Czy trzeba mieć przy sobie prawo jazdy lub inne dokumenty podczas kontroli?

Kontrola drogowa to dla wielu zwłaszcza niedoświadczonych kierowców, stresująca sytuacja. Zastanawiasz się, czy trzeba mieć przy sobie prawo jady oraz inne dokumenty, gdy zatrzyma Cię policjant?

Z dzisiejszego artykułu dowiesz się wszystkiego na ten temat, dzięki czemu nie będziesz zaskoczony podczas kontroli.

Spis treści:
1. Prawo jazdy. Czy trzeba mieć przy sobie podczas jazdy?
2. Kontrola drogowa – jakie inne dokumenty powinieneś mieć przy sobie?
3. Czy trzeba mieć przy sobie prawo jazdy? Teraz już wiesz!

Wielu starszych i doświadczonych kierowców pamięta, że jeszcze kilka lat temu lista dokumentów, jakie musieli przy sobie mieć w trakcie kontroli, była dość długa. A kara za brak jednego z nich także nie była niska. Jednak w 2020 roku, przepisy zostały zmienione na korzyść kierowców.  Pojawia się pytanie: czy nadal trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

banner-link4-skladka

Prawo jazdy. Czy trzeba mieć przy sobie podczas jazdy?

Obecnie nie jest konieczne posiadania przy sobie prawo jazdy, gdy poruszasz się samochodem. Oczywiście chodzi tylko o fizyczny dokument. Nie musisz go mieć przy sobie, jednak bez ważnych uprawnień, nie wolno prowadzić żadnego pojazdu mechanicznego. W czasie kontroli nie ma już obowiązku legitymowania się prawem jazdy. Wystarczy, że będziesz miał przy sobie dokument potwierdzający Twoją tożsamość. Może to być dowód osobisty lub paszport. Dzięki niemu policjant będzie w stanie Cię zidentyfikować i wyszukać w bazie CEPiK.

Udogodnienie to zostało wprowadzone w 2020 roku, ze względu na pojawienie się nowoczesnych systemów informatycznych, takich jak CEPiK. Obecnie funkcjonariusze policji korzystają z komputerów w radiowozach i mają wygodny dostęp do wszelkich danych, zgromadzonych w bazach. W ciągu kilku sekund mogą odnaleźć informacje o tym, czy kierowca ma uprawnienia do prowadzenia danego rodzaju pojazdu. Jest to nowoczesne, praktyczne i oszczędzające czas rozwiązanie.

W związku ze zniesieniem obowiązku posiadania prawo jazdy w czasie kontroli zmieniło się także prawo. Brak dokumentu potwierdzającego posiadanie uprawnień nie jest już wykroczeniem karanym mandatem. Wcześniej, gdy zapomniałeś zabrać ze sobą prawo jazdy, w czasie kontroli policjant miał prawo ukarać Cię mandatem w wysokości 50 złotych. Jest to kolejne udogodnienie dla kierowców, zwłaszcza tych dużo podróżujących. Zawsze może się przecież zdarzyć, że prawo jazdy zostanie w domu lub w innej kurtce.

Kontrola drogowa to nie jedyna sytuacja, gdy prawo jazdy może się przydać. Wielu ekspertów zaleca zawsze mieć przy sobie dokument potwierdzający posiadanie stosownych uprawnień. Prawo jazdy jest przydatne, gdy na przykład byłeś sprawcą kolizji i wymieniasz się z osobami pokrzywdzonymi informacjami. Numer, seria oraz data ważności prawo jazdy są w takim przypadku bardzo ważne. Z tego powodu warto mieć je przy sobie, by w stresie nie popełnić błędu. W końcu nie każdy z nas pamięta serię i numer blankietu swojego prawo jazdy.

czy-trzeba-miec-przy-sobie-prawo-jazdy

Dla wielu osób kolejna informacja może być rozczarowująca. Brak fizycznego prawo jazdy w czasie kontroli, nie oznacza, że policjant nie będzie go w stanie zatrzymać, jeżeli uzna, że popełnione wykroczenie do tego się kwalifikuje. Niezależnie od tego, czy masz przy sobie prawo jazdy, policja może je zablokować w bazie CEPiK. Na Twój adres korespondencyjny otrzymasz wezwanie do doręczenia blankietu do starostwa, przez które prawo jazdy zostało wydane. W systemie CEPiK będzie widniała stosowna adnotacja, dlatego też nie warto ryzykować i poruszać się z zatrzymanymi uprawnieniami.

Takie zachowanie wiąże się z dużym mandatem. Od stycznia 2022 roku kara za jazdę bez uprawnień wynosi aż 1500 złotych. Jest to znaczne obciążenie dla portfela. W przypadku kontroli policjant w ciągu kilku sekund jest w stanie sprawdzić, czy masz ważne uprawnienie, czy też zostały one zatrzymane. Może on też przekazać sprawę do sądu. A ten może ukarać kierowcę grzywną w wysokości do 30 000 złotych. Dlatego też bez względu na to, czy trzeba mieć przy sobie prawo jazdy, czy też nie, jazda bez ważnych uprawnień się nie opłaca. 

