Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

OC bez prawa jazdy. Czy można ubezpieczyć samochód bez dokumentu?

Czas czytania: 6 min. 54 sek.

Zgodnie z polskim prawem każdy właściciel zarejestrowanego pojazdu mechanicznego jest zobowiązany do zakupu ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Co jednak z prawem jazdy? Czy można kupić OC bez prawa jazdy? Czyli czy można zarejestrować auto na osobę, która nie ma uprawnień do prowadzenia samochodu? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu.

W 2022 roku grono polskich kierowców powiększyło się o 330 563 osób. Właśnie tylu z nich udało się zdać państwowy egzamin i zyskać uprawnienia do prowadzenia pojazdów1Warto jednak mieć świadomość tego, że to nie takie proste. Jak pokazują statystyki poszczególnych WORD-ów, zdawalność egzaminów utrzymuje się na stosunkowo niskim poziomie. Przykładowo, w ubiegłym roku Katowicach było to 30%2, w Poznaniu 37,65%3, a we Wrocławiu 55,22%4

Bardzo prawdopodobny jest zatem taki scenariusz, w którym kierowca znalazł wymarzony samochód, a może poszedł o krok dalej i od razu go kupił, ale nie zdał egzaminu. Co wtedy? Czy można zarejestrować samochód bez prawa jazdy? Sprawdź.

Czy kierowca może kupić OC bez prawa jazdy?

Na to pytanie można odpowiedzieć bardzo krótko – tak, można kupić ubezpieczenie samochodu bez prawa jazdy. Zgodnie z obowiązującym prawem, każdy zarejestrowany w Polsce pojazd mechaniczny musi być objęty obowiązkowym ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej. Wobec tego, każdy posiadacz samochodu, czyli nawet ten, który nie ma uprawnień do kierowania nim, jest zobowiązany do zakupu polisy OC. 

Nie ma też żadnych przepisów zakazujących zakupu auta osobom, które nie mają prawa jazdy. W końcu nie muszą nim wcale jeździć. Mogą je kupić, sprowadzić do domu z pomocą innej osoby i trzymać na posesji bez aktywnego użytkowania. Nie ma przecież obowiązku jeżdżenia posiadanym samochodem. 

Co do samego OC, posiadanie nieubezpieczonego auta może oznaczać spore wydatki. Nie ma tu znaczenia, czy jeździsz nim po drodze, czy też nie użytkujesz go aktywnie ze względu na brak prawa jazdy. Algorytm UFG przeszukuje bazę wszystkim zarejestrowanych pojazdów pod kątem tych, w przypadku których zaistniała choćby 1-dniowa przerwa w ochronie ubezpieczeniowej. Jeśli zostanie wykryta, do właściciela przyjdzie list z wezwaniem do zapłaty kary o określonej wysokości. Ta natomiast zależ od tego, jak długo auto nie miało OC. 

Kara za brak OC od 1. lipca 2023 roku

 

Samochody osobowe

Samochody ciężarowe

Pozostałe pojazdy

brak OC do 3 dni

1440 zł

2160 zł

240 zł

brak OC od 4 do 14 dni

3600 zł

5400 zł

600 zł

brak OC powyżej 14 dni

7200 zł

10800 zł

1200 zł

Zostaw numer - oddzwonimy

i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!

Kiedy kupić OC, ile kosztuje i co wpływa na jego wysokość?

Jak towarzystwa ubezpieczeniowe wyliczają OC dla właściciela samochodu, który nie ma prawa jazdy? Podstawowym celem towarzystw jest oszacowanie wysokości ryzyka wystąpienia kolizji lub wypadku zgłoszonego do polisy odpowiedzialności cywilnej pojazdu. Ważnym czynnikiem na pewno jest doświadczenie za kierownicą osoby wskazanej jako głównego użytkownika pojazdu.

Tu jednak pojawia się potencjalny problem. Co w sytuacji, gdy właściciel polisy nie jest w stanie określić jeszcze, kto będzie jeździć danym pojazdem? W takim przypadku ubezpieczyciel bierze pod uwagę inne czynniki, takie jak np. wiek użytkownika auta, miejsce zamieszkania oraz parametry samochodu (marka, model, przebieg, stan techniczny etc). Na podstawie tych danych dokonywana jest wycena konkretnej polisy oraz oszacowanie potencjalnego ryzyka związanego z objęciem OC pojazdu. Poniżej prezentujemy więcej szczegółów na ten temat.

Jak wiek właściciela pojazdu wpływa na OC bez prawa jazdy?

Statystycznie najczęściej to właśnie młodzi kierowcy muszą liczyć się z najdroższymi polisami OC. Nie ma tutaj znaczenia, czy mają prawo jazdy, czy też nie. Wynika to z ich mniejszego doświadczenia za kierownicą oraz faktu, że większość wypadków na polskich drogach odbywa się z udziałem osób młodych, które przeszarżowały i spowodowały niebezpieczną sytuację. Potwierdzają to policyjne statystyki, zgodnie z którymi tylko w 2022 roku doprowadzili oni do 3 059 wypadków, w których 3 910 osób zostało rannych, a 281 zginęło5.

