmarujesz, nie pojedziesz”. Nie ma nic bardziej trafionego w kontekście prawidłowej eksploatacji silnika. Na przestrzeni lat oleje silnikowe i technologia ich wytwarzania zmieniły się diametralnie. Dzięki temu jednostki napędowe oraz elementy zależne, takie jak układy turbo, udaje się utrzymać we wzorowej kondycji przez wiele kilometrów!

Olej silnikowy. Do czego służy?

Gdyby zapytać kierowców, jaką funkcję pełni olej w samochodzie, większość odpowiedziałaby: smarującą. Absolutnie nie jest to błędne stwierdzenie, jednak nieco niewystarczające. Oczywiście, jego główną funkcją jest pokrycie i ochrona ruchomych elementów. To one przede wszystkim muszą być zabezpieczone przed zużyciem. Jednak poza stworzeniem tak zwanego trwałego filtra olejowego, olej pełni także kilka innych, równie ważnych ról w funkcjonowaniu każdego silnika:

  • odprowadza ciepło – w nowoczesnych jednostkach napędowych stosuje się nawet natrysk oleju na denko tłoka w celu jego ochłodzenia;

  • chroni przed korozją – efektem spalania są kwaśne opary, szczególnie niebezpieczne dla panewek. Dzięki tłustej warstwie, która je pokrywa, gazy te nie docierają bezpośrednio do powierzchni, którą mogłyby uszkodzić;

  • uszczelnia pracujące elementy – dlatego dobór lepkości oleju do danego silnika jest tak istotny;

  • utrzymuje silnik w czystości – zanieczyszczenia wytrącane w wysokich temperaturach są neutralizowane przez olej lub pozostają w nim do czasu wymiany na nowy.

Jak widać, każda z wyżej wymienionych funkcji jest bardzo istotna. Producenci olejów nieustannie pracują nad poprawą parametrów swoich produktów, tak, aby służyły Ci jeszcze efektywniej. Przekłada się to na dłuższe odstępy między wymianami oleju, ale przede wszystkim na coraz lepszą ochronę silnika. Skąd firmy wiedzą, w którym iść kierunku i jak dopracowywać skład swoich towarów?

Polecamy również: Mycie silnika. Na czym polega i jak to zrobić?

Przedsiębiorstwa olejarskie od dekad aktywnie angażują się w sporty motorowe. To najlepszy poligon doświadczalny dla każdego elementu pojazdu! Olej w samochodzie wyczynowym pracuje w znacznie wyższych temperaturach i na większych obrotach. Dane na temat jego sprawności oraz wszelkie uwagi są przekazywane od zespołów wyścigowych wprost do technologów poszczególnych producentów. Dzięki temu ich specjaliści opracowują coraz to lepsze czynniki smarujące.

wymiana oleju w samochodzie

Co ile wymieniać olej w samochodzie?

Odpowiedź na odwieczne pytanie „co ile wymieniać olej w samochodzie?” nie jest taka oczywista. Od lat trwają spory pomiędzy zwolennikami regularnej wymiany a entuzjastami jeżdżenia na starym oleju. Do tego dochodzi kwestia rodzaju produktu – wyróżniamy olej mineralny, syntetyczny czy półsyntetyczny. Warto pamiętać, że nowoczesne silniki mają raczej wysokie wysilenie, często posiadają turbosprężarkę, klapy wirowe czy znienawidzony przez wielu DPF. Tego typu osprzęty wymagają pracy na świeżym czynniku smarującym o dobrej jakości, w innym wypadku ulegają szybkiemu uszkodzeniu. 

Producenci samochodów określają limity przebiegów oraz okresów wymiany czynników smarujących. Zazwyczaj jest to dystans między 10 a 15 tysięcy kilometrów. W pojazdach dostawczych zdarzają się wymogi na poziomie 30 tysięcy kilometrów. W przypadku ciężarówek są to nieco większe wartości – rzędu 100 tysięcy kilometrów. Stosowane są tam jednak oleje o zupełnie innym składzie, przystosowane do wolnoobrotowych silników tirów. Jeśli użytkujesz auto głownie w mieście, to nie zaszkodzi częstsza wymiana oleju. Cena usługi nie jest bardzo wysoka, a silnik pracujący na świeżym oleju odwdzięczy się niezawodnym działaniem. 

Jeżeli posiadasz nowszy samochód, nie musisz się martwić – komunikat na desce rozdzielczej sam podpowie Ci, co ile wymieniać olej w aucie. Tego typu informacje pojawiają się w pojazdach wyprodukowanych po 2000-nym roku. Jeśli pojazd nie ma tej funkcji, warto sprawdzić informacje w książce serwisowej lub zapytać mechanika o interwały między wymianami. Pomocne może być też przejrzenie for internetowych dotyczących danego modelu czy marki.

wymiana oleju w samochodzie

Jak sprawdzić olej w aucie? Test zużycia 

Jak sprawdzić poziom oleju w silniku? Nie ma chyba nic prostszego! Zdecydowana większość aut jest wyposażona w tak zwany bagnet. Łatwo go dostrzec, ma zazwyczaj żółtą lub czerwoną rączkę. Na jego końcu znajduje się zgrubienie z wytłoczonymi znacznikami „min” oraz „max”. Wystarczy go wyjąć, otrzeć z oleju i ponownie włożyć. Końcówka wchodzi do miski olejowej, a jej zawartość osadza się na podziałce do poziomu wypełnienia. Dzięki temu po wysunięciu bagnetu raz jeszcze widzimy dokładnie, czy ilość oleju jest prawidłowa. 

