Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

“Samochód bez prawa jazdy” - co mówią o nim przepisy?

Czas czytania: 4 min. 13 sek.

Ostatnio popularny jest termin samochód bez prawa jazdy. Oznacza on minisamochód, do którego prowadzenia nie jest wymagane prawo jazdy kat. B. Niestety nie jest to całkowita prawda – by poruszać się takim autem, należy spełnić określone warunki. 

Spis treści:
1. Co kryje się pod pojęciem "samochód bez prawa jazdy"?
2. Auto bez prawa jazdy - jakie uprawnienia są potrzebne?
3. "Samochód bez prawa jazdy" a ubezpieczenie
4. Samochody osobowe bez prawa jazdy. Podsumowanie

Wiele osób nie może się doczekać zdania egzaminu na prawo jazdy. Jednak po drodze do tego upragnionego celu, może pojawić się wiele przeszkód. Dlatego też niektórzy decydują się na inne rozwiązanie, jakim jest minisamochód. Według powszechnej opinii do prowadzenia takiego pojazdu wystarczy tylko dowód osobisty. Czy tak jest w rzeczywistości?

Co kryje się pod pojęciem "samochód bez prawa jazdy"? 

Według ustawy o kierującym pojazdy kategoria B nie jest wymagana do prowadzenia dwóch rodzajów pojazdów.:

Pierwszy z nich to czterokołowiec lekki, czyli pojazd, którego prędkość maksymalna nie przekracza 45 km/h, a jego waga jest niższa niż 350 kg. Przeznaczony on jest tylko do przewozu osób. To jak wygląda taki pojazd, nie ma większego znaczenia. W większość przypadków czterokołowce lekkie to pojazdy dwuosobowe, napędzane małymi silnikami benzynowymi, rzadziej elektrycznymi. Ich zadaniem jest szybkie i bezpieczne przewiezienie kierującego z miejsca A do miejsca B. Na przykład z domu do szkoły.

Drugi rodzaj to czterokołowiec ciężki, który przeznaczony jest do transportu osób oraz przewozu ładunku. W przypadku ludzi dopuszcza się maksymalne obciążenie 400 kg, a w przypadku przewozu rzeczy jest to 550 kg. Homologacja takiego pojazdu to symbol L6e. Czterokołowiec ciężki, teoretycznie może przewozić cztery osoby. Niektóre modele mają wydzieloną przestrzeń bagażową, ale oczywiście nie jest ona duża. W dokumentach homologacyjnych takich pojazdów widnieje symbol L7e.

Według tych definicji czterokołowcem może być nie tylko minisamochód, ale także quad. Jeżeli poruszasz się takim pojazdem, to powinieneś nosić kask ochronny. Jeżeli prowadzisz samochód bez prawa jazdy, musisz stosować się do wszystkich przepisów ruchu drogowego. Dotyczą Cię wszystkie ograniczenia prędkości, zakazy czy też nakazy.  Auto takie także musi być zarejestrowane w wydziale komunikacji, posiadać tablice oraz ważne ubezpieczenie OC. Kierujący powinien także mieć odpowiednie uprawnienia, gdyż coś takiego jak samochody na dowód nie istnieje. 

Auta takie są popularne wśród młodych osób, gdyż pozwalają na samodzielne poruszanie się samochodem przed osiągnięciem 18 roku życia. Pojazdy takie mają kilka niewątpliwych zalet. Po pierwsze dają nastolatkowi poczucie samodzielności i samowystarczalności. Nie musi on już poruszać się komunikacją miejską, czy też prosić rodziców o podwiezienie. Po drugie są ekonomiczne w obsłudze. Raczej mało palą, a ich konstrukcja nie jest skomplikowana. Części zamienne nie należą do drogich. Po trzecie, dzięki małym rozmiarom łatwo nimi zaparkować, tam, gdzie normalny samochód może mieć z tym problemy.

Auta takie oczywiście mają także wady. Jedną z największych jest cena. Samochody takie kosztują kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Nie każda rodzina jest w stanie sobie na taki wydatek pozwolić. Drugą wadą jest mały zasięg tych pojazdów, ze względu na niewielką pojemność baku paliwa. Dlatego trzeba w ich przypadku przyzwyczaić się do częstego odwiedzania stacji benzynowej.

Przeczytaj również: Pierwszy samochód. Co warto kupić dla młodego kierowcy? TOP 5 propozycji

samochod-bez-prawa-jazdy

Auto bez prawa jazdy – jakie uprawnienia są potrzebne? 

