Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

OC na 25-letni samochód – ubezpieczenie dla starszych pojazdów

Image
Ikona klienta
353zł
Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena objemuje: ubezpieczenie OC.
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
Image
Ikona klienta
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
353zł
Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena objemuje: ubezpieczenie OC.
Oblicz składkę
Image
cena ubezpieczenia - Kobieta
595zł
Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC.
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
Image
cena ubezpieczenia - Kobieta
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
595zł
Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC.
Oblicz składkę
Image
cena ubezpieczenia - Mężczyzna
723zł
Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC + Auto Assistance.
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
Image
cena ubezpieczenia - Mężczyzna
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
723zł
Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC + Auto Assistance.
Oblicz składkę
Czas czytania: 7 min. 52 sek.

Czy ubezpieczenie 25-letniego samochodu jest możliwe? Jak najbardziej! Dodatkowo najczęściej kosztuje mniej i nie zawsze musisz je mieć. Sprawdź, kiedy możesz nie kupować OC na 25-letnie auto, a kiedy musisz, i na co trzeba uważać.

Spis treści:

1. Czy ubezpieczenie 25-letniego samochodu jest możliwe?
2. Ubezpieczenie 25-letniego samochodu – co poza wiekiem wpływa na wysokość składki?
3. 25-letni samochód – ubezpieczenie. Na jaką ochronę możesz liczyć?
4. Ile kosztuje ubezpieczenie 25-letniego auta?
5. Ubezpieczenie 25-letniego auta – kilka słów na koniec
6. FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie starszego samochodu

Wydaje się, że 25-letni samochód to staroć. Tymczasem do grona 25-latków w 2023 r. dołączają auta wyprodukowane w 1998 r., czyli np. słynne Passaty B5 czy Audi A4. 

Polacy jeżdżą jednymi z najstarszych aut w Europie. Według danych z raportu IBRM Samar średni wiek parku pojazdów w Polsce na koniec 2022 r.1 to 16 lat. 

Ta średnia nie uwzględnia jednak tzw. martwych dusz, czyli pojazdów uznanych za nieistniejące i niewyrejestrowane. Ich liczba na koniec 2022 r. wyniosła ponad 7 milionów, a średni wiek martwych dusz to aż 36 lat! Jeśli wziąć je pod uwagę, średnia wieku pojazdów w Polsce wzrośnie do 21 lat.

Stąd już bardzo niedaleko do granicy 25 lat, gdzie otworzy się możliwość rejestracji auta jako zabytek. Co z ubezpieczeniem tak starego samochodu? 

Czy ubezpieczenie 25-letniego samochodu jest możliwe?

Zgodnie z art. 23 ust. 1. Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych każda osoba posiadająca pojazd mechaniczny musi zawrzeć umowę OC. Ochronę ubezpieczeniową musi posiadać przez cały okres, gdy samochód jest zarejestrowany. Wyjątkiem są tu pojazdy historyczne – nie muszą one bowiem mieć polisy OC, o ile nie zostaną wprowadzone do ruchu.

Warto wiedzieć! Na pojazd zabytkowy i historyczny możesz też mieć ubezpieczenie krótkoterminowe, ale musisz je wykupić najpóźniej z dniem wprowadzenia pojazdu do ruchu.

stare samochody stoją w komisie

Czym jest pojazd zabytkowy i pojazd historyczny?

To, czym jest pojazd zabytkowy, a czym historyczny, jest dokładnie określone przez prawo. Nie wystarczy bowiem tylko odpowiedni wiek, by auto mogło zostać zaliczone do tej kategorii.

Definicję pojazdu zabytkowego znajdziesz w Ustawie z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym, art. 2, pkt 39, który brzmi: 

Pojazd zabytkowy – pojazd, który na podstawie odrębnych przepisów został wpisany do rejestru zabytków lub znajduje się w wojewódzkiej ewidencji zabytków, a także pojazd wpisany do inwentarza muzealiów, zgodnie z odrębnymi przepisami”.

Ogólna definicja pojazdu historycznego natomiast znajduje się w Ustawie 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Określa ją art. 6 ust. 1, pkt 2. litera d) w brzmieniu:

„Ochronie i opiece podlegają, bez względu na stan zachowania [...] zabytki ruchome będące, w szczególności [...] wytworami techniki, a zwłaszcza urządzeniami, środkami transportu oraz maszynami i narzędziami świadczącymi o kulturze materialnej, charakterystycznymi dla dawnych i nowych form gospodarki, dokumentującymi poziom nauki i rozwoju cywilizacyjnego2.

