Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Sprawdzenie polisy OC po numerze rejestracyjnym – jak to zrobić?

Image
Ikona klienta
353zł
Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena objemuje: ubezpieczenie OC.
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
Image
Ikona klienta
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
353zł
Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena objemuje: ubezpieczenie OC.
Oblicz składkę
Image
cena ubezpieczenia - Kobieta
595zł
Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC.
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
Image
cena ubezpieczenia - Kobieta
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
595zł
Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC.
Oblicz składkę
Image
cena ubezpieczenia - Mężczyzna
723zł
Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC + Auto Assistance.
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
Image
cena ubezpieczenia - Mężczyzna
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
723zł
Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC + Auto Assistance.
Oblicz składkę
Czas czytania: 7 min. 5 sek.

Sprawdzenie polisy OC po numerze rejestracyjnym to darmowa usługa oferowana przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny oraz bazę CEPiK. Dzięki nim sprawdzisz ważność OC pojazdu przed jego zakupem lub uzyskasz dane ubezpieczeniowe sprawcy wypadku, który zbiegł z miejsca zdarzenia.

Spis treści:

1. Kiedy przydaje się sprawdzenie polisy OC po numerze rejestracyjnym?
2. Jak sprawdzić ubezpieczenie OC po numerze rejestracyjnym w UFG?
3. Jak sprawdzić ubezpieczenie OC po numerze rejestracyjnym w e-usłudze Historia Pojazdu?
4. Sprawdzenie polisy po numerze rejestracyjnym – co gdy sprawca nie jest ubezpieczony?
5. Sprawdzanie polisy po numerze rejestracyjnym. Kilka słów na koniec
6. FAQ – najczęściej zadawane pytania o sprawdzenie OC po numerze rejestracyjnym

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, a jego brak oznacza surową karę finansową. Mimo to kilkaset tysięcy osób rocznie zapomina o tym obowiązku. Co robić z nieubezpieczonym samochodem? Wiele osób w takiej sytuacji decydowało się na sprzedaż pojazdu, licząc na to, że nieświadomy kupiec nie będzie sprawdzał dokumentów. Wiele osób kupiło w ten sposób nieubezpieczone auto. 

Dodajmy do tego sprawców wypadków, którzy uciekają z miejsca zdarzenia w nadziei, że policja ich nie znajdzie, a oni nie stracą zniżek w OC

Oba procedery ukróciło wprowadzenie przez UFG możliwości identyfikacji umowy ubezpieczenia OC po numerze rejestracyjnym lub numerze VIN. Jak to zrobić? Kiedy przyda się najbardziej? Kiedy uchroni Cię przed stratą finansową? Czytaj dalej.

Kiedy przydaje się sprawdzenie polisy OC po numerze rejestracyjnym?

Ten dostęp do bazy CEPiK oraz UFG nie wziął się znikąd. Jest to odpowiedź na sprawców uciekających z miejsca zdarzenia. Kiedy może przydać Ci się sprawdzenie OC po numerze rejestracyjnym? Oto kilka przykładowych sytuacji.

Po zdarzeniu drogowym, gdy chcesz zweryfikować OC sprawcy wypadku lub kolizji

Zgodnie z art. 44 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym w razie zdarzenia drogowego wszyscy uczestnicy tego zdarzenia mają obowiązek przekazać sobie nawzajem wszystkie niezbędne dane kontaktowe, dane właścicieli pojazdów oraz dane pozwalające dochodzić roszczeń z ubezpieczenia OC, czyli:

  • numer polisy OC, 

  • nazwę zakładu ubezpieczeń, który ją wystawił. 

Nie zmienia to jednak faktu, że niektórzy uczestnicy zdarzeń drogowych uchylają się od tego obowiązku, nie chcąc przyjąć odpowiedzialności za szkodę. 

Nie potrzebujesz dobrej woli innego uczestnika kolizji, by sprawdzić jego OC. Wystarczy Ci numer rejestracyjny i dostęp do Internetu.

Zdarza się też np. przy szkodach parkingowych, czyli tzw. „obcierkach”, że sprawca zostawia do siebie numer telefonu. Sam numer telefonu czy adres email nie jest informacją pozwalającą dochodzić roszczenia z OC. 

