Odśnieżanie auta – jak zrobić to prawidłowo?

Nieodłączną czynnością w zimie jest odśnieżanie auta. Nie należy ono do ulubionych, jednak jest konieczne ze względu na bezpieczeństwo Twoje i innych użytkowników ruchu drogowego.

Poprawne odśnieżenie samochodu może też uchronić Cię od mandatu.

Spis treści:

1. Odśnieżanie samochodu – dlaczego jest tak ważne?
2. Czym odśnieżać auto?
3. Jak odśnieżać samochód?
4. Odśnieżanie auta – kilka słów na koniec

Odśnieżanie samochodu – dlaczego jest tak ważne?

Zimowe odśnieżanie auta wpływa przede wszystkim na bezpieczeństwo na drodze. Wydawałoby się, że odśnieżenie szyb i lusterek nie wymaga zbyt dużej uwagi. Patrząc jednak na samochody spotykane niekiedy na drodze, warto poświęcić chwilę temu zagadnieniu. 

odsniezanie-auta1

Odśnieżanie szyb i lusterek

Producenci samochodów dbają o takie ustawienie słupków, lusterek, fotela kierowcy i deski rozdzielczej, aby zapewnić kierującemu możliwie największe pole widzenia. Niepełne odśnieżenie szyb i lusterek pozbawia nas tej zaprojektowanej widoczności. Często na drogach można spotkać kierowców, którzy wyczyścili kawałek szyby przedniej wielkości pocztówki, bo to już pozwala im jechać. Nie zauważą jednak samochodu zbliżającego się z boku lub, co gorsza, pieszego. Przy zmianie pasa muszą liczyć na odpowiedzialne zachowanie innych uczestników ruchu. Czyste szyby i lusterka to podstawa bezpieczeństwa na drogach.

Odśnieżanie lamp

Oczyszczenie lamp z kolei sprawia, że więcej widzimy na drodze – szczególnie przed świtem i po zmroku, ale, co nawet ważniejsze – my jesteśmy na drodze lepiej widoczni. Dyskusje na temat celowości stosowania świateł w czasie dnia trwają i trwać będą. Bezdyskusyjnym faktem jest jednak, iż aktywne emitowanie światła powoduje, że łatwiej nas zauważyć. Jako kierowcy chcemy, aby inni prowadzący pojazdy, szczególnie te większe i cięższe, byli świadomi, że dany kawałek jezdni jest zajęty.

Często samochody mają nierzucające się w oczy kolory, takie jak czarny, biały, szary lub srebrny. Wówczas włączenie świateł zimą przestaje być tak kontrowersyjne. Żeby ich używanie przyniosło jednak oczekiwany efekt – nie mogą być pokryte warstwą śniegu.

Odśnieżanie maski

Oczyszczenie maski ze śniegu sprawia, że wcześniejsze czyszczenie przedniej szyby nie pójdzie na marne. Nawet jeżeli przy ruszaniu śnieg nie przeszkadza szczególnie, to gdy przyspieszymy – będzie zdmuchiwany na przednią szybę, istotnie ograniczając widoczność. Drugim aspektem oczyszczenia maski jest fakt, że większość samochodów ma umiejscowione na masce dysze, za pomocą których jesteś w stanie spryskać przednią szybę płynem. Jeżeli ich końcówki nie są oczyszczone, to jakiekolwiek błoto, które trafi na przednią szybę, pozostanie na niej. Bez płynu same wycieraczki co najwyżej równomiernie rozprowadzą błoto po szybie, jeszcze bardziej ograniczając widoczność.

Odśnieżanie dachu i bagażnika

Dach oraz bagażnik – tutaj jest dokładnie taki sam powód jak w przypadku maski, tyle że dbasz o kierowcę jadącego za Tobą. Z pewnością miałeś „przyjemność” jechać za kimś, kto samochodu nie oczyścił i jego śnieg był zdmuchiwany prosto w Twoją szybę. Nie jest to przyjemne, więc powinieneś zadbać, aby nie stawiać innych kierowców w takiej sytuacji. Choćby z uwagi na fakt, że gdy akurat mocno „sypnie” śnieg z Twojego dachu, a Ty wciśniesz hamulec, to fakt hamowania może zostać za późno zauważony i ktoś zatrzyma się na Twoim bagażniku.

Jest jeszcze jeden powód, który sprawia, że odśnieżenie dachu i bagażnika jest szczególnie ważne. Temperatury w Polsce mają tendencję do fluktuacji, co sprawia, że pokrywa śniegu na Twoim samochodzie może szybko zmienić się w bryły lodu. Jeżeli taka bryła oderwie się od karoserii przy większej prędkości i trafi w szybę samochodu jadącego za Tobą – może dojść do tragedii.

odsniezanie-auta2

I w tym momencie warto omówić ostatni argument przemawiający za poświęceniem czasu przed jazdą na odśnieżanie samochodu: mandaty. Jazda nieodśnieżonym autem jest ryzykowna – tak dla nas, jak i dla innych. W dodatku może okazać się kosztowna. Zgodnie z Prawem o Ruchu Drogowym pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego:

  • nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę;

  • zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu.