Definicję pojazdu historycznego podaje też Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, której art. 1. punkt 11) mówi, że pojazdem historycznym jest „pojazd mechaniczny, o którym mowa w pkt 10, będący:

a) pojazdem zabytkowym w rozumieniu przepisów ustawy – Prawo o ruchu drogowym,

b) pojazdem mającym co najmniej 40 lat,

c) pojazdem mającym co najmniej 25 lat i który został uznany przez rzeczoznawcę samochodowego za pojazd unikatowy lub mający szczególne znaczenie dla udokumentowania historii motoryzacji”3.

Jak widzisz, każdy pojazd zabytkowy jest pojazdem historycznym, ale nie każdy pojazd historyczny jest pojazdem zabytkowym

Pamiętaj też, że nie każdy 25-letni samochód zarejestrujesz jako zabytek. Aktualnie o zarejestrowaniu pojazdu jako zabytkowy decyduje Wojewódzki Konserwator Zabytków na podstawie wniosku o rejestrację. Jeśli Twój pojazd rzeczywiście jest unikatowy i ma wartość historyczną, z rejestracją nie będzie problemu. 

Jeżeli jednak Twoje auto jest modelem z wysokowolumenowej produkcji, możesz mieć z tym problem. Wynika to m.in. z faktu, że posiadacze starych, produkowanych masowo modeli, takich jak Fiat 126p, Polonez czy później Volkswagen Golf, Passat, Audi A4, A6 i nieśmiertelny Mercedes W124 rejestrowali swoje auta jako zabytkowe i korzystali z benefitów. 

Przeczytaj również: Ile czasu na ubezpieczenie samochodu po zakupie ma nabywca? Wyjaśniamy

Ubezpieczenie 25-letniego samochodu – co poza wiekiem wpływa na wysokość składki?

Sam wiek pojazdu to niejedyne kryterium wpływające na wysokość składki za ubezpieczenie. Prawdę mówiąc, sam wiek pojazdu jest jednym z mniej istotnych czynników. O wiele bardziej liczą się:

 • wiek kierowcy – młody kierowca bez zniżek lub ze świeżo zrobionym prawem jazdy może zapłacić więcej,

 • historia ubezpieczenia – im więcej lat bezszkodowej jazdy masz zapisane w UFG, tym mniej zapłacisz,

 • miejsce zamieszkania – są miasta i województwa, które historycznie mają wyższe stawki za OC. Z drugiej strony są też miasta oraz województwa, gdzie kierowcy płacą niskie stawki. Mniej zapłacisz także jako mieszkaniec wsi. Wpływ tutaj ma między innymi liczba wypadków w danej lokalizacji – takie statystyki co roku udostępnia Komenda Główna Policji,

 • marka samochodu – niektóre marki statystycznie odpowiadają za większą liczbę szkód, co wpływa na wyższą składkę,

 • pojemność silnika – większy silnik może przełożyć się na wyższe OC,

 • rodzaj paliwa – najtańsze OC można obecnie dostać na samochody elektryczne, natomiast najdroższe na silnik benzynowy z LPG i diesla,

 • dane demograficzne ubezpieczonego – niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę stan cywilny, zawód, liczbę dzieci, wykształcenie itd.,

 • dodatkowe zniżki – np. przy zakupie ubezpieczenia OC przez Internet w LINK4 możesz otrzymać dodatkowe 7% zniżki (aktualne na dzień 24.03.2023 r.).

Koszt ubezpieczenia wylicza się na podstawie wielu różnych parametrów, więc nie można jednoznacznie powiedzieć, że starszy pojazd będzie zawsze miał najniższą składkę. Dla każdego jest ona wyliczana indywidualnie. Jeśli chcesz dowiedzieć się dokładnie, ile wyniesie Twoja polisa, skorzystaj z Kalkulatora na stronie LINK4.

mężczyzna podpisuje ubezpieczenie swojego 25-letniego samochodu

Zostaw numer - oddzwonimy

i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!

25-letni samochód – ubezpieczenie. Na jaką ochronę możesz liczyć?

25-letni samochód to dość wyjątkowy przedmiot ubezpieczenia z perspektywy firmy ubezpieczeniowej. Jakie ubezpieczenia możesz dla niego kupić i na jaką ochronę możesz liczyć?

OC na 25-letnie auto

Zakres obowiązkowego OC reguluje Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych i jest taki u wszystkich ubezpieczycieli. Oprócz tego zgodnie z jej zapisami żadna firma ubezpieczeniowa nie może odmówić Ci sprzedania polisy OC. 

To, co odróżnia obowiązkowe OC w poszczególnych firmach, to dodatkowe korzyści z zawarcia ubezpieczenia. 

