Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Kara za brak przeglądu. Co jeszcze grozi kierowcy poza mandatem?

Czas czytania: 3 min. 25 sek.

Poruszanie się pojazdem bez ważnego badania technicznego może okazać się drogie w swoich skutkach. Najczęściej skutkuje mandatem karnym, jednakże mogą nas spotkać również inne sankcje.

Spis treści:
1. Kiedy kierowcy grozi kara za brak przeglądu? Wyjaśniamy
2. Brak ważnego przeglądu a ubezpieczenie OC i AC
3. Brak ważnego przeglądu – jak odzyskać dowód rejestracyjny?
4. Zakończenie: kara za brak przeglądu. Kilka słów na koniec.

Przegląd pojazdu jest prawnym warunkiem koniecznym, aby mógł on poruszać się po drodze. Odbywa się w ściśle określonych odstępach czasu i warto o nim nie zapomnieć. Dowiedz się, dlaczego pełni tak ważną funkcję.

Kiedy kierowcy grozi kara za brak przeglądu? Wyjaśniamy

Brak ważnego przeglądu naszego pojazdu to złamanie polskiego prawa. Wszelkie informacje i wymagania zostały bowiem zawarte w artykule 81 Prawa o ruchu drogowym. Możemy znaleźć tam zapis informujący nas, że właściciel pojazdu jest zobowiązany przedstawić pojazd do badania technicznego. Warto rozróżnić w tym miejscu przegląd rejestracyjny, a badanie okresowe. Oba są przeglądami technicznymi. Jednakże pierwszy nich musi być przeprowadzony przed pierwszą rejestracją pojazdu w Polsce. Natomiast badanie okresowe to przegląd wykonywany w określonych odstępach czasowych. Informacje o przeprowadzonym badaniu znajdują się w dowodzie rejestracyjnym oraz w CEPiK-u. 

Niestety na polskich drogach coraz bardziej wzrasta odsetek samochodów bez ważnie przeprowadzonych przeglądów okresowych. Ich właściciele często nie zdają sobie sprawy z grożących za to konsekwencji. Jazda bez przeglądu jest więc ryzykowna. Nie tylko ze względu na grożące kary, ale przede wszystkim dlatego, że zagrożone staje się nasze zdrowie lub nawet życie

Kara za brak przeglądu grozi kierowcy podczas kontroli drogowej. Policja oraz Inspekcja Transportu Drogowego mają dostęp do wszelkich danych o naszym pojeździe, dlatego bez problemu zweryfikują aktualność przeprowadzanych badań technicznych. 

kara-za-brak-przegladu

Co grozi za brak przeglądu?

  • Mandat karny to podstawowa sankcja, która w sytuacji braku ważnego badania technicznego pojazdu, spotka nas podczas kontroli drogowej. Taryfikator przewiduje za ten występek mandat w wysokości od 20 zł do nawet 500 zł. Co prawda nie są do niego przypisane punkty karne, jednak nie stwarza to bardziej optymistycznej wizji. Jaki mandat za brak przeglądu, który wygasł zaledwie kilka dni temu? W takim wypadku spotkanie z funkcjonariuszami może zakończyć się „tylko” pouczeniem i mandatem karnym.

  • Zatrzymanie dowodu rejestracyjnego stanowi formalnie obligatoryjną karę za brak przeglądu. W związku z tym, że nie mamy obowiązku posiadać papierowej wersji dowodu rejestracyjnego, blokada wspomnianego dokumentu odbywa się elektronicznie. Poprzez serwis CEPiK funkcjonariusze blokują Twój dowód rejestracyjny i tym samym kierują pojazd na badanie techniczne. Musi być ono obowiązkowo przeprowadzone w ciągu 7 dni. Jeśli funkcjonariusz dokonujący kontroli drogowej po oględzinach stwierdzi zły stan techniczny pojazdu, musi on zostać odholowany na najbliższy parking. Opłatę z tym związaną również ponosi właściciel pojazdu.

