Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Swap silnika – czym jest i jak przeprowadzić modyfikację?

Czas czytania: 4 min. 27 sek.

Swap silnika to sposób na tchnienie drugiego życia do swojego auta. Jednak co dokładnie kryje się pod tym terminem? Zobacz, jakie kwestie trzeba mieć na uwadze podczas wykonywania swapu silnika. Czytaj dalej!

Spis treści

1. Co to jest swap silnika?
2. Swap silnika. Zalety i wady tego rozwiązania
3. Wymiana silnika w samochodzie. Obowiązujące przepisy
4. Zmiana silnika w samochodzie. Cena i gdzie najlepiej to zrobić?
5. Swap silnika. Kilka słów na koniec

Uwielbiasz swój samochód, ale ma za słabe osiągi? Przydałoby Ci się więcej koni pod maską? A może silnik w aucie jest awaryjny i zastanawiasz się nad wymianą na inną jednostkę? Na pewno przeglądając informacje na forach internetowych, rzuciło Ci się w oczy określenie „swap silnika”. Pod tym obco brzmiącym terminem kryje się jednak niezwykle przydatna czynność. Dowiedz się więcej na ten temat!

banner-link4-skladka

Co to jest swap silnika?

Czy w przypadku kiepskich osiągów samochodu zawsze trzeba zacząć rozglądać się za innym autem? Niekoniecznie. Aby poprawić wyniki swojego pojazdu, możesz skorzystać z oferty warsztatów samochodów (szczególnie tych zajmujących się tuningiem). Dzięki temu dostosujesz wiele podzespołów i systemów auta do swoich oczekiwań.

Jedną z bardziej skomplikowanych operacji, która może być przeprowadzona na Twoim samochodzie, jest swap silnika. Wiąże się to z wymianą całej jednostki napędowej w pojeździe. W ten sposób jesteś coraz bliżej uzyskania Twojego „auta idealnego”.

Co to jest swap silnika? Można powiedzieć, że jest to forma tuningowania auta. Czynność polega na zamianie całej jednostki napędowej na taką, która pochodzi z innego auta. Po się co to robi? Najczęściej taka zmiana silnika w samochodzie jest przeprowadzana po to, aby zamontować napęd o większej pojemności czy wyższej mocy.

Przeczytaj również: Silnik wolnossący. Co to jest? Jak działa? Jakie ma zalety?

Nie jest to prosta czynność. Konieczne jest znalezienie jednostki, która będzie kompatybilna z innymi elementami układu napędowego. Skrzynia biegów czy turbosprężarka to tylko przykłady osprzętu, które muszą być dopasowane do nowego silnika. W przypadku wyboru takich, które pochodzą z samochodów innej marki, niż Twój, musisz przyjrzeć się także kwestii mocowań. 

Niestety, wiedzieć, co to jest swap silnika, a być w stanie go wykonać – to niestety dwie różne rzeczy. W przypadku tej modyfikacji trzeba oddać pojazd do odpowiedniego warsztatu. Wykonanie takiej operacji bez odpowiedniego sprzętu jest praktycznie niemożliwe. 

swap silnika

Swap silnika. Zalety i wady tego rozwiązania

Interesuje Cię zmiana silnika w samochodzie? Musisz mieć świadomość, że nie jest to tylko drobny tuning czy też naprawa części w aucie. Po zmianie jednostki napędowej w aucie możesz mieć wrażenie, że... prowadzisz zupełnie inny samochód!

Do najważniejszych zalet, jakie niesie ze sobą swap silnika, należy zaliczyć możliwość poprawienia osiągów auta. Zapas mocy w pojeździe pozwoli Ci dynamiczniej wyprzedzać czy ruszać na skrzyżowaniu. Wymiana silnika często może okazać się tańszym rozwiązaniem niż generalna naprawa dotychczasowej jednostki.

Jednak musisz liczyć się z tym, że czynność ta niesie ze sobą także pewne ryzyko. Znalezienie dobrego, dopasowanego odpowiednika Twojego silnika na rynku wtórnym może być naprawdę ciężkie. Przy zakupie takiego elementu często niełatwym zadaniem jest także oszacowanie jego stanu.

Pamiętaj także o tym, że kupując silnik, potrzebna jest nie tylko sama jednostka, ale także osprzęt peryferyjny. Okablowanie, komputer pojazdowy i inne elementy są niezbędne w celu przeprowadzenia prawidłowego swapu silnika. Jeżeli kupisz silnik bez takiego osprzętu, musisz się liczyć ze sporymi kosztami dodatkowymi. 

swap silnika

Wymiana silnika w samochodzie. Obowiązujące przepisy

W sieci można znaleźć informację, że po swapie konieczna jest także zmiana silnika w dowodzie rejestracyjnym. Czy to na pewno konieczne? W przypadku, gdy miała miejsce wymiana silnika w samochodzie, przepisy nie są jednoznaczne. Praktyka pokazuje jednak, że wymiana jednostki napędowej powinna być nie tylko zgłoszona, ale także zweryfikowana przez diagnostę.

