Miękki dowód rejestracyjny – jak i kiedy go wyrobić? Odpowiadamy!

Rejestracja samochodu osobowego to szybki proces, jednak na wydanie stałego dowodu rejestracyjnego, każdy kierowa musi poczekać. By móc poruszać się po drogach oraz załatwiać inne formalności, wydawany jest miękki dowód rejestracyjny.

W dzisiejszym artykule poświęcimy temu dokumentowi więcej miejsca.

Spis treści:
1. Czym jest miękki dowód rejestracyjny?
2. Zgubiony miękki dowód – co zrobić?
3. Miękki dowód a ubezpieczenie OC
4. Miękki dowód rejestracyjny. Kilka słów na koniec

W 2021 roku w Polsce zarejestrowano ponad 1,5 miliona nowych pojazdów. Do tego trzeba doliczyć jeszcze pojazdy przerejestrowane, oraz sprowadzone z zagranicy. Właściciel każdego z nich musiał udać się do wydziału komunikacji po dowód rejestracyjny. 

Czym jest miękki dowód rejestracyjny? 

Miękki dowód rejestracyjny to tymczasowy dokument wydawany na 30 dni z możliwością jednorazowego przedłużenia okresu ważności o dodatkowe dwa tygodnie. Upoważnia on do poruszania się zakupionym pojazdem po drogach publicznych. Po około 30 dniach kierowca zgłasza się do wydziału komunikacji po odbiór stałego dowodu rejestracyjnego. To, czy jest on już gotowy do odbioru możesz sprawdzić na stronie https://info-car.pl/new/rejestracja-pojazdu/sprawdz-status-dowodu-rejestracyjnego

A jak wygląda procedura wyrabiania dokumentu, jakim jest miękki dowód rejestracyjny? Pierwszym krokiem jest udanie się do wydziału komunikacji w Twoim miejscu zamieszkania. Sprawdź, czy Twoje Starostwo Powiatowe lub urząd Gmina oferuje elektroniczny system rezerwacji kolejek, za pomocą którego możesz umówić się na spotkanie o wybranej godzinie. Możesz również przesłać dokumenty online, jeśli Twoje biuro ma skrzynkę e-mail. Sprawdź ich stronę internetową, aby uzyskać więcej informacji. 

Zobacz także: Jak poprawnie złożyć wniosek o rejestrację pojazdu?

Jakie dokumenty są potrzebne do wyrobienia miękkiego dowodu rejestracyjnego? Ilość wymaganych dokumentów różni się w zależności od tego, czy chcesz zarejestrować nowy pojazd, czy ponownie zarejestrować używane auto. Jednak zawsze powinieneś ze sobą mieć:

  • formularz rejestracji,
  • dokument tożsamości,
  • dowód własności pojazdu, 
  • dokumenty rejestracyjne,
  • dowód badania technicznego, 
  • ważną polisę OC.

W urzędzie otrzymasz dowód, miękki na pierwszy miesiąc, a po tym okresie już stały dokument. Wraz z nim dostaniesz też tymczasowe tablice rejestracyjne, które oddasz, gdy odbierać będziesz te bezterminowe. A jak przedstawia się kwestia miękki dowód a ubezpieczenie? Urzędnik ma obowiązek sprawdzić, czy zarejestrowany pojazd jest ubezpieczony. W przypadku auta używanego możesz przedstawić polisę na byłego właściciela pojazdu. W przypadku nowego samochodu należy jak najszybciej wykupić polisę OC. Po otrzymaniu twardego dowodu zaktualizujesz dane w polisie, takie jak na przykład numer rejestracyjny. Zanim go otrzymasz, możesz podać numer VIN. 

miekki-dowod-rejestracyjny-3

Zgubiony miękki dowód – co zrobić? 

Może się jednak zdarzyć, że przed odbiorem stałego dowodu, okaże się, że zgubiłeś dowód rejestracyjny miękki. Jednak nie martw się, jest rozwiązanie takiej sytuacji, musisz tylko udać się do wydziału komunikacji. Tam pobierz oświadczenie o utracie pozwolenia czasowego, wypełnij je i złóż w odpowiednim okienku. W innym przypadku twardy dowód rejestracyjny nie zostanie wydany. Jest to prosty wniosek składający się z jednej strony. 

A jak wygląda miękki dowód rejestracyjny? Jest podobny do tak zwanego twardego, jednak jest kilka istotnych różnic. Po pierwsze ma on tylko dwie strony zamiast sześciu jak w przypadku trwałego dowodu. Dlatego też zawiera on znacznie mniej informacji. Znajdują się w nim tylko podstawowe dane dotyczące pojazdu oraz te umożliwiające jego identyfikację przez uprawnione do tego służby. Kolory oraz wygląd samego dokumentu są takie sama jak w przypadku dowodu stałego.

