Strefa ruchu – jakie przepisy w niej obowiązują?

Znak drogowy „strefa ruchu”, czyli D-52 wyznacza przestrzeń, w której znajduje się przynajmniej jedna droga wewnętrzna. Co do zasady na terenie tym obowiązują takie same zasady jak na drogach publicznych.

Zobacz, czym są strefy ruchu i jak po nich poruszać.

Spis treści:
1. Co to jest strefa ruchu?
2. Strefa ruchu — jakie przepisy w niej obowiązują?
3. Zachowanie szczególnej ostrożności w strefie ruchu
4. Strefa ruchu. Podsumowanie

Jak zachować się, gdy zobaczysz znak „strefa ruchu”? Co oznacza tablica D-52? Z przepisów prawa o ruchu drogowym dowiesz się, że to miejsce, w którym znajduje się przynajmniej jedna droga wewnętrzna. Znaki drogowe „strefa ruchu”, czyli D-52 oraz D-53 wyznaczają granicę strefy. Jak się w niej zachować? Powinieneś stosować tu ogólne przepisy ruchu drogowego, które obowiązują na drogach publicznych. Zwracaj uwagę na znaki, ograniczenia prędkości i nieuważnych pieszych!

Co to jest strefa ruchu?

Co oznacza znak „strefa ruchu”? Znaki drogowe D-52 (wjazd do strefy ruchu) i D-53 (wyjazd ze strefy) wyznaczają granicę takiej przestrzeni. W ustawie Prawo o ruchu drogowym z dnia 20 czerwca 1997 roku (Dz. U. z 2022 r. poz. 988, 1002, 1768, 1783) strefa ruch zdefiniowana jest w art. 2 pkt 16a jako „obszar obejmujący co najmniej jedną drogę wewnętrzną, na który wjazdy i wyjazdy oznaczone są odpowiednimi znakami”. Strefa ruchu wprowadzona została nowelą do ustawy z 2010 roku. 

A w praktyce -, co to jest strefa ruchu? Znak ten znajdziesz najczęściej na osiedlach, parkingach, np. przy dużych marketach, oraz przy drogach wewnętrznych. O jego postawieniu najczęściej decyduje administrator danego terenu prywatnego. Dzięki temu do strefy ruchu można stosować większość zasad ruchu drogowego, które obowiązują na drogach publicznych. Chodzi zwłaszcza o ograniczenia prędkości, kierunek jazdy oraz zasady dotyczące parkowania. 

strefa-ruchu

Sprawdź także: Parkowanie w strefie zamieszkania. Jak to robić prawidłowo?

Strefa ruchu — jakie przepisy w niej obowiązują? 

Na początku warto wyjaśnić, że droga wewnętrzna nie jest drogą publiczną. Co do zasady, nie obowiązują na niej przepisy ruchu drogowego, np. dotyczące pierwszeństwa czy parkowania. Ogólne zasady ustala właściciel posesji, zarządca czy administrator. Jeżeli jednak instytucja czy osoba odpowiedzialna za dany teren zdecyduje się na wyznaczenie strefy ruchu i ustawienie białych znaków D-52 i D-53, wszystko się zmienia.

O czym pamiętać, kiedy mijasz znak „strefa ruchu”? Przepisy dotyczące strefy ruchu są dokładnie takie same jak na drogach publicznych. Ustawa o ruchu drogowym (art. 10 pkt 2) wskazuje, że nadzór nad zarządzeniem ruchem drogowym w strefach ruchu sprawuje wojewoda. Z kolei zarządzeniem ruchem drogowym zajmować powinien się podmiot zarządzający tym terenem (ustawa o ruchu drogowym art. 10 pkt 7). 

Tak więc znaki pionowe „strefa ruchu” zmieniają niejako drogę wewnętrzną w drogę publiczną. Warto więc pamiętać o ograniczeniach prędkości – w terenie zabudowanym wynosi ona 50 km/h. Na tym obszarze kierowca powinien stosować się do pionowych i poziomych znaków drogowych. Obowiązują także ogólne zasady dotyczące parkowania pojazdów. Pamiętaj, że gdy będziesz wyjeżdżać ze strefy ruchu, musisz ustąpić pierwszeństwa wszystkim innym pojazdom poruszającym się po drogach publicznych. 

Jeżeli nie stosujesz się do zasad ruchu drogowego w strefie ruchu, możesz otrzymać mandat! Na tych terenach może bowiem interweniować policja czy straż miejska. Warto więc zachować ostrożność, nawet gdy wydaje Ci się, że przecież na parkingu pod marketem możesz pozwolić sobie na samowolę. 

