Rejestracja samochodu z Niemiec – dokumenty, formalności i koszty

Nie wiesz, jak wygląda rejestracja samochodu z Niemiec? Przyjrzyj się formalnościom i kosztom, z jakimi trzeba się liczyć w takim przypadku i przekonaj się, że… to wcale nie takie straszne! 

Spis treści:
1. Jak wygląda rejestracja samochodu z Niemiec?
2. Ile kosztuje przerejestrowanie samochodu z Niemiec?
3. Dokumenty potrzebne do rejestracji samochodu z Niemiec
4. Rejestracja auta z Niemiec – podsumowanie

Zakup samochodu z zagranicy często jest bardzo rozsądnym rozwiązaniem. Przyglądając się autom przeznaczonym do sprzedaży, można znaleźć wiele perełek. Takie rozwiązanie sprawdza się zarówno dla samochodów w ograniczonym budżecie, jak i w przypadku zakupu aut z wyższej półki – np. sportowych czy kultowych klasyków. Jednak jak wygląda rejestracja samochodu z Niemiec?

Jak wygląda rejestracja samochodu z Niemiec?

Samochody sprowadzane od naszego zachodniego sąsiada cieszą się w Polsce dużą popularnością. Jednak nie możesz spoglądać wyłącznie na koszt zakupu auta od sprzedającego. Trzeba jeszcze wiedzieć, np. ile kosztuje przerejestrowanie auta z Niemiec. To jedna z opłat, których nie da się uniknąć. Poza tym bardzo istotne jest, aby wiedzieć np. jakie dokumenty do rejestracji auta z Niemiec są niezbędne. Dopiero gdy poznasz takie szczegóły – możesz zacząć poważnie rozpatrywać zakup auta zza zachodniej granicy. Koszt rejestracji auta z Niemiec może być różny.

Gdy zastanawiasz się, jak wygląda przerejestrowanie samochodu z Niemiec, zapewne masz jakiś zarys dotyczący tego, jakie kroki będzie trzeba podjąć. Główne wydatki (i trudności) związane są przede wszystkim z wykonaniem badania technicznego, opłaceniem akcyzy oraz przetłumaczeniem dokumentów. 

Nie oznacza to oczywiście, że rejestracja samochodu sprowadzonego z Niemiec jest tak trudna, że powinna Cię odstraszać od zakupu takiego pojazdu – nic z tych rzeczy. Jednak trzeba się liczyć z tym, że proces ten będzie nieco dłuższy niż w przypadku zakupu auta krajowego.

Jak zarejestrować samochód z Niemiec? W pierwszym kroku trzeba go kupić. Zatem niezbędne jest sporządzenie umowy kupna-sprzedaży. Jednak co dalej? Jak dokładnie wygląda rejestracja samochodu sprowadzonego z Niemiec?

Co do zasady masz 30 dni od zawarcia umowy na złożenie wniosku rejestracyjnego. Gdzie dokonywana jest rejestracja auta z Niemiec? Należy zgłosić się do właściwego wydziału komunikacyjnego ze względu na Twój adres zamieszkania. Może funkcjonować on w starostwie powiatowym, ale także w urzędzie miasta. To tam znajdziesz szczegółowe informacje jak zarejestrować samochód z Niemiec.

Sprawdź: Historia pojazdu z Niemiec – jak ją sprawdzić?

rejestracja-samochodu-z-niemiec-1

Ile kosztuje przerejestrowanie samochodu z Niemiec?

Zastanawiasz się, ile kosztuje przerejestrowanie auta z Niemiec? Podczas zakupu warto wygospodarować sobie pewną część budżetu – ponieważ oprócz “standardowych” kosztów rejestracji, trzeba się jeszcze liczyć z kilkoma dodatkowymi opłatami.

Ile kosztuje przerejestrowanie samochodu z Niemiec? To zależy m.in. od akcyzy. Po zakupie samochodu, w pierwszej kolejności należy zapłacić podatek akcyzowy. Pamiętaj, że jest to niezwykle istotny element – potwierdzenie takiej płatności musi zostać dołączone do wniosku rejestracyjnego składanego w urzędzie.

Ile wynosi podatek akcyzowy? Jego stawka jest uzależniona od pojemności silnika. Jeżeli jest to auto z jednostką o pojemności, która nie przekracza 2 litrów, wówczas akcyza wynosi 3,1% wartości samochodu. Jednak sytuacja zmienia się w przypadku samochodów z większymi silnikami. Ile kosztuje rejestracja samochodu z Niemiec w takim przypadku? Sam podatek akcyzowy wynosi wtedy aż 18,6% wartości auta. 

Ile kosztuje przerejestrowanie samochodu z Niemiec? Warto uwzględnić w tym także przetłumaczenie umowy kupna-sprzedaży. Tutaj przeważnie mówi się o wydatku rzędu 200 zł. Do tego dochodzi konieczność dokonania przeglądu technicznego – za to należy zapłacić już 100 zł (w przypadku instalacji LPG koszt wzrasta do ok. 160 zł).

Ile kosztuje rejestracja samochodu z Niemiec? Podstawowe wydatki wiążą się z wydaniem tablic rejestracyjnych oraz dowodu rejestracyjnego – tutaj koszt wynosi 134 zł. Oprócz tego niezbędne jest wydanie karty pojazdu, co wiąże się z opłatą 75,50 zł. 

Do tego dochodzi kilka “mniejszych” kosztów, które wiążą się z wydaniem pozwolenia czasowego, nalepki kontrolnej, nalepki legalizacyjnej oraz opłaty ewidencyjnej. Koszty te nie powinny przekroczyć 50 zł.

Zatem – jaki jest koszt rejestracji auta z Niemiec? Gdy chodzi o samo wydanie tablic oraz dowodu – koszty wynoszą 256 zł. Do tego dochodzą jednak wcześniej wspomniane opłaty związane z wykonaniem przeglądu, tłumaczeniem dokumentów oraz płatnością akcyzy. 

rejestracja-samochodu-z-niemiec-2

Dokumenty potrzebne do rejestracji samochodu z Niemiec

Czy masz wszystkie dokumenty potrzebne do rejestracji samochodu z Niemiec? Warto się upewnić. Podczas zakupu auta należy sporządzić umowę kupna-sprzedaży. Od sprzedającego należy odebrać dowód rejestracyjny oraz kartę pojazdu. Niezbędne jest także potwierdzenie przeglądu stanu technicznego, książka serwisowa oraz analiza składu spalin. Z tymi dokumentami należy udać się do niemieckiego urzędu komunikacji – w celu wyrejestrowania samochodu.

Po tym kroku otrzymujesz tymczasowy dowód rejestracyjny oraz tymczasowe tablice. Mając tablice wywozowe, należy wykupić krótkoterminowe ubezpieczenie OC. Kroki te nie są niezbędne, jeżeli auto ma przyjechać do Polski “na lawecie”. 

Dokumenty potrzebne do rejestracji samochodu z Niemiec w Polsce to przede wszystkim umowa kupna-sprzedaży (przetłumaczona na język polski). Do złożenia wniosku rejestracyjnego należy jeszcze przygotować kartę pojazdu, dowód rejestracyjny oraz potwierdzenie płatności akcyzy (oraz pozostałych opłat). Niezbędne jest także okazanie potwierdzenia wyrejestrowania samochodu w Niemczech. 

A co w sytuacji, gdy przerejestrowanie samochodu z Niemiec jest dla Ciebie zbyt czasochłonne? Czy oznacza to, że musisz zrezygnować z takiego zakupu? Nic z tych rzeczy – możesz udzielić pełnomocnictwa osobie trzeciej. W takim wypadku rejestracja auta z Niemiec zostanie przeprowadzona w całości przez kogoś takiego. Pamiętaj jednak, że do tego potrzebne jest dokonanie pisemnego pełnomocnictwa (wiąże się to też z dodatkową opłatą w wysokości 17 zł).

Zobacz również: Oświadczenie o braku tablic rejestracyjnych. Wszystko, co musisz wiedzieć

rejestracja-samochodu-z-niemiec-3

Rejestracja auta z Niemiec – podsumowanie

Jakie dokumenty do rejestracji auta z Niemiec musisz przygotować? Teraz już to wiesz. Rejestracja samochodu z Niemiec nie jest szczególnie problematyczna. Wydaje się, że znacznie trudniejsze jest samo znalezienie odpowiedniego auta. Podczas tego procesu trzeba bowiem być szczególnie ostrożnym – aby nie natknąć się na samochód kradziony lub z ukrytymi wadami. Dlatego też konieczne jest sprawdzenie numeru VIN auta, dokonanie dokładnych oględzin oraz przeglądu technicznego pojazdu.

Oczywiście po zakupie samochodu niezwykle istotna pozostaje kwestia ważnego ubezpieczenia. Jako właściciel masz obowiązek zadbać o to, aby samochód miał ważne ubezpieczenie OC. To właśnie z tej polisy wypłacane jest odszkodowanie osobie poszkodowanej w kolizji – w przypadku, gdy zostanie ona spowodowana z Twojej winy.

Warto jednak zapewnić sobie dodatkową ochronę ubezpieczeniową. Dzięki polisie Autocasco możesz liczyć na ochronę w przypadku uszkodzenia lub kradzieży Twojego pojazdu. Z kolei polisa Assistance zapewni Ci dodatkową pomoc w przypadku wielu awaryjnych sytuacji na drodze – wtedy możesz liczyć np. na wsparcie w zorganizowaniu lawety czy auta zastępczego. Oferta LINK4 jest bogata w praktyczne produkty ubezpieczeniowe. Zapoznaj się z nimi i ochronę dopasowaną do Twoich oczekiwań. 

Sprawdź kalkulator OC dostępny na naszej stronie, aby obliczyć wysokość składki.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Redakcja

Komentarze