Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Nie ubezpieczyłeś mieszkania? 6 sytuacji, w których będziesz tego żałować

Czas czytania: 2 min. 1 sek.

Ubezpieczenie domu to jedna z pierwszych rzeczy, o jakich powinieneś pomyśleć, zanim wprowadzisz się do wymarzonego mieszkania. Wypadki chodzą po ludziach, dlatego warto zminimalizować ryzyko ich występowania, a w najgorszym przypadku, po prostu dobrze się na nie przygotować. Oto lista losowych sytuacji mogących przydarzyć się każdemu z nas. Zobacz, dlaczego warto mieć zawsze aktualne ubezpieczenie domu i mieszkania.

1. Włamanie

Bez względu na to, jak dobrze jest zabezpieczone twoje mieszkanie/dom, zawsze istnieje prawdopodobieństwo, że złodzieje sforsują drzwi antywłamaniowe, czy złamią kod alarmu. W Polsce, w samym 2014 roku, odnotowano 106 900 kradzieży i włamań. Ubezpieczenie mieszkania w takiej sytuacji pozwoli odzyskać stracony majątek. Warto też zadbać o solidne zamki i system alarmowy, szczególnie w domach.

2. Pożar

Codziennie w całej Polsce strażacy wyjeżdżają kilkaset razy do pożarów. Do głównych przyczyn pożarów należą podpalenia, nieostrożność, niewłaściwa eksploatacja urządzeń i instalacji elektrycznych, urządzeń grzewczych czy świątecznych iluminacji. Tego nikt nie jest w stanie przewidzieć, efektem może być zepsuty telewizor czy inny sprzęt AGD lub RTV.

W najgorszej sytuacji może spłonąć cały twój majątek, łącznie z zaparkowanym obok samochodem. Pamiętaj, że nawet jeśli sam jesteś ostrożny, twój sąsiad może okazać się lekkomyślny. O tragedię nie trzeba się dużo starać np. wystarczy niedopałek papierosa.

3. Wybuch gazu

Efekty mogą być zbliżone do tych po pożarze. Prawdopodobieństwo wybuchu jest największe w dużych blokach. Gaz tworzy wraz z powietrzem mieszaninę wybuchową w momencie, gdy jego udział w mieszance wynosi 2,1-9,5% (propan), 1,5-13,5% (propan-butan) lub 5-15% (gaz ziemny). Wybuch inicjowany jest przez iskrę, płomień albo wysoką temperaturę. Warto zadbać o odpowiednie ubezpieczenie od wybuchu.

4. Zalanie

Zalanie zagraża nam nie tylko, gdy mieszkamy na ostatnim piętrze i obawiamy się przeciekającego dachu. Musisz pamiętać o ewentualności zalążniach przez sąsiadów z góry. Główne przyczyny zalania to przede wszystkim awaria instalacji wodnej, kanalizacyjnej, a w okresie zimowym - awaria centralnego ogrzewania. To jedna z najczęstszych awarii w domu, dlatego warto sprawdzić czy twoja polisa obejmuje ubezpieczenie mieszkania od zalania.

Co, jeśli to my zalejemy sąsiada z dołu? Szacowane koszty, które trzeba ponieść na pokrycie szkody u sąsiada to minimum 800 zł. Do tego należy doliczyć zapłatę za wykonane prace fachowców, koszt w postaci czasu jaki musimy spędzić i stres związany nowa sytuacją. Lepiej zadać sobie pytanie - Czy warto ryzykować?

5. Powódź

Niestety już wiele osób przekonało się, jak drastyczne mogą być jej skutki. Jeśli mieszkasz na terenach, gdzie już w przeszłości zalewane były posesje, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że sytuacja ta się powtórzy.

 6. Nieprzewidziane sytuacje i drobne naprawy

Warto brać pod uwagę usytuowanie twojego domu, na przykład mieszkając przy ruchliwej drodze istnieje prawdopodobieństwo, że w wyniku zdarzenia drogowego twój dom lub część posesji może zostać zniszczona.

O mieszkanie trzeba stale dbać. Koszty napraw np. naprawa przeciekającej rury, czy instalacji elektrycznej, mogą nadszarpnąć domowy budżet. O tej kwestii często zapominamy, a domowe assistance pokryje takie wydatki.

Pamiętaj, nie zawsze musisz uwzględniać w umowie wszystkie powyższe zdarzenia losowe. To, jaki zakres ubezpieczenia powinieneś wybierać, zależy od miejsca zamieszkania i wielu innych czynników zewnętrznych. Dlatego przed zawarciem umowy zasięgnij rady u specjalisty i wykorzystaj kalkulator ubezpieczenia domu. To pomoże podjąć ci dobrą decyzję i zagwarantuje spój na długi czas.

 

Autor tekstu: Piotr Szymański

 

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz OC i AC

w 20 sekund!

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon.-pt.: 8-21