Jak napisać upoważnienie do odbioru dowodu rejestracyjnego? Wzór oraz inne informacje

Gdy rejestrujesz samochód – otrzymujesz tymczasowy dowód rejestracyjny. Jednak w momencie, gdy stały dowód jest gotowy – możesz nie mieć czasu lub możliwości jego odbioru.

W takiej sytuacji pomocne jest upoważnienie do odbioru dowodu rejestracyjnego.

Spis treści:
1. Upoważnienie do odbioru dowodu rejestracyjnego. Najważniejsze informacje
2. Jak napisać upoważnienie do odbioru dowodu rejestracyjnego? Wzór
3. Pełnomocnictwo do odbioru dowodu rejestracyjnego. Co jeszcze musisz wiedzieć?
4. Teraz już wiesz, jak napisać upoważnienie do odbioru dowodu rejestracyjnego!

Dowód rejestracyjny to jeden z podstawowych dokumentów, z którymi wiąże się posiadanie samochodu. Znajdują się w nim najważniejsze informacje dotyczące zarówno samego pojazdu, jak i jego właściciela. Jednak czy możliwe jest upoważnienie do odbioru dowodu rejestracyjnego? Jak tego dokonać?

Upoważnienie do odbioru dowodu rejestracyjnego. Najważniejsze informacje

Każdy samochód musi zostać zarejestrowany – podczas dokonywania tej czynności wydawane są tablice rejestracyjne oraz tymczasowy dowód rejestracyjny. Po określonym czasie (do 30 dni) do odbioru jest stały dowód rejestracyjny.

Oczywiście często zdarzają się sytuacje, w których odbiór dowodu rejestracyjnego jest utrudniony. Może się to wiązać np. z urlopem, dalszym wyjazdem, chorobą, pracą w godzinach pracy urzędu. W takiej sytuacji nieocenione okazuje się upoważnienie do odbioru dowodu rejestracyjnego. Co to takiego?

Pełnomocnictwo odbioru dowodu rejestracyjnego to prosty format upoważnienia, w którym wskazujesz osobę, która może za Ciebie wykonać daną czynność. Gdy osoba upoważniona – np. Twój brat, siostra, mama, syn, czy nawet ktoś ze znajomych – pojawi się w wydziale komunikacji z takim dokumentem, będzie ona miała prawo do odbioru dowodu rejestracyjnego za Ciebie. Pamiętaj, że takie upoważnienie może być wydane jedynie osobie, która ma zdolność do czynności prawnych. 

Warto jednak wiedzieć o tym, że upoważnienie do odbioru dowodu rejestracyjnego może – ale nie musi – być darmowe. W przypadku gdy jest ono udzielane komuś z rodziny (a konkretnie żonie, mężowi, synowi, córce, matce, ojcu, siostrze lub bratu) jest ono zwolnione z opłat. W przeciwnym wypadku konieczne jest uiszczenie opłaty skarbowej w wysokości 17 zł. Taką opłatę należy uiścić na konto bankowe właściwego urzędu.

Sprawdź: Jak kupić ubezpieczenie OC online?

upowaznienie-do-odbioru-dowodu-rejestracyjnego-2

Jak napisać upoważnienie do odbioru dowodu rejestracyjnego? Wzór

Zastanawiasz się, jak napisać upoważnienie do odbioru dowodu rejestracyjnego? Wzór takiego pisma może znaleźć się na stronie wydziału komunikacji w Twoim mieście. Prawda jest jednak taka, że nie musi on zawsze wyglądać identycznie. Bardzo istotne jest przede wszystkim to, aby znalazły się w nim najważniejsze informacje. 

Niemal każdy wzór upoważnienie do odbioru dowodu rejestracyjnego zawiera wskazanie daty i miejsce sporządzenia dokumentu. Nie powinno to nikogo dziwić – taką informację wpisuje się w większości pism, upoważnień itd.

Upoważnienie do odebrania dowodu rejestracyjnego powinno zawierać szczegółowe dane dotyczące osoby udzielającej pełnomocnictwa. Powinny to być zarówno imię i nazwisko, jak i również adres zamieszkania, PESEL. Następnie pełnomocnictwo do odbioru dowodu rejestracyjnego powinno także zawierać takie same dane dowody osoby upoważnionej.

Patrząc na niejeden wzór upoważnienia do odbioru dowodu rejestracyjnego, możesz zauważyć, że pojawia się tam wskazanie stopnia pokrewieństwa pomiędzy upoważniającym a upoważnionym. Jest to związane z faktem, że pełnomocnictwo do odbioru dowodu rejestracyjnego jest często udzielane członkom najbliższej rodziny (przez co jest zwolnione z opłat). Nie ma jednak obowiązku pokrewieństwa dla udzielenia takiego upoważnienia. W końcu upoważnienie do odbioru dowodu rejestracyjnego może zostać udzielone także komuś innemu (np. znajomemu).

Jak napisać upoważnienie do odbioru dowodu rejestracyjnego? Wzór takiego dokumentu wskazuje także na konieczność wskazania zakresu udzielonego pełnomocnictwa. W przypadku takiej czynności nie powinno to sprawić najmniejszego problemu – w tym miejscu należy wskazać, że chodzi o odbiór dowodu rejestracyjnego. 

