Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Pierwszy samochód. Co warto kupić dla młodego kierowcy? TOP 5 propozycji

Czas czytania: 4 min. 28 sek.

Jakimi czynnikami kierować się, wybierając pierwszy samochód? Które modele są najpopularniejsze dla młodych kierowców? I o czym jeszcze warto pamiętać, dołączając do grona zmotoryzowanych? Dzisiejszy poradnik przyniesie odpowiedzi na te pytania.

Spis treści

1. Pierwszy samochód. Na co zwrócić uwagę?
2. Pierwszy samochód dla młodego kierowcy. TOP 5 propozycji
3. Pierwsze auto? Nie zapomnij o bezpieczeństwie
4. Jaki pierwszy samochód wybrać? Kilka słów na koniec

Zdanie egzaminu na prawo jazdy to dla wielu wejście w dorosłość, a zakup swojego auta to krok w stronę usamodzielnienia się. Jednak przy wyborze pierwszego własnego samochodu mają prawo nasuwać się pytania, wątpliwości i dylematy. 

Samodzielne doświadczenia w roli kierowcy, bez instruktora czy egzaminatora u boku, mogą mieć bowiem duży wpływ na dalszą kulturę jazdy. Dlatego też wybór pierwszego samochodu powinien być decyzją przemyślaną i wyważoną.

banner-link4-kalkulator

Pierwszy samochód. Na co zwrócić uwagę?

Nabycie auta to zazwyczaj inwestycja długoterminowa, dlatego przy jego wyborze należy dokładnie zaplanować całe przedsięwzięcie. Decydując się na zakup, warto z pewnością rozsądnie zagospodarować budżet. Nie tyczy się to samej ceny pojazdu, lecz również jego dalszego utrzymania – warto dokładnie przyjrzeć się pojemności silnika czy cenom części zamiennych. Zakup samochodu i koszty, jakie później trzeba w niego zainwestować, nie powinny przekraczać Twojego domowego budżetu.

Warto też dostosować pierwsze auto do swoich potrzeb. W tej kwestii zastanów się, do czego na co dzień będzie Ci potrzebny samochód oraz jaką trasę będziesz średnio pokonywał? Oszacuj, gdzie i jak często masz zamiar podróżować. Określ też liczbę pasażerów, bowiem nie każdy od razu potrzebuje dużego, rodzinnego auta dla pięciu osób.

Gdy wybierasz pierwszy samochód, pamiętaj też o jego wyposażeniu. Oswajanie się z nowym pojazdem i samodzielnym jego prowadzeniem dla świeżo upieczonego kierowcy powinno być kluczowe. Nie chodzi tu tylko o podstawowe kwestie związane z bezpieczeństwem prowadzącego pojazd i innych uczestników ruchu drogowego, lecz także utrwalenie wszystkiego, czego nauczyło się na kursie. Dlatego też pierwsze auto powinno być wyposażone w funkcje takie jak poduszki powietrzne, ABS, czy plastikowe zderzaki. Doskonałym dodatkiem, który wspomaga jazdę, jest też czujnik parkowania.

Przeczytaj również: Jak wybrać samochód do 10 tysięcy złotych? Sprawdź, co warto kupić

Wybierając pierwsze auto, warto poprosić o pomoc innego doświadczonego kierowcę czy zaprzyjaźnionego mechanika. Takie wsparcie będzie przydatne szczególnie przy zakupie używanego pojazdu. Kierowca z dłuższy stażem zainteresuje się szczegółami stanu technicznego, o których możesz nawet nie pomyśleć. Taka osoba będzie także bardziej wyczulona na próbę oszustwa, jak również po prostu może ostudzić entuzjazm, kiedy będzie to konieczne. 

Pierwszy samochód dla młodego kierowcy. TOP 5 propozycji

Kiedy już wiadomo, jaki kryteriami się kierować, czas na kolejny krok – wybór konkretnego pojazdu. Tę decyzję nie jest tak łatwo podjąć, ponieważ możliwości na rynku są ogromne, a każdy ma indywidualne potrzeby i zwraca uwagę na inne aspekty. 

Jeżeli wciąż zastanawiasz się, jaki samochód na pierwszy raz w roli samodzielnego kierowcy będzie idealny – oto lista najpopularniejszych marek, rekomendowanych dla nowo upieczonych posiadaczy prawa jazdy.

Fiat Seicento

Idealny wybór dla osób z nieco mniejszym budżetem, które nie mają wygórowanych wymagań. To auto najlepiej sprawdzi się dla jednej (góra dwóch osób), które mieszkają w mieście bądź na jego obrzeżach. Model ten jest stosunkowo tani w użytkowaniu i utrzymaniu, a dzięki swoim niewielkim gabarytom, wygodnie się go prowadzi czy parkuje pojazd.

Skoda Citigo 

To kolejny przykład miejskiego auta, które bez problemu może służyć jako pierwszy samochód. Pomimo upływu lat ten model wciąż prezentuje się przyzwoicie, zarówno jeżeli chodzi o aspekty wizualne, jak i parametry techniczne. Pojazd ten dostosowany jest nawet do jazdy w kilka osób bez klaustrofobicznego poczucia braku przestrzeni.

