Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Powłoka ceramiczna na samochód. Czy warto w nią zainwestować?

Czas czytania: 4 min. 15 sek.

Lakiery stosowane w autach nowszych generacji nie są specjalnie trwałe. Dodatkową ochronę karoserii może zapewnić powłoka ceramiczna. Dzisiaj poznasz wady i zalety tego rozwiązania, doradzimy Ci też czy warto w nie zainwestować.

Spis treści:
1. Powłoka ceramiczna na samochód. Co musisz o niej wiedzieć?
2. Ceramika na auto — zalety i wady
3. Powłoka ceramiczna na lakier. Ile to kosztuje?
4. O czym musisz pamiętać, jeżeli chodzi ceramikę na samochód?

Powłoki ceramiczne stają się coraz bardziej popularne. Dzieje się tak dlatego, że zapewniają one skuteczną ochronę lakieru, wydobywają też głębię koloru, a wielu przypadkach odmieniają wygląd całego auta. Jednak zabieg taki nie w każdym przypadku daje oczekiwane rezultaty. 

By pokryte powłoką ceramiczną auto prezentowało się naprawdę świetnie, jego powłoka lakiernicza powinna być w znakomitym stanie. Dlatego też, zanim zdecydujesz się na jej nałożenie, należy odpowiednio zadbać o karoserię. Dzisiaj dowiesz się jak to zrobić i z jakimi kosztami związany jest taki zabieg. 

Powłoka ceramiczna na samochód. Co musisz o niej wiedzieć?  

Powłoka ceramiczna na auto to specjalny preparat, który zabezpiecza lakier. Tworzona jest ona przy użyciu nanotechnologii, a głównymi jej składnikami jest tlenek krzemu oraz tlenek tytanu. Taka powłoka ochronna raz nałożona na karoserię utrzymuje się na niej nawet kilka lat. Wiąże się ona z lakierem samochodowym i skutecznie chroni przed powstawaniem korozji, zarysowaniami oraz niekorzystnym wpływem czynników atmosferycznych. 

Współcześnie stosowane lakiery na bazie wody nie są tak trwałe, jak ich dawne rodzaje. Wiąże się to bezpośrednio z wprowadzeniem przepisów unijnych, które definiują, jaki powinien być ich skład. Z biegiem czasu wycofano z produkcji szkodliwe dla środowiska naturalnego starsze typy lakierów, które zawierały toluen lub ołów. W efekcie powłoka lakiernicza nowszych modeli aut nie jest tak trwała i odporna na zarysowania, jak miało to miejsce w starszych modelach. 

Aby chronić lakier, wielu właścicieli aut decyduje się na założenie dodatkowego preparatu, czyli właśnie powłoki ceramicznej. Tworzy on na karoserii warstwę hydrofobową o grubości kilku mikronów, stanowiąc skuteczną barierę dla zanieczyszczeń oraz wilgoci. 

Powłoki ceramiczne dzieli się ze względu na stopień twardości. W tym celu stosuje się tak zwaną skalę ołówkową, która określa, jak twarda będzie dana powłoka ceramiczna po utwardzeniu na powierzchni lakieru. Najniższy stopień to 0, a najwyższy 9, podczas gdy H oznacza twardość. Preparaty najwyższej klasy określone są symbolem H9.

Przeczytaj też: Usuwanie rys z lakieru. Jak się ich pozbyć?

powloka-ceramiczna

Ceramika na auto — zalety i wady 

Powłoka ceramiczna na lakier ma wiele zalet, ale i kilka wad. Zanim zdecydujesz się na takie rozwiązanie, warto je wszystkie poznać. 

Największe plusy powłoki ceramicznej to:

Ochrona przed działaniem wody i czynników atmosferycznych

Powłoka ceramiczna na samochód ma właściwości hydrofobowe. Oznacza to, że wilgoć nie osiada na lakierze i po nim spływa. W ten sposób chroni także karoserię przed zabrudzeniem.

Mycie tak zabezpieczonego auta staje się proste i niewymagające częstych wizyt na myjni, co przekłada się na oszczędność czasu i mniejsze wydatki. 

Właściwości antykorozyjne

Powłoka ceramiczna chroni także lakier przed szkodliwym działaniem soli drogowej. Dzięki  temu zmniejsza się ryzyko powstania rdzy. Zabezpieczony lakier jest także bardziej odporny na działanie innych substancji chemicznych, czy ptasich odchodów. 

Poprawa wyglądu lakieru

Istotną kwestią są także względy estetyczne. Ceramika na lakier sprawia, że prezentuje się on bardziej efektownie, wydobywa ona głębię koloru. Lakier staje się bardziej szklisty, jest to tak zwany wet look, efekt bardzo pożądany wśród miłośników auto detailingu. Mniej też płowieje, gdyż jest chroniony przed działaniem promieni UV.