Z tego powodu młodzi kierowcy nierzadko mierzą się z tzw. zwyżką za wiek, czyli z podwyższoną składką OC. W związku z tym ubezpieczenie samochodu bez prawa jazdy i z młodym kierowcą będącym głównym właścicielem może trochę kosztować – o ile w grę nie będą wchodzić inne czynniki wpływające na obniżenie ceny.

Jak miejsce zamieszkania wpływa na OC bez prawa jazdy

Jeśli kupujesz OC bez prawa jazdy, miejsce zamieszkania będzie kolejnym czynnikiem mającym duży wpływ na ostateczną wysokość składki ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Wynika to z faktu, że w niektórych regionach Polski panuje mniejszy ruch niż w innych, co znacznie obniża ryzyko kolizji, a w rezultacie konieczność wypłacenia środków z polisy. Jeśli więc mieszkasz w małej miejscowości, z pewnością zapłacisz mniej niż kierowca z Warszawy, Gdańska, Wrocławia i innego dużego miasta.

Jak rodzaj pojazdu wpływa na OC bez prawa jazdy?

Kolejnymi czynnikami, które wpływają na cenę ubezpieczenia, są pojemność i moc silnika. Duże silniki i wyższa moc to statystycznie większe ryzyko wypadku. Jeśli zależy Ci na tańszej polisie, kup raczej mniejszy samochód ze słabszą jednostką napędową. Pamiętaj też, że marka i model samochodu również brane są pod uwagę przy wycenie składki OC.

Czy mogę zarejestrować pojazd bez prawa jazdy?

Jeśli zastanawiasz się, czy rejestracja auta bez prawa jazdy jest możliwa, to musisz wiedzieć, że nie ma żadnych przeciwwskazań prawnych, które by to uniemożliwiały. Na pytanie „czy można zarejestrować auto na osobę bez prawa jazdy” odpowiedź brzmi zatem – jak najbardziej. Rejestracja samochodu bez prawa jazdy, jak również jego ubezpieczenie, nie przysporzą więc żadnych problemów.

Co grozi za jazdę bez prawa jazdy?

Skoro zajmujemy się zakupem OC oraz wskazaniem głównego użytkownika pojazdu, to warto zastanowić się na tym, czy można jeździć bez dowodu rejestracyjnego oraz polisy odpowiedzialności cywilnej? Od 1 października 2018 roku kierowcy na terenie Polski nie muszą wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego oraz potwierdzenia zakupu ubezpieczenia OC

W razie kontroli drogowej nie jest nakładany żaden mandat, a funkcjonariusz nie żąda okazania tego typu dokumentów. Taki stan rzeczy zawdzięczamy zmianom w Prawie o ruchu drogowym. Jeśli policja zatrzyma Cię do kontroli, to Twoje dane (w tym informacja o posiadaniu prawa jazdy) oraz dane na temat pojazdu będą widnieć w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPIK). Jeżeli okaże się, że samochód nie posiada ważnej polisy OC, funkcjonariusz może wyciągnąć w stosunku do Ciebie konsekwencje prawne. Potwierdzenie posiadania OC trzeba też okazać przy stłuczce bez wzywania policji. Wystarczy numer polisy. W większości przypadków obie strony dogadują się, a sprawca podpisuje specjalne oświadczenie o tym, że przyznaje się do spowodowania kolizji. Jeśli jednak jeden z kierowców nie ma przy sobie wydruku OC, to skąd drugi ma wiedzieć, że nie rozmawia z oszustem, który tak naprawdę nigdy nie wykupił polisy?

To, czy kierowca posiada OC, można także sprawdzić na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Do ustalenia tego potrzebne są jedynie numer VIN lub numer rejestracyjny. Jeżeli okaże się, że sprawca nie ma obowiązkowej polisy, należy zadzwonić na policję.

Podsumowanie

Teraz już wiesz, czy można ubezpieczyć auto bez prawa jazdy i że nie jest to tylko możliwe, ale wręcz obowiązkowe. Ubezpieczyciel nie może odmówić możliwości wykupienia polisy odpowiedzialności cywilnej samochodu właścicielowi, który nie ma uprawnień do prowadzenia pojazdu. Brak OC może skutkować nałożeniem kary za brak OC wynoszącej nawet kilka tysięcy złotych. Nie musisz też martwić się tym, czy można zarejestrować samochód bez prawa jazdy. Uda Ci się to zrobić bez żadnego problemu.

