Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Ubezpieczenie Assistance – co to jest i czy warto je wykupić?

Czas czytania: 6 min. 43 sek.

Co robić w sytuacji, gdy samochód odmówił posłuszeństwa i dalsza jazda jest niemożliwa? Z pomocą przychodzi wtedy Assistance. Z tego tekstu dowiesz się wszystkiego, co najważniejsze o tego typu ubezpieczeniu.

Rozładowany akumulator, brak paliwa w baku czy przebita opona mogą zdarzyć się każdemu kierowcy, bez względu na to, jak wiele czasu spędza za kierownicą. W takich i wielu innych sytuacjach przyda się ubezpieczenie Auto Assistance. Ma ono na celu pomóc Ci w najmniej oczekiwanych sytuacjach. Holowanie pojazdu, możliwość skorzystania z pojazdu zastępczego czy otwarcie auta w razie utraty kluczyków to tylko kilka przykładów pomocy zapewnianej przez ten rodzaj ubezpieczenia. Sprawdź, co jeszcze obejmuje ubezpieczenie Assistance, dlaczego warto wykupić Assistance i w jaki sposób to zrobić.

Assistance. Co to jest?

Najważniejszą informacją, o której należy wspomnieć, na początku tego artykułu jest to, że Assistance jest dobrowolnym ubezpieczeniem. Nie masz więc obowiązku wykupywać go, jak ma to miejsce w przypadku ubezpieczenia OC. 

Wyobraź sobie, że jedziesz drogą w środku nocy, pada deszcz, samochód nagle staje, a Ty wysiadasz i zaglądasz pod maskę. Nie widzisz jednak niczego niepokojącego i dochodzi do Ciebie, że nie jesteś w stanie sam naprawić pojazdu na miejscu ani sprawić, aby auto ruszyło i abyś mógł dojechać do najbliższego miejsca, w którym otrzymasz pomoc. Co robić?

W takiej sytuacji z pomocą przyjdzie Ci ubezpieczenie Assistance. Wystarczy, że zadzwonisz na infolinię ubezpieczyciela, opowiesz o tym, co się stało i otrzymasz pomoc. W takim przypadku będzie to najczęściej szybka naprawa pojazdu na miejscu, jeżeli to możliwe, lub holowanie pojazdu we wskazane miejsce (do limitu kilometrów określonego w umowie).

Znasz już podstawy, dotyczące Assistance. Co to oznacza dla kierowcy, dowiesz się w dalszej części tekstu. 

Przeczytaj również: Co można naprawić z AC? Sprawdź, jak wygląda likwidacja szkody z AC

Czy Polacy chętnie kupują Assistance?

Ubezpieczenie działa nie tylko w Polsce, ale często też na terenie innych krajów europejskich. Dzisiaj coraz więcej kierowców kupuje Assistance, a liczba wciąż rośnie ze względu na większą świadomość na temat możliwości uzyskania pomocy w nieprzewidzianych sytuacjach. Assistance pojazdu jest bardzo często w pakiecie wraz z OC lub ubezpieczeniem Autocasco.

Co daje Assistance?

W pierwszej kolejności ubezpieczenie Assistance zakładają pomoc techniczną na miejscu, holowanie uszkodzonego pojazdu do wskazanego przez Ciebie miejsca w ramach limitu kilometrów i samochód zastępczy po wypadku na czas naprawy (nie dłużej jednak niż do limitu w danym wariancie ubezpieczenia). Zakres ubezpieczenia Assistance różni się jednak w zależności od wybranego wariantu oraz ubezpieczyciela. Na przykład, w LINK4 możesz samodzielnie zdecydować, jaki zakres ochrony Cię interesuje. W zależności od potrzeb, wybierz jeden z trzech wariantów ubezpieczenia.