Samochód, którym można jeździć bez prawa jazdy to pewien skrót myślowy. Oznacza on, że by prowadzić taki pojazd, nie trzeba posiadać kategorii B, czyli uprawniającej do poruszania się samochodami do 3,5 tony masy całkowitej. Tę można zdobyć dopiero po ukończeniu 18 roku życia.  Natomiast do poruszania się minisamochodami wymagane są inne uprawnienia. Wszystkie one zostały dokładnie opisane w ustawie o kierującym pojazdami. Oto co w niej przeczytamy.

Do prowadzenia czterokołowca lekkiego, upoważniają kategorie AM, A1, A2, A, B1 i oczywiście B. Pierwsza z nich pozwala na kierowanie pojazdu już 14-latkom. By to było możliwe trzeba ukończyć kurs składający się z dwóch części. Pierwsza to 5 godzin teorii, a druga 5 godzin praktyki. Należy także zdać egzamin państwowy w ośrodku ruchu drogowego. Na przystąpienie do niego zgodę musi wydać rodzic lub opiekun kandydata, gdyż on sam jest jeszcze niepełnoletni.

Natomiast by kierować czterokołowcem ciężkim, wymagane jest prawo jazdy kategorii B1. By przystąpić do egzaminu, musisz mieć ukończone 16 lat oraz zaliczony kurs. On także podzielony jest  na dwie część. Pierwsza to teoria, druga praktyka i obie trwają 30 godzin. Należy uzyskać wynik pozytywny na egzaminie w ośrodku ruchu drogowego. W obu przypadkach egzamin składa się z części praktycznej i teoretycznej. W tym przypadku także wymagana jest pisemna zgoda rodziców lub opiekunów prawnych.

Zatem, czy można prowadzić samochód bez prawa jazdy? Niestety jest to niemożliwe. By poruszać się jakimkolwiek pojazdem mechanicznym, wymagane są konkretne uprawnienia. Warto o tym pamiętać, gdyż w przypadku kontroli drogowej, osoba nieletnia prowadząca pojazd, oraz jej rodzic lub opiekun prawny mogą mieć spore kłopoty. Mandat za takie wykroczenie wynosi od 500, do aż 5000 złotych. Nie warto zatem ryzykować kary. Lepiej poczekać na uzyskanie uprawnień. Jest to z pewnością o wiele bezpieczniejsze i rozsądniejsze rozwiązanie.

samochod-bez-prawa-jazdy

"Samochód bez prawa jazdy" a ubezpieczenie 

Jak wspomnieliśmy wcześniej, tzw. samochody osobowe bez prawa jazdy muszą także być ubezpieczone. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują nie tylko polisy OC, czyli obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, ale także inne produkty. Możesz skorzystać z AC, czy też NNW. Polisy te pomogą Ci uchronić się przed skutkami wielu nieprzewidzianych zdarzeń, do jakich może dojść na drodze.

Jednak, czy jest sens ubezpieczać tzw. auto bez prawa jazdy? Cóż, każdy pojazd mechaniczny poruszający się po drogach publicznych, musi posiadać ważne OC. W ten sposób każdy z nas ma zagwarantowane, że w razie uczestnictwa w wypadku, gdy jest osobą poszkodowaną, może liczyć na szybką wypłatę odszkodowania i naprawę swojego samochodu. 

Jeżeli sprawca wypadku, bez względu na to, jakim rodzajem pojazdu się porusza, nie ma ważnej polisy OC, to wszystkie koszty napraw, leczenia oraz rehabilitacji poszkodowanych, pokrywa z własnej kieszeni. A te mogą być naprawdę wysokie. Dlatego ubezpieczenie minisamochodu jest jak najbardziej konieczne. Rozwiązanie to może uchronić kierowcę przed wieloma problemami.

Zobacz także: Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu dla młodego kierowcy? Wiek a zniżki

samochod-bez-prawa-jazdy

Samochody osobowe bez prawa jazdy. Podsumowanie 

Wiesz już, jakim samochodem można jeździć bez prawa jazdy kategorii B. Jakie są wymagane w takim przypadku uprawnienia i że nie ma czegoś takiego jak samochód na dowód osobisty. Minisamochody mogą być kierowane przez osoby niepełnoletnie, jednak muszą one ukończyć kurs i zdać egzamin, na jedną z niższych kategorii.

Jeżeli jesteś kierowcą takiego pojazdu, zapraszamy Cię do odwiedzenia strony LINK4.pl Znajdziesz tutaj ofertę atrakcyjnych ubezpieczeń komunikacyjnych, zarówno tych obowiązkowych, jak i dobrowolnych. Dlatego, jeżeli masz takie miniauto, zobacz, co dla Ciebie przygotowaliśmy.

Nie czekaj, ubezpiecz Twoje auto w LINK4 i podróżuj bezpiecznie!

Szczegółowe informacje o produktach, limitach, wyłączeniach a także OWU znajdziesz na stronie www.link4.pl

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz OC i AC

w 20 sekund!

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon.-pt.: 8-21