Niektóre nowe pojazdy nie mają bagnetów. Jak zatem sprawdzić olej? Umożliwia to funkcja w komputerze pokładowym. Należy jednak pamiętać, aby zrobić to na równej powierzchni przy rozgrzanym silniku. Jeśli jednak sprawdzamy poziom tradycyjnym sposobem – pojazd musi chwilę odstać, aby olej spłynął do miski olejowej. Dopiero wtedy wynik pomiaru będzie prawidłowy. Przy minimalnym wskazaniu należy go dolać, a przy maksymalnym – obserwować czy poziom nie wzrasta. Tak nadmierny ubytek, jak i przyrost oleju, mogą zwiastować poważniejszą naprawę.

Czy po wyglądzie oleju dowiemy się, czy nadaje się do wymiany? Czasami jest to możliwe. Stary olej silnikowy jest znacznie ciemniejszy i w konsystencji przypomina „masełko”. 

wymiana oleju w samochodzie

Wymiana oleju w samochodzie. Czym grozi brak wymiany?

Wiesz już, co ile wymieniać olej w aucie, by nie doszło do awarii. Co jednak stanie się, gdy nie zrobisz tego na czas? Pamiętaj, że im olej starszy i bardziej przepracowany, tym więcej traci swoich właściwości smarujących. Uszlachetniacze się redukują, płyn traci swoją lepkość. Koszt ewentualnej naprawy silnika po usterce spowodowanej przez brak szczelności i poślizgu z pewnością będzie czterocyfrowy. 

Może dojść do nieprawidłowej pracy rozrządu, a co za tym idzie – uszkodzenia zaworów, a także zatarcia tłoków i wału korbowego. Na awarię z powodu starego oleju narażona jest także turbosprężarka, w której może dojść do uszkodzenia łożyska. 

Przeczytaj też: Co ile wymieniać rozrząd? Sprawdź i nie daj się zaskoczyć

Wymiana oleju. Cena i gdzie najlepiej zrobić

Ile kosztuje wymiana oleju w samochodzie? Wszystko zależy od jego rodzaju oraz ilości, jaka ma trafić do konkretnego silnika. Wartość ta waha się pomiędzy około 4 a 8 litrami. Istotna jest także kwota należna za sam czynnik smarujący, która oscyluje w przedziale od 20 do nawet 100 złotych za litr. A ile kosztuje sama wymiana oleju? Cena usługi nie jest wygórowana i jej koszt to około 50 do 150 złotych. 

wymiana oleju w samochodzie

Warsztaty samochodowe często mają dobrej jakości produkty od swoich dostawców. Cena oleju z beczki od mechanika może okazać się tańsza niż zakup w sklepie, a dodatkowo serwis bezbłędnie dobierze i wymieni filtr. Mechanik podpowie także, co ile wymieniać olej w samochodzie i jak użytkować pojazd, aby nie stracił za szybko swoich właściwości.

Pokaże Ci również w praktyce, jak sprawdzić poziom oleju w silniku Twojego auta. Jego wymiana wiąże się z podniesieniem pojazdu i nie jest to najczystsze zajęcie. Pamiętaj także, że stary olej należy oddać do utylizacji!

Wymiana oleju. Kilka słów na koniec

Wiesz już, jak sprawdzić olej, jak często go wymieniać i gdzie najlepiej to zrobić. Nie warto z tym zwlekać! Współczesne silniki są delikatne i wymagają pracy na świeżym czynniku smarującym. Efekty zaniedbań są bardzo drogie, a koszt regularnej wymiany stosunkowo niski. Regularna wymiana oleju w samochodzie zapewni spokojną podróż bez usterek. 

A jeśli nie chcesz martwić się nieprzyjemnymi przygodami w trasie, skorzystaj również z ubezpieczenia Assistance od LINK4. Polisa zapewnia między innymi pomoc techniczną w wyniku awarii, naprawę na miejscu zdarzenia i holowanie do wskazanej przez Ciebie lokalizacji. Skorzystaj z naszego kalkulatora, a w mniej niż minutę wyliczymy wysokość Twojej składki!

Wybrany wariant ubezpieczenia Auto Assistance dostępny w LINK4 tylko w pakiecie z OC lub OC/AC. Szczegółowe informacje sprawdź w OWU dostępnym na www.link4.pl

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz OC i AC

w 20 sekund!

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon.-pt.: 8-21