Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Mycie podwozia. Wyjaśniamy, dlaczego warto zrobić to po zimie

Czas czytania: 4 min. 18 sek.

Kierowcy często pomijają mycie podwozia. Nie powinno tak być, gdyż zbiera się na nim wiele zabrudzeń oraz niebezpiecznych substancji. Zwłaszcza po zimie warto gruntownie umyć podwozie. Jak tego dokonać i dlaczego jest to takie ważne? Wyjaśniamy!

Spis treści:
1. Mycie podwozia – gra warta świeczki?
2. Mycie podwozia po zimie
3. Jak i gdzie umyć podwozie samochodu?
4. O czym musisz pamiętać, jeżeli chodzi o mycie podwozia?

Podwozie nie jest elementem, o który przesadnie dba każdy kierowca. Regularnie myjemy karoserię, czyścimy ją czy też woskujemy. Często sprawdzamy ciśnienie w kołach oraz uzupełniamy płyny eksploatacyjne. Jednak należy zadbać także o podwozie, gdyż w trakcie poruszania się po drogach zbiera się na nim dużo zanieczyszczeń i osadza się sól po zimie. To wszystko może prowadzić do korozji oraz innych uszkodzeń tego ważnego elementu. 

Mycie podwozia – gra warta świeczki?

Wielu kierowców uważa, że podwozie jest niezniszczalne. Jest to oczywiście nieprawda. Ten element konstrukcji samochodu narażony jest na pracę w trudnych warunkach, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Wtedy to na drogach znajduje się sól, oraz inne substancje, które mają zapobiegać oblodzeniu i zamarzaniu nawierzchni. Z jednej strony pozwalają one na bezpieczne poruszanie się, ale z drugiej mają szkodliwy wpływ na kondycję podwozia. 

Podwozie samochodu narażone jest nie tylko na działanie soli, ale także na uszkodzenia mechaniczne spowodowane drobnymi kamieniami czy też innymi przedmiotami znajdującymi się na drodze. Wszystko to sprawia, że podwozie jest bardzo podatne na powstawanie rdzy. A jak wiadomo, to największy wróg wszystkiego, co stworzone jest z metalu, w tym także pojazdów. Jeżeli w porę nie będziesz przeciwdziałać pojawianiu się ognisk rdzy, to w krótkim czasie Twój samochód będzie nadawał się do remontu lub do zezłomowania.

Sprawne podwozie to także kwestia bezpieczeństwa. Znajdują się na nim inne elementy, takie jak tłumik, dyferencjały czy też elementy zespołu napędowego. Jeżeli zostaną one uszkodzone lub zabrudzone w sposób uniemożliwiający ich prawidłową pracę, może dojść do wypadku. Mycie podwozia samochodu po zimie jest doskonałym sposobem na konserwację oraz zapewnienie prawidłowego działania wszystkich znajdujących się tam podzespołów.

Mycie podwozia po zimie pozwoli Ci ocenić stan znajdujących się tam podzespołów. Gdy usuniesz warstwy śniegu, brudu, soli oraz innych zanieczyszczeń możesz obejrzeć, w jakim stanie się one znajdują. Często okazuje się bowiem że jeden lub kilka z nich wymaga naprawy, a czasem nawet wymiany. Jak widzisz, więc mycie podwozia jest warte świeczki, ponieważ może zapobiec różnego rodzaju kłopotom i wydatkom.

Dlatego też nie warto zwlekać! Przy najbliższej okazji umyj nie tylko karoserię czy koła, ale także podwozie Twojego samochodu. Nie jest to czynność skomplikowana, a dzięki niej jeszcze bardziej zadbasz o bezpieczeństwo i dobry stan techniczny Twojego auta. Nie zajmie Ci to dużo czasu, a z pewnością uchroni Cię przed dużymi wydatkami w przyszłości.

Zobacz także: Konserwacja podwozia – co to jest i kiedy warto ją zrobić?

mycie-podwozia

Mycie podwozia po zimie 

Jak to się dzieje, że z pozoru niegroźna sól oraz piasek są w stanie zaszkodzić podwoziu praktycznie każdego samochodu? Wbrew temu, co myśli wiele osób, sól na drogach nie jest taka sama, jak ta, której używamy w kuchni. Jest to specjalny roztwór składający się w 95% z chlorku sodu. Reszta składu to specjalne substancje nierozpuszczalne w wodzie oraz takie, które mają zapobiec zamarzaniu. Dzięki temu nawet marznąca mżawka nie powinna stanowić zagrożenia dla aut poruszających się po drodze posypanej taką solą.