Jeżeli zgubiłeś tymczasowy dowód, a ten stracił już swoją ważność, grozi Ci mandat. Jednak tylko w przypadku gdy nie odbierzesz stałego dowodu. W myśl przepisów będzie to oznaczało, że poruszasz się autem bez ważnych dokumentów. Policjant w czasie kontroli w takim przypadku może ukarać Cię mandatem w wysokości od 20 do 500 złotych oraz zakazać dalszej jazdy. Mandat ten będzie raczej z górnej granicy dopuszczalnego przedziału. W mieście oznacza to zaparkowanie auta na najbliższym parkingu, jednak w trasie może oznaczać to konieczność wezwania lawety. Niestety koszt takiej usługi będziesz musiał pokryć z własnej kieszeni. Jak widzisz zagubiony miękki dowód rejestracyjny, może być przyczyną dużych kłopotów.

Dlatego powinieneś pamiętać jak ważny jest miękki dowód rejestracyjny, oraz pilnować, by go nie zgubić. Gdy zbliża się termin jego ważności, a nie masz jeszcze potwierdzenia, że twardy dowód jest już gotowy do odebrania, powinieneś działać. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest złożenie wniosku o przedłużenie ważności tymczasowego dokumentu o 14 dni. Pisemny wniosek musi zawierać uzasadnienie przedłużenia. Taka sytuacja jest możliwa tylko raz, nie ma możliwość dalszego wydłużania czasu obowiązywania pozwolenia czasowego.

miekki-dowod-rejestracyjny-2

Miękki dowód a ubezpieczenie OC 

Zastanawiasz się może, czy kupując auto i rejestrując je na Twoje imię i nazwisko, możesz na dowód rejestracyjny miękki ubezpieczyć samochód. Oczywiście, jest taka możliwość, ba nawet masz kilka możliwości. Po pierwsze możesz kontynuować polisę poprzedniego właściciela. W tym celu najlepiej skontaktować się z jego ubezpieczycielem. Konieczne to jest do dokonania ewentualnej rekalkulacji składki. Jednak nowa cena ubezpieczenia może okazać się zbyt wysoka Twoim zdaniem. W takim przypadku nie musisz decydować się na przedstawioną przez ubezpieczyciela ofertę. 

Drugim rozwiązaniem jest wybranie innego ubezpieczyciela i ubezpieczenie auta na Twoje nazwisko. Dzięki temu zaczniesz od pierwszego dnia obowiązywania polisy zbierać zniżki za bezszkodową jazdę. Zazwyczaj po pierwszym roku ubezpieczenia możesz nabyć zniżkę na polisę w kolejnym roku. Pamiętaj o tym, gdy będziesz zastanawiał się, którą z tych opcji wybrać. Warto obie propozycje porównać i przeliczyć, która z nich jest korzystniejsza.

Jeżeli zdecydujesz się na zupełnie nowe ubezpieczenie, zapraszamy do zapoznania się ofertą polis komunikacyjnych LINK4. Na naszej stronie znajdziesz kalkulator składek, dzięki któremu wygodnie poznasz wysokość składki ubezpieczeniowej oraz zakres ochrony ubezpieczeniowej. Poza obowiązkowym ubezpieczeniem OC znajdziesz w naszej ofercie polisy Auto Casco, NNW, Assistance oraz wiele innych. Oferujemy atrakcyjne ceny, bogaty pakiet usług dodatkowych oraz dogodne formy kontaktu. Wybraną polisę możesz zakupić przez internet, co jest wygodnym i szybkim rozwiązaniem. Warto też porozmawiać bezpośrednio z konsultantami pod numerem 22 4444444 lub osobiście spotkać się z agentem współpracującym z LINK4.

miekki-dowod-rejestracyjny-1

Miękki dowód rejestracyjny. Kilka słów na koniec 

Jak widzisz, jest kilka kwestii, o których trzeba pamiętać, gdy otrzymasz miękki dowód rejestracyjny. Pilnuj terminu ważności dokumentu, gdyż poruszanie się bez ważnego dowodu rejestracyjnego jest wykroczeniem karanym wysokim mandatem.

Sprawdź również: Rejestracja samochodu z zagranicy. O czym warto pamiętać?

Pamiętaj też, że mając tymczasowy dowód rejestracyjny, bez żadnych problemów możesz ubezpieczyć zakupiony samochód. W LINK4 znajdziesz bogatą ofertę polis komunikacyjnych, dzięki którym zabezpieczysz się przed konsekwencjami wielu nieprzewidzianych i nieprzyjemnych zdarzeń na drodze.

Nie zwlekaj, ubezpiecz Twój samochód w LINK4 już dziś. Sprawdź kalkulator OC dostępny na naszej stronie, aby obliczyć wysokość składki. 

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Redakcja

Komentarze