Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Czy trzeba mieć przy sobie prawo jazdy lub inne dokumenty podczas kontroli?

Czas czytania: 6 min. 35 sek.

Kontrola drogowa to dla wielu zwłaszcza niedoświadczonych kierowców, stresująca sytuacja. Zastanawiasz się, czy trzeba mieć przy sobie prawo jazdy oraz inne dokumenty, gdy zatrzyma Cię policjant? Z dzisiejszego artykułu dowiesz się wszystkiego na ten temat, dzięki czemu nie będziesz zaskoczony podczas kontroli.

Wielu starszych i doświadczonych kierowców pamięta, że jeszcze kilka lat temu lista dokumentów, jakie musieli przy sobie mieć w trakcie kontroli, była dość długa. A kara za brak jednego z nich także nie była niska. Jednak w 2020 roku, przepisy zostały zmienione na korzyść kierowców. Dziś odpowiedź na pytanie, czy muszę mieć prawo jazdy przy sobie, brzmi: nie!

Czy trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Obecnie kierowcy podczas jazdy samochodem nie muszą mieć przy sobie prawa jazdy. Jednak bez ważnych uprawnień nie wolno prowadzić żadnego pojazdu mechanicznego. W czasie kontroli nie ma już obowiązku legitymowania się prawem jazdy. Wystarczy, że będziesz miał przy sobie dowód osobisty, paszport lub aplikację mObywatel. Dzięki niemu policjant będzie w stanie Cię zidentyfikować i wyszukać w bazie CEPiK.

Udogodnienie to zostało wprowadzone w 2020 roku, ze względu na pojawienie się nowoczesnych systemów informatycznych, takich jak CEPiK (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców). Obecnie funkcjonariusze policji korzystają z komputerów w radiowozach i mają wygodny dostęp do wszelkich danych, zgromadzonych w bazach. W ciągu kilku sekund mogą odnaleźć informacje o tym, czy kierowca ma uprawnienia do prowadzenia danego rodzaju pojazdu. Jest to nowoczesne, praktyczne i oszczędzające czas rozwiązanie.

W związku ze zniesieniem obowiązku posiadania prawo jazdy w czasie kontroli zmieniło się także prawo. Brak dokumentu potwierdzającego posiadanie uprawnień nie jest już wykroczeniem karanym mandatem. Wcześniej, gdy zapomniałeś zabrać ze sobą prawo jazdy, w czasie kontroli policjant miał prawo ukarać Cię mandatem w wysokości 50 złotych. Jest to kolejne udogodnienie dla kierowców, zwłaszcza tych dużo podróżujących. Zawsze może się przecież zdarzyć, że prawo jazdy zostanie w domu lub w innej kurtce.

Kontrola drogowa to nie jedyna sytuacja, gdy prawo jazdy może się przydać. Wielu ekspertów zaleca zawsze mieć przy sobie dokument potwierdzający posiadanie stosownych uprawnień. Prawo jazdy jest przydatne, gdy na przykład byłeś sprawcą kolizji i wymieniasz się z osobami pokrzywdzonymi informacjami. Numer, seria oraz data ważności prawo jazdy są w takim przypadku bardzo ważne. Z tego powodu warto mieć je przy sobie, by w stresie nie popełnić błędu. W końcu nie każdy z nas pamięta serię i numer blankietu swojego prawo jazdy.

Dla wielu osób kolejna informacja może być rozczarowująca. Brak fizycznego prawo jazdy w czasie kontroli, nie oznacza, że policjant nie będzie go w stanie zatrzymać, jeżeli uzna, że popełnione wykroczenie do tego się kwalifikuje. Niezależnie od tego, czy masz przy sobie prawo jazdy, policja może je zablokować w bazie CEPiK. Na Twój adres korespondencyjny otrzymasz wezwanie do doręczenia blankietu do starostwa, przez które prawo jazdy zostało wydane. W systemie CEPiK będzie widniała stosowna adnotacja, dlatego też nie warto ryzykować i poruszać się z zatrzymanymi uprawnieniami.

Takie zachowanie wiąże się z dużym mandatem. Od stycznia 2022 roku kara za jazdę bez uprawnień wynosi aż 1500 złotych. Jest to znaczne obciążenie dla portfela. W przypadku kontroli policjant w ciągu kilku sekund jest w stanie sprawdzić, czy masz ważne uprawnienie, czy też zostały one zatrzymane. Może on też przekazać sprawę do sądu. A ten może ukarać kierowcę grzywną w wysokości do 30 000 złotych. Dlatego też bez względu na to, czy trzeba wozić prawo jazdy, czy też nie, jazda bez ważnych uprawnień się nie opłaca. 