Auto Assistance to podstawowy wariant zapewniający pomoc techniczną w razie wypadku lub innego zdarzenia drogowego, kradzieży, uszkodzenia, awarii i wandalizmu, obejmujący:

 • wymianę koła (jeśli jest w pojeździe),
 • holowanie auta do wskazanego przez Ciebie miejsca, do 500 km,
 • naprawę samochodu na miejscu zdarzenia (jeśli to możliwe),
 • uruchomienie silnika pojazdu na miejscu zdarzenia w razie rozładowania akumulatora,

 

Wariant Auto Assistance obejmuje ponadto:

 • pokrycie kosztów parkowania do 3 dni,
 • złomowanie pojazdu,
 • transport ze szpitala do miejsca zamieszkania w sytuacji, gdy hospitalizacja trwa minimum 5 dni,
 • opiekę nad dziećmi, jeżeli jesteś ich jedynym opiekunem podczas zdarzenia assistance i trafisz do szpitala ,
 • opiekę dla zwierząt, gdy trafisz do szpitala w wyniku zdarzenia assistance, gdy jesteś ich jedynym opiekunem,
 • wizytę bliskiej osoby w szpitalu, a także – w razie potrzeby i zaleceń lekarza – koszty zakwaterowania w hotelu.

Ten wariant Assistance zapewnia ponadto jedno z poniższych świadczeń do wyboru:

 • auto zastępcze do 4 dni w razie wypadku lub kradzieży,
 • przewóz pasażerów i kierowcy do miejsca zamieszkania bądź celu podróży, gdy odległość między miejscem zamieszkania a miejscem zdarzenia assistance przekracza 20 km,
 • nocleg w hotelu dwu- lub trzygwiazdkowym, jeśli znajdujesz się ponad 20 km od miejsca zamieszkania.

Zakres ubezpieczenia Assistance w wariancie Auto Assistance Plus jest natomiast wzbogacony o opcję auta zastępczego w razie awarii oraz ze zwiększonym limitem w razie kradzieży albo wypadku:

 • auto zastępcze do 3 dni w przypadku awarii (z rozwiązania tego możesz skorzystać jeden raz w okresie ubezpieczenia),
 • pojazd zastępczy do 5 dni w razie kradzieży bądź wypadku.

Osobom zainteresowanym najszerszym zakresem usług Assistance polecamy wariant Auto Assistance Komfort. Poza wszystkimi świadczeniami podstawowymi, zyskujesz też:

 • holowanie pojazdu bez limitu kilometrów w Polsce i do 750 km od miejsca zdarzenia na terenie Europy,
 • możliwość korzystania z pojazdu zastępczego do 10 dni w razie kradzieży albo wypadku oraz do 5 dni w przypadku awarii,
 • kierowcę, jeśli znajdujesz się ponad 20 km od miejsca zamieszkania i nie możesz samodzielnie prowadzić auta.

Konkretne informacje znajdziesz w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. W LINK4 otrzymasz pomoc w pierwszych chwilach po zdarzeniu – wystarczy, że zadzwonisz pod numer 22 444 44 44 i podasz swoje dane, numer polisy czy numer rejestracyjny pojazdu.

Co istotne, Assistance oprócz organizacji pomocy od strony technicznej i informacyjnej, zapewnia również dodatkowe wsparcie. W zależności od wariantu, możesz zatem liczyć m.in. na opiekę nad dziećmi, jeśli zostaniesz hospitalizowany, gdy jesteś ich jedynym opiekunem na miejscu zdarzenia assistance oraz transport ze szpitala do miejsca zamieszkania – jeżeli hospitalizacja trwała minimum 5 dni. Dodatkowo z takiego Assistance mogą zostać pokryte koszty zakwaterowania bliskiej osoby w hotelu podczas wizyty u Ciebie w szpitalu lub wydatki poniesione na opiekę dla zwierząt, jeśli trafisz do szpitala. 

