Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Wymiana dowodu rejestracyjnego. Jak, gdzie i kiedy to zrobić?

Image
Ikona klienta
353zł
Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena objemuje: ubezpieczenie OC.
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
Image
Ikona klienta
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
353zł
Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena objemuje: ubezpieczenie OC.
Oblicz składkę
Image
cena ubezpieczenia - Kobieta
595zł
Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC.
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
Image
cena ubezpieczenia - Kobieta
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
595zł
Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC.
Oblicz składkę
Image
cena ubezpieczenia - Mężczyzna
723zł
Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC + Auto Assistance.
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
Image
cena ubezpieczenia - Mężczyzna
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
723zł
Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC + Auto Assistance.
Oblicz składkę
Czas czytania: 6 min. 9 sek.

Dowód rejestracyjny to niezwykle ważny dokument, zawierający istotne informacje o pojeździe oraz jego właścicielu. W jakiej sytuacji wymiana dowodu rejestracyjnego jest obowiązkowa?

Pomimo tego, że obowiązek posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego pojazdu zniesiono w Polsce już w 2018 roku, wciąż był on potrzebny na przykład w momencie wykonywania okresowego badania technicznego. Po pomyślnym przebiegu badania diagnosta umieszczał w dowodzie pieczątkę, która potwierdzała pozytywny wynik przeglądu. Jeżeli w dowodzie brakowało już miejsca na kolejne pieczątki, konieczna była wymiana dowodu rejestracyjnego.

Czy trzeba wymieniać dowód rejestracyjny, gdy zabraknie w nim miejsca na pieczątki?. Na szczęście w grudniu 2020 roku te przepisy uległy zmianie i nie trzeba już tego robić, ponieważ informacje o wyniku badania technicznego trafiają do elektronicznej bazy danych. Są jednak pewne sytuacje, w których zmiana dowodu rejestracyjnego jest konieczna. Dotyczy to między innymi zmiany danych osobowych czy też przeprowadzenia istotnych zmian konstrukcyjnych w pojeździe. Jeżeli chcesz dowiedzieć się m.in. tego, jak wymienić dowód rejestracyjny oraz ile to kosztuje, zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem.

Kiedy wymiana dowodu rejestracyjnego jest konieczna?

Jednym z najważniejszych dokumentów związanych z posiadaniem samochodu jest dowód rejestracyjny. Wymiana jest obowiązkowa przede wszystkim w momencie, gdy dane osobowe właściciela pojazdu ulegną zmianie. Mowa tu na przykład o zmianie nazwiska lub adresu zamieszkania. Wyrobienie nowego dowodu rejestracyjnego będzie też oczywiście konieczne w przypadku, gdy stary dokument ulegnie zniszczeniu np. poprzez zalania wodą lub gdy po prostu zostanie zgubiony.

Odpowiedź na pytanie, „czy trzeba wymieniać dowód rejestracyjny?” będzie twierdząca również wtedy, gdy w pojeździe zamontowana zostanie na przykład instalacja gazowa lub gdy w jego konstrukcji dokonane zostały poważne modyfikacje. Zaliczamy do nich na przykład wymianę silnika na taki o większej lub mniejszej pojemności skokowej, montaż haka holowniczego czy też zmianę liczby pasażerów, których może przewozić dany pojazd.

Tak jak wspominaliśmy już wcześniej, zmiana dowodu rejestracyjnego nie jest obecnie konieczna w momencie, gdy zabraknie w nim miejsca na pieczątki potwierdzające ważność przeglądu okresowego pojazdu. W takiej sytuacji diagnosta zamieszcza odpowiednią informację bezpośrednio w elektronicznym systemie CEPiK (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców), w którym dane pojazdu może sprawdzić na przykład policjant w trakcie kontroli drogowej lub przyszły nabywca w momencie jego zakupu.

Oprócz umieszczenia informacji o badaniu technicznym w systemie elektronicznym diagnosta wystawia również zaświadczenie w formie papierowej, które warto mieć ze sobą np. w trakcie wyjazdu zagranicznego – gdzie w trakcie kontroli drogowej policjant nie będzie miał dostępu do polskiego systemu CEPiK

Wymiana dowodu rejestracyjnego – jak to zrobić?

Wymianę dowodu rejestracyjnego rozpoczyna złożenie właściwego wniosku. Przed jego złożeniem konieczne jest skompletowanie niezbędnych dokumentów i dokonanie opłaty.

Po dostarczeniu wszystkich niezbędnych dokumentów i pozytywnym rozpatrzeniu wniosku rozpocznie się procedura jego wydawania. Oczekiwanie na nowy dokument zwykle trwa około 30 dni. Na ten okres wydawany jest dowód tymczasowy – czyli tzw. miękki dowód, którego ważność w szczególnych przypadkach może być wydłużona o kolejne 14 dni. W tym celu trzeba złożyć odpowiednie podanie i uzasadnić swoją prośbę.