Niezwykle często strefami ruchu są duże parkingi przy instytucjach czy prywatnych hipermarketach. Przy poszukiwaniu odpowiedniego miejsca do parkowania kierowcy często zapominają o ogólnych przepisach ruchu drogowego. Przede wszystkim o zasadzie prawej ręki, którą stosuje się zawsze, gdy skrzyżowania są nieoznakowane – brak sygnalizacji świetlnej czy pionowych znaków „ustąp pierwszeństwa przejazdu” czy „droga z pierwszeństwem przejazdu”. 

W strefie ruchu piesi powinni korzystać z chodników, a jeżeli ich nie ma, to zachować szczególną ostrożność i trzymać się lewej strony jezdni. Strefa nie daje uprzywilejowanej pozycji pieszemu – inaczej niż w przypadku strefy zamieszkania. 

Tu warto się zatrzymać i wyjaśnić pewną różnicę. Nie należy mylić strefy ruchu ze strefą zamieszkania, oznaczaną niebieskimi znakami drogowymi pionowymi D-40 i D-41, czyli „strefa zamieszkania” i „koniec strefy zamieszkania”. Na terenie takim panuje zasada uprzywilejowania pieszych, także na jezdni. Pieszy może korzystać z całej szerokości drogi. Natomiast pojazdy nie mogą poruszać się szybciej niż 20 km/h. 

strefa-ruchu

Niestety, kierowcy samochodów dość często zapominają, że w strefie zamieszkania parkować można jedynie na wyznaczonych do tego miejscach. Jeżeli więc otrzymasz mandat za złe parkowanie, bo stanąłeś kołami na chodniku, nie możesz tłumaczyć się, że nie było znaku „zakaz postoju” czy „zakaz parkowania”, bo znak D-40 je zastępuje. Pamiętaj, że wyjeżdżając ze strefy zamieszkania, włączasz się do ruchu, a więc musisz przepuścić inne pojazdy i zachować szczególną ostrożność. 

Zachowanie szczególnej ostrożności w strefie ruchu

Choć w strefie ruchu wszystkich kierowców obowiązują przepisy drogowe takie jak na drogach publicznych, w obszarach tych warto zachować szczególną ostrożność. Nigdy nie zapominaj o podstawowej regule obowiązującej na drodze – o ograniczonym zaufaniu do innych uczestników ruchu. 

Strefy ruchu wyznaczane na osiedlach, drogach dojazdowych czy na parkingach często panuje dość specyficzna atmosfera. Po obszarze takim poruszają się nie tylko pojazdy mechaniczne, ale i często rowerzyści, popularne ostatnio hulajnogi czy piesi. Dlatego mimo ogólnych zasad dotyczących ograniczenia prędkości w terenie zabudowanym, warto zachować szczególną ostrożność. Zapewnij więc sobie i innym bezpieczeństwo i ściągnij nogę z gazu! Lepiej poruszać się po parkingu wolniej, ale zapewnić sobie możliwość wyhamowania, gdy przed Tobą pojawi się nagle rodzina z wózkiem wypełnionym zakupami. 

W strefie ruchu skup się także na właściwym parkowaniu. Samochód zostawiaj tylko w wyznaczonych do tego miejscach. W przeciwnym wypadku, za niewłaściwe parkowanie grozi Ci mandat w wysokości nawet kilkuset złotych. 

Co więcej, niejednokrotnie brak wyznaczonych pasów ruchu rozprasza pieszych oraz zmotoryzowanych. Dlatego lepiej asertywnie poruszać się po strefie parkowania. 

strefa-ruchu

Przeczytaj również: Czym jest strefa ograniczonego postoju? Poznaj przepisy

Strefa ruchu. Podsumowanie

Kiedy zarządca danej drogi wewnętrznej lub obszaru, po którym będą poruszać się samochody, rowerzyści czy piesi chce, żeby na jego posesji obowiązywały ogólne zasady ruchu drogowego, stara się, aby wyznaczyć tzw. strefę ruchu. To najprostszy sposób na zaprowadzenie porządku. W przestrzeniach wyznaczanych przez znaki pionowe D-52 i D-53 zachowaj jednak szczególną ostrożność. Choć piesi nie są tu uprzywilejowani, nie zawsze o tym wiedzą. 

Zobacze także: uszkodzenie samochodu przez wiatr - Polisa Autocasco, OC Płock

Poruszając się po strefach ruchu czy drogach publicznych, Twój samochód potrzebuje odpowiedniego ubezpieczenia. Polisę LINK4 możesz wykupić przez stronę www, telefonicznie pod numerem 22 4444444 podczas konsultacji z naszym doradcą. Możliwe jest także spotkanie z agentem współpracującym z naszym towarzystwem ubezpieczeniowym. Zachęcamy do skorzystania z Kalkulatora LINK4, dzięki któremu w łatwy sposób przeliczysz swoje ubezpieczenie.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Redakcja

Komentarze

Powiązane wpisy