Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Ubezpieczenie Assistance – co to jest i czy warto je wykupić?

Czas czytania: 4 min. 1 sek.

Liczba nieprzewidywalnych zdarzeń, które mogą spotkać Cię na drodze, jest niemal nieskończona. Co robić w sytuacji, gdy samochód odmówił posłuszeństwa i dalsza jazda jest niemożliwa? Z pomocą przychodzi wtedy ubezpieczenie Assistance. Z tego tekstu dowiesz się wszystkiego, co najważniejsze o tego typu polisie. 

Spis treści: 
1. Assistance. Co to jest?
2. Czy Polacy chętnie kupują Assistance?
3. Co daje Assistance?
4. Assistance. Czy warto kupić to ubezpieczenie?
5. Teraz już wiesz, co to jest Assistance!

Assistance. Co to jest?

Najważniejszą informacją, o której należy wspomnieć, na początku tego artykułu jest to, że mówimy o polisie dobrowolnej. Nie masz więc obowiązku wykupywać Assistance tak, jak ma to miejsce w przypadku OC. Assistance w swoim założeniu ma zapewnić osobie ubezpieczonej pomoc w sytuacji kryzysowej

Wyobraź sobie, że jedziesz po boczną drogą w środku nocy, pada deszcz, a Twój samochód nagle staje. Zatrzymujesz się, wysiadasz i zaglądasz pod maskę. Nie widzisz jednak niczego niepokojącego i dochodzi do Ciebie, że nie jesteś w stanie sam naprawić usterki ani sprawić, aby auto ruszyło i dowiozło Cię do najbliższego miejsca, w którym otrzymasz pomoc. Co robić?

W takiej sytuacji z pomocą przyjdzie Ci ubezpieczenie Assistance. Wystarczy, że zadzwonisz na infolinię ubezpieczyciela, opowiesz o tym, co się stało i otrzymasz pomoc, która będzie adekwatna do napotkanego przez Ciebie problemu. W takim przypadku będzie to najczęściej szybka naprawa na miejscu jeżeli to możliwe, lub holowanie pojazdu we wskazane miejsce (do limitu kilometrów określonego w polisie).

Znasz już podstawy, dotyczące Assistance. Co to oznacza dla kierowcy, dowiesz się w dalszej części tekstu. 

Przeczytaj również: Co można naprawić z AC? Sprawdź, jak wygląda likwidacja szkody z AC

assistance-co-to

Czy Polacy chętnie kupują Assistance?

Ze względu na to, że większość ubezpieczycieli, oferujących ubezpieczenie Assistance jest dostępnych dla swoich klientów 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu, kierowcy chętnie korzystają z tego typu zabezpieczenia. Dzisiaj coraz więcej kierowców zawiera polisy Assistance, a liczba wciąż rośnie i będzie nadal rosła ze względu na ciągłe bogacenie się Polaków oraz większą świadomość na temat swojego bezpieczeństwa. Assistance pojazdu jest bardzo często dodawane w pakiecie do standardowego OC lub ubezpieczenia Autocasco.

Co daje Assistance?

W pierwszej kolejności ubezpieczenia Assistance zakładają pomoc techniczną na miejscu, holowanie uszkodzonego pojazdu i samochód zastępczy po wypadku. Pakiety rozszerzone oferują również np. samochód zastępczy po awarii czy holowanie bez limitu kilometrów na terenie Polski i do 500 km od miejsca zdarzenia na terenie Europy. Oferują też kierowcę zastępczego – jeżeli nie jesteś w stanie prowadzić własnego samochodu, a przebywasz ponad 20 km od miejsca zamieszkania.

Assistance oprócz organizacji pomocy od strony technicznej i informacyjnej zapewnia również dodatkowe wsparcie. W ramach najszerszego wariantu możesz liczyć m.in. na opiekę nad dziećmi, jeśli zostaniesz hospitalizowany lub jesteś ich jedynym opiekunem oraz transport ze szpitala do miejsca zamieszkania – jeżeli hospitalizacja trwała minimum 5 dni. Dodatkowo z takiego Assistance mogą zostać pokryte koszty zakwaterowania bliskiej osoby w hotelu podczas wizyty u Ciebie w szpitalu lub wydatki, poniesione na schronienie i opiekę dla zwierząt, jeśli trafisz do szpitala. Teraz już wiesz, co daje Assistance.