Wniosek o wymianę dowodu rejestracyjnego. Niezbędne dokumenty i opłaty

Wiesz już jak wymienić dowód rejestracyjny. Jakich dokumentów będziesz do tego potrzebował? Pierwszym z nich jest wspomniany już wcześniej wniosek o wymianę dowodu rejestracyjnego. Na tym niestety formalności się nie kończą. Oprócz niego potrzebne Ci będzie kilka dodatkowych dokumentów. 

W przypadku wymiany dowodu rejestracyjnego na nowy koniecznie musisz posiadać ze sobą stary dowód. W przypadku składania wszystkich dokumentów osobiście konieczne będzie też przedstawienie dowodu tożsamości. Jeżeli właścicielem samochodu jest firma lub instytucja, a nie osoba fizyczna, do pozostałych dokumentów musisz dołączyć też odpis KRS oraz zaświadczenie o nadaniu numeru REGON. Niezbędny będzie też dowód uiszczenia opłaty skarbowej.

Jeżeli starasz się o nowy dowód rejestracyjny pojazdu, którego pierwsza rejestracja nastąpiła po 1 lipca 1999 roku, powinieneś mieć również ze sobą kartę pojazdu. Często zdarza się, że dokumenty w urzędzie składa osoba, która nie jest właścicielem danego pojazdu. W takim wypadku musisz okazać urzędnikowi pełnomocnictwo podpisane przez tę osobę. Niektóre urzędy mogą też od Ciebie wymagać przedstawienia potwierdzenia zawarcia umowy na ubezpieczenie OC pojazdu oraz dowodu opłacenia składki ubezpieczeniowej.

Jaki jest koszt wymiany dowodu rejestracyjnego?

Ile kosztuje wymiana dowodu rejestracyjnego? Wyrobienie nowego dokumentu bez wydania dowodu tymczasowego kosztuje 54,50 zł. Jeżeli konieczne jest wyrobienie również dodatkowego pozwolenia czasowego, to kwota ta zwiększa się do 73,50 zł. Dowód uiszczenia opłaty za wyrobienie nowego dowodu rejestracyjnego musisz dostarczyć razem ze wszystkimi wymienionymi wyżej dokumentami. Numer konta, na które należy dokonać wpłaty, znajdziesz na stronie internetowej Twojego urzędu.

Zostaw numer - oddzwonimy

i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!

Gdzie i kiedy można zrobić wymianę dowodu rejestracyjnego?

Wymiany można dokonać w wydziale komunikacji właściwym dla miejsca zamieszkania właściciela pojazdu. W niektórych przypadkach dokument wystawić może również wydział spraw obywatelskich danej gminy. Musisz pamiętać jednak o tym, że po zmianie miejsca zamieszkania należy wyrobić nowy dowód rejestracyjny w urzędzie właściwym dla nowego adresu.

Aby otrzymać nowy dowód rejestracyjny, w pierwszej kolejności należy złożyć w urzędzie odpowiedni wniosek. Wymiana dowodu rejestracyjnego online jest możliwa w przypadku wypełnienia stosownego wniosku oraz pozostałych dokumentów opatrzonych podpisem elektronicznym lub potwierdzonych profilem zaufanym, za pośrednictwem platformy ePUAP. Takie rozwiązanie jest uznawane za najwygodniejsze, gdyż cały proces można wykonać bez konieczności wychodzenia z domu, co pozwala oszczędzić czas. Oczywiście już po odbiór fizycznego dokumentu należy pofatygować się osobiście do właściwego urzędu.

Wniosek o wymianę dowodu rejestracyjnego wraz ze wszystkimi niezbędnymi dokumentami możesz również przesłać do wydziału komunikacji pocztą lub dostarczyć go osobiście. Jeśli dostarczysz dokumenty za pomocą poczty, nowo wydany dowód rejestracyjny również możesz otrzymać tą drogą.

Wymiana dowodu rejestracyjnego. Podsumowanie.

Dowód rejestracyjny jest niczym dowód osobisty pojazdu. Z tego powodu, niezwykle ważne jest, by zawierał aktualne informacje zarówno o samochodzie, jak i o jego właścicielu. Dlatego musisz pamiętać, że jeżeli któreś z tych danych ulegną zmianie, będziesz musiał złożyć wniosek o nowy dowód rejestracyjny. Wymiana dokumentu jest możliwa w Twoim lokalnym wydziale komunikacji po dostarczeniu wszystkich niezbędnych dokumentów oraz opłaceniu całej procedury. Sam wniosek możesz także złożyć drogą online. Wydanie nowego dowodu rejestracyjnego zajmuje zwykle około 30 dni.