Co prawda pojawiają się głosy, że silnik można wymieniać tak samo, jak każdą inną część wymienną w aucie. Prawda jest jednak taka, że moc silnika jest zapisana w dokumentach rejestracyjnych – w związku z tym każda taka zmiana powinna zostać zgłoszona. 

banner-link4-kalkulator

W praktyce zmiana silnika w dowodzie odbywa się po przeprowadzeniu przeglądu u diagnosty. Podczas tej czynności specjalista określi, czy swap nie naruszył w innych elementów samochodu, co mogłoby uniemożliwić jego dopuszczenie do ruchu. Po uzyskaniu pozytywnego wyniku podczas przeglądu należy udać się do wydziału komunikacyjnego w urzędzie, aby wprowadzić zmiany w dokumentacji auta.

Jeśli dokonałeś swapu silnika, koniecznie poinformuj o tym także towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym ubezpieczasz swój pojazd. Zmiana pojemności i mocy jednostki napędowej może mieć bowiem wpływ na wypłatę odszkodowania po kolizji. Brak tej informacji może być również podstawą do odmowy wypłaty pieniędzy z polisy, zatem warto o to zadbać. 

Zmiana silnika w samochodzie. Cena i gdzie najlepiej to zrobić?

Koszt swapu silnika zależy od wielu czynników. Demontaż „serca” Twojego auta zawsze wiąże się z koniecznością odłączenia od wszystkich elementów układu napędowego. Jednak w niektórych modelach czynność ta może być łatwiejsza, a w innych nieco bardziej wymagająca. Na pewno zostanie to uwzględnione w cenie usługi.

Polecamy także: Obniżenie zawieszenia. Jak je przeprowadzić i czy warto?

Ogromny wpływ na koszty swapu ma także sama wartość silnika, na który zamierzasz wymienić ten obecnie posiadany. Ona także zależy od wielu elementów – m.in. od przebiegu i stanu technicznego. Podczas zakupu takiego osprzętu zdecydowanie warto mieć możliwość jego przetestowania – wystarczy odpalenie silnika. W ten sposób będziesz w stanie ocenić kulturę pracy jednostki. Niestety nie zawsze jest to możliwe, jednak jeżeli silnik jeszcze nie został zdemontowany – warto go przetestować.

A gdzie przeprowadzić swap silnika? Najlepiej zdecydować się na warsztat, który specjalizuje się w tego typu usługach. To skomplikowana czynność, która często wymaga wprawy i umiejętności ze strony mechaników. Podczas swapu nie zawsze wszystkie elementy do siebie pasują, a niekiedy konieczne są dość skomplikowane modyfikacje blacharskie. W związku z tym czynność ta może okazać się zbyt dużym wyzwaniem dla mniej doświadczonego specjalisty. Gdy dojdą do tego braki w narzędziach – zabieg będzie niewykonalny. 

swap silnika

Swap silnika. Kilka słów na koniec

Wiesz już, na czym polega wymiana jednostki napędowej w samochodzie i od czego może zależeć koszt swapu silnika. W takim wypadku pozostaje jedno pytanie – czy warto? Wiele zależy od tego, czego oczekujesz od samochodu. Nie ma się co oszukiwać – w zdecydowanej większości wypadków swapu silnika dokonuje się po to, aby móc uzyskać więcej mocy pod maską. Jednak nie możesz zapominać o kwestiach bezpieczeństwa. 

Jeżeli wymiana silnika sprawi, że np. Twój young-timer zyska dodatkowych 50 koni mechanicznych mocy, to musisz to uwzględnić także w zmianach w obrębie układu hamulcowego. W końcu to system naczyń połączonych – a inne układy w aucie są seryjnie dostosowane do poprzedniej jednostki.

Pamiętaj o tym, że jeżdżąc samochodem, musisz mieć na względzie bezpieczeństwo swoje, Twoich pasażerów oraz innych uczestników ruchu drogowego. Pomogą Ci w tym ubezpieczenia komunikacyjne od LINK4. Zapoznaj się z naszą ofertą OC, AC oraz Assistance dostępną na www.link4.pl – do wyboru masz także inne, równie przydatne polisy, jak Szyby 24 czy Kluczyki Plus, które możesz zakupić wraz z OC. 

Dlaczego warto zaufać LINK4? W 2021 roku nasza oferta ubezpieczeń samochodowych została wybrana w prestiżowym rankingu „Rzeczpospolitej” jako najlepsza na rynku! Przekonaj się o tym samemu – skorzystaj z kalkulatora, poznaj cenę polis i dołącz do grona zadowolonych klientów LINK4!

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz OC i AC

w 20 sekund!

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon.-pt.: 8-21