W związku z tym za zakryte śniegiem światła i urządzenia sygnalizacyjne możesz zapłacić mandat w wysokości 300 zł, a za zakryte tablice – 500 zł. Natomiast jeżdżąc z czapą śniegu na dachu lub masce samochodu, mandat może wynieść nawet 3000 zł – pole widzenia w takiej sytuacji jest bardzo ograniczone, co wiążę się z niezachowaniem należytej ostrożności na drodze publicznej i powoduje zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Sprawdź także: Jak zabezpieczyć auto przed zimą? 

Czym odśnieżać auto?

Tutaj rozwiązań masz naprawdę wiele, dużo zależy jednak od Twojego wzrostu i zasięgu ramion. Podstawową odpowiedzią na pytanie, czym odśnieżać samochód jest zestaw: zmiotka, drapaczka do szyb i płyn odmrażający.

Zmiotka pozwoli na szybkie i efektywne odśnieżanie samochodu. Jeżeli masz wysoki samochód i nie sięgasz, aby uprzątnąć na przykład środek dachu – coraz częściej stosowanym rozwiązaniem jest zwyczajna, duża miotła. Oczywiście w sklepach z artykułami motoryzacyjnymi dostępne są także specjalne samochodowe miotły teleskopowe. Pytanie brzmi jednak, czy różnica ceny zwróci się w wygodzie użytkowania. Tę kwestię pozostawiamy już Tobie.

Drapaczka do szyb może się wydawać kontrowersyjna, szczególnie w erze podgrzewanych, szklanych elementów i lusterek oraz nawiewów. Warto pamiętać jednak, że zgodnie z prawem podczas postoju w terenie zabudowanym samochód powinien mieć wyłączony silnik (Art. 60 ust. 2 pkt 3 Prawo o Ruchu Drogowym). Ponadto, jeżeli samochód ma włączony silnik, to kierowca ma zakaz oddalania się od niego (Art. 60 ust. 2 pkt 1 PoRD).

Czy odśnieżanie wypełnia znamiona oddalenia się od samochodu? Jest to kwestia dyskusyjna. Podsumowując – korzystanie z silnika w celu oczyszczenia szyb może być kosztowne lub zdecydowanie bardziej czasochłonne niż skorzystanie z drapaczki. Oczywiście tutaj też przychodzą  z pomocą technologiczne rozwiązania w nowych samochodach w postaci elektrycznie podgrzewanych nawiewów. Jeżeli Twój samochód ma taką funkcję – ułatwi Ci to znacząco oczyszczenie szyb.

Płyn odmrażający – można go dostać na każdej stacji. Zanim powszechne stały się elektroniczne zamki centralne, służył głównie do otwierania samochodu kluczykiem. Obecnie za to świetnie nadaje się do błyskawicznego oczyszczenia z lodu dyszy spryskiwaczy. Ponownie – w nowych samochodach często te dysze są podgrzewane, ale dodatkowe zabezpieczenie się na wyjątkowo ciężki mróz nie zaszkodzi.

Opcjonalnie, jeżeli podczas zimy śnieg na samochodzie często zamienia się w lód, przydatna może być silikonowa łopatka kuchenna. Jest wystarczająco sztywna, by pokruszyć i podważyć lód, jednak wyjątkowo elastyczna, by nie zadrapać lakieru – ułatwi Ci ona usunięcie lodu w miejscach, gdzie boisz się skorzystać z drapaczki.

odsniezanie-auta3

Jak odśnieżać samochód?

Szybkie i sprawne odśnieżanie samochodu przychodzi z praktyką. Jeżeli masz możliwość skorzystania z nawiewów elektrycznych – oczywiście na samym początku je włącz. Odśnieżanie warto zacząć od dachu, aby raz oczyszczone miejsce nie było przysypane po chwili śniegiem z innego miejsca. Po uprzątnięciu śniegu sprawdź, czy gdzieś nie został lód, który w czasie jazdy mógłby zagrozić innym samochodom. Na koniec sprawdź, czy jesteś w stanie spryskać szyby, jeżeli nie – skorzystaj z odmrażacza, aby oczyścić dysze.

Bądź bardziej świadomy: Obowiązek opon zimowych w Polsce i za granicą. Co musisz wiedzieć? 

Odśnieżanie auta – kilka słów na koniec

Mam nadzieję, że teraz nie masz już wątpliwości, dlaczego i jak odśnieżać auto. Jeżeli jednak chcesz sobie jeszcze bardziej uprościć tę kwestię – możesz nabyć specjalne osłony, szczególnie na przednią szybę. Dostępne są też plandeki zabezpieczające cały samochód. 

Zobacz również: OC Tychyubezpieczenie samochodu OC Kia Ceed

Jeśli jesteś właścicielem samochodu, pamiętaj o tym, by mieć aktualne ubezpieczenie samochodowe. Korzystając z kalkulatora LINK4, poznasz wysokość składki bez wychodzenia z domu. Możesz również porozmawiać bezpośrednio z konsultantami pod numerem 22 444 44 44 lub osobiście spotkać się z agentem współpracującym z LINK4.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl 

Redakcja

Komentarze

Powiązane wpisy