Ranking budżetowych samochodów dla pasjonatów dalszych podróży

Wakacje w pełni i chociaż większość z Was zapewne już zaplanowała podróże, to zawsze można zaplanować coś na przyszły rok. Osobiście polecam samochodową wycieczkę w nieznane. Bez map, szczegółowych planów i napiętego terminarza.

banner-link4-kalkulator

Byłem, próbowałem i każdemu polecam. Wybierz budżetowe auto, które sprawdzi się na długodystansowej samochodowej wycieczce. Oto lista 3 sprawdzonych aut, które sprawdzą się jako środki wakacyjnego transportu i nie zrujnujesz stanu portfela:

Miejsce 3. Mercedes W124

 
Na zdjęciu: Mercedes W124 

Jeszcze parę lat temu na tej pozycji znalazłby się jego poprzednik, legendarny W123 zwany „Beczką”, ale coraz ciężej o zadbane egzemplarze. Natomiast popularny „Baleron” to wybór doskonały nie tylko dla taksówkarzy. Pancerne silniki, popularność na całym świecie i komfort czynią z Mercedesa W124 świetnego pożeracza kilometrów. Polecam szczególnie wolnossące diesle i wersję kombi - można w nich bez problemu spać w bagażniku.

Ceny na rynku są bardzo zróżnicowane i atrakcyjne: możesz trafić na zupełnie dobre auto za 5 tysięcy, za 10 upolujesz bardzo przyzwoite kombi, wyprodukowane w latach 90-tych. To wybór dla tych, którzy raczej planują pozostać na szosie i cenią sobie komfort wyższy niż oferują kolejne proponowane auta.

 

Miejsce 2. Suzuki Jimmy i Suzuki Vitara

 
Na zdjęciu: Suzuki Jimmy

To propozycja dla chętnych na lekki offroad. Nieduże (chociaż pakowne) Suzuki sprawdzają się wszędzie tam, gdzie asfaltowe drogi ustępują miejsca mniej przyjaznym nawierzchniom. Ich zwarta i prosta konstrukcja, wytrzymałe silniki, skuteczny napęd na 4 koła, japońska niezawodność i światowy zasięg czynią z niedużych Suzuki świetny wybór dla chętnych na zboczenie z utartych ścieżek.

Małe terenówki Suzuki to dobry wybór na dwuosobowe wypady. Ze względu na mniejsze rozmiary, mogą być  problematyczne dla większej grupy. Natomiast wymontowując tylne fotele, możesz  stworzyć  świetne auto do dwójkowego zdobywania świata. Na rynku nie brakuje nieźle utrzymanych egzemplarzy. Za japońską niezawodność trzeba niestety nieco więcej płacić.

 
Na zdjęciu: Suzuki Vitara

Mając w budżecie 10 tysięcy, powinieneś bez trudu znaleźć dobry egzemplarz Jimmiego, który z pewnością cię nie zawiedzie. Vitary znajdziesz w nawet niższych cenach, jednak będą już miały swoje lata. Warto wybrać się do warsztatu i sprawdzić stan napędu na 4 koła. Co ważne ubezpieczenie OC powinno być niewygórowane.

 

Miejsce 1. Volkswagen Transporter

 
Na zdjęciu: Volkswagen Transporter

Król wszystkich roadtripów i marzenie hipisa. Transportery zjeździły cały świat, są wyborem surferów i wolnych duchów od ponad 50 lat. Wersja T4 może być dostępna za mniej niż 10 tysięcy złotych, a jeśli rozejrzysz się, możesz znaleźć jeszcze bardziej klimatyczną poprzedniczkę.

banner-link4-skladka

Wersje T1 i T2, chociaż najbardziej romantycznie zakorzenione w popkulturze, bym odradzał - chyba, że dysponujesz większym budżetem i zdolnościami mechanicznymi. Są to już auta bardzo leciwe i wymagające troski. Natomiast nowsze egzemplarze kupisz tanio, naprawisz za grosze i jeszcze zostanie na zamszowe wyściółki foteli i niezbędne malunki na karoserii. Wnętrze pomieści bez problemu 6 osób, możesz w nim spać i dowolnie dostosować do swoich potrzeb.

Także nie zostaje nic innego tylko (pamiętając o ubezpieczeniu podróżnym) przygotować auto i ruszyć na wyprawę życia.

 

 

Redakcja

Komentarze

Powiązane wpisy archiwum