Zatem odpowiedź na pytanie, czy muszę mieć przy sobie prawo jazdy, brzmi: nie. Nie ma takiego obowiązku. A za jego brak nie zostaniesz ukarany mandatem przez kontrolującego cię Policjanta. A co z innymi dokumentami zawierającymi informacje na temat stanu technicznego oraz ubezpieczenia Twojego auta?

Zobacz również: Kierowanie ruchem przez policjanta. 7 sygnałów, które musisz znać.

czy-trzeba-miec-przy-sobie-prawo-jazdy

Kontrola drogowa – jakie inne dokumenty powinieneś mieć przy sobie?

Jednak prawo jazdy to nie wszystkie dokumenty związane z pojazdem. Jest jeszcze dowód rejestracyjny oraz oczywiście dowód wykupienia polisy od odpowiedzialności cywilnej, czyli OC. Czy te dokumenty trzeba mieć ze sobą w czasie kontroli drogowej?

Od kilku lat nie ma takiego obowiązku, gdyż wszystkie dane dotyczące ubezpieczenia oraz pojazdu znajdują się we wspomnianej bazie CEPiK. Dlatego też policja jest w stanie bardzo szybko dowiedzieć się, czy auto jest ubezpieczone, kradzione czy też ma ważne badania techniczne. 

Także za brak tych dokumentów podczas kontroli nie jest przewidziana żadna kara. Czy to w postaci mandatu, czy też dopisania do konta kierowcy punktów karnych. Zatem w jaki sposób odbywa się identyfikacja kierowcy, skoro nie musi on mieć przy sobie ani prawo jazdy, ani dowodu rejestracyjnego oraz potwierdzenia ubezpieczenia OC danego auta? Według przepisów kierowca powinien mieć przy sobie dokument stwierdzający jego tożsamość. Może to być dowód osobisty lub paszport.

banner-link4-kalkulator

Warto jednak mieć przy sobie wspomnienie dokumenty dotyczące pojazdu. W wielu przypadkach mogą być one potrzebne, na przykład, gdy trzeba wymienić się informacjami w czasie stłuczki lub wypadku. A co jeżeli nie lubisz nosić przy sobie ważnych dokumentów lub po prostu zostawiłeś je w domu? Dzięki rozwojowi techniki możesz mieć je przy sobie w wersji cyfrowej.

Możliwe to jest dzięki praktycznemu rozwiązaniu, jakim jest aplikacja na smartfony mObywatel. Jest to narzędzie, w którym masz dostęp do cyfrowych wersji wielu dokumentów. Jest to między innymi dowód osobisty, prawo jazdy, dowód rejestracyjny czy też, co ważne w obecnej sytuacji, także certyfikat potwierdzający szczepienie przeciw Covid-19.

Odpowiedź na pytanie: czy prawo jazdy trzeba mieć przy sobie w czasie kontroli, brzmi oczywiście – nie. Jednak warto skorzystać z tej aplikacji, ze względu na możliwości, jakie daje. W razie potrzeby masz szybki dostęp do danych dotyczących Twojego pojazdu, takich jak data ostatniego badania technicznego, ważność polisy OC, a nawet ilość posiadanych przez Ciebie punktów karnych. W przypadku stłuczki łatwo będzie je odnaleźć i podać osobie poszkodowanej, jeżeli będzie taka potrzeba.

Przeczytaj także: Kara za brak przeglądu. Co jeszcze grozi kierowcy poza mandatem?

czy-trzeba-miec-przy-sobie-prawo-jazdy

Czy trzeba mieć przy sobie prawo jazdy? Teraz już wiesz! 

Po lekturze naszego artykułu wiesz już, czy trzeba mieć ze sobą prawo jazdy, gdy wyruszasz w drogę.  Dowiedziałeś się także, w jaki sposób policjant jest w stanie zweryfikować informacje dotyczące Twojego auta. Dzięki rozwojowi techniki jest to proste i wymaga tylko kilku sekund.

Bez względu na to, czy trzeba wozić ze sobą prawo jazdy, czy nie pamiętaj, że masz obowiązek wykupić dla swojego auta polisę OC. Dlatego też zapraszamy Cię do zapoznania się z ofertą LINK4. Oferujemy nie tylko obowiązkowe ubezpieczenia, ale także wiele dodatkowych polis, dzięki którym Ty, Twoi bliscy oraz Twoje auto będziecie zabezpieczeni na następstwa wielu nieprzewidzianych zdarzeń na drodze.

Nie czekaj, odwiedź naszą stronę LINK4.pl już dziś! Sprawdź kalkulator OC dostępny na naszej stronie, aby obliczyć wysokość składki. 

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl

Redakcja

Komentarze