Kup online
polisę OC/AC
Image
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Motoryzacyjna lista samochodów NAJ - cz.3

Czas czytania: 2 min. 2 sek.

Motoryzacja, jak każda inna dziedzina, pełna jest rekordów. W ludzkiej naturze leży przekraczanie kolejnych barier i nie inaczej jest w przypadku świata samochodów. Na koniec naszego cyklu kilka rekordów być może mniej poważnych, ale nie mniej intrygujących.

 

11. Najszybszy przejazd z przyczepą kempingową

Nikt nie lubi na drogach wlekących się niemiłosiernie amatorów wakacyjnego kempingu z ich przyczepami. Może gdyby wzięli przykład z Jasona Sandsa z USA, ich odbiór w społeczeństwie byłby lepszy. Otóż redaktor magazynu Diesel Power, przy użyciu 1000-konnego pickupa GMC Sierra, rozpędził się wraz z przyczepą Carson Kalispell do 228,5 km/h. W takim tempie można zaliczyć kilka kempingów jednego dnia i nie zostać oskarżonym o tamowanie ruchu.

 

12. Najszybsze przemieszczanie auta z wyłączonym silnikiem

W 2010 pewien Chińczyk imieniem Xie Guizhong przepchnął ważący 1890 kg samochód na odległość 50 metrów w czasie 47,7 sekundy za pomocą jednego palca. To godne podziwu, jednak sposobów na przemieszczanie auta bez włączonego silnika jest całkiem sporo. Rekord najszybszego przepchnięcia za pomocą włóczni opartej ostrzem o gardło należy do Sebastiana Kopke z Niemiec i wynosi 40,14 sekundy na dystansie 50 metrów. Najwyraźniej to lepsza technika niż przy użyciu palca, warto zapamiętać.

W kwestii ciągnięcia samochodu najbardziej imponujący jest pewien Chińczyk, który jako liny holowniczej użył swoich włosów. Udało mu się przeciągnąć na wymaganą odległość 5 metrów, ważący 9585 kilogramów autobus. Warto też wspomnieć o polskim wkładzie w tą szlachetną kategorię – kobiecy rekord przeciągnięcia ważącego 2,5 tony samochodu za pomocą włosów, należy do Joanny Sawickiej, znanej jako Anastasia IV. Po przeciągnięciu na odległość 65 stóp pogrzebowego karawanu powiedziała tylko jedno: "To tak bolesne, na jakie wygląda. Nie próbujcie tego samemu"

 

13. Najwięcej osób w Mini

Odkąd brytyjski mikrus pojawił się na rynku w 1959 budził dziwaczną chęć wepchnięcia do jego wnętrza jak największej liczby ludzi. W maju 2014 roku udało się pobić dotychczasowe osiągnięcie i zmieścić 27 dorosłych osób. Niezwykle imponujące, szczególnie biorąc pod uwagę, że do sporo większej nowej wersji auta, zmieściła się raptem jedna dodatkowa osoba. Kiedyś to potrafili zaprojektować pojemne wnętrze.

 

14. Najdłuższy skok na wstecznym

"Skakanie jadąc do przodu jest takie oczywiste" pomyślał znany skatebordzista – Rob Dyrdek, który rozpędziwszy niepozornego Chevroleta Sonica, przefrunął tyłem 27,2 metra do przodu. Szczęśliwie wylądował i pojechał dalej, udowadniając, że można, tylko nie wiadomo po co. Tak czy owak kolejne osiągnięcie na naszej długiej i interesującej liście rekordów.

 

15. Najcięższe auto utrzymane na głowie

Tak, na to też ktoś wpadł, a konkretnie John Evans z Anglii, który posłużył się wspomnianym już wcześniej Mini. Odchudzone auto ważyło 160 kg i Johnowi udało się je utrzymać samym balansem, bez użycia rąk. Co więcej, Brytyjczyk tak pewny jest swego wyczynu, że oferuje 1000 funtów każdemu, komu uda się pobić jego osiągnięcie. Kuszące, ale nie polecamy, żadne ubezpieczanie OC i AC nie pokryje tego rodzaju wypadków.

 

I na koniec rekord bonusowy…

16. Najbardziej włochaty samochód

Zagadką jest, skąd pojawiła się chęć ustanowienia tego rekordu. Niemniej wyzwanie zostało podjęte i dzięki temu każdy ma, dyskusyjnie przyjemną, możliwość podziwiania Fiata 500 oklejonego blisko 120 kg naturalnych ludzkich pukli. Wyczynu tego dokonała Maria Lucia Mungo z Włoch. Auto zostało wycenione na 60 000 funtów. Plotka głosi, że Maria nadal z przyjemnością jeździ swoim włochatym Fiatem na zakupy.

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz OC i AC

w 20 sekund!

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon.-pt.: 8-21