Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Autocasco All Risk − co to znaczy? Wyjaśnia ekspert

Czas czytania: 4 min. 6 sek.

Polisy OC oraz AC nie w pełni Cię satysfakcjonują? Szukasz pełniejszej ochrony ubezpieczeniowej? W takim razie powinieneś zainteresować się ubezpieczeniem Auto Casco w wariancie  All Risk. Co to takiego i jakie ma zalety, przeczytasz w naszym poradniku.

Spis treści:
1. Autocasco All Risk – co to znaczy?
2. Kto i kiedy powinien wybrać ubezpieczenie All Risk?
3. Autocasco All Risk. Podsumowanie

Polisy ubezpieczeniowe nie chronią Cię przed wszystkimi zagrożeniami, gdyż najczęściej chronią Cię przed ryzykami nazwanymi, wymienionymi w OWU. Dlatego, jeżeli poszukujesz szerszej ochrony dla Twojego pojazdu, może się okazać, że takie Autocasco nie jest wystarczające.  

A może obawiasz się nietypowych zdarzeń, które mogą nie być objęte standardowym ubezpieczeniem AC?  Jeśli na któreś z powyższych pytań odpowiedziałeś twierdząco, to ubezpieczenie All Risk  jest rozwiązaniem stworzonym dla Ciebie.

autocasco-all-risk

Autocasco All Risk – co to znaczy?

No dobrze, ale co tak naprawdę kryje się pod tą anglojęzyczną nazwą? Termin All Risk oznacza wszystkie ryzyka, także te, które nieobjęte są ochroną ubezpieczeniowa w ramach tradycyjnej polisy Autocasco. W przypadku zwykłego AC auto chronione jest w ściśle określonych w OWU przypadkach.

W Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia tej polisy znajduje się długa lista wyłączeń, czyli zdarzeń, które nie są objęte ochroną ubezpieczeniową. Dotyczą one na przykład wybicia szyby, czy też kradzieży przedmiotów znajdujących się we wnętrzu pojazdu.

Natomiast polisa All Risk pozwala na uzyskanie odszkodowania w znacznie większej ilości przypadków. Inaczej zwana jest także ubezpieczeniem od ryzyk nienazwanych. Tradycyjne AC dotyczy tylko tych sytuacji, które zostały opisane w OWU. Natomiast All Risk, obejmuje sytuacje, które nie zostały zawarte w wyłączeniach. 

Jeżeli na przykład zdarzy się uszkodzenie pojazdu przez dzikie zwierzęta, a sytuacja ta nie jest wymieniona w OWU polisy Autocasco, odszkodowanie nie zostanie wypłacone. Natomiast gdy wykupisz ubezpieczenie AC All Risk, to jak najbardziej towarzystwo ubezpieczeniowe uzna Twoje roszczenie za zasadne, jeżeli nie zostało ujęte w wyłączeniach.

Oczywiście nie jest tak, że każde uszkodzenie auta automatycznie oznacza strumień gotówki płynący w Twoją stronę. Tak jak w przypadku każdej innej polisy, także Autocasco All Risk ma swoje ograniczenia i wyłączenia

Warto poznać najważniejsze z nich, by dobrze zrozumieć zasady, na jakich działa to ubezpieczenie. To, w jakich sytuacjach ubezpieczenie nie zostanie wypłacone, uzależnione jest od wewnętrznych ustaleń danej firmy, jednak z łatwością da się wyróżnić kilka wspólnych przypadków, gdy zgłoszona szkoda z AC All Risk zostanie odrzucona.

Przede wszystkim wiele z tych wyłączeń odnosi się do samego kierującego danym pojazdem. Jeżeli w chwili zajścia zdarzenia kierowca znajdował się on pod wpływem alkoholu lub narkotyków, oczywiste jest, że towarzystwo ubezpieczeniowe nie weźmie na siebie odpowiedzialności. Tak samo będzie w sytuacji, gdy kierowca nie będzie posiadał uprawnień do kierowania odpowiedniego typu pojazdów. Także, gdy kierowca zbiegł z miejsca wypadku lub kolizji, której jest sprawcą lub szkody zostały dokonane przez niego celowo, odszkodowanie może nie zostać wypłacone.

Znaczenie ma także stan techniczny pojazdu, jeżeli w chwili zajścia objętego ochrona ubezpieczeniową nie miał on ważnych badań technicznych, odszkodowanie nie zostanie wypłacone. Dotyczy to także sytuacji, gdy dany pojazd został wykorzystany do popełnienia przestępstwa lub jego usiłowania. Podobnie jest w przypadku, gdy szkody powstały w wyniku rażącego niedbalstwa lub braku zapewnienia odpowiedniej ochrony pojazdu.