Dobrowolne ubezpieczenie Assistance działa też poza Polską, ale zakres pomocy, jaką oferuje, zależy od wybranego przez Ciebie wariantu. Pomoc może bowiem obejmować tylko kierowcę lub kierowcę i pasażerów. Najpopularniejsze są warianty, które oferują wsparcie na terenie całej Europy. Podczas wyboru wariantu zwróć jednak uwagę na ewentualne limity w zakresie holowania, noclegu, czy tego na ile dni otrzymasz samochód zastępczy. W przypadku, gdy wybierasz się do kraju poza UE, warto byłoby też ustalić, czy oferta Twojego ubezpieczyciela zakłada pomoc w miejscu, w którym będziesz przebywać.

Assistance. Czy warto kupić to ubezpieczenie?

Odpowiedź na pytanie „Assistance, czy warto?”, nie jest prosta. Natomiast jedno jest pewne – zabezpieczeń oraz gwarancji ochrony nie powinno się przeceniać. Jeśli jesteś kierowcą, któryobawia się skutków nieprzewidzianych zdarzeń, to znak, że powinieneś zaopatrzyć się w ten produkt ubezpieczeniowy. Najważniejsze rzeczy, na które warto zwrócić uwagę to:

 • świadczenia oferowane w ramach ubezpieczenia Assistance,
 • czy świadczenia przysługują tylko po wypadku, czy możesz z nich skorzystać również podczas kradzieży lub awarii,
 • ograniczenia towarzyszące ubezpieczeniu (limit kilometrów przy holowaniu, maksymalna kwota naprawy, pomoc za granicą itp.),

odległość od miejsca zamieszkania, jaka obowiązuje przy rozpatrywanym przez Ciebie wariancie Assistance.UWAGA!

Koniecznie przeczytaj OWU, czyli Ogólne Warunki Ubezpieczenia. Według przeprowadzanych ankiet aż 28% Polaków pomija ten bardzo ważny dokument, a 26% zapoznaje się z nim pobieżnie. W OWU zapisane się jednak istotne informacje, które dotyczą Twojej umowy. Wszelkie warunki, ograniczenia oraz listy wyłączeń odpowiedzialności znajdziesz właśnie w OWU. Poświęć więc chwilę i zapoznaj się z zapisami tego istotnego z Twojego punktu widzenia dokumentu.

 Zobacz też: Ubezpieczenie NNW – co to jest? Czy warto je kupować?

Teraz już wiesz, co to jest Assistance!

Wiesz już, co obejmuje ubezpieczenie Assistance. Jak widzisz, Assistance pojazdu przydaje się na drodze, ponieważ pozwala szybko i sprawnie poradzić sobie z ewentualnymi sytuacjami awaryjnymi.

Ubezpieczenie OC pomimo tego, że według prawa, musi być wykupione przez każdego posiadacza pojazdu mechanicznego, jest ubezpieczeniem, które w znacznym stopniu ochroni w momencie niespodziewanej sytuacji. Dzięki niemu unikniesz konsekwencji finansowych związanych ze spowodowaniem przez Ciebie zdarzenia drogowego. Ubezpieczyciel wypłaci stosowne odszkodowanie dla poszkodowanych w zdarzeniu, którego byłeś sprawcą. 

Jeśli więc chcesz zadbać o swoją ochronę, powinieneś już dzisiaj zainteresować się ubezpieczeniami komunikacyjnymi takimi jak: OC, AC i Assistance. Ostatnie z nich zasługuje na szczególną uwagę ze względu na jego możliwości oraz szeroki zakres oferowanych usług. Nigdy nie wiadomo, co może wydarzyć się na drodze, a dzięki wiedzy, co to jest Assistance i jakie zapewnia korzyści, masz ułatwione zadanie co do podjęcia odpowiedniej decyzji. Poznaj ofertę LINK4 i wybierz już dzisiaj ubezpieczenie dla siebie. 

