Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Wymiana płynu hamulcowego. Cena i objawy zużycia

Czas czytania: 4 min. 11 sek.

W nowoczesnym samochodzie znajduje się dużo materiałów eksploatacyjnych. Aby spełniały swoje zadanie, powinieneś pamiętać o ich regularnym serwisowaniu. Wyjaśnimy Ci jak tego dokonać i jakie znaczenie dla funkcjonowania pojazdu ma płyn hamulcowy.

Spis treści:
1. Płyn hamulcowy. Do czego służy?
2. Wymiana płynu hamulcowego – kiedy jest konieczna?
3. Jak wymienić płyn hamulcowy? Instrukcja krok po kroku
4. Wymiana płynu hamulcowego. Kilka słów na koniec

Z badań świadomości użytkowników aut wynika jedna niepokojąca rzecz. Prawie 25% kierowców wcale nie wymienia płynu hamulcowego, gdyż nie wie, że jest to konieczne. A bez tego układ hamulcowy może Cię zawieść w najmniej odpowiednim momencie. Dlatego warto wiedzieć, jaką funkcję płyn ten pełni oraz jak o niego dbać.

Płyn hamulcowy. Do czego służy? 

Przeciętny kierowca sobie tego nie uświadamia, ale pod maską samochodu bardzo dużo się dzieje w trakcie jazdy. Zwłaszcza zawieszenie oraz układ hamulcowy ciężko pracują w ekstremalnych warunkach. Odpowiednie serwisowanie oraz regularna wymiana płynów eksploatacyjnych jest bardzo ważna.

Główne zadanie płynu hamulcowego polega na przenoszeniu siły Twojej stopy z pedału na zaciskające się na tarczach hamulce. Dzięki temu nie musisz używać ogromnej siły za każdym razem, gdy chcesz zwolnić lub się zatrzymać. Czyli upraszczając, jakość i kondycja płynu hamulcowego ma bezpośredni wpływ na Twoje bezpieczeństwo na drodze.

Regularna wymiana płynu hamulcowego zapewnia krótszą drogę hamowania oraz większą kontrolę nad zachowaniem pojazdu na drodze. Płyn w złym stanie lub o słabych właściwościach może sprawić, iż droga hamowania wydłuża się kilkakrotnie. A w przypadku sytuacji awaryjnych, praktycznie każdy centymetr więcej może oznaczać różnicę między życiem a śmiercią. Dlatego też warto regularnie wymieniać płyn hamulcowy.

Do najważniejszych właściwości dobrego jakościowo płynu hamulcowego należy pewne hamowanie w każdych warunkach, szybka reakcja układu na naciśnięcie pedału. Płyn taki także chroni cały układ przed wyciekami czy też pojawieniem się ognisk korozji. Ma także wpływ na wydłużenie czasu eksploatacji poszczególnych elementów układu hamulcowego.

Zobacz także: Wymiana płynu chłodniczego. Instrukcja krok po kroku

wymiana-plynu-hamulcowego

Wymiana płynu hamulcowego – kiedy jest konieczna?

Wielu kierowców zastanawia się, co ile wymieniać płyn hamulcowy? Po czym poznać, że nadszedł już na to czas? Oto co w tej kwestii mają do powiedzenia eksperci. W zależności od tego, jak dużo podróżujesz, płyn ten wymieniany powinien być, po przejechaniu każdych kolejnych 40 tys. kilometrów, lub co 2-3 lata. W zależności, która z tych okoliczności pojawi się pierwsza.

Jednak nie musisz czekać aż tak długo. Wymień płyn hamulcowy, kiedy tylko zaczniesz podejrzewać, że zaczyna on tracić swoje właściwości. Oto najczęstsza oznaka, że warto niezwłocznie wymienić płyn hamulcowy. Jeżeli poczujesz, że Twój pedał hamulca pracuje miękko i łatwo możesz docisnąć go do samej podłogi, to pewny znak, że nadszedł czas na wymianę płynu hamulcowego. Najprawdopodobniej znalazła się w nim woda i dlatego traci on swoje właściwości.

A co jeśli nie jesteś zbyt doświadczonym kierowcą i nie wiesz, na co zwrócić uwagę? Cóż, może się okazać, że w pewnym momencie hamulce albo wcale nie zadziałają, albo w bardzo ograniczonym zakresie. Chyba nie musimy mówić, jakie to niesie ze sobą niebezpieczeństwo, podczas awaryjnego hamowania lub próby zatrzymania auta jadącego z dużą prędkością. Dlatego też tak ważna jest regularna wymiana płynu hamulcowego. Cena za zaniedbanie i opieszałość może być w takim przypadku bardzo wysoka.

wymiana-plynu-hamulcowego

Jak wymienić płyn hamulcowy? Instrukcja krok po kroku 

Dowiedziałeś się już co ile wymiana płynu hamulcowego jest konieczna oraz dlaczego jest ona taka ważna. Teraz pokażemy Ci jak samemu wymienić ten materiał eksploatacyjny. Nie jest to trudne, jednak potrzebny jest dostęp do podnośnika oraz pomoc drugiej osoby w niektórych etapach.