W LINK4 w pakiecie z obowiązkowym OC klient otrzymuje Program Pomocy z Samochodem Zastępczym i Assistance Opony, który obejmuje:

 • organizację i pokrycie kosztów pomocy technicznej przy kolizji, wywróceniu się, wpadnięciu do rowu, zsunięcia ze skarpy, zatonięcia, pożaru, wybuchu, włamania lub próby włamania do pojazdu i wielu innych,

 • pomoc zostanie udzielona także w wyniku unieruchomienia z powodu uszkodzenia opon,

 • organizację samochodu zastępczego, gdy pojazd zostanie unieruchomiony w wyniku wypadku lub skradziony,

 • uruchomienie silnika po rozładowaniu akumulatora.

Czy można kupić AC dla 25-letniego samochodu?

Ubezpieczenie pojazdu w wieku 25 lat jest raczej rzadkością. W większości towarzystw ubezpieczeniowych AC można wykupić tylko dla aut, które nie mają więcej niż 15 lat. W LINK4 ta granica to 17 lat. Jeżeli jednak samochód przekroczył ten wiek w czasie trwania polisy, może nadal korzystać z tej ochrony, o ile przedłuży umowę w tym towarzystwie na kolejny rok.

Ubezpieczenia dodatkowe dla 25-letniego auta

Mimo że AC dla starszych pojazdów raczej nie występuje, to możesz liczyć na inne dobrowolne ubezpieczenia. W przypadku LINK4 oferta dla 25-letnich aut i starszych obejmuje:

 • Ubezpieczenie Następstw Nieszczęśliwych Wypadków NNW – w jego ramach można liczyć na odszkodowanie, jeśli dojdzie do uszkodzenia ciała kierowcy lub pasażerów w wyniku wypadku.

 • Wracaj Do Zdrowia – to rozszerzenie ubezpieczenia NNW. Do dyspozycji ubezpieczonych są: chirurg, ginekolog, kardiochirurg, kardiolog, lekarz specjalista rehabilitacji, neurochirurg, neurolog, okulista, ortopeda, psychiatra i urolog. Konsultacja u specjalisty odbędzie się w ciągu pięciu dni roboczych. Świadczenie przysługuje w przypadku orzeczenia uszczerbku na zdrowiu z NNW.

 • Pomoc Po Wypadku – jeśli inny kierowca mający samochód zarejestrowany w Polsce i posiadający polisę OC, spowoduje szkodę, w wyniku której uszkodzeniu ulegnie Twój samochód, to my zajmiemy się sprawą i wypłacimy Ci odszkodowanie za uszkodzenia do 300 000 zł oraz zwrócimy koszty wynajmu samochodu zastępczego, parkingu i holowania. Zajmiemy się wszystkim, czym Ty musiałbyś się zająć po wypadku nie z Twojej winy.

 • Pomoc Po Kradzieży – gdyby Twoje auto zostało skradzione, otrzymasz 2000 zł odszkodowania, które możesz przeznaczyć na dowolny cel.

 • Klauzula Ochrony Zniżki – za dodatkową opłatą do nowego OC albo przy wznowieniu OC. Dzięki Klauzuli Ochrony Zniżki zachowasz zniżki po szkodzie z Twojej winy. Dotyczy tylko pierwszej szkody. 

Oprócz tego jeśli jeździsz za granicę do krajów, gdzie jest wymagana Zielona Karta, otrzymasz ją od nas gratis do ubezpieczenia OC.

Sprawdź także: Czy można łączyć ubezpieczenia dodatkowe?

Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!

Image
Ikona klienta
Mężczyzna, 38 lat, Ford Fiesta

353 zł

Oblicz składkę

Twój sąsiad właśnie kupił OC za 364 zł!

Image
cena ubezpieczenia - Kobieta
Kobieta, 46 lat, Honda Civic

364 zł

Oblicz składkę

Twój sąsiad właśnie kupił OC za 373 zł!

Image
cena ubezpieczenia - Mężczyzna
Mężczyzna, 39 lat, Volkswagen Passat

373 zł

Oblicz składkę

Ile kosztuje ubezpieczenie 25-letniego auta?

Tak jak pisaliśmy wcześniej, cena OC pojazdu zależy od wielu czynników, a nie tylko jego wieku. Zazwyczaj jednak w przypadku starych samochodów składka OC jest niższa.

Stawki za ubezpieczenia dobrowolne jak np. NNW, Pomoc Po Wypadku czy Pomoc Po kradzieży są stałe, stanowią dodatek do OC i nie zależą od wieku pojazdu. 