Dobrowolne ubezpieczenie Assistance działa też poza Polską, ale zakres pomocy, jaką oferuje, zależy od wybranego przez Ciebie pakietu. Pomoc może bowiem obejmować tylko kierowcę lub kierowcę i pasażerów. Najpopularniejsze są pakiety, które oferują wsparcie na terenie całej Europy. Podczas wyboru polisy zwróć jednak uwagę na ewentualne limity w zakresie holowania, noclegu, tego, na ile dni otrzymasz samochód zastępczy. Jest to bardzo ważne, ponieważ z tą wiedzą unikniesz przykrych niespodzianek. W przypadku, gdy wybierasz się do kraju poza UE, warto byłoby też ustalić, czy oferta Twojego ubezpieczyciela zakłada pomoc w miejscu, w którym będziesz przebywać.

assistance-co-to

Assistance. Czy warto kupić to ubezpieczenie?

Odpowiedź na pytanie „Assistance, czy warto?", nie jest prosta ze względu na fakt, że każdy kierowca ma zupełnie inną sytuację. Oznacza to, że dla jednego Assistance jest niezbędnym dodatkiem, który nie zmienia niczego w budżecie, a dla drugiego może być wielkim wyzwaniem. Jedno jest pewne – zabezpieczeń oraz gwarancji ochrony nie powinno się przeceniać. Jeśli jesteś kierowcą, któremu zależy na bezpieczeństwie oraz obawiasz się skutków nieprzewidzianych zdarzeń, to znak, że powinieneś zaopatrzyć się w ten świetny produkt ubezpieczeniowy. Nie oznacza to jednak, że masz wybierać pod wpływem emocji oraz bez uprzedniego sprawdzenia dostępnych możliwości. Najważniejsze rzeczy, na które warto zwrócić uwagę to:

• świadczenia oferowane w ramach ubezpieczenia Assistance,
• czy świadczenia przysługują tylko w po wypadku, czy możesz z nich skorzystać również podczas kradzieży lub awarii,
• ograniczenia towarzyszące polisie (limit kilometrów przy holowaniu, maksymalna kwota naprawy, pomoc za granicą itp.),
• odległość od miejsca zamieszkania, jaka obowiązuje przy rozpatrywanym przez Ciebie pakiecie Assistance.

UWAGA!

Koniecznie przeczytaj OWU, czyli Ogólne Warunki Ubezpieczenia. Według przeprowadzanych ankiet aż 28% Polaków pomija ten bardzo ważny dokument, a 26% zapoznaje się z nim pobieżnie. W OWU zapisane się jednak istotne informacje, które dotyczą Twojej polisy. Wszelkie warunki, ograniczenia oraz listy wyłączeń od odpowiedzialności znajdziesz właśnie w OWU. Poświęć więc chwilę i zapoznaj się z zapisami tego istotnego z Twojego punktu widzenia dokumentu.

 Zobacz też: Ubezpieczenie NNW – co to jest? Czy warto je kupować?

assistance-co-to

Teraz już wiesz, co to jest Assistance!

Jak widzisz, Assistance pojazdu to pakiet, który bardzo przydaje się na drodze, ponieważ pozwala szybko i sprawnie poradzić sobie z ewentualnymi sytuacjami awaryjnymi. Szeroki pakiet ochronny w postaci usług informacyjnych, prawnych i medycznych to wszystko, co warto rozważyć podczas ubezpieczania. Jeśli już mowa o Assistance, to warto też wspomnieć o tym, jak ważne są inne polisy. Ubezpieczenia OC pomimo tego, że według prawa, muszą być wykupione przez każdego właściciela pojazdu mechanicznego, są produktami, które w znacznym stopniu wpływają na komfort psychiczny podczas jazdy. Dzięki nim unikniesz konsekwencji finansowych związanych ze spowodowaniem przez Ciebie zdarzenia drogowego. Ubezpieczyciel wypłaci stosowne odszkodowania dla poszkodowanych w zdarzeniu.  

Jeśli więc chcesz zadbać o swoje bezpieczeństwo, powinieneś już dzisiaj zainteresować się polisami komunikacyjnymi takimi jak: OC, AC i Assistance. Ostatnie ubezpieczenie zasługuje na szczególną uwagę ze względu na jego możliwości oraz bardzo szeroki zakres oferowanych usług. W końcu nigdy nie wiadomo, co może wydarzyć się na drodze, a dzięki wiedzy, co to jest Assistance i jakie zapewnia korzyści, masz ułatwione zadanie co do podjęcia odpowiedniej decyzji. Poznaj ofertę LINK4 i wybierz już dzisiaj ubezpieczenie dla siebie. 

Możesz również skorzystać z naszego kalkulatora OC, aby obliczyć swoją składkę.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz OC i AC

w 20 sekund!

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon.-pt.: 8-21