Roztwór ten ma za zadanie obniżyć temperaturę zamarzania wody z zera do około 21°C. Jednak tylko teoretycznie. W praktyce obniża temperaturę, w której zamarza woda o około 9°C. Jeżeli więc temperatura spadnie poniżej 10°C, sól drogowa przestanie zapobiegać zamarzaniu wody. Jako że ma ona właściwości higroskopijne, przyciąga do siebie cząsteczki wody. Jej osadzanie się na karoserii czy też na podwoziu samochodu może być brzemienne w skutkach. Tam, gdzie znajduje się nieosłonięty materiał, np. stal lub blacha, może dojść do pojawienia się ognisk korozji.

Mokry, świeży śnieg, który często osadza się na podwoziu, również może być przyczyną uszkodzeń. Ogromne ilości wilgoci, które w sobie zawiera, mogą także prowadzić do powstawania korozji; zwłaszcza w miejscach nieosłoniętych i najbardziej na to narażonych. Korozji ulec mogą  mocowania tłumika, przewody i uchwyty, w których się one znajdują. Przewody korodują głównie starszych samochodach, gdzie są one zazwyczaj nieosłonięte. Dlatego jeżeli Twoje auto ma za sobą kilka dobrych lat, warto obejrzeć jego podwozie.

Żeby uniknąć korozji, dobrze jest przed rozpoczęciem sezonu zimowego zabezpieczyć podwozie powłoką antykorozyjną. W tym celu najlepiej jest zgłosić się do wyspecjalizowanego warsztatu. Mimo że proces ten może wydawać się prosty, jednak wymaga demontażu niektórych elementów i umiejętnego postępowania z nakładanym specyfikiem. 

mycie-podwozia

Jak i gdzie umyć podwozie samochodu?

Zastanawiasz się, gdzie umyć podwozie samochodowe po zimie? Możesz to zrobić w wielu miejscach, takich jak myjnia z myciem podwozia. Wystarczy wybrać odpowiedni program, a podwozie Twojego samochodu zostanie umyte. Jednak nie jest to rozwiązanie doskonałe, ponieważ skuteczność mycia, jak i jego czas jest ograniczony. Na każde auto przewidziany jest taki sam czas bez względu na to, jak bardzo jest ono zabrudzone.

Drugim – o wiele skuteczniejszym – sposobem na mycie podwozia samochodowego jest skorzystanie z usług specjalistycznych firm. Wykorzystują one do tego myjki parowe wytwarzające parę suchą i mokrą. Proces takiego mycia podzielony jest na dwie części. Po pierwsze za pomocą mokrej pary usuwane są pozostałości soli, śniegu, piachu oraz innych zabrudzeń, które są trudne do usunięcia w inny sposób. Następnie podwozie myte jest z użyciem suchej pary. Jej zadaniem jest pozbycie się tłustych, trudnych do usunięcia plam na przykład po oleju. 

Dużym plusem tego rozwiązania jest jego ekologiczność. Do procesu mycia używa się tylko samej wody bez dodatku jakichkolwiek substancji chemicznych. Dzięki temu podwozie nie jest narażone na działanie żrących czy silnie działających preparatów.

Jak widzisz, zadbanie o dobrą kondycję podwozia Twojego samochodu nie jest aż takie trudne. Nie musisz także myć go tak często jak nadwozia, wystarczy zrobić to raz przed rozpoczęciem okresu zimowego oraz drugi raz, tuż po jego zakończeniu. Dzięki temu będziesz mógł cieszyć się sprawnym pojazdem przez cały rok. 

Przeczytaj również: Lakierowanie zderzaka. Jak, gdzie i w jakiej cenie to zrobić?

mycie-podwozia

O czym musisz pamiętać, jeżeli chodzi o mycie podwozia?

Najważniejsze, by pamiętać o regularnym dokonywaniu mycia podwozia. Ma to kluczowe znaczenie dla konserwacji tego elementu. Pamiętaj też, żeby zgłosić się do firmy, która wie, jak umyć podwozie samochodu, a nie do „przypadkowego” warsztatu, który się w tym nie specjalizuje. Konsekwencje tego mogą być bardzo poważne i wiązać się z koniecznością naprawy.

Pamiętaj także, aby ubezpieczyć Twoje auto. Dlatego też zapraszamy Cię na stronę LINK4.pl. Znajdziesz tu bogatą ofertę ubezpieczeń komunikacyjnych. Dzięki nim zabezpieczysz siebie, Twoich bliskich oraz Twój pojazd na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń losowych. Sprawdź także kalkulator OC dostępny na naszej stronie, aby wyliczyć wysokość składki.

Nie czekaj, odwiedź LINK4 już dziś i zobacz, ile możesz zyskać! 

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz OC i AC

w 20 sekund!

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon.-pt.: 8-21