Ochrona przed zarysowaniami

Ceramika na lakier nie ochroni auta przed poważniejszymi zarysowaniami, czy uszkodzeniami mechanicznymi. Pod tym względem jest zdecydowanie, mniej trwała niż np. folia. Jednak sprawdza się w przypadku drobnych zadrapań lub mikro odprysków, ponieważ sprawia, że lakier na karoserii staje się znacznie twardszy.

Trwałość

Raz założona powłoka wytrzyma nawet kilka lat. Jeśli będziesz o nią dbać i regularnie konserwować ochroni Twoje auto przez 5, a nawet 10 lat!

Wady powłoki ceramicznej to:

Cena

Jednym z nielicznych minusów takiego rozwiązania jest stosunkowo wygórowana cena. W przypadku starszych aut może stanowić ona znaczny ułamek ich wartości. Weź jednak pod uwagę, że jeśli zdecydujesz się na nałożenie powłoki ceramicznej, spadną koszty związane z utrzymaniem pojazdu w czystości.

Ograniczenia

Nie zawsze można stosować powłokę ceramiczną. Nie powinieneś jej nakładać, jeśli lakier jest uszkodzony. Taki zabieg tylko podkreśli zarysowania na karoserii. Jeśli masz już nałożoną powłokę ceramiczną, nie należy jej woskować, ponieważ mogłoby to zmniejszyć jej właściwości ochronne. Lepiej też unikać myjni automatycznych, ponieważ ostre szczotki mogły uszkodzić powłokę.

Konieczność konserwacji

Powłokę ochronną na Twoim aucie powinieneś odpowiednio pielęgnować. Co jakiś czas należy odetkać jej pory, dzięki czemu zachowa ona właściwości hydrofobowe. W tym celu należy stosować dedykowane do tego preparaty. Ponadto ceramika na samochód powinna być co najmniej raz na tydzień spłukiwana wodą. Zapobiegnie to nawarstwianiu się brudu, który mógłby ograniczyć jej działanie ochronne. 

powloka-ceramiczna

Powłoka ceramiczna na lakier. Ile to kosztuje? 

Koszt nałożenia powłoki ceramicznej nie jest niski. Dokładna cena uzależniona jest od wielkości auta, tego, czy preparat będzie użyty także na felgach, plastikach i szybach. Dobrze jest wybrać zakład, który zapewni gwarancję na powłokę ceramiczną. 

Przed przystąpieniem do działania karoserię należy odtłuścić i oczyścić.  Powłoka lakiernicza powinna być w jak najlepszym stanie, dlatego bardzo ważne jest jej odpowiednie przygotowanie. Niekiedy należy ją najpierw naprawić, co znacznie podnosi koszty. W przypadku nowych aut cena takiej usługi w profesjonalnym warsztacie wynosi od 1500 złotych wzwyż. W przypadku starszych pojazdów, gdy konieczne jest dokonanie poprawek lakierniczych, może być ona znacznie wyższa i sięgać nawet 5000 złotych.

Powłokę ceramiczną można nałożyć samodzielnie, jest to jednak czasochłonne i wymaga sporo przygotowań. W przypadku nowych aut wystarczy umyć karoserię, osuszyć ją i odtłuścić. Po czym można przystąpić do aplikacji powłoki ochronnej. Pamiętaj, by zawsze stosować się do wskazówek producenta. Aplikację najlepiej jest przeprowadzić w chłodnym garażu. Powłokę należy nakładać powoli, starannie trąc każdy fragment karoserii.  Podczas całego procesu auto nie powinno być wystawione na działanie promieni słonecznych ani wilgoci. Po upływie godziny należy nałożyć kolejną warstwę. Powłoka ceramiczna pełną trwałość uzyskuje po nałożeniu trzech warstw i upływie od 12, do 24 godzin. 

Sprawdź również: Przemalowanie samochodu, czyli sposób na zmianę koloru auta

powloka-ceramiczna

O czym musisz pamiętać, jeżeli chodzi ceramikę na samochód?

Podsumowując nasz krotki artykuł, można stwierdzić, że powłoka ceramiczna to doskonałe rozwiązanie. Jej zalety znacznie przewyższają minusy, a największą niedogodnością jest cena takiego zabiegu. Jeśli jednak jesteś amatorem auto detailingu, dysponujesz odpowiednią przestrzenią i odrobiną wolnego czasu, możesz cały zabieg przeprowadzić samodzielnie. Odpowiednio nałożona powłoka ochronna pozwoli Ci uzyskać efekt głębi koloru i z pewnością Cię zaskoczy!

A gdy już będziesz gotowy, by wyruszyć Twoim autem w trasę, pamiętaj, aby je ubezpieczyć! W LINK4 znajdziesz szeroką ofertę polis komunikacyjnych. Oprócz OC warto wykupić także AC, dzięki któremu ubezpieczysz lakier Twojego auta m.in. przed szkodami parkingowymi.

Sprawdź ofertę polis komunikacyjnych w LINK4 i skorzystaj z kalkulatora OC!

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz OC i AC

w 20 sekund!

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon.-pt.: 8-21