Skorzystaj z naszego kalkulatora OC, aby obliczyć swoją składkę. Możesz też spotkać się osobiście z agentem współpracującym z LINK4 lub porozmawiać z doradcą telefonicznie, dzwoniąc pod numer 22 444 44 23.

Zobacz również: Ubezpieczenie OC Zgierz, Najtańsze OC dla młodych kierowców

FAQ – odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące usług Assistance

Co pokrywa Assistance?

Dobrowolne ubezpieczenie Assistance zapewnia niezbędną pomoc po wypadku, czy kradzieży. Zakres ochrony może obejmować, w zależności od wariantu, m.in. auto zastępcze, wymianę kół, uruchomienie pojazdu w razie rozładowania akumulatora, holowanie pojazdu, otworzenie samochodu po zniszczeniu kluczyka, nocleg i transport dla kierowcy i pasażerów. W LINK4 masz do wyboru trzy warianty Assistance, co pozwoli Ci dopasować zakres ochrony do własnych potrzeb.

Ile razy można skorzystać z pomocy Assistance?

Świadczenia, które są oferowane w ramach Assistance, podlegają limitom wskazanym w umowie oraz liczbie zdarzeń assistance. Z wybranych (np. dostępu do informacji) możesz korzystać, kiedy tylko chcesz i bez limitu, z kolei z innych 1-2 razy w ciągu obowiązywania umowy. Szczegółowe informacje dotyczące limitów znajdziesz w OWU.

Jakie sytuacje nie są objęte ubezpieczeniem Assistance?

Wyłączenia odpowiedzialności w ubezpieczeniu Assistance dotyczą przede wszystkim sytuacji związanych z jazdą bez uprawnień albo po spożyciu alkoholu, udziałem w wyścigach i rajdach oraz rażącym niedbalstwem i działaniem umyślnym.

Czy ubezpieczenie Assistance pokrywa koszty naprawy?

Ubezpieczenie Assistance nie obejmuje naprawy uszkodzeń w wyniku wypadku lub stłuczki. Assistance obejmuje natomiast m.in. naprawę auta na miejscu zdarzenia, czy wymianę koła (o ile to możliwe), jak i holowanie auta do warsztatu.

Kiedy można skorzystać z Assistance?

Ubezpieczenie Auto Assistance w LINK4 obejmuje szereg awarii, w razie których możesz liczyć na pomoc i wsparcie ubezpieczyciela. Obejmuje ono zarówno poważniejsze awarie, które unieruchamiają samochód (np. układu hydraulicznego, mechanicznego i elektrycznego), jak i drobne usterki, takie jak brak paliwa w baku, przebita opona, czy rozładowanie się akumulatora. Możesz także liczyć na pomoc ubezpieczyciela w przypadku kradzieży pojazdu, czy też wypadku.. 

Czy AC to to samo co Assistance?

Nie. AC, czyli AutoCasco, to dobrowolne ubezpieczenie, w ramach której otrzymasz odszkodowanie w sytuacji, kiedy dojdzie do wypadku albo kolizji z Twojej winy, czego efektem będzie uszkodzenie Twojego pojazdu. Zakres ochrony obejmuje też inne zdarzenia losowe, w tym m.in. działanie osób trzecich i sił natury. Ubezpieczenie Assistance to z kolei dobrowolne ubezpieczenie, które pomoże Ci w różnych nieprzewidzianych i nieoczekiwanych sytuacjach na drodze. Zakres ubezpieczenia gwarantuje wsparcie w razie m.in. rozładowania akumulatora, braku paliwa, przebicia opony, zgubienia kluczyków samochodowych, wypadku oraz kradzieży itp. W zależności od wariantu ubezpieczenia, świadczenia obejmują też m.in. holowanie pojazdu, auto zastępcze, a nawet opłacenie kosztów noclegu czy transportu dla kierowcy i pasażerów.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Zostaw numer - oddzwonimy

i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!

Przeczytaj podobne wpisy

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz OC i AC

w 20 sekund!

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon.-pt.: 8-21