Zatem odpowiedź na pytanie, czy muszę mieć przy sobie prawo jazdy, brzmi: nie. Nie ma takiego obowiązku. A za jego brak nie zostaniesz ukarany mandatem przez kontrolującego cię Policjanta. A co z innymi dokumentami zawierającymi informacje na temat stanu technicznego oraz ubezpieczenia Twojego auta?

Zostaw numer - oddzwonimy

i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!

Kontrola drogowa – jakie inne dokumenty powinieneś mieć przy sobie

Jednak prawo jazdy to nie wszystkie dokumenty związane z pojazdem. Jest jeszcze dowód rejestracyjny oraz oczywiście dowód wykupienia polisy odpowiedzialności cywilnej, czyli OC. Czy te dokumenty trzeba mieć ze sobą w czasie kontroli drogowej?

Od kilku lat nie ma takiego obowiązku, gdyż wszystkie dane dotyczące ubezpieczenia oraz pojazdu znajdują się we wspomnianej bazie CEPiK. Dlatego też policja jest w stanie bardzo szybko dowiedzieć się, czy auto jest ubezpieczone, kradzione czy też ma ważne badania techniczne. 

Także za brak tych dokumentów podczas kontroli nie jest przewidziana żadna kara. Czy to w postaci mandatu, czy też dopisania do konta kierowcy punktów karnych. Zatem w jaki sposób odbywa się identyfikacja kierowcy, skoro nie musi on mieć przy sobie ani prawo jazdy, ani dowodu rejestracyjnego oraz potwierdzenia ubezpieczenia OC danego auta? Według przepisów kierowca powinien mieć przy sobie dokument stwierdzający jego tożsamość. Może to być dowód osobisty lub paszport.

Warto jednak mieć przy sobie wspomnienie dokumenty dotyczące pojazdu. W wielu przypadkach mogą być one potrzebne, na przykład, gdy trzeba wymienić się informacjami w czasie stłuczki lub wypadku. A co jeżeli nie lubisz nosić przy sobie ważnych dokumentów lub po prostu zostawiłeś je w domu? Dzięki rozwojowi techniki możesz mieć je przy sobie w wersji cyfrowej.

Możliwe to jest dzięki praktycznemu rozwiązaniu, jakim jest aplikacja na smartfony mObywatel. Jest to narzędzie, w którym masz dostęp do cyfrowych wersji wielu dokumentów. Jest to między innymi dowód osobisty, prawo jazdy, dowód rejestracyjny czy też, co ważne w obecnej sytuacji, także certyfikat potwierdzający szczepienie przeciw Covid-19.

Odpowiedź na pytanie: czy prawo jazdy trzeba mieć przy sobie w czasie kontroli, brzmi oczywiście – nie. Jednak warto skorzystać z tej aplikacji, ze względu na możliwości, jakie daje. W razie potrzeby masz szybki dostęp do danych dotyczących Twojego pojazdu, takich jak data ostatniego badania technicznego, ważność polisy OC, a nawet ilość posiadanych przez Ciebie punktów karnych. W przypadku stłuczki łatwo będzie je odnaleźć i podać osobie poszkodowanej, jeżeli będzie taka potrzeba.

Czy trzeba mieć prawo jazdy przy sobie? Teraz już wiesz!

Po lekturze naszego artykułu już znasz odpowiedź na pytanie: czy muszę mieć przy sobie prawo jazdy, gdy wyruszam w drogę. Dowiedziałeś się także, w jaki sposób policjant jest w stanie zweryfikować informacje dotyczące Twojego auta. Dzięki rozwojowi techniki jest to proste i wymaga tylko kilku sekund.

Bez względu na to, czy trzeba wozić ze sobą prawo jazdy, czy nie pamiętaj, że masz obowiązek posiadać dla swojego auta polisę OC. Dlatego też zapraszamy Cię do zapoznania się z ofertą LINK4. Oferujemy nie tylko obowiązkowe ubezpieczenia, ale także wiele dodatkowych polis, dzięki którym Ty, Twoi bliscy oraz Twoje auto będziecie zabezpieczeni na następstwa wielu nieprzewidzianych zdarzeń na drodze.

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, czyli OC, to coś więcej niż tylko papierowa formalność, którą musisz mieć, aby legalnie prowadzić samochód. To swoista tarcza ochronna, która staje się Twoim wsparciem na drodze. Dzięki OC wiesz, że jeżdżąc, masz zabezpieczenie przed ewentualnymi finansowymi konsekwencjami, które mogą wyniknąć w przypadku szkód, jakie wyrządzisz innym uczestnikom ruchu drogowego. To nie tylko spokój umysłu, ale także ochrona przed surowymi karami, jakie mogą być nałożone przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG), jeśli nie posiadasz OC.