To jednak nie wszystko. Upoważnienie do odebrania dowodu rejestracyjnego powinno także jasno wskazywać… o jaki samochód chodzi. Oczywiście w tym miejscu potrzebne jest wskazanie marki i modelu. Potrzebne jest jednak także podanie numeru rejestracyjnego oraz numer VIN. 

Pamiętaj o tym, że upoważnienie odbioru dowodu rejestracyjnego auta powinno zostać podpisane. Kto musi to zrobić? Podpisu udziela osoba udzielająca pełnomocnictwa, a jeśli jest kilku właścicieli – potrzebne są podpisy każdego z nich.

Wciąż nie wiesz, jak powinno wyglądać upoważnienie do odbioru dowodu rejestracyjnego? PDF ze wzorem do uzupełnienia możesz pobrać poniżej.

https://drive.google.com/file/d/1p4bapgK-Z4zCOUxNj0jwE0VJ_wqVYHZ-/view?usp=sharing

Pełnomocnictwo do odbioru dowodu rejestracyjnego. Co jeszcze musisz wiedzieć?

Jak napisać upoważnienie odbioru dowodu rejestracyjnego? Wzór takiego pisma jest umieszczony powyżej. Wiedz, że możesz także samodzielnie napisać takie upoważnienie. Pamiętaj jednak, aby zawrzeć w nim wszystkie elementy, które zostały wcześniej opisane. Wiedz także o tym, że pełnomocnictwo wystarczy przygotować w jednym egzemplarzu.

Co jeszcze trzeba wiedzieć, gdy chodzi o upoważnienie do odbioru rejestracyjnego? PDF ze wzorem jest do pobrania we wcześniejszej części wpisu. Jego wydrukowanie i uzupełnienie to jednak nie wszystko. Trzeba bowiem pamiętać o tym, że osoba upoważniona powinna mieć przy sobie odpowiednie dokumenty. Jakie?

Oczywiście podczas wizyty w urzędzie miasta osoba upoważniona ma mieć przy sobie pełnomocnictwo do odbioru dowodu rejestracyjnego. Jednak – żeby było ono wiążące – taka osoba musi mieć przy sobie także potwierdzenie dokonania opłaty skarbowej za takie upoważnienie. Z obowiązku tego zwolnieni są pełnomocnicy, którzy są członkami najbliższej rodziny dla osoby udzielającej upoważnienia. 

To wciąż nie wszystko. Upoważnienie do odbioru dowodu rejestracyjnego auta jest składane wtedy, gdy właścicielowi został już wydany tymczasowy dowód rejestracyjny. Co z tego wynika? Otóż pełnomocnik – przedstawiając upoważnienie do odbioru dowodu rejestracyjnego auta – powinien mieć przy sobie także ów tymczasowy dowód. Bez tego elementu nie będzie możliwości odbioru stałego dowodu. Nie może być bowiem sytuacji, w której jednocześnie wydane są tymczasowy oraz stały dowód rejestracyjny.

Oczywiście pamiętaj także o tym, że pełnomocnik musi mieć przy sobie dowód osobisty, aby móc potwierdzić, że to właśnie on jest upoważniony do odbioru takiego dokumentu. 

To może Cię zainteresować: Jak poprawnie złożyć wniosek o rejestrację pojazdu?

upowaznienie-do-odbioru-dowodu-rejestracyjnego-3

Teraz już wiesz, jak napisać upoważnienie do odbioru dowodu rejestracyjnego!

Upoważnienie do odbioru dowodu rejestracyjnego to stosunkowo prosty dokument, którego sporządzenie nie powinno przysporzyć Ci najmniejszych problemów. Zwróć uwagę, że możesz wykorzystać zarówno zamieszczony we wpisie wzór upoważnienia do odbioru dowodu rejestracyjnego lub też samodzielnie przygotować taki dokument. Ważne jednak, aby pamiętać o umieszczeniu w nim niezbędnych elementów, a także o uiszczeniu opłaty skarbowej – bez tego pełnomocnictwo odbioru dowodu rejestracyjnego może nie zostać uznane przez urzędnika.

Dowód rejestracyjny to bez wątpienia jeden z najważniejszych dokumentów, o które powinien zadbać każdy właściciel auta. Oprócz tego, niezwykle istotne jest posiadanie ważnego ubezpieczenia OC. To obowiązek każdego właściciela pojazdu. Ubezpieczenie OC jest bowiem niezbędne do tego, aby samochodem można było się poruszać po publicznych drogach.

Jeżeli chcesz zadbać o ochronę OC na bardzo dobrym poziomie, jednocześnie nie nadwyrężając swojego budżetu, koniecznie zapoznaj się z ofertą LINK4. Zwróć także uwagę na inne produkty, które znacznie rozszerzają ochronę ubezpieczeniową. Autocasco czy Auto Assistance to przykłady rozwiązań, które mogą zapewnić spokojne i bezpieczne użytkowanie samochodu. Wybierz taki wariant ochrony, który w pełni sprosta Twoim oczekiwaniom. 

Sprawdź kalkulator OC dostępny na naszej stronie, aby obliczyć wysokość składki.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Redakcja

Komentarze