  • Dodatkowo od 2022 roku grozi nam podwójna stawka za badanie techniczne. Z taką taryfikacją spotkają się kierowcy, którzy z przeglądem swojego pojazdu spóźnili się ponad 30 dni. Dodatkowa opłata będzie zasilać konto Transportowego Dozoru Technicznego.

Przeczytaj także: Badanie techniczne pojazdu. 5 rzeczy, o których musisz pamiętać.

Brak ważnego przeglądu a ubezpieczenie OC i AC

Użytkowanie pojazdu bez ważnego badania technicznego niesie za sobą wiele konsekwencji. Większość z nich została wymieniona wyżej. Teraz przyjrzyjmy się kwestii związanej z ubezpieczeniem naszego pojazdu i ewentualną wypłatą z tego tytułu.

OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym, któremu podlegają wszystkie zarejestrowane pojazdy. Nie muszą one spełniać warunku posiadania ważnego badania technicznego. W związku z tym brak przeglądu nie będzie skutkował problemami z wypłatą odszkodowania. Jeśli hipotetycznie staniesz się sprawcą zdarzenia drogowego lub wypadku, odszkodowanie zostanie pokryte z polisy OC. Jednak, jeśli na miejsce zdarzenia przyjedzie policja, możemy zostać ukarani mandatem karnym za brak badania okresowego pojazdu oraz zablokowaniem dowodu rejestracyjnego. W przypadku polisy OC ubezpieczyciel może wystąpić z wnioskiem o cofnięcie wypłaty z tego tytułu. W takim wypadku musi on jednak udowodnić, że zły stan techniczny danego pojazdu przyczynił się bezpośrednio do powstania zdarzenia drogowego.

kara-za-brak-przegladu

Brak ważnego przeglądu – jak odzyskać dowód rejestracyjny?

Zablokowanie dowodu rejestracyjnego pojazdu to jedna z konsekwencji braku badania technicznego. W związku z tym, że od 1 października 2018 nie musimy posiadać przy sobie papierowej wersji tego dokumentu, zatrzymanie dowodu odbywa się elektronicznie. Służy do tego platforma CEPiK. Brak przeglądu zostaje w niej odnotowany, a dowód rejestracyjny ulega blokadzie. 

Od tego momentu kierowca ma dokładnie 7 dni na udanie się do stacji diagnostycznej w celu zrobienia badania technicznego. W przypadku poważnych usterek muszą być one naprawione przed upływem tego terminu. Po spełnieniu tych czynności kierowca może zgłosić wniosek o odblokowanie dowodu rejestracyjnego. Najpierw w urzędzie należy zgłosić fakt wykonania przeglądu pojazdu. Następnie przez platformę CEPiK złożyć wniosek o odzyskanie dowodu rejestracyjnego, a co za tym idzie o dopuszczenie pojazdu do ruchu drogowego.

Zobacz również: Przegląd samochodu i badanie techniczne pojazdu – wszystko, co musisz wiedzieć

kara-za-brak-przegladu

Zakończenie: kara za brak przeglądu. Kilka słów na koniec.

Podobnie jak troszczymy się o własne zdrowie, warto pamiętać o badaniu technicznym naszego pojazdu. Brak przeglądu może skutkować poważnymi konsekwencjami. Warto mieć ich świadomość. Podczas kontroli drogowej za brak przeglądu, mandat jest najlżejszą karą. Zły stan techniczny pojazdu może przecież mieć tragiczny wpływ na nasze życie lub zdrowie. Wtedy kara za brak przeglądu jest w swych skutkach najdotkliwsza.

Podobnie jak ważne badanie techniczne, dla każdego pojazdu obowiązkowe jest ubezpieczenie OC. W LINK4 możesz skorzystać z atrakcyjnej oferty dostosowanej do Twoich potrzeb. Warto sięgnąć również po polisę AC. Chroni ona nasz pojazd w sytuacji kradzieży lub innych zdarzeń drogowych. 

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz OC i AC

w 20 sekund!

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon.-pt.: 8-21