Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Zgubiony dowód rejestracyjny. Co zrobić?

Czas czytania: 4 min. 7 sek.

Bez wątpienia zgubiony dowód rejestracyjny jest powodem do zmartwień. To jeden z najbardziej istotnych dokumentów, którymi powinien dysponować właściciel. Jednak czy wyrobienie nowego faktycznie jest takie problematyczne?

Spis treści:
1. Dowód rejestracyjny. Co to jest i do czego służy?
2. Zgubiony dowód rejestracyjny — co warto zrobić?
3. Zgubiony dowód rejestracyjny to nie koniec świata!

Każdy kierowca podczas jazdy powinien mieć przy sobie prawo jazdy, dowód rejestracyjny oraz potwierdzenie zawarcia OC. Wprawdzie nie ma już obowiązku posiadania „fizycznie” tych dokumentów przy sobie - można je już sprawdzić online podczas kontroli - jednak prawda jest taka, że i tak są to dokumenty, które powinny być przedmiotem szczególnej troski przez każdego kierowcę. Zgubiony dowód rejestracyjny może się bowiem okazać sporym problem. Dowiedz się dlaczego. 

zgubiony-dowod-rejestracyjny

Dowód rejestracyjny. Co to jest i do czego służy?

Dowód rejestracyjny to jeden z najważniejszych dokumentów dla każdego posiadacza pojazdu. Służy on do poświadczenia, kto jest właścicielem oraz informuje, że auto zostało dopuszczone do ruchu. Zawiera także najważniejsze informacje służące do identyfikacji pojazdu.  

Wśród danych, jakie znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym, znajduje się numer rejestracyjny pojazdu czy numer VIN. W dokumencie tym pojawia się data pierwsza rejestracji auta oraz dane dotyczące mocy, pojemności silnika, liczby miejsc siedzących masy całkowitej itd. W dowodzie rejestracyjnym znajdziesz także informacje o właścicielu pojazdu - włącznie z jego numerem PESEL. 

Dobrze jest pamiętać o tym, że dowód rejestracyjny jest wydawany przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych. W związku z tym podczas jego wyrobienia należy uzbroić się w cierpliwość. Czeka się na niego ok. 30 dni.

Warto jednak wiedzieć, że zgubiony dowód rejestracyjny (a przegląd i polisa OC pozostające ważne) nie sprawia, że samochód jest wyłączony z ruchu. W końcu dane zawarte w dowodzie znajdują się też w bazie CEPIK. Nie oznacza to wcale, że możesz zlekceważyć taką sytuację. Konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku w Wydziale Komunikacji. Im szybciej to zrobisz - tym lepiej dla Ciebie. 

Zgubiony dowód rejestracyjny a sprzedaż auta? To może być naprawdę poważny problem. W takiej sytuacji trzeba działać szybko. Zgubiony dowód rejestracyjny i karta pojazdu mogą okazać się sporym problemem w momencie sprzedaży auta. Takie dokumenty muszą bowiem zostać wydane nowemu właścicielowi. Jeżeli ich nie posiadasz - będzie to dla Ciebie nie lada wyzwanie. 

Co zrobić, gdy zawieruszy Ci się dowód rejestracyjny? Zgubiony dokument powinien być zastąpiony wtórnikiem. W tym celu należy udać się do Wydziału Komunikacji w odpowiednim urzędzie miasta lub gminy. Aby się to udało, trzeba jednak przygotować inne dokumenty - takie jak polisa OC oraz karta pojazdu. Zobacz, jak przebiega taka procedura. 

Zobacz także: Ubezpieczenie Kluczyki Plus

zgubiony-dowod-rejestracyjny

Zgubiony dowód rejestracyjny — co warto zrobić? 

Co w sytuacji, gdy opisywany dokument zostanie przez Ciebie zgubiony? Dowód rejestracyjny tymczasowy - wydany przez urząd - jest ważny tylko przez miesiąc i przez ten czas możesz się nim posługiwać. To także okres, kiedy należy odebrać nowy dowód. 

A co w sytuacji, gdy zostanie zgubiony dowód rejestracyjny tymczasowy? Takie sytuacje wbrew pozorom się zdarzają. Na szczęście w takiej sytuacji podczas odbioru pełnoprawnego dowodu rejestracyjnego wystarczy złożyć oświadczenie o utracie takiego pozwolenia czasowego. 

To jednak nie wszystko. Może się zdarzyć zgubiony dowód rejestracyjny przed przerejestrowaniem. To bardzo… nieoczywista sytuacja, w której, świeżo po zakupie samochodu tracisz jego dokumenty.