Art. 16 ust 2 pkt. 1 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych mówi: „W przypadku zaistnienia zdarzenia objętego ubezpieczeniem obowiązkowym, o którym mowa w art. 4 pkt 1–3, uczestnicząca w nim osoba objęta tym ubezpieczeniem jest ponadto obowiązana do:

1) udzielenia pozostałym uczestnikom zdarzenia niezbędnych informacji koniecznych do identyfikacji zakładu ubezpieczeń, łącznie z podaniem danych dotyczących zawartej umowy ubezpieczenia”.

Wyrok Sądu Okręgowego w Sieradzu, Sygn. Akt I Ca 273/18 podaje, że pozostawiona informacja, która nie pozwala na identyfikację podmiotu odpowiedzialnego, nie wypełnia obowiązków opisanych w artykule 16 Ust. 2 pkt 1 Ustawy i zezwala firmie ubezpieczeniowej na dochodzenie zwrotu wypłaconego odszkodowania.

W momencie zakupu używanego pojazdu, aby upewnić się, że sprzedawca posiada ważną polisę OC

Zgodnie z artykułem art. 32. 1. „Posiadacz pojazdu mechanicznego, który przeniósł prawo własności tego pojazdu, jest obowiązany do przekazania posiadaczowi, na którego przeniesiono prawo własności pojazdu, potwierdzenia zawarcia umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych oraz do powiadomienia na piśmie zakładu ubezpieczeń, w terminie 14 dni od dnia przeniesienia prawa własności pojazdu, o fakcie przeniesienia prawa własności tego pojazdu i o danych posiadacza, na którego przeniesiono prawo własności pojazdu”. 

Niegdyś funkcjonował proceder, w którym nieuczciwy sprzedawca samochodu zawierał polisę OC i odbierał druk oraz potwierdzenie zawarcia ubezpieczenia (ten mniejszy druczek). Następnie wypowiadał zawartą polisę, korzystając z prawa do odstąpienia od umowy, ale zatrzymywał potwierdzenie i przekazywał je nabywcy jako dokument ubezpieczeniowy. Dopiero po czasie wychodziło na jaw, że pojazd nie jest ubezpieczony.

sprawdzanie-polisy-oc

W przypadku wątpliwości co do terminu ważności Twojego ubezpieczenia

Dawniej dokument potwierdzający zawarcie polisy ubezpieczenia OC był jednym z dokumentów, które kierowca musiał mieć w samochodzie. Jego brak skutkował mandatem w wysokości 50 zł.

Obecnie wraz z wchodzeniem w życie kolejnym postanowień tzw. pakietu deregulacyjnego, kierowcy nie muszą wozić ze sobą potwierdzenia OC. Policjant sprawdzi ważność polisy na podstawie numeru rejestracyjnego auta. 

To z kolei przekłada się na fakt, że wielu kierowców zaniedbuje dokumenty ubezpieczeniowe, a papier, jak wiadomo, gubi się i niszczy. 

Gdy zgubisz polisę OC, żeby sprawdzić ważność swojego ubezpieczenia, musisz dzwonić do agenta lub do towarzystwa ubezpieczeniowego.

Wówczas przydaje się możliwość sprawdzenia, w jakim towarzystwie ubezpieczeniowym masz ubezpieczenie. W tym celu możesz skorzystać ze strony UFG, gdzie znajdziesz takie informacje.

Jak sprawdzić ubezpieczenie OC po numerze rejestracyjnym w UFG?

Wyszukiwarka UFG to platforma dedykowana m.in. zgłoszeniom szkód w sytuacjach, gdy sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia. Mając numer rejestracyjny lub numer VIN, jesteś w stanie uzyskać numer polisy ubezpieczeniowej sprawcy i nazwę zakładu ubezpieczeń, który ją wystawił. 

Aby dokonać sprawdzenia:

  • wejdź na stronę: Sprawdzenie ubezpieczenia OC w UFG;

  • wprowadź numer rejestracyjny lub numer VIN; 

  • wybierz dzień, na który ma być sprawdzona aktualność polisy OC. Najczęściej będzie to dzień spowodowania szkody. Wybierz kraj zdarzenia i kliknij weryfikację antyspamową;

  • na następnym ekranie zobaczysz treść klauzuli i podsumowanie wprowadzonych danych. 

  • kliknij „Sprawdź”. Po kliknięciu zobaczysz raport na temat pokrycia ubezpieczenia.

