Silnik V12 – budowa i działanie

Mimo że w obecnej epoce downsizingu oraz elektryfikacji silnik V12 to raczej gatunek wymierający, to jednak wielu pasjonatów wciąż postrzega go jako szczytowe osiągnięcie złotej ery motoryzacji.

Dowiedź się więcej o budowie i działaniu tej jednostki napędowej.

Spis treści:

1. Silnik V12 i jego historia
2. Jak zbudowany jest silnik V12?
3. W jakich samochodach znajduje się silnik V12? Najpopularniejsze modele
4. Silnik V12 nie ma już przed Tobą tajemnic!

Obecnie niemal każdy samochód najwyższej klasy jest wyposażony w silnik elektryczny, który wspomaga spalinową jednostkę napędową. Coraz więcej jest również modeli, które napędzane są tylko i wyłącznie energią elektryczną. Mowa tu zarówno o topowych limuzynach, jak i hipersamochodach, takich jak Porsche 918 czy w pełni elektryczny Rimac Nevera o zapierających dech osiągach.

Nie zawsze jednak tak było. Jeszcze do niedawna największe limuzyny oraz supersportowe samochody, jak Ferrari czy Lamborghini były napędzane przez silnik widlasty o dwunastu cylindrach, czyli popularne V12. Silnik zaprojektowany i zbudowany w ten sposób na trwałe zapisał się na kartach historii motoryzacji i do dziś przyprawia o szybsze bicie serca pasjonatów samochodów. Na czym polega jego fenomen i czym charakteryzuje się silnik V12? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w dalszej części naszego artykułu.

Silnik V12 i jego historia

Pierwszy 12-cylindrowy silnik zbudowany w układzie „V” powstał na początku XX wieku, a konkretnie w 1904 roku, kiedy to firma Putney Motor Works stworzyła nowy rodzaj jednostki napędowej, poprzez połączenie ze sobą sześciu 2-cylindrowych silników, produkowanych przez to przedsiębiorstwo. Jak to często bywało w historii motoryzacji, nowy silnik wcale nie został stworzony z myślą o samochodach. Pierwszy widlasty silnik 12-cylindrowy służył do napędzania łodzi wyścigowych. 

silnik v12

Samochodem, który jako pierwszy zaczęto napędzać silnikiem V12 był stworzony przez brytyjską firmę Sunbeam „Toodles V”. Pojazd zaprezentowano w 1913 roku. Jego silnik miał niewyobrażalne w dzisiejszych czasach 9 litrów pojemności. Mniej więcej od lat 20. silnik widlasty o dwunastu cylindrach zaczął trafiać pod maski luksusowych modeli samochodów, takich jak Rolls-Royce Phantom III, Lincoln K czy Cadillac V-12.

Oprócz napędzania najbardziej luksusowych samochodów świata silnik V12 znalazł jeszcze jedno zastosowanie Duża moc jednostki oraz jej niezawodność sprawiły, że konstruktorzy użyli jej do napędu samolotów myśliwskich. Wystarczy wspomnieć o tym, że takie legendarne maszyny jak Messerschmitt Bf 109 czy Supermarine Spitfire były napędzane właśnie przez jednostkę V12. Silnik ten pozwolił na zaprojektowanie opływowych kształtów dziobów tych samolotów, co korzystnie wpłynęło na ich aerodynamikę.

W kolejnych latach po wojnie silnik 12-cylindrowy zaczął pojawiać się w bolidach Formuły 1. Pierwszą marką, która zbudowała i zastosowała tę jednostkę napędową, było Ferrari, ze swoim bolidem 125 F1, używanym w sezonach 1950-1952. W późniejszych latach kolejni producenci szli w ślady włoskiej marki, a sam silnik V12 był obecny w motosporcie z przerwami aż do 1995 roku. Ostatnim bolidem napędzanym tym silnikiem było również Ferrari, a konkretnie model 412T2.

W swoich drogowych samochodach Ferrari także intensywnie wykorzystywało i wykorzystuje po dziś dzień 12-cylindrowysilnik widlasty. Podobnie z resztą jak ich największy konkurent, czyli Lamborghini. Większości pasjonatów motoryzacji to właśnie te dwie marki kojarzą się jednoznacznie z silnikami V12, ale należy pamiętać, że korzystały lub korzystają z nich także inne brandy, takie jak np. BMW.

Jak zbudowany jest silnik V12?

Jak zbudowany jest omawiany silnik cylindrowy? Blok silnika V12 przypomina swoim kształtem literę V, stąd też wziął on swoją nazwę. Cylindry silnika ułożone są parami, po 6 w nachylonych do siebie pod kątem rzędach. Stąd też mówi się czasami, że silnik V12 to tak naprawdę połączone wspólnym wałem dwie rzędowe jednostki 6-cylindrowe. 

silnik v12

W przeciwieństwie do innych silników zbudowanych w układzie widlastym V12 cechuje się wysoką kulturą pracy, którą zawdzięcza brakowi niezrównoważonych sił i momentów, generujących drgania silnika. To właśnie między innymi ta cecha sprawiła, że tak chętnie stosowano je w luksusowych samochodach, w których komfort podróży jest najważniejszy. 