Należy też bezwzględnie pamiętać, że choć można kupić i ubezpieczyć auto bez posiadania prawa jazdy, to prowadzenie samochodu bez odpowiednich uprawnień jest zabronione. Po niedawnej nowelizacji Kodeksu wykroczeń, od 1 stycznia 2022 roku grzywna za poruszanie się samochodem bez prawa jazdy wynosi od 1500 do aż 30 000 zł. Dodatkowo sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do 5 lat.

A jeśli nie masz tej obowiązkowej polisy odpowiedzialności cywilnej i interesuje Cię zakup ubezpieczenia OC online, na stronie LINK4 znajdziesz ciekawe oferty. Naszym klientom udostępniamy też wygodny kalkulator, który sprawia, że wyliczenie składki jest proste i szybkie. W ciągu kilkudziesięciu sekund dowiesz się, ile będzie kosztowało Cię ubezpieczenie, oraz jakie dodatkowe polisy komunikacyjne możemy Ci zapewnić.

Cenę ubezpieczenia OC poznasz również telefonicznie, dzwoniąc pod numer 22 4444444. Możesz też spotkać się z agentem współpracującym z LINK4, który działa stacjonarnie w Twojej okolicy.

Sprawdź kalkulator OC dostępny na naszej stronie, aby obliczyć wysokość składki.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Sprawdź również: Rejestracja samochodu Bełchatów

FAQ – często zadawane pytania

Czy mogę kupić ubezpieczenie OC, jeśli jeszcze nie mam prawa jazdy?

W kontekście obowiązku posiadania OC nie ma znaczenia, czy właściciel dysponuje uprawnieniami do prowadzenia pojazdów. Odpowiedź na pytanie, czy można ubezpieczyć auto bez prawa jazdy, brzmi zatem: tak, nie tylko może, ale wręcz musi to zrobić. Jeśli tego nie zrobisz, narazisz się na karę za brak OC of UFG, która w 2. połowie 2023 roku może wynieść nawet 7000 zł. Problemów nie przysporzy również rejestracja samochodu bez prawa jazdy. 

Czy brak prawa jazdy wpływa na cenę składki ubezpieczenia OC?

Nie bezpośrednio. Staż w roli kierowcy to jeden z czynników branych pod uwagę przy wyliczaniu składki ubezpieczeniowej. Jeśli go nie masz (bo nie dysponujesz uprawnieniami do prowadzenia pojazdów), ten czynnik nie wpłynie w żaden sposób na wysokość składki. Trzeba jednak mieć na uwadze, że cena ubezpieczenia samochodu zależy od wielu innych czynników, jak chociaż od wieku kierowcy, miejsca zamieszkania, czy wreszcie od parametrów samego samochodu.

Czy ubezpieczyciel sprawdza, czy mam prawo jazdy?

Tak. TU sprawdza, czy posiadasz prawo jazdy. Jednak jego brak nie blokuje możliwości wykupienia polisy OC.. Możesz przecież mieć samochód, ale nie korzystać z niego w praktyce. Jeśli jednak je masz, na pewno zapyta Cię o to, od ilu lat. Nie masz jednak obowiązku okazywania tego dokumentu przy zakupie ubezpieczenia samochodu. 

Jakie są konsekwencje prowadzenia auta bez prawa jazdy?

Jeśli prowadzisz pojazd bez prawa jazdy, grozi Ci grzywna w wysokości od 1500 do nawet 30 000 zł. O jej dokładnej wysokości zadecyduje sąd. Konsekwencje mogą jednak okazać się bardziej dotkliwe dla osób, które mają już tymczasowo zatrzymane prawo jady. W takiej sytuacji decyzja ta zostanie przedłużona o kolejne 6 miesięcy. W jeszcze poważniejszej sytuacji są osoby z cofniętym prawem jazdy, które mogą spotkać się z karą więzienia od 3 miesięcy do 5 lat, a także z nawet 15-letnim zakazem prowadzenia samochodu.

Brak uprawnień do prowadzenia pojazdu stanowi również powód do wysunięcia roszczeń regresowych przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Jeśli kierowca doprowadzi do wypadku lub stłuczki bez prawa jazdy, ubezpieczyciel wypłaci poszkodowanym odszkodowanie, ale sprawca będzie musiał zwrócić TU całą kwotę.

Źródła:

  1. http://www.cepik.gov.pl/statystyki
  2. https://www.word.katowice.pl/menu-14-STATYSTYKI-87.html
  3. http://www.word.poznan.pl/egzaminy/statystyki-zdawalnosci/
  4. https://bip.um.wroc.pl/artykul/100/60006/zdawalnosc-osob-szkolonych-w-osrodkach-szkolenia-kierowcow-i-kwartal-2022
  5. https://statystyka.policja.pl/st/ruch-drogowy/76562,Wypadki-drogowe-raporty-roczne.html

Przeczytaj podobne wpisy

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz OC i AC

w 20 sekund!

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon.-pt.: 8-21