Okazuje się, że zgubiony dowód rejestracyjny przed przerejestrowaniem wcale nie oznacza niemożliwości zarejestrowania auta. W takiej sytuacji potrzebna jest jednak karta pojazdu (o ile została wydana). To równie istotny dokument, o który powinien dbać każdy właściciel auta. 

A co, gdy jednocześnie został zgubiony dowód rejestracyjny i karta pojazdu? W takiej sytuacji konieczne jest złożenie wniosku zarówno o wydanie karty pojazdu, jak i dowodu rejestracyjnego. Podczas takiej czynności trzeba jednak okazać umowę kupna-sprzedaży, by potwierdzić, że to Ty jesteś właścicielem pojazdu. 

Zgubiony dowód rejestracyjny a sprzedaż auta - co w takiej sytuacji? W takim wypadku trzeba wyrobić wtórnik przed dokonaniem transakcji. Pamiętaj, że jeżeli tego nie zrobisz, nowy właściciel może mieć problemy z zarejestrowaniem pojazdu. W związku z tym możesz mieć mniejsze szanse na znalezienie zainteresowanych. 

Przeczytaj również: Kara za brak przeglądu. Co jeszcze grozi kierowcy poza mandatem?

zgubiony-dowod-rejestracyjny

Zgubiony dowód rejestracyjny to nie koniec świata!

Teraz na pewno już widzisz, że zgubiony dowód rejestracyjny nie zawsze jest dużym problemem. Owszem - sytuacja taka wymaga udania się do urzędu oraz złożenia opłaty, jednak nie jest to aż tak uciążliwe, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Tak naprawdę podobną procedurę trzeba wykonać także w innych sytuacjach związanych z tym dokumentem. 

Kiedy jeszcze trzeba wymienić dowód rejestracyjny? Zgubiony dokument to tylko jedna z sytuacji, w których konieczna jest wizyta w urzędzie. Taka czynność jest konieczna także wtedy, gdy zmienią się dane (np. nazwisko) właściciela pojazdu. Również dopisanie współwłaściciela pojazdu będzie się wiązać z koniecznością złożenia odpowiedniego wniosku. 

A co, gdy w dokumencie zabraknie miejsca na pieczątki potwierdzające dopuszczenie pojazdu do ruchu? Czy w takiej sytuacji również należy złożyć wniosek o wtórnik (tak, jak to się robi, gdy ma miejsce zgubiony dowód rejestracyjny), a przegląd wykonać dopiero po jego otrzymaniu? 

Na szczęście nie. Okazuje się, że brak miejsca na pieczątki nie jest przesłanką do wymiany dowodu. Jako że wszystkie informacje dotyczące przeglądu są publikowane w bazie danych, rola pieczątki nie jest już tak ważna. Wystarczy włożyć do dowodu dokument potwierdzający wykonanie przeglądu.

Pamiętaj przy tym, że brak konieczności posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego oraz polisy OC nie oznacza, że nie musisz ich mieć “w ogóle”. Brak takiego obowiązku nie powinien czegoś takiego sugerować. Jako właściciel pojazdu musisz dbać o regularne wykonywanie przeglądu technicznego oraz posiadanie aktualnej polisy Odpowiedzialności Cywilnej.

Warto przy tym nadmienić, że posiadanie przy sobie dowodu rejestracyjnego oraz aktualnej polisy OC jest bardzo przydatne np. podczas kolizji drogowej. W końcu numer polisy sprawcy podaje się podczas przygotowywania oświadczenia o sprawcy kolizji. Wówczas - mając przy sobie taki dokument - można sobie zaoszczędzić sporo stresu.

Gdy już o ubezpieczeniach mowa - dobrze jest uświadomić sobie, że OC to zaledwie podstawowa ochrona komunikacyjna. Nie daje ona ochrony w przypadku, gdy samochód zostanie uszkodzony, a to Ty jesteś sprawcą kolizji. Nie uzyskasz także pomocy w przypadku kradzieży samochodu. Żeby zapewnić sobie taką ochronę - konieczne jest wykupienie Autocasco.

W ofercie LINK4 znajdziesz także bardzo interesującą ofertę Assistance. Taka usługa zapewnia Ci ochronę na wypadek wielu awaryjnych sytuacji na drodze. W jej ramach możesz liczyć np. na holowanie pojazdu czy zorganizowanie samochodu zastępczego. To naprawdę duże zabezpieczenie, dające Ci spokój podczas podróży. 

Sprawdź kalkulator OC dostępny na naszej stronie, aby obliczyć wysokość składki.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie: www.link4.pl

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz OC i AC

w 20 sekund!

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon.-pt.: 8-21