Z kolei duża moc i moment obrotowy przełożyły się na wykorzystywanie ich w samochodach sportowych pokroju Ferrari czy Lamborghini. Jeżeli weźmiemy silnik V12 i V10 lub V8 o podobnej pojemności, to V12 zwykle przebije konkurenta osiągami. Dlaczego? Mniejsze masy części ruchomych, takich jak tłoki czy korbowody sprawiają, że V12 może osiągać wyższe prędkości obrotowe. „Skutkiem ubocznym” tej cechy jest charakterystyczny, wspaniały dźwięk widlastej dwunastki.

W jakich samochodach znajduje się silnik V12? Najpopularniejsze modele

W jakich samochodach wykorzystywano lub wykorzystuje się silniki V12? Samo wymienienie wszystkich modeli Ferrari i Lamborghini, napędzanych tym typem jednostki napędowej zajęłoby bardzo dużo czasu, dlatego skupimy się w tym miejscu na zaledwie paru ważnych dla historii motoryzacji modelach oraz tych, które do dziś można spotkać w salonach.

Jednym z najsłynniejszych Ferrari z silnikiem V12 jest model 250 GTO, produkowany w latach 1962 – 1964. Dzięki 3-litrowej jednostce napędowej 12-cylindrowy silnik, a dokładnie samochód w niego wyposażony miał nadzwyczajne jak na swoje czasy osiągi. Sprint od 0 do 100 km/h zajmował mu 6,1 s, a wskazówka prędkościomierza zatrzymywała się na wartości 280 km/h. Jest to też auto, które przez pewien czas było najdroższe na świecie. Jeden z jego egzemplarzy sprzedano na aukcji za kosmiczną kwotę 178 mln złotych.

Innym rekordzistą, wyposażonym w V12 produkcji BMW, był McLaren F1. Ten zaprojektowany przez brytyjską markę znaną z wyścigów F1, rozpędził się w 1998 roku do zawrotnej prędkości 386,7 km/h, co było wartością rekordową dla samochodów seryjnych dopuszczonych do ruchu po normalnych drogach. Rekord ten został pobity dopiero w 2005 roku przez szwedzką firmę Koenigsegg i ich model CCR. 

silnik v12

Jednym z samochodów wyposażonych w V12, którym do dziś można wyjechać jako nowym z salonu, jest Lamborghini Aventador. Jest to flagowy model tego włoskiego producenta, który od swojego debiutu w 2011 roku doczekał się wielu odmian i wersji specjalnych. Jedno pozostaje niezmienne: centralnie umieszczone V12 o pojemności 6,5 litra, które w zależności od wersji samochodu generuje od 700 do 770 KM.

Silnik V12 nie ma już przed Tobą tajemnic!

Mamy nadzieję, że lektura naszego artykułu przybliżyła Ci choć trochę historię oraz wyjątkowość jednostki V12. Co sprawia, że silnik V12 zajmuje szczególne miejsce w sercach większości fanów motoryzacji? Blok silnika V12, składający się z 6 par cylindrów umieszczonych w dwóch nachylonych pod kątem do siebie rzędach, generuje bardzo niewielkie wibracje, co sprawia, że jest on świetnym rozwiązaniem, dla samochodów luksusowych, w których komfort jest priorytetem.

Silnik V12 ma również ogromny potencjał, jeżeli chodzi o osiągi. Mniejsza w porównaniu do innych jednostek napędowych masa elementów ruchomych sprawia, że może on generować wyższe prędkości obrotowe, co z kolei wpływa na wysoką moc silnika oraz jego charakterystyczny dźwięk.

Sprawdź także: OC Mazdaubezpieczenie OC Starogard Gdański

Nawet jeżeli w Twoim garażu nie stoi Ferrari z ryczącym V12, warto ubezpieczyć swój samochód i zabezpieczyć się w ten sposób przed skutkami różnych, nieprzewidzianych sytuacji. Pamiętaj, że OC jest obowiązkowe, ale dodatkowo możesz wybrać dowolne AC czy Assistance. Kalkulator, który znajdziesz na stronie internetowej LINK4, pozwoli Ci obliczyć wysokość składki. Szczegóły naszej oferty znajdziesz na www.link4.pl, pod numerem telefonu 22 444 44 44 lub u jednego z agentów ubezpieczeniowych współpracujących z LINK4. Każda z tych opcji jest dobra, aby zakupić korzystne ubezpieczenie!

Szczegółowe informacje o produktach, limitach oraz wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Redakcja

Komentarze

Powiązane wpisy