Sprawdź też: Rejestracja samochodu Kraków

Jednak bezpieczeństwo na drodze można jeszcze bardziej wzmocnić, rozważając polisę Assistance. W razie wypadku, awarii czy nagłego problemu, Assistance staje się Twoim niezastąpionym sojusznikiem. To usługa, która zapewnia szybką i niezbędną pomoc. W zależności od wybranego wariantu możesz liczyć na takie wsparcie jak wymiana koła, dostarczenie pojazdu zastępczego, holowanie, nocleg czy nawet dostarczenie paliwa. W LINK4 oferujemy różne opcje Auto Assistance, dostosowane do Twoich potrzeb.

Jeśli zależy Ci na kompleksowej ochronie i równocześnie chcesz zaoszczędzić na składkach, warto zastanowić się nad pakietem OC+AC. To połączenie ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) i ubezpieczenia samochodu (AC) w jednej polisie. Rozwiązanie to daje Ci pewność, że zarówno Ty, jak i Twój pojazd jesteście w pełni chronieni.

W LINK4 AC występuje w formule ALL RISK . Oznacza to, że obejmuje ona praktycznie każde ryzyko, poza tymi wyłączonymi w OWU.  

Nie czekaj, odwiedź naszą stronę LINK4.pl już dziś! Sprawdź kalkulator OC dostępny na naszej stronie, aby obliczyć wysokość składki. 

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl

Zobacz również: Ubezpieczenie OC Bytom

FAQ – najczęściej zadawane pytania

Czy konieczne jest posiadanie przy sobie fizycznej wersji prawa jazdy podczas prowadzenia pojazdu?

Nie. Jednak kierowca powinien móc potwierdzić swoją tożsamość za pomocą dowodu osobistego, paszportu lub aplikacji mObywatel. Uprawnienia do prowadzenia pojazdu są weryfikowane w systemie CEPiK.

Jakie dokumenty są wymagane do przedstawienia podczas kontroli drogowej?

Podczas kontroli drogowej w Polsce nie jest konieczne posiadanie przy sobie fizycznej wersji prawa jazdy. Wystarczy mieć przy sobie dowód osobisty, paszport lub aplikację mObywatel. Pozostałe informacje, takie jak ważność prawa jazdy czy dane pojazdu, są dostępne dla policji w bazie danych CEPiK.

Czy istnieją konsekwencje za brak posiadania przy sobie prawa jazdy lub innych dokumentów podczas kontroli?

Brak posiadania przy sobie prawa jazdy lub innych dokumentów podczas kontroli drogowej nie jest obecnie karane mandatem. Jednak w przypadku braku ważnych uprawnień do prowadzenia pojazdu, policja może zatrzymać prawo jazdy w bazie CEPiK i wystawić mandat w wysokości od 1500 złotych do nawet 30 000 złotych.

Czy w Polsce akceptowana jest wersja cyfrowa dokumentów samochodowych podczas kontroli drogowej?

W Polsce dzięki rozwojowi technologii akceptowana jest wersja cyfrowa dokumentów samochodowych podczas kontroli drogowej. Aplikacja mobilna mObywatel pozwala kierowcom przechowywać cyfrowe kopie dokumentów, takie jak prawo jazdy, dowód rejestracyjny i certyfikat potwierdzający szczepienie przeciw Covid-19.

W jakich sytuacjach można zostać poproszonym o okazanie dokumentów poza standardową kontrolą drogową?

Poza standardową kontrolą drogową kierowcy mogą zostać poproszeni o okazanie dokumentów w sytuacjach, takich jak kolizja drogowa, wypadek, czy podejrzenie popełnienia wykroczenia. W takich przypadkach posiadanie dokumentów może być istotne dla ustalenia odpowiedzialności i przeprowadzenia postępowania.

Jakie są zasady dotyczące czasu na przedstawienie dokumentów, jeśli nie ma się ich przy sobie w momencie kontroli?

Nie ma określonego czasu na taką czynność, gdyż od kilku lat obowiązek wożenia ze sobą prawa jazdy został zniesiony, ponieważ wszelkie informacje na ten temat są dostępne w wymienionej wcześniej bazie danych CEPiK. Dlatego za brak prawa jazdy przy sobie nie zostaniesz ukarany mandatem.

Przeczytaj podobne wpisy

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz OC i AC

w 20 sekund!

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon.-pt.: 8-21