Oczywiście równie istotną kwestią dla każdego właściciela pojazdu, poza dowodem rejestracyjnym, jest polisa OC. To obowiązkowe ubezpieczenie odpowiada za pokrycie szkód wyrządzonych innym uczestnikom ruchu drogowego przez posiadacza pojazdu w razie wypadku lub kolizji. Wysokość składki OC zależy od wielu czynników, takich jak wiek kierowcy, staż prowadzenia pojazdu, historia wypadków i kolizji, typ i wiek pojazdu oraz miejsce rejestracji.

Ubezpieczenie Twojego samochodu niebawem się kończy? Koniecznie odwiedź naszą stronę i już dziś ubezpiecz auto. Nie czekaj i sprawdź, jakie korzyści czekają na Ciebie przy wyborze LINK4. Dzięki nowoczesnemu kalkulatorowi ubezpieczeń online możesz szybko i łatwo obliczyć stawkę za ubezpieczenie OC dla Twojego samochodu. Wystarczy, że wprowadzisz podstawowe informacje o swoim pojeździe, a system automatycznie przedstawi Ci ofertę.

W przypadku pojawienia się dodatkowych pytań lub wątpliwości możesz zadzwonić pod numer 22 4444444. Doświadczeni konsultanci LINK4 są dostępni, aby odpowiedzieć na Twoje pytania czy też pomóc w doborze odpowiedniej polisy. Możesz także spotkać się z jednym z agentów współpracujących z LINK4.

Ubezpieczenie OC w LINK4. Szczegółowe informacje sprawdź na www.link4.pl 

Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!

Image
Ikona klienta
Mężczyzna, 38 lat, Ford Fiesta

353 zł

Oblicz składkę

Twój sąsiad właśnie kupił OC za 364 zł!

Image
cena ubezpieczenia - Kobieta
Kobieta, 46 lat, Honda Civic

364 zł

Oblicz składkę

Twój sąsiad właśnie kupił OC za 373 zł!

Image
cena ubezpieczenia - Mężczyzna
Mężczyzna, 39 lat, Volkswagen Passat

373 zł

Oblicz składkę

FAQ - Często zadawane pytania

Co zrobić gdy kończy się termin ważności dowodu rejestracyjnego?

Gdy zbliża się termin ważności dowodu rejestracyjnego, należy udać się do wydziału komunikacji w swoim powiecie lub mieście, aby dokonać jego wymiany. Sam wniosek można także złożyć drogą online, załączając niezbędne dokumenty. W tej procedurze konieczne jest potwierdzenie działania podpisem elektronicznym lub profilem zaufanym, za pośrednictwem platformy ePUAP.

Co jest potrzebne do wydania nowego dowodu rejestracyjnego?

Aby wymienić dowód rejestracyjny, potrzebujesz następujących dokumentów: wniosku o wymianę dowodu, starego dowodu rejestracyjnego oraz dowodu tożsamości. Dla firm i instytucji wymagane są odpis KRS i zaświadczenie o numerze REGON. Konieczne jest także potwierdzenie opłaty skarbowej. Jeśli pojazd został zarejestrowany po 1 lipca 1999 roku, potrzebujesz karty pojazdu. Składając dokumenty nie będąc właścicielem, potrzebujesz pełnomocnictwa. Niektóre urzędy mogą też wymagać potwierdzenia ubezpieczenia OC i dowodu opłacenia składki.

Ile kosztuje wymiana dowodu rejestracyjnego?

Za samą wymianę dowodu bez potrzeby wydania dodatkowego dokumentu tymczasowego płacisz 54,50 zł. Jeśli potrzebujesz również pozwolenia czasowego, koszt wzrasta do 73,50 zł. Potwierdzenie zapłaty za nowy dowód rejestracyjny powinieneś dołączyć do kompletu dokumentów. Dane do przelewu znajdziesz na witrynie internetowej odpowiedniego urzędu.

Czy można złożyć wniosek o wymianę dowodu rejestracyjnego przez internet?

Możesz złożyć wniosek o nowy dowód rejestracyjny na dwa sposoby: osobiście odwiedzając odpowiedni wydział komunikacji lub korzystając z platformy internetowej epuap.gov.pl. Wybierając opcję online, zyskujesz na wygodzie i efektywności – pozwala to uniknąć kolejek oraz zaoszczędzić cenny czas. Niezależnie od wybranej metody, formularz wniosku możesz pobrać z oficjalnej strony internetowej Twojego urzędu miasta lub wziąć bezpośrednio podczas wizyty w urzędzie. Składanie wniosku przez internet staje się coraz bardziej popularne, dzięki łatwości i szybkości tego procesu.

Przeczytaj podobne wpisy

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz OC i AC

w 20 sekund!

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon.-pt.: 8-21