Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Suma ubezpieczenia nieruchomości – co oznacza to pojęcie?

Czas czytania: 1 min. 2 sek.

“Przymierzamy się z mężem do podpisania umowy ubezpieczenia naszego nowego mieszkania. Zastanawiamy się, co kryje się pod pojęciem „suma ubezpieczenia nieruchomości”?”

Odpowiedzi udziela Marlena Piekut, ekspert ds. ubezpieczeń mieszkaniowych w Link4 na portalu ubezpieczenie.com.pl.

Suma ubezpieczenia nieruchomości wpisana w polisie jest maksymalną kwotą, do której ubezpieczyciel odpowiada za szkody, które mogą wystąpić w trakcie ochrony ubezpieczeniowej. Na tę kwotę składają się sumy ubezpieczeń poszczególnych elementów naszej nieruchomości, a więc:

- nieruchomości jako takiej (rozumianej najczęściej jako mury naszego mieszkania, domu, piwnicy, garażu i innych),
- elementów stałych (np. tynków, glazury, parkietu),
- mienia ruchomego (np. mebli, dywanów, sprzętu RTV i AGD).

Musimy pamiętać, że w razie wystąpienia szkody, towarzystwo nie ma obowiązku wypłacić nam całej kwoty, która widnieje w polisie pod pozycją „suma ubezpieczenia”. Ubezpieczyciel wypłaci tyle, ile warte było to, co zostało uszkodzone lub zniszczone.

Jaki z tego wniosek? Przed zawarciem umowy dobrze oszacujmy wartość mieszkania i jego elementów, które chcemy ubezpieczyć. Bo np. w sytuacji całkowitego zniszczenia mieszkania ubezpieczyciel odpowiada finansowo do kwoty widniejącej jako „suma ubezpieczenia”. Dlatego przed podpisaniem umowy ubezpieczenia powinno się przeliczyć, ile warte jest mieszkanie/dom oraz znajdujące się w nim elementy. Im większa suma ubezpieczenia znajdzie się w polisie, tym większą mamy pewność, że po wystąpieniu ewentualnej szkody jesteśmy dobrze zabezpieczeni finansowo.

Kto finalnie ustala, jaka kwota będzie wpisana pod pozycją „suma ubezpieczenia”? Najczęściej sumę ubezpieczenia nieruchomości jako takiej określamy my sami, jako jej właściciele. Natomiast sumę ubezpieczenia elementów stałych i mienia ruchomego zazwyczaj wybieramy z dostępnych w danym towarzystwie opcji lub wyceniane są one przez specjalnie powołanego rzeczoznawcę.

Jeśli masz pytanie o ubezpieczenie mieszkań, skontaktuj się z nami, używając zakładki kontakt.

Oblicz OC i AC

w 20 sekund!

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon.-pt.: 8-21