Ważne! Nawet jeśli masz dane pojazdu sprawcy, który zbiegł z miejsca zdarzenia, UFG będzie chciał potwierdzić okoliczności zdarzenia. Nie wystarczy więc zgłosić szkodę do towarzystwa ubezpieczeniowego. Zgłoszenie trzeba należycie udokumentować.

polisa-oc

Zostaw numer - oddzwonimy

i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!

Jak sprawdzić ubezpieczenie OC po numerze rejestracyjnym w e-usłudze Historia Pojazdu?

Sprawdzenie OC na stronie historiapojazdu.gov.pl to tylko jeden z elementów raportu. Pozostałe dane, jakie można odczytać, to:

  • Dane techniczne, takie jak pojemność i moc silnika oraz rodzaj paliwa.

  • Terminy okresowych badań technicznych, które przeszła pojazd, w tym wynik badania oraz informacja, czy posiada aktualne badanie.

  • Informacje o dodatkowych badaniach technicznych.

  • Odczyt drogomierza zarejestrowany podczas badań technicznych lub kontroli drogowej.

  • Informacja o wymianie drogomierza/y wraz z odczytem po wymianie.

  • Informacja, czy pojazd ma ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC.

  • Informacja o szkodzie istotnej.

  • Liczba właścicieli i współwłaścicieli oraz województwo rejestracji.

  • Informacja, czy pojazd jest oznaczony jako kradziony lub czy został odnaleziony lub zakończono jego poszukiwania.

  • Informacja o dacie zbycia pojazdu.

  • Informacja, czy pojazd był własnością firmy/organizacji czy osoby prywatnej.

  • Informacja, czy pojazd był czasowo wycofany z ruchu i ponownie dopuszczony do ruchu po czasowym wycofaniu.

Aby dokonać sprawdzenia polisy OC w e-usłudze na stronie historiapojazdu.gov.pl, potrzebujesz numeru rejestracyjnego, numeru VIN i daty pierwszej rejestracji. Te dane uzyskasz z dowodu rejestracyjnego sprzedawanego samochodu lub znajdziesz na platformie do handlu pojazdami, gdzie większość sprzedających udostępnia je bez problemu. 

Po wprowadzeniu danych na samej górze zobaczysz podstawowe dane pojazdu. 

Raport nie podaje nazwy towarzystwa ubezpieczeniowego ani numeru polisy, więc te dane nie posłużą Ci do zgłoszenia szkody. Ten raport przyda się zatem w momencie poszukiwania samochodu na zakup. 

sprawdzanie-polisy-oc

Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!

Image
Ikona klienta
Mężczyzna, 38 lat, Ford Fiesta

353 zł

Oblicz składkę

Twój sąsiad właśnie kupił OC za 364 zł!

Image
cena ubezpieczenia - Kobieta
Kobieta, 46 lat, Honda Civic

364 zł

Oblicz składkę

Twój sąsiad właśnie kupił OC za 373 zł!

Image
cena ubezpieczenia - Mężczyzna
Mężczyzna, 39 lat, Volkswagen Passat

373 zł

Oblicz składkę

Sprawdzenie polisy po numerze rejestracyjnym – co gdy sprawca nie jest ubezpieczony?

W 2021 r. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wysłał ponad 250 000 wezwań do zapłaty kary za brak OC1. Pomimo drakońskich kar nadal tysiące kierowców zapominają o swoim obowiązku. 

Ustawodawca przewidział jednak rozwiązanie na ewentualność, gdyby wypadek lub kolizję sprawca spowodował nieubezpieczonym samochodem. 

W takiej sytuacji poszkodowany może zwrócić się do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG), który działa jako "ubezpieczyciel ostatniej instancji". UFG ma za zadanie wypłacanie odszkodowań poszkodowanym w przypadku, gdy sprawca wypadku nie posiada obowiązkowego ubezpieczenia OC lub gdy tożsamość sprawcy nie jest znana, np. w przypadku ucieczki z miejsca wypadku.

Aby zgłosić szkodę do UFG, udaj się do swojego towarzystwa ubezpieczeniowego, które pomoże Ci zebrać wszystkie niezbędne dokumenty, a następnie przekaże je do Funduszu. Należy zgłosić roszczenie jak najszybciej, ale nie później niż w ciągu trzech lat od daty zdarzenia.