Poza tymi wyłączeniami polisa Autocasco All Risk zapewnia bardzo szeroki zakres ochrony ubezpieczeniowej. Są nią objęte uszkodzenia auta w wyniku działania żywiołów, osób trzecich, dzikich zwierząt, czy też kradzież pojazdu, a to tylko mały jej wycinek. Dokładny zakres ochrony znajdziesz w OWU ubezpieczyciela.

Zobacz także: Ubezpieczenie Smart Casco

autocasco-all-risk

Kto i kiedy powinien wybrać ubezpieczenie All Risk?

Wiesz już co to takiego AC All Risk. Ubezpieczenie AC ze znacznie szerszą ochroną dla Twojego pojazdu. Możesz jednak zastanawiać się, czy akurat Ty potrzebujesz takiej polisy? Naszym zdaniem, każdy kierowca powinien zadbać o takie dodatkowe zabezpieczenie swojego pojazdu. Polisa OC chroni tylko odpowiedzialność cywilną kierowcy. W razie uszkodzenia Twojego auta, szkody musisz pokrywać z własnej kieszeni. 

Zatem dla kogo przeznaczone jest tego rodzaju ubezpieczenie? Jeżeli jesteś właścicielem drogiego lub unikalnego pojazdu, to każde rozszerzenie ochrony ubezpieczeniowej jest wskazane. Uszkodzenie nawet najmniejszego elementu w takim aucie może wiązać się z wysokimi kosztami jego naprawy lub wymiany na nowy. Gdy przez przypadek potrącisz dzikie zwierze, nagłe załamanie pogody powoduje opad gradu, czy też ktoś z premedytacją uszkodzi Twoje zaparkowane auto, dobrze jest mieć polisę AC All Risk.

Także, gdy swoim autem bardzo dużo podróżujesz, dodatkowa ochrona jest na wagę złota. Przecież każdy przejechany kilometr zwiększa ryzyko wystąpienia zdarzenia drogowego. Nawet na parkingu, w czasie tankowania, czy też cofania może się okazać, że Twoje auto ucierpiało z powodu innego kierowcy, który po prostu odjechał bez pozostawienia danych kontaktowych. 

Wtedy, zamiast czekać, aż policja go znajdzie, możesz naprawić wyrządzone szkody z polisy AC All Risk. Co to znaczy dla Ciebie? Szybką naprawę szkód, brak stresu i nerwów, ale przede wszystkim bardzo szybki  powrót za kółko

Polisa AC All Risk pozwoli Ci uzyskać odszkodowanie także w przypadku kradzieży Twojego auta. Dzięki będziesz mógł zastąpić skradziony pojazd. Dlatego, jeżeli parkujesz auto na placu pod blokiem lub na innym niezabezpieczonym terenie wykupienie AC All Risk, jest bardzo dobrym pomysłem. Także, jeśli często podróżujesz poza miejsce zamieszkania, polisa taka ochroni Cię od przykrych konsekwencji kradzieży auta.

Natomiast jeżeli mieszkasz poza miastem, gdzie znajduje się wiele drzew, niskich domów oraz budynków gospodarczych, także warto zainteresować się tego rodzaju ubezpieczeniem. W przypadku burzy, porywistego wiatru lub oberwania chmury, w takim otoczeniu pojawia się wiele elementów, które mogą znacząco uszkodzić samochód. Spadające konary, urwane fragmenty dachów, czy też porwane przez wiatr mniejsze przedmioty są bardzo niebezpieczne. Polisa Autocasco All Risk zapewnia ochronę ubezpieczeniową także w takich przypadkach.

Przeczytaj również: Ubezpieczenie AC (Autocasco)

autocasco-all-risk

Autocasco All Risk. Podsumowanie

Przed wszystkimi zdarzeniami na drodze nie możesz się zabezpieczyć, ale przed ich skutkami już jak najbardziej. Polisa ubezpieczeniowa Autocasco w wariancie All Risk zapewnia szeroką ochronę pojazdu na wypadek jego uszkodzenia lub kradzieży. Płacąc niewielką składkę,   możesz uchronić się przed wysokimi kosztami naprawy samochodu.

Jeżeli uważasz, że czas wykupić taką polisę, zapraszamy Cię do odwiedzenia strony LINK4.pl i zapoznania się z naszą ofertą polisy Autocasco.  Oczywiście oferujemy także wariant All Risk.

Sprawdź również: Ubezpieczenie samochodu przed zalaniemubezpieczenie OC Audi

Ubezpiecz się w LINK4 już dziś, a zobaczysz, że Twoje auto jest doskonale chronione!

Sprawdź kalkulator OC dostępny na naszej stronie, aby obliczyć wysokość składki.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie: www.link4.pl

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz składkę 

już teraz

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon. - pt. 8 - 20