Pierwszym krokiem, jest wjechanie pojazdem na podnośnik. Upewnij się, że pojazd jest stabilny i unieruchomiony. Następnie zdejmij wszystkie koła i odłóż je na bok. Dobrze jest zaznaczyć sobie, które koło jest które, by na koniec założyć je na odpowiednie miejsce. Otwórz maskę samochodu, odkręć zakrętkę zbiornika wyrównawczego i dolej nowego płynu, aż do krawędzi. Nie spuszczaj wcześniej starej cieczy, gdyż grozi to zapowietrzeniem całego układu hamulcowego. Następnym krokiem będzie spuszczenie starego płynu. W tym celu potrzebny będzie Ci przezroczysty wężyk oraz pojemnik lub butelka, do której będzie trafiał zużyty płyn.

Spuszczanie rozpocznij od odpowietrznika znajdującego się najdalej od pompy hamulcowej. Zazwyczaj jest to ten przy tylnym prawym kole auta. Umiejscowiony jest on najczęściej przy zacisku hamulcowym. Wężyk z jednej strony nałóż na odpowietrznik, a z drugiej umieść w przygotowanym zbiorniczku lub butelce. W tym momencie potrzebny będzie Ci ktoś do pomocy. Poproś kogoś o to, by siedząc za kierownicą, kilkukrotnie wcisnął pedał hamulca. W ten sposób wzrośnie ciśnienie w układzie hamulcowym. Następnie osoba ta powinna przez cały czas trzymać wciśnięty pedał hamulca.

Ty w tym czasie odkręć odpowietrznik i spuść stary płyn do zbiornika. Poznasz to po kolorze cieczy. Na koniec w systemie powinien pozostać tylko płyn w kolorze, jaki dolałeś, bez zanieczyszczeń czy też pęcherzyków powietrza. Oczywiście wraz z ubytkiem starego płynu powinieneś do zbiornika wyrównawczego dolewać nowego. Jeżeli czeka cię wymiana płynu hamulcowego z ABS, cała operacja powinna być przeprowadzona na włączonym silniku.

Dopiero po zakręceniu odpowietrznika, Twój pomocnik może zdjąć nogę z pedału. Jednak to jeszcze nie koniec pracy. Zostały Ci jeszcze trzy odpowietrzniki do spuszczenia starego płynu hamulcowego. Kierunek, w jakim powinieneś się poruszać, to lewy tył, prawy przód i lewy przód pojazdu. W autach z systemem ABS kolejność odpowietrzników jest odwrotna.

To ile płynu hamulcowego będziesz musiał wlać do zbiornika, zależy od marki i modelu auta. Informację taką powinieneś znaleźć w instrukcji obsługi lub w Internecie. Na koniec załóż koła oraz sprawdź działanie hamulców. Jeżeli wszystko wykonałeś prawidłowo, powinny one działać  bez zarzutu.

Jeżeli uważasz, że ta procedura jest zbyt skomplikowana lub czasochłonna zawsze możesz skorzystać z usługi warsztatu samochodowego. Koszt wymiany płynu hamulcowego oscyluje w granicach 100, do 120 złotych. Biorąc pod uwagę, że konieczna jest co około 2 lata, nie jest to wcale cena wygórowana.  Zwłaszcza że masz pewność, iż została przeprowadzona przez profesjonalistów.

Przeczytaj również: Droga hamowania – co to jest i od czego zależy?

wymiana-plynu-hamulcowego

Wymiana płynu hamulcowego. Kilka słów na koniec

Teraz wiesz już nie tylko, dlaczego trzeba wymieniać płyn hamulcowy regularnie, ale także jak rozpoznać, iż stracił on swoje pierwotne właściwości. Dowiedziałeś się także jak krok po kroku dokonać takiej wymiany samodzielnie. Mamy nadzieję, że dzięki naszemu poradnikowi, będziesz poruszał się bezpiecznym i w pełni sprawnym samochodem.

Pamiętaj także, że w LINK4 możesz ubezpieczyć swój pojazd oraz siebie i bliskich. Oferujemy szereg polis komunikacyjnych, dzięki, którym możesz zabezpieczyć się od nieszczęśliwych następstw wielu nieprzewidzianych sytuacji, jakie mogą Cię spotkać na drodze.

Nie czekaj, ubezpiecz się w LINK4 już teraz! Sprawdź także kalkulator OC dostępny na naszej stronie, aby obliczyć wysokość składki.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach, wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

 

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz OC i AC

w 20 sekund!

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon.-pt.: 8-21