Ważne! W obu przypadkach, czyli gdy sprawca nie ma OC lub zbiegł z miejsca zdarzenia, masz obowiązek wezwać na miejsce zdarzenia policję. Zaświadczenie z policji będzie Ci potrzebne do uzyskania świadczenia z UFG. Wezwij policję także w sytuacji, gdy sprawca nie przyznaje się do winy.

Warto jednak pamiętać, że UFG nie pokrywa wszystkich rodzajów szkód. Odszkodowania wypłacane przez Fundusz obejmują szkody na mieniu i szkody osobowe, jednak nie obejmują szkód związanych z ubezpieczeniem AC (autocasco) czy kosztów wynajmu pojazdu zastępczego. W takim przypadku poszkodowany może dochodzić swoich roszczeń bezpośrednio od sprawcy wypadku na drodze sądowej, co może być czasochłonne i kosztowne.

Sprawdzanie polisy po numerze rejestracyjnym. Kilka słów na koniec

Sprawdzenie polisy OC po numerze rejestracyjnym umożliwia weryfikację ważności ubezpieczenia w przypadku zdarzeń drogowych, zakupu używanego pojazdu czy wątpliwości co do terminu ważności własnego ubezpieczenia. W przypadku braku OC sprawcy lub ucieczki z miejsca zdarzenia, poszkodowany może zwrócić się do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG) o wypłatę odszkodowania. 

Aby uzyskać więcej informacji lub wykupić ubezpieczenie, możesz zrobić to online poprzez Kalkulator LINK4 dostępny na naszej stronie. Możesz również zadzwonić na numer kontaktowy 22 444 44 44 lub spotkać się z agentem współpracującym z LINK4.

Skorzystaj z jednego z proponowanych kanałów komunikacji, aby dowiedzieć się więcej i dołączyć do zadowolonych klientów LINK4.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.


FAQ – najczęściej zadawane pytania o sprawdzenie OC po numerze rejestracyjnym

Jak sprawdzić, czy pojazd ma ubezpieczenie OC?

Żeby sprawdzić, czy pojazd ma ubezpieczenie OC, możesz skorzystać z wyszukiwarki UFG lub strony www.historiapojazdu.gov.pl. Na stronie UFG będziesz potrzebować numeru rejestracyjnego lub numeru VIN. E-usługa bazy CEPiK będzie wymagać numeru rejestracyjnego, numeru VIN i daty pierwszej rejestracji, ale za to dostarczy dużo więcej danych na temat pojazdu.

Jak sprawdzić OC w CEPiK?

Aby sprawdzić OC w CEPiK – wejdź na stronę www.historiapojazdu.gov.pl. Wprowadź potrzebne dane – numer rejestracyjny, numer VIN oraz datę pierwszej rejestracji pojazdu. Wygenerowany w ten sposób raport dostarczy Ci informacji na temat aktualnej polisy OC. 

Jak sprawdzić, w jakim towarzystwie jest ubezpieczony samochód?

Oba raporty, czyli wyszukiwarka UFG oraz baza CEPiK, podadzą nazwę towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym dany właściciel pojazdu ma wykupione OC. 

Jak sprawdzić, czy ubezpieczenie jest opłacone?

UFG przechowuje informacje na temat tego, czy dany pojazd ma wykupioną polisę OC, czy nie, ale nie wnika w to, czy OC jest opłacone. Jedynym sposobem, aby dowiedzieć się, czy polisa OC jest opłacona, jest bezpośredni kontakt z towarzystwem ubezpieczeniowym.

Ile kosztuje sprawdzanie polisy OC po numerze rejestracyjnym?

Zarówno na stronie UFG, jak i w e-usłudze historiapojazdu.gov.pl sprawdzenie polisy OC po numerze rejestracyjnym jest bezpłatne. Płatne opcje sprawdzenia ubezpieczenia to najczęściej szczegółowe, komercyjne raporty na temat historii samochodu. W pozostałych przypadkach, jeśli ktoś proponuje Ci sprawdzenie polisy OC po numerze rejestracyjnym za pieniądze, odmów – możesz mieć do czynienia z oszustem.

Źródła:

1UFG, Raport roczny 2021, https://www.ufg.pl/UCMServlet3/ucmservlet3?dDocName=UCM_UFG_773471

Przeczytaj podobne wpisy

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz OC i AC

w 20 sekund!

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon.-pt.: 8-21