Aby poznać dokładną cenę ubezpieczenia OC dla 25-letniego auta, skorzystaj z Kalkulatora LINK4 dostępnego na stronie www.link4.pl. Dzięki niemu w kilka minut poznasz wysokość swojej składki OC. Możesz też porozmawiać z naszymi konsultantami, dzwoniąc pod numer 22 444 44 44, lub spotkać się z agentem współpracującym z LINK4.

25-letni samochód zepsuł się na drodze

Ubezpieczenie 25-letniego auta – kilka słów na koniec

 • Obowiązkowe OC na 25-letni samochód jest regulowane przez Ustawę o ubezpieczeniach obowiązkowych, a firma ubezpieczeniowa nie może odmówić sprzedaży polisy.

 • Posiadacze starszych samochodów generalnie płacą mniej za OC, ponieważ starsze samochody rzadziej powodują szkody.

 • Ubezpieczenia dodatkowe w LINK4 dla 25-letniego auta obejmują NNW, Wracaj Do Zdrowia, Pomoc Po Wypadku, Pomoc Po Kradzieży i Klauzulę Ochrony Zniżki.

 • Autocasco dla 25-letniego auta nie jest dostępne w ofercie LINK4. Możesz ubezpieczyć pojazd mający maksymalnie 17 lat.

 • Aby poznać dokładną cenę ubezpieczenia dla 25-letniego auta, możesz skorzystać z kalkulatora LINK4, zadzwonić pod numer 22 444 44 44 lub spotkać się z agentem.

Klauzula Ochrona Zniżki działa w przypadku pierwszej szkody z OC oraz pierwszej szkody z AC dla danego pojazdu, pod warunkiem opłaty dodatkowej składki przy ubezpieczeniu OC lub pakiecie OC/AC. Klauzula nie jest dostępna w przypadku braku historii ubezpieczenia OC u wszystkich właścicieli pojazdu lub gdy wystąpiła szkoda z OC w ostatnim roku u któregokolwiek z właścicieli pojazdu.

Zobacz także: ubezpieczenie samochodu TychyOC Peugeot

Szczegółowe informacje dostępne są w OWU na stronie www.link4.pl.


FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie starszego samochodu

Czy jest dodatkowa zniżka OC na 25-letni samochód?

Nie ma zniżki na OC dla 25-letnich samochodów, ale posiadacze starszych pojazdów generalnie płacą mniej za OC. Wynika to z danych statystycznych – starsze samochody rzadziej jeżdżą i rzadziej powodują szkody. Bardzo często też ulegają awariom i stoją u mechanika albo w garażu. To jest także moment, w którym posiadacz takiego auta ma problem z podjęciem decyzji – zezłomować czy zostawić – w konsekwencji czego nie jeździ autem. 

Ile lat musi mieć auto, żeby nie obowiązywało go OC?

Nie musisz kupować OC dla pojazdu uznanego za historyczny lub zabytkowy – o ile nie wprowadzasz go do ruchu. W tym pierwszym przypadku samochód musi mieć minimum 40 lat lub 25 lat, jeśli jest unikatowy lub istotny z punktu widzenia historii. W drugim przypadku musi otrzymać pozytywną rekomendację rzeczoznawcy samochodowego, który posiada odpowiednie uprawnienia, oraz uzyskać zgodę od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i wpis do Rejestru Zabytków lub inwentarza muzealiów.

Jak ubezpieczyć stary samochód?

Z ubezpieczeniem OC starego samochodu nie będziesz mieć problemów. Jeśli chcesz ubezpieczyć samochód w LINK4, wystarczy, że skorzystasz z kalkulatora online, zadzwonisz na numer 22 444 44 44 lub spotkasz się ze współpracującym z nami agentem. Do OC możesz dobrać ubezpieczenia dodatkowe.

Jakie ubezpieczenia dla 25-letniego samochodu możesz kupić?

Ubezpieczenia oferowane dla tak wiekowych aut zależą od towarzystwa ubezpieczeniowego. W przypadku LINK4 poza obowiązkowym OC w pakiecie z Programem Pomocy możesz też kupić takie ubezpieczenia jak NNW, Wracaj Do Zdrowia, Pomoc Po Wypadku, Pomoc Po Kradzieży i Klauzulę Ochrony Zniżki.

Źródła:

1https://www.samar.pl/__/3/3.a/117083/3.sc/11/Park-2022---Ile-jest-w-Polsce-samochod%C3%B3w-i-jaki-jest-ich-wiek-.html?locale=pl_PL

2Ustawa z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20031621568/U/D20031568Lj.pdf

3Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20031241152/U/D20031152Lj.pdf

Przeczytaj podobne wpisy

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz składkę 

już teraz

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon. - pt. 8 - 20