Fiat Punto

Jeden z flagowych modeli włoskiego producenta samochodów, który doczekał się aż pięciu generacji – często spotkasz go nie tylko na polskich drogach. Dzięki dużej popularności tego samochodu z łatwością zdobędziesz części zamienne. Przyzwoite wymiary sprawią, że podróż będzie komfortowa nawet z kilkoma pasażerami na pokładzie. 

pierwszy-samochod

Toyota Yaris 

To również jeden z najpopularniejszych modeli, zwłaszcza wśród początkujących za kierownicą. Samochód ten podbił serca zmotoryzowanych jakością wykonania, niezawodnością i wytrzymałością. Dzięki dość niskiemu spalaniu samochód ten nie wymaga wysokich kwot wydawanych na tankowanie. Idealnie dostosowany dla osób, które codziennie pokonują kilku kilometrową trasę typu dom-praca.

Opel Astra 

Będzie wyborem skrojonym pod Ciebie, jeżeli potrzebujesz większej przestrzeni, niż oferują wcześniej wspomniane propozycje. Pomimo większych gabarytów kierowanie tym autem opanujesz stosunkowo szybko i nawet parkowanie nie będzie problemem. Dzięki ogromnej popularności Opla Astry, części zamienne do tego samochodu są tanie i łatwo dostępne.

To właśnie te opcje najczęściej wskazywane są przez ekspertów jako najlepszy pierwszy samochód dla młodego kierowcy. Znajdują się tutaj propozycje dla osób, które potrzebują zarówno więcej miejsca, jak i tych, którzy z reguły samotnie poruszają się na krótkich trasach. 

Wszystkie wspomniane auta łączą dość niskie koszty eksploatacji, łatwość w obsłudze oraz niska cena wyjściowa – na rynku wtórnym ceny zaczynają się już od około 10 tysięcy złotych. 

banner-link4-skladka

Pierwsze auto? Nie zapomnij o bezpieczeństwie 

Zaopatrując się w pierwszy samochód, należy pamiętać też o kwestii ubezpieczenia – bez niego podróż grozi mandatem, wysokimi kosztami naprawy czy zwyczajnie… stresem. Najbardziej powszechnymi składkami są OC (obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej) i AC (zwane jako autocasco – dobrowolne, lecz zalecane ubezpieczenie auta). Jednak obie te polisy najczęściej idą ze sobą w parze i połączone zapewniają szeroki zakres ochrony na drodze i mniejszą całkowitą kwotę, jaką trzeba za nie zapłacić.

Zobacz także: Gaz w samochodzie. Czy instalacja LPG się opłaca?

Wysokości polisy OC i AC uzależniona jest od wielu czynników. Przy ubezpieczeniu auta najważniejsze są parametry z nim związane – rok produkcji, marka i model, czy typ nadwozia. Ważnym czynnikiem, który wpływa na cenę, jest też pojemność silnika – im większa, tym kwota składki będzie wyższa. Przy obliczaniu ceny polisy firmy ubezpieczeniowe biorą pod uwagę także miejsce zamieszkania, ale też wiek i czas posiadania prawa jazdy, a więc doświadczenie kierowcy. Takie informacje pozwalają wyliczyć całkowitą, indywidualną kwotę ubezpieczenia. 

Dlatego też składka ubezpieczeń dla nowych kierowców będzie z założenia wyższa. Jednak możesz też skorzystać atrakcyjnych rabatów. W LINK4 zyskasz Program Pomocy z Samochodem Zastępczym i Assistance Opony w cenie polisy.

pierwszy-samochod 

Jaki pierwszy samochód wybrać? Kilka słów na koniec

Kupno pierwszego samochodu to wielka chwila w życiu każdego kierowcy. Aby wybrać najbardziej odpowiedni pojazd, należy określić swój budżet, częstotliwość i sposób użytkowania auta, a także pamiętać o jego wyposażeniu. 

Przy zakupie warto też zadbać o towarzystwo bardziej doświadczonego kierowcy, który podpowie, co na pierwsze auto sprawdzi się najlepiej. Będzie także zwracał uwagę na kwestię, jakie mogą Ci nawet nie przyjść do głowy, a także pomoże uchronić Cię przed nieuczciwymi sprzedawcami, na których można natrafić w szczególności na rynku pojazdów używanych.

Kiedy już podejmiesz decyzję o tym, jakie auto na pierwsze kupić, a kluczyki do niego będą w Twoich rękach, pamiętaj o ubezpieczeniu. Każda podróż powinna być bowiem komfortowa i bezpieczna. W LINK4 możesz nabyć zarówno obowiązkową polisę OC, jak i dodatkowe formy ochrony. Jako niedoświadczony kierowca dopiero ćwiczysz swoje umiejętności i zbierasz zniżki, dlatego zapewnij sobie wsparcie fachowców i podróżuj bezpiecznie. A jeśli chcesz poznać cenę swojej polisy, skorzystaj z naszego kalkulatora, który w mniej niż 60 sekund wyliczy wysokość składki! 

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i włączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz składkę 

już teraz

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon. - pt. 8 - 20