Kup online
polisę OC/AC
Image
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Samochody koncepcyjne a prototypowe

Czas czytania: 1 min. 6 sek.

Coraz częściej podczas targów motoryzacyjnych uwagę odwiedzających przyciągają auta koncepcyjne. Ciągle dość często są one mylone z samochodami prototypowymi. Na czym więc polega różnica?

Auta koncepcyjne to specjalne przygotowane modele, których celem jest zademonstrowanie zdolności projektowych i stylistycznych. Takie samochody najczęściej zasadniczo różnią się od samochodów spotykanych na codzień – i na zewnętrz, i wewnątrz. Ich celem jest wskazanie kierunku rozwoju motoryzacji, trendów, które mogą pojawić się w seryjnie produkowanych modelach za kilka lat. Prócz nowoczesnego wyglądu, modele koncepcyjne często prezentują bardzo nowatorskie rozwiązania technologiczne, niespotykane na co dzień w popularnych markach. Wiele z nich określanych jest mianem futurystycznych, co też przekłada się bezpośrednio na ich cenę, która finalnie decyduje o tym, czy dane rozwiązanie zostanie wprowadzone w modelu seryjnym.

Ale zdarza się, że model koncepcyjny pozbawiony jest jednostki napędowej, skrzyni biegów, układu kierowniczego, czy hamulcowego. Cały model oparty jest na sztywnej konstrukcji i nie ma praktycznych właściwości jezdnych. Dzieje się tak, gdy pierwsze skrzypce – przynajmniej na początku prac nad autem koncepcyjnym - chcą grać projektanci samochodów. Trudno im się dziwić, że chcą pokazać unikatowe możliwości studia projektowego.

źródło: media.gm.com

Z kolei pojęcie prototypu dotyczy samochodu, który już zaplanowano do produkcji seryjnej. Prototyp budowany jest zgodnie z dokumentacją techniczną, jako doświadczalny w pełni sprawny i  funkcjonalny pojazd. Budowa prototypu ma na celu weryfikację, czy wszystkie założenia techniczne danej konstrukcji są prawidłowe oraz czy zaprojektowany proces produkcyjny jest właściwy.

Samochody prototypowe często są zamaskowane, tak aby maksymalnie ukryć ich wygląd zewnętrzny, który zostanie publicznie zaprezentowany dopiero podczas światowej premiery, która dziś już niemal zawsze ma miejsce podczas dużych wystaw motoryzacyjnych.

Jedno na pewno łączy auta koncepcyjne i prototypowe – na wszystkie te samochody fani motoryzacji czekają z bardzo dużym zaciekawieniem.

źródło: hondanews.eu

 

Marek Baran

Oblicz OC i AC

w 20 